🌟 Înființare Comisie de lucru în teren

User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Supun această idee brută dezbaterii publice, cu scopul ca oricare dintre cei interesați, indiferent de calitatea lor, să poată contribui prin amendamente, sugestii, propuneri și alte observații la obținerea unei forme finale care să poată fi înaintată factorilor decizionali atunci când se vor întruni condițiile prielnice.

ÎNFIINȚAREA
COMISIEI CHINOTEHNICE DE LUCRU ÎN TEREN


Am o propunere utilă, zic eu, care să rezolve cel puțin următoarele lucruri:

1. o mai bună localizare a masculilor pt montă
2. creșterea diversității genetice a rasei
3. încurajarea obținerii documentelor care să ateste apartenența fenotipică la rasă
4. declararea reală a genitorilor cuiburilor
5. crearea premiselor în vederea lucrului la minim 10 linii de sânge distincte


I. Crearea Comisie de lucru în teren ar putea avea următoarea componență:

a) Un reprezentat/delegat Achr
b) Un reprezentant Mioritic Club deținător de canisă
c) Un medic veterinar sau zootehnist

- delegatul AChr ar putea să îndeplinească și condiția de a fi arbitru cu competente pe CR, însă nu e obligatoriu
- delegatul Mioritic Club din România ar putea și să aibă competență pe zootehnie sau medicină veterinară, însă nu e obligatoriu

În consecință această comisie de lucru cu deplasare în teren poate avea minim 2 membri și maxim 3 membri.

II. Ce face această comisie ?

Se deplasează în teren la solicitarea unui crescător de Mioritic cu canisă recunoscută FCI.
Acest deținător de canisă semnalează existența unui ”ciobănesc” care ar putea aduce beneficii lărgirii plajei genetice a rasei prin folosirea acelui ”Ciobănesc” la reproducție de către el și/sau de alți crescători și proprietari de mioritic având în vedere diversele etape de lucru în care acestia se află.

III. Cum se semnalează existența unui ciobănesc care fenotipic s-ar încadra ca aparținând rasei ?
Simplu.
Crescătorul(deținătorul de canisă ) ia legătura cu proprietarul exemplarului vizat, discută cu acesta despre câine, află dacă este microcipat, verifică disponibilitatea stăpânului de a primi în curte sau la stâna sa Comisia de lucru în teren care să ateste aparteneța fenotipică a acelui exemplar la rasă. I se explică importanța și faptul că în urma acestei analize va rezulta un Certificat Special de Tipicitate care să justifice apartenența fenotipică la rasă fără nici un cost din partea proprietarului.

Alte Avantaje ale proprietarului:
1. deținerea unui document de tipicitate pt exemplarul său;
2. existența acestui document crește valoarea câinelui în caz de vânzare;
3. posibile câștiguri financiare în viitor datorită solicitărilor de montă venite din partea crescătorilor și proprietarilor care înțeleg importanța pedigree-lor în amelioararea și finisarea unei rase;

Dacă proprietarul este de acord, se completează pe loc de către deținătorul de canisă, ținându-se seama de normele de protecție a datelor (GDPR - RGPD), de pe laptop sau de pe telefon o solicitare, un formular tip disponibil online pe site-ul Mioritic Club și/sau site-ul Achr.
Se completeaza în aprox 3 minute un formular simplu cu câteva date relevante pt organizarea vizitei din partea Comisiei de lucru în teren.

IV. Când are loc această vizită a Comisiei Chinotehnice de lucru în teren ?
În termen de maxim 6 luni de la înregistrarea solicitării.
- timp de 6 luni de la prima înregistrare de solicitare se mai pot strânge și alte solicitări din aceeași zonă (județe înveciate) iar Comisia iși poate organiza un itinerar astfel încât să onoreze la timp toate solicitările dintr-o anumită zonă.
- sunt mai multe argumente de ce în termen de 6 luni...se pot dezvolta.


V. Care sunt rezultatele analizei și a deplasării în teren a Comisiei de lucru ?

Membrii comisiei sunt oameni avizați care analizează câinele în baza experienței și a pregătirii profesionale, aceștia completează o fișă tip de observație a exemplarului, pe această fișă tip existând câteva elemente convenite ca fiind importanate și demne de a fi notate, inclusiv defecte; se efectuează fotografii din care să reiasă aspectul general al câinelui.

În baza acestei fișe tip de observație , a fotografiilor executate, a semnăturilor membrilor acestei comisii și a semnăturii proprietarului câinelui, clubul de rasa Mioritic Club din România respectând normele de protecție a datelor (GDPR - RGPD) solicită către Cartea de Origine Română eliberarea unui Certificat special de Tipicitate, care după eliberare va ajunge în posesia proprietarului câinelui.

Dacă câinele este microcipat e excelent, dacă nu, Medicul Veterinar, membru al Comisiei de Lucru poate efectua pe loc microciparea și înregistrarea electronică în RECS (Registrul de Evidență al Câinilor cu Stăpân)-Baza de Date Națională a tuturor câinilor cu stăpân.
Explicație suplimentară: Toți câinii microcipați din România se înregistrează prima dată în RECS și obligatoriu în momentul microcipării. Unii dintre ei apoi, mai ajung să fie înregistrați și în Cartea de Origine Română, evident dacă îndeplinesc condițiile și provin din părinți care au pedigree(certificate de origine).
Medicul Veterinar are printre competențele profesionale atât dreptul cât și știința să stabilească defectele de conformație ale unui animal.

Un alt beneficiu important ar fi ca prin culegerea acestor date din teren, să se realizeze o bază de date cu masculii cu Certificate de Origine disponibili în fiecare județ al țării, astfel încât proprietarii de femele, cel puțin membrii MCR, să aibă acces la aceste informații pt a face o bună potrivire a perechilor și pt. a avea variante de rezervă suficiente.

VI. Ce conține acest Certificat Special de Tipicitate ?

Pe lângă nr. serie, nr. de înregistrare în COR, datele de identificare ale câinelui și ale proprietarului și alte elemente obligatorii, se poate menționa pe acest act faptul că a fost eliberat în baza activității Comisie de lucru în teren. Se mai poate specifica pt o mai mare claritate că acest Certificat special de Tipicitate a fost eliberat în mod excepțional fără ca exemplarul să fi participat la expoziții ---> asta pentru a informa în mod cât se poate de corect pe toată lumea, pe cei care solicită montă și inclusiv pe cei care vor deține pui rezultați dintr-o împerechere unde cel puțin unul din genitori a dobândit un Certificat Special de Tipicitate în urma activității Comisiei de lucru în teren.
Acest lucru poate contribui la regalarea costului de achizițe al unui pui rezultat dintr-o astfel de montă, față de pretul unui pui rezultat dintr-o împerechere unde ambii părinți dețin pedigree eliberate prin metodele clasice.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Din punctul meu de vedere dacă acel câine se foloseste doar o singură dată și doar de către crescătorul care l-a semnalat, se justifică orice efort al Comisiei Chinotehnice de lucru în teren, iar asta înseamnă un AJUTOR REAL din partea AChR și a MCR acordat crescătorilor care duc greul și care dețin și întrețin Mioritici în curte și încearcă după știința lor, atâta câtă e, să conserve și să promoveze această rasă națională, în ciuda faptului că nu e o rasă comercială și populară iar beneficiile obținute din vânzarea puilor în cel mai bun caz, abia acoperă cheltuielile cu câinii din canisă.

Trebuie să ținem cont de faptul că suntem într-o situație specială cel puțin cu Ciobănescul Mioritic, dacă nu și cu restul raselor de CR...
Mioriticul este pe cale de dispariție ca și câine de rasă. Aș fi curios să văd o statistică furnizată de AChR prin C.O.R. cu toate cuiburile de Mioritic înregistrate în ultimii 10 ani. :cry:
Consider că în situații speciale/extraordinare este nevoie de măsuri speciale/extraordinare !
Nimic nu este imposibil, totul se poate face dacă se vrea !

Ideea scrisă mai sus, după prelucrare, poate fi armonizată cu legile din România.
Ideea scrisă mai sus, după prelucrare, poate fi armonizată cu regulamentele AChR/FCI.

Hai să discutăm liber și transparent dacă ar fi utilă implementarea unui astfel de organism, care sunt punctele forte și care sunt punctele slabe.
Până nu e prea târziu pentru viitorul Ciobănescului Românesc Mioritic, eu personal cred că se impune înființarea Comisie de Lucru în Teren și a mecanismelor din spatele ei, astfel încât scopurile propuse să fie atinse și să fie în beneficiul dezvoltării rasei.
Dvs. ce părere aveți ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Dacian
Posts: 2
Joined: Tue Apr 10, 2018 8:30 pm

Sunt de acord în totalitate cu ideea,selectarea se poate face mult mai simplu în mediul natural a mioriticului,problema v-a fi : cine v-a face parte din acest consiliu de arbitraj?


Sorin S
Posts: 5
Joined: Thu Dec 24, 2020 12:14 pm

cred ca glumești maxim sau ai intenționat sa postezi bancul zilei. :)
Scuze dar altfel nu o pot interpreta, o sa apară "n" care au văzut un "mioritic " si solicita deplasarea numitei comisii sa il "ateste" deplasare finanțată de benevol banuiesc :)))) și atestata și recunoscuta de mioritic forum :))))
Bună gluma!
Apropo, stii câte linii de sange avem la rasa? Asta fără supărare!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Sorin S wrote: Sat Jan 30, 2021 9:14 pm cred ca glumești maxim sau ai intenționat sa postezi bancul zilei. :)
Scuze dar altfel nu o pot interpreta, o sa apară "n" care au văzut un "mioritic " si solicita deplasarea numitei comisii sa il "ateste" deplasare finanțată de benevol banuiesc :)))) și atestata și recunoscuta de mioritic forum :))))
Bună gluma!
Apropo, stii câte linii de sange avem la rasa? Asta fără supărare!
Citește te rog mai cu atenție textul și chiar punctul II roman.
"II. Ce face această comisie ?

Se deplasează în teren la solicitarea unui crescător de Mioritic cu canisă recunoscută FCI.
Acest deținător de canisă semnalizează existența unui ”ciobănesc” care ar putea aduce beneficii lărgirii plajei genetice a rasei prin folosirea acelui ”Ciobănesc” la reproducție de către el și/sau de alți crescători și proprietari de mioritic având în vedere diversele etape de lucru în care acestia se află."

Și chiar și punctul III roman
"
III. Cum se semnalează existența unui ciobănesc care fenotipic s-ar încadra ca aparținând rasei ?
Simplu.
Crescătorul(deținătorul de canisă ) ia legătura cu proprietarul exemplarului vizat, discută cu acesta despre câine, află dacă este microcipat, verifică disponibilitatea stăpânului de a primi în curte sau la stâna sa Comisia de lucru în teren care să ateste aparteneța fenotipică a acelui exemplar la rasă...... "

Pentru omologarea rasei conform regulamentului FCI e nevoie de minim 5 linii de sânge, recomandarea este de 8 linii de sânge.
Dar câte linii de sânge avem în realitate la momentul de fata oare crezi ca știe cineva ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Situațiile speciale cer masuri speciale. Masurile din regulamentele fixe ne-a adus unde suntem. Eu unul am experiente foarte reușite cu monte între caini cu pedigree și fără, sau între caini fără pedigree dar cărora le știam mai toate "neamurile". Sorine, și din câți căței ai produs în acești cred că peste 15 ani de activitate, au fost mulți care au ajuns la stăpâni dezinteresați de expoziții și hârtii dar care totusi au produs la rândul lor urmasi care normal că nu au acte. De ce să se piardă acei câini?
E de discutat însă cine dă acceptul unui câine ca tipic, apt pentru reproducție. Majoritatea arbitrilor nu mai știu recunoaște un câine dacă e tipic sau bun de monta dacă nu i-l duci pieptănat și samponat. 😀


Sorin S
Posts: 5
Joined: Thu Dec 24, 2020 12:14 pm

Asa e Nelu, dar toți cainii care qu plecat de la mine au plecat cu acte, ca stăpânii apoi nu au scos acte e alt subiect și e răspunderea lor, în plus pot afirma ca stăpâni de genu pt caini Apuseni " pe care i-am scapat" ca și legatura din vointa lor sunt 30 % maxim din total Apuseni.
în plus exista deja regulamentele necesare pt cainii de care pomeniți exista arbitraje pt tipicitate și apoi pot fi folosiți, sau......exista varianta de a fi folosiți, nu ne oprește nimeni și urmașii dobândesc pedigree tip C prin arbitraj.....deci ce vorbim aici?!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Sorin S wrote: Sat Jan 30, 2021 10:19 pm
în plus exista deja regulamentele necesare pt cainii de care pomeniți exista arbitraje pt tipicitate și apoi pot fi folosiți, sau......exista varianta de a fi folosiți, nu ne oprește nimeni și urmașii dobândesc pedigree tip C prin arbitraj.....deci ce vorbim aici?!
Tocmai aceasta este idea, din cei ce detin Mioritici la stane sau in zone izolate, 90% nici nu vor sa auda de dat bani pe transport, cazare si arbitrare pt a primi un certificat de tipicitate. Considerand scaderea accentuata a exemplarelor in expozitii este o solutie foarte fezabila de a putea introduce in circuit caini care sunt tipici si pot sa aduca un plus rasei in conditiile in care fara acest certificat de tipicatiate nu o sa fie inclusi in monte, vitalizare bazin genetic..etc.
Aceste exemplare excluse din circuit in conditiile de fata, pe langa cresterea numarului si diversitatea indivizilor, pot sa aduca si un plus mare la imbunatatirea temperamentului care de ani de zile este criticat la multe din exemplarele expsuse in competitii de frumusete.

Ar fi un prim pas mare in fata, si chiar sunt curios la alte solutii propuse de restul membrilor sustinatori ai rasei. Balonul MCR s-a spart si chiar nu pare roz situatia orice ar zice unii membri.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Raul, deși nu ești crescător de Mioritic încă, observ că ai înțeles exact și ai punctat chirurgical, foarte bine avantajul si beneficiile pentru rasă în general, dacă s-ar găsi o formulă prin care ideea pe care am propus-o în deschiderea topicului să fie implementată.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Sorin S wrote: Sat Jan 30, 2021 10:19 pm Asa e Nelu, dar toți cainii care qu plecat de la mine au plecat cu acte, ca stăpânii apoi nu au scos acte e alt subiect și e răspunderea lor, în plus pot afirma ca stăpâni de genu pt caini Apuseni " pe care i-am scapat" ca și legatura din vointa lor sunt 30 % maxim din total Apuseni.
în plus exista deja regulamentele necesare pt cainii de care pomeniți exista arbitraje pt tipicitate și apoi pot fi folosiți, sau......exista varianta de a fi folosiți, nu ne oprește nimeni și urmașii dobândesc pedigree tip C prin arbitraj.....deci ce vorbim aici?!
D-le Sorin Simuțiu, mă bucur că ați înțeles importanța dezbaterilor, a dialogului și a comunicării în general. Discutând, mai ales subiecte cu greutate, dar în locurile/mediul potrivit, putem ajunge la niște concluzii care ne duc un pas înainte.

În cazul de față, putem observa unde sunt lacunele legislative care reglementează activitatea noastră astfel încât să reușim să îmbunătățim unele regulamente adaptându-le la situațiile și nevoile pe care le întâlnim. Când situația o impune însă, suntem obligați SĂ CREĂM INSTRUMENTE NOI.
Având în vedere perioada grea prin care rasa trece, nu este suficient să utilizăm sau să adaptăm regulamentele care există, măsurile adoptate deja prin reglementările AChR sunt foarte bune, dar insuficiente din păcate și nu livrează rezultatelele dorite și pierdem în fiecare an foarte mult. Nu e vina instituției AChR(*cu rezervele de rigoare) că societatea nu răspunde și nu activează cum ne-am aștepta, însă este de datoria AChR ca unic organism chinologic din România să reacționeze, să modifice și să creeze, alături de Clubul de Rasă, noi instrumente ținând seama de SOCIETATEA UMANĂ unde activează, de nivelul si tarele acestei societăți până nu e pre tarziu. Dacă oamenii ”dorm pe ei” (nu dezbatem încă motivele), instituția nu are acest drept ! Scopul este de a rezulta un nou context favorbail lucrului la rasă, vechiul context nu mai e suficient, societatea s-a schimbat, interesul pentru Mioriticul de rasă (cu acte) a scăzut foarte mult.
Instituția trebuie să preia frâiele și să se adaptze, astfel încât să nu pierdem cu toții.
Noi ca și crescători vreau să cred că toți suntem responsabili și încercăm să activăm în limitele regulamentelor. Avem nevoie de reglementări actuale care să răspundă totuși în mod real la nevoile și la etapele de dezvoltare în care sunt rasele românești aflate în mod precis, încă la începuturile lor ca rase .
Dacă mai trec 10 ani, deja devine tardiv...

Faptul că registrul genealogic este deschis pentru rasele naționale și exemplare fără genealogie cunoscută pot obține Certificatul de Tipicitate prin obținerea celor doua calificative minime de la doi arbitri diferiți este minunat, mană cerească.
Dar spune-mi câți dintre oamenii particulari cu câte un câine în bătătură sau câți dintre Crescătorii cu Canisă(de la care avem niște pretenții) s-au folosit de această posibilitate pentru a aduce sânge proaspăt în circuitul reproductiv și chiar expozițional ? Dacă oamenii în general sunt neinformați, inerți, dezinteresați sau comozi, instituția trebuie să-și intre în rol la modul serios, să facă eforturi și tot posiilul pentru a proteja și apăra valorile în care crede, pt a salva ce se poate salva și pentru a crea condiții prielnice în ciuda faptului că are de-a face cu acest tip de societate. Educația se face în timp și doar de sus în jos. Doar așa, când există condiții prielnice create de instituții, din cei mulți din popor se vor alege câțiva care înțelegând importanța se vor strădui să acționeze bazându-se pe realități.
În lipsa instituțiilor puternice și care să rămână fidele scopurilor, orice inițiativă particulară este haiducie și faliment.

Numește-mi te rog un crescător cu canisă, măcar din ultimii 10 ani, care având la dispoziție Regulamentul pentru obținerea Certificatului de Tipicitate clasic a coborât din munte (din Apuseni de ex.) o serie de câini valabili, mai la șes în vederea participării la arbitraje pentru obținerea dreptului de reproducție și a Pedigree-ului de tip C.
Numește-mi măcar un crescător cu canisă care să fi adus în circuitul chinologic cel puțin 10 câini din fondul genetic local în ultimii 10 ani, deci unul pe an. De proprietari simpli care să aibă inițiativă, nici nu mă gândesc să te intreb, fiindcă e totul varză în capul lor; îi găsești în delir în grup pe fiecare dintre grupurile de facebook dacă vrei să-i întrebi. Și nu sunt tare de acuzat, NU e doar vina lor că atâta este nivelul. Dar unii dintre ei pot fi recuperați dacă noi care avem unele noțiuni despre cum se face chinologie, în frunte cu instituțiile/asociațiile care ne reprezintă și ne reglementează domeniul de activitate reușim să concepem o strategie actualizată din care toți să aibă de câștigat, dar mai ales rasele naționale care se află momentan într-un pericol real.

Îți atașez mai jos o parte , doar 11 certificate de tipicitate pe care le am la îndemână acum, și nu sunt toate acestea pe care le-am obținut cu Mioritici culeși de mine din gospodăriile oamenilor, de la stâni sau din munte, convingându-i pe proprietari să vină cu mine în mai multe expoziții CAC în locuri diferite, de multe ori chiar si pe cheltuiala mea. Uneori mi-au încredințat mie câinele, alteori am fost obligat să cumpăr mioriticul pt a-i putea face tipicitate și apoi să reproduc acel câine.

E greoi, e complicat , ACHR trebuie să crescă puțin dinamismul și să își schimbe mentalitatea, câștiguri va avea , inclusiv financiare. Momentan Bugetul AchR oricum nu câștigă mare lucru de la Mioritic, nici de la Club, nici de la crescătorii și proprietarii care nu se înghesuie la expoziții (știm noi de ce) și nici de la obținerea banilor prin taxele de eliberare pedigree la pui, fiindcă mulți ori s-au retras din creșterea mioriticului ori nu declară montele (vezi actualul președinte al Mioritic Club din România). Însă nu totul se măsoară în bani, oameni buni !

Aproximativ 1 din 5 oameni la care le-am bătut la ușă au acceptat și am reușit să-i conving , că pe cheltuiala lor, că pe cheltuiala mea, să-și scoată Mioriticul din curte și să-l aducă de câteva ori în ring pt Tipicitate.
La restul de 4 din 5 oameni , nu am ce face; mă uit la câinii lor, străini genetic de ce există pe la crescătorii cu canisă FCI și nu-i pot folosi. Nu-mi permit să montez un câine cu pedigree de la mine din curte cu un câine fără pedigree, așa cum mi se pare că ai sugerat în ultima ta replică, din minim trei motive:

1. Încalc regulamenele Achr de creștere și reproducție, care îmi interzic reproducerea câinilor fără pedigree (Aceasta e o prevedere excelentă din punctul meu de vedere.)

2. Puii obținuți nu vor avea pedigree, și dacă le obțin Tipicitatea la acești pui rezultați, la un moment dat, va fi o MINCIUNĂ și o bulibășeală fiindcă totuși unul din părinții lor are pedigree (lucrat pe 4-5 generații - tip A, poate), și acest lucru mă încurcă și pe mine și pe alții în munca de potrivire a perechilor în viitor, fiindcă nu mă pot baza pe acel act, la care pe o ramură i se cunosc de fapt toți strămoșii, dar aceștia nu figurează în actul final (Certificat de Tipicitate). Și acel act final(pedigree-ul tip A,B, C) este cel pe care îl folosesc pt a mă ghida cum să fac montele următoare. Pedigree-le te ajută și la alegerea partenerilor de montă în vederea ameliorării rasei și de obținerea de câini cât mai apropiați de standard.

3. Dacă totuși se fac monte între un mioritic cu pedigree și un mioritic fără pedigree, există tentația unora de a declara fals în loc un alt câine care are pedigree, rezultând în mod fals și mincinos pedigree false ale cuibului de pui obținuți și care te induc în eroare majoră și bați pasul pe loc zeci de ani ca și crescător și tu și alții.

Exactitatea și corectitudinea pedigree-ului este fundamentală în munca pe care o face un crescător în canisa sa, în club sau în asociație.

Vorbesc deci din postura unui om care a folosit în repetate rânduri regulamentul pentru obținerea Certificatului de tipicitate, deci știu ce spun când deschid gura pe acest subiect.
Și îți spun foarte ferm, se impune crearea unui nou instrument, înființarea acestei Comisii de lucru în teren prin care să se recupereze câini cu potențial genetic și pe care să-i folosim la lucru în cadrul procesului de dezvoltare și conservare a Mioriticului.
Avantajul online-ului și a digitalizării este că acum putem identifica relativ ușor câini care să prezinte interes pentru rasă . Avem și acest instrument, deci trebuie folosit, iar Comisia Chinotehnică de lucru în teren poate fi un factor determinant în fructificarea acestor resurse pentru binele rasei.
Nu este o soluție să se infuzeze Mioriticul în mod conștient și programatic cu rase străine, asemănătoare.
Pentru diverisitate si pentru iesirea din impas trebuie folosită resursa genetică locală , cât încă mai există nealterată.
Acum este momentul, deja suntem în al doisprezecelea ceas.

Nu știu dacă știi, dar printre altele sunt și oier, cresc oi. Știi câți colegi de breaslă, ciobani cu câini mioritici arhaici mă refer, cunosc, dar care nu au resursa umană, nici resursa fianciară, nici forța, nici știința, nici timpul de a-și duce șeptelul de ciobănești mioritici , așa cum sunt mai cu defecte, cu păr mai ușpr de întreținut, cu talie normală etc. în expoziții pentru a le obține Tipicitatea ? Răspuns: Suficienți.
Acești păstori , aproape toți, ar fi dispuși să primească la ei în fermă o Comisie care să le analizeze câinii și să le returneze Certificate Speciale de Tipicitate. Acești oieri sau gospodari deja primesc Comisii, din partea intituțiilor de Stat competente, care vin să le analizeze și să le boniteze tineretul din turma de animale.
Cred că toți am avea de câștigat, daca într-o după-masă într-un weekend Comisia Chinotehnică de lucru în teren se deplasează la o solicitare a unui crescător cu Canisă FCI unde din 5 câini prezenți în fermă , 4 se încadrează fenotipic ca si mioritici și obțin ulterior un Certificat Special de Tipicitate.
Nu văd nici o problemă, resurse din partea AChR și MCR sunt dacă se vrea.
Acum este momentul fiindcă o parte din educația oierilor în ceea ce înseamnă creșterea animalelor cu certificate de origine au facut-o deja Asociațiile de Crescători de Ovine în ultimii ani, fiindcă din 2023 doar Crescătorii care au oi si berbeci cu certificate de origine și vor crește animale în rasă curată, vor mai primi subvenție de la UE și Guvernul României.
Este mai ușor de acceptat de către aceștia ideea și de ce e important ca și câinii ciobănești să fie crescuți în rasă curată și reproduși controlat pe baza pedigree-lor. Trebuie început de undeva, este în primul rând în beneficiul nostru al crescătorilor cu canisă FCI, al celor care încearcă prin mijolace mai științifice și chinologice să se implicăm în dezvoltarea raselor naționale și acum e momentul până nu devine prea târziu.

Așa arată Certificatele de Tipicitate clasice
Screenshot_20210130_235132.jpg
Screenshot_20210130_234202.jpg
Screenshot_20210130_233945.jpg
Screenshot_20210130_233808.jpg
Screenshot_20210130_233656.jpg
Screenshot_20210130_233509.jpg
Screenshot_20210130_233330.jpg
Screenshot_20210130_233134.jpg
Screenshot_20210130_232948.jpg
Screenshot_20210130_232806.jpg
Screenshot_20210130_232531.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Raul Petruț wrote: Sun Jan 31, 2021 12:55 am
Sorin S wrote: Sat Jan 30, 2021 10:19 pm
în plus exista deja regulamentele necesare pt cainii de care pomeniți exista arbitraje pt tipicitate și apoi pot fi folosiți, sau......exista varianta de a fi folosiți, nu ne oprește nimeni și urmașii dobândesc pedigree tip C prin arbitraj.....deci ce vorbim aici?!
Tocmai aceasta este idea, din cei ce detin Mioritici la stane sau in zone izolate, 90% nici nu vor sa auda de dat bani pe transport, cazare si arbitrare pt a primi un certificat de tipicitate. Considerand scaderea accentuata a exemplarelor in expozitii este o solutie foarte fezabila de a putea introduce in circuit caini care sunt tipici si pot sa aduca un plus rasei in conditiile in care fara acest certificat de tipicatiate nu o sa fie inclusi in monte, vitalizare bazin genetic..etc.
Aceste exemplare excluse din circuit in conditiile de fata, pe langa cresterea numarului si diversitatea indivizilor, pot sa aduca si un plus mare la imbunatatirea temperamentului care de ani de zile este criticat la multe din exemplarele expsuse in competitii de frumusete.

Ar fi un prim pas mare in fata, si chiar sunt curios la alte solutii propuse de restul membrilor sustinatori ai rasei. Balonul MCR s-a spart si chiar nu pare roz situatia orice ar zice unii membri.
Sunt de acord cu Raul dar și cu ideea! Chiar mulți oameni nu au timp , nu au bani de stricat prin expo sau transport ...Hai sa fim oameni ca acești câini de mult la stane și în curțile oamenilor nu aveau pedigree, ca să vina unu sa zică ca e autentic sau nu ...aaa ca au venit asociațiile și au cerut taxe și au condus greșit rasa e altceva ..


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Diti
Posts: 4
Joined: Fri May 08, 2020 9:07 am

Oliviu, ideea in sine nu ar fi rea dar, logistica din spatele ei e adevarata nebunie. Pentru ca MCR chiar si in afara ACHR nu va sustine financiar o astfel de initiativa si, pentru ca, crescatorii nu se aduna la discutii sa vada daca pot sustine o astfel de initiativa. Personal recunosc, nu as sustine-o pentru simplul fapt ca bunastarea celor 22 de caini din curte este mai presus de orice.
In ceea ce priveste ciobanii, nu mai sunt ce au fost. Ca tu vezi un caine bun de monta la un moment dat e una, ca eu vad un caine fara apa in aer liber e alta. Cel putin 80% din ciobani nu mai sunt ce au fost si nu isi mai pretuiesc cainii astfel incat sa le asigure macar apa la stana. Daca vrem sa avanseze rasa, trebuie sa trecem putin peste ideea de “ lasa-l ca duce ca e Mioritic” sau “ lasa-l pe lant ca ii sta bine ca asta e Mioriticul”. Pot dezvolta oricand ca am avut cereri de la stana si am refuzat dupa ce am vizitat stana, pentru simplul fapt ca nu am gasit macar apa disponibila. Faptul ca rasa asta nu evolueaza, e vina noastra in primul rand pentru ca inca ramanem la ideea ca Mioriticul e un caine rustic si cam atat. Mioriticul este o rasa minunata pe care trebuie sa o evoluam mai departe de stana sau lant. Iar cand un pui ajunge la un om cu conditii, ne trezim ca nu ii face fata . De ce? Ca Mioriticul nu este o rasa pentru oricine. Nu vreau sa ma lungesc prea mult dar, pana nu informam corect viitorii proprietari la ce sa se astepte de la cainii astia( temperament, toaletaj) nu putem avea asteptari de la caini descoperiti undeva retrasi ca ajungem in acelasi punct. Caini care ajung doar la stana si care se pierd ca viata la stana nu e mereu lunga.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D.na Diti sunt de acord cu optica dvs.
O mica întărire însă a celor spuse, eu sunt pentru a lua câini de la stână, nu doar pentru a-i da la stână.

E adevărat, la unele Stâne câinii sunt exploatați și chiar abuzați, însă sunt tot mai rare astfel de locuri și acele Stâne, care în general sunt mici, vor dispărea din peisaj definitiv curând . Dispar stânele prost manageriate și de mici dimensiuni fiindcă se încurajează de către Statul Român și de UE prin diverse măsuri (inclusiv financiare) doar stânele de la 500 de oi în sus cu anumite criterii de performanță și în general stânele familiale, unde cei din familie lucrează exclusiv în propria ferma organizata juridic și fiscal ca angajați cu carte de muncă. Se încurajează profesionalizarea asa cum e văzută în contemporaneitate și menținerea fermelor de tradiție susținute de fiecare generație familiala pe modelul celor din occident unde sunt ferme de vaci, oi, podgorii etc care de 200 de ani de exemplu sunt în administrarea aceleiași familii. Iar familia trăiește doar din asta. Și eu renunț ușor ușor la oi fiindcă nu ma încadrez și nu pot îndeplini condițiile de a profesa exclusiv la stână pt a rezulta performanța.
Se încurajează performanta și nu subzistenta ca până acum.
Epoca acelor Stâne groaznice de subzistență, Minoritare totuși este pe sfârșite.

Majoritatea Stânelor din România sunt administrate corect, mai ales acelea aflate în zone cu prădători naturali, de oameni care își cunosc meseria, își îngrijesc bine animalele și Ciobăneștii, ciobănești care sunt precum asociații sau partenerii vajnici în bussines.
Pana nu dispar stânele, așa cum sunt ele azi, până nu dispar Ciobăneștii sau până nu sunt înlocuiți sau metisați conștient cu rase străine , eu propun sa extragem cumva ce găsim valabil și util și sa folosim în beneficiul rasei în crescătoriile/canisele care știu cum se cresc și cum se îngrijesc corect aceste făpturi. Nu am nici o îndoială, Dl Sorin Simuțiu știe și întotdeauna a avut câini mulți în canisă și a fost atent unde ajung exemplarele lui.
E important însă să salvam din zestrea genetică endemică acum, până nu devine imposibil de-a dreptul.

Image
Last edited by Oliviu Secara on Mon Feb 01, 2021 12:45 pm, edited 1 time in total.
Reason: atașare ulterioară a pozei cu un grup de oieri


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Nu prea am vazut caini maltratati pe la stani, este drept ca nu aveau galeata de Royal si apa de izvor la stana, nici nu erau ca si ursii de grasi dar doar prin faptul ca traiau in conditii vitrege nu imi pareau maltratati ( desi termenul pare ca are nevoie de o actualizare in Dex). Ciobanii traiau/ traiesc in conditii similare daca e sa ne uitam la cate nu au acces.

Cainii buni nu sunt unde e multa avere de pazit ci unde e putina mancare de mancat.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
EUROZONA MOLDOVA
Posts: 34
Joined: Wed Aug 12, 2020 6:39 pm

Ca ideie , e buna . dar, in realitate ... O sa va supun atentiei urmatoarea situtie : X din conducerea clubului de mioritic, sau un alt Y din conducerea AChR, realizeaza , un cuib , pe care initial , il va vinde fara sa faca pedigree cateilor, dar le va "promite"(sic!) cumparatorilor, ca le va face (la Sfantul Asteapta !)... Oricum , noul proprietar, avand cunostinta de existenta acestor comisii de lucru oficiale in teren , va apela la ele pentru realizarea tipicitatii oficiale de rasa (Tip C)...in locul unui pedigriu Tip A, (desi a platit ptr un catel care ar fi fost incadrat astfel). Sa vezi apoi , ce scandal monstru va izbucnii ... acuze... etc... Deci, chiar credeti ca va exista un consens ptr realizarea unui astfel de proiect de catre existentele asociatii chinologice romane (afiliate FCI)? Adica, sa puna si bani ptr functionarea comisiilor, dar in acelasi timp sa finanteze fix "dat-ul" lor in procese ?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Raul Petruț wrote: Tue Feb 02, 2021 11:49 am Cainii buni nu sunt unde e multa avere de pazit ci unde e putina mancare de mancat.
Fraza asta trebuie reținută și ar trebui să ne aplecăm puțin asupra ei. Are foaaarte mult conținut condensat.
Ești puțin cam filozof, Raul... iar ești la pescuit ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

EUROZONA MOLDOVA wrote: Tue Feb 02, 2021 11:56 am Ca ideie , e buna . dar, in realitate ... O sa va supun atentiei urmatoarea situtie : X din conducerea clubului de mioritic, sau un alt Y din conducerea AChR, realizeaza , un cuib , pe care initial , il va vinde fara sa faca pedigree cateilor, dar le va "promite"(sic!) cumparatorilor, ca le va face (la Sfantul Asteapta !)... Oricum , noul proprietar, avand cunostinta de existenta acestor comisii de lucru oficiale in teren , va apela la ele pentru realizarea tipicitatii oficiale de rasa (Tip C)...in locul unui pedigriu Tip A, (desi a platit ptr un catel care ar fi fost incadrat astfel). Sa vezi apoi , ce scandal monstru va izbucnii ... acuze... etc... Deci, chiar credeti ca va exista un consens ptr realizarea unui astfel de proiect de catre existentele asociatii chinologice romane (afiliate FCI)? Adica, sa puna si bani ptr functionarea comisiilor, dar in acelasi timp sa finanteze fix "dat-ul" lor in procese ?
D-le prof. Drăgan Florin, ceea ce ziceți în postarea dvs. este posibil să se întâmple chiar și în momentul de față; ideea pe care am propus-o, cea cu crearea Comisie Chinotehnice de lucru în teren, în niciun caz nu favorizează un astfel de comportament iresponsabil, ci din contră, crește șansele ca lucrurile să se facă cât se poate de corect având la dispoziție un nou instrument care să prevină declararea în fals a părinților unui cuib.
Ideea este să se creeze condiții oamenilor responsabili și cu bune intenții , să se creeze contexte favorabile pt. ca pe cale corectă să ne atingem scopurile.
Nu e bine ca oamenii să fie supuși presiunii de a ceda în fața tentației și să devină ”obligați” cu timpul să recurgă la ilegalități, ”semiilegalități”, din cauza lipsei de prevederi, a vidului legislativ și a lipsei de opțiuni.

Crearea unui astfel de organism (Comisia de lucru) poate să ducă la efecte foarte bune pe termen lung în ceea ce priveste corectitudinea construcției rasei.
Ne adresăm însă celor care vor să facă lucrurile temeinic, cu dedicație și doresc să simtă satisfacția lucrului bine făcut.

Omeni care fentează, mint și înșală întotdeauna vor fi, însă nu ei sunt miza și nu lor ne adresăm. Sigur, cineva ar trebui să ia măsuri împotriva lor...
Acești oameni care au înclinații spre a înșela pot ocoli cu rea intenție regulamentele existente AZI și pot proceda în felul următor:
scot în expoziții pt a obține Certificat de Tipicitate (Pedigree tip C - clasic) un câine rezultat fie dintr-o montă unde unul din parinti are pedigree, iar celalalt nu, fie dintr-o monta unde ambii părinți au pedigree însă Declarația de Montă-Fătare (DMF-ul) nu s-a făcut și nu s-au solicitat documente pt puii fătați. :!:
Vă rog să urmăriți, ne aflăm în situația explicată de mine d-lui Simuțiu mai sus, într-o replică anterioară:
Nu-mi permit să montez un câine cu pedigree de la mine din curte cu un câine fără pedigree, așa cum mi se pare că ai sugerat în ultima ta replică, din minim trei motive:

1. Încalc regulamenele Achr de creștere și reproducție, care îmi interzic reproducerea câinilor fără pedigree (Aceasta e o prevedere excelentă din punctul meu de vedere.)

2. Puii obținuți nu vor avea pedigree, și dacă le obțin Tipicitatea la acești pui rezultați, la un moment dat, va fi o MINCIUNĂ și o bulibășeală fiindcă totuși unul din părinții lor are pedigree (lucrat pe 4-5 generații - tip A, poate), și acest lucru mă încurcă și pe mine și pe alții în munca de potrivire a perechilor în viitor, fiindcă nu mă pot baza pe acel act, la care pe o ramură i se cunosc de fapt toți strămoșii, dar aceștia nu figurează în actul final (Certificat de Tipicitate). Și acel act final(pedigree-ul tip A,B, C) este cel pe care îl folosesc pt a mă ghida cum să fac montele următoare. Pedigree-le te ajută și la alegerea partenerilor de montă în vederea ameliorării rasei și de obținerea de câini cât mai apropiați de standard.

3. Dacă totuși se fac monte între un mioritic cu pedigree și un mioritic fără pedigree, există tentația unora de a declara fals în loc un alt câine care are pedigree, rezultând în mod fals și mincinos pedigree false ale cuibului de pui obținuți și care te induc în eroare majoră și bați pasul pe loc zeci de ani ca și crescător și tu și alții.

Exactitatea și corectitudinea pedigree-ului este fundamentală în munca pe care o face un crescător în canisa sa, în club sau în asociație.


Propunera mea, ideea pe care o supun îmbunătățirii nu favorizează un astfel de scenariu ca cel pe care l-ați descris, ci din contră, crește sansele ca declararea corectă a părinților unui cuib să fie și mai frecvent întâlnită.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
EUROZONA MOLDOVA
Posts: 34
Joined: Wed Aug 12, 2020 6:39 pm

Oliviu Secara wrote: Wed Feb 03, 2021 8:35 pmD-le prof. Drăgan Florin, ceea ce ziceți în postarea dvs. este posibil să se întâmple chiar și în momentul de față; ideea pe care am propus-o, cea cu crearea Comisie Chinotehnice de lucru în teren, în niciun caz nu favorizează un astfel de comportament iresponsabil, ci din contră, crește șansele ca lucrurile să se facă cât se poate de corect având la dispoziție un nou instrument care să prevină declararea în fals a părinților unui cuib.

Situatia descrisa de mine, este una reala ... Cel mai mediatizat "fenomen chinologic"de acest gen, a fost facut public destul de recent de dna. Mirescu si de dl. Ionel-tudor Ilie (si nu cred ca este un fapt izolat). Pe de alta parte , eu nu am contrazis pozivitatea acestei propuneri. Practic, o astfel de comisie, ar avea o "libertate de exprimare" oficiala, ca sa zic asa, destul de mare. Ar trebui sa fie un corp de experti chinologi, independenti (!), care ar avea ca obiectiv oficial de a descoperii cainii ciobanesti cu o fenotipicitate conform cu standardul, dar totodata si de a preveni si corecta falsuri. Eu doar m-am indoit ca asociatiile chinologice romane afiliate FCI, ar fi de acord cu infiintarea si sustinerea financiara a unui corp de experti care sa faca astfel de evaluari oficiale (de ex.acreditate de AChR) in teren si care s-ar putea intoarce chiar impotriva falsurilor sau a ilegalitatilor comise deja, sau in curs de realizare, sau care ar putea fi realizate in viitor (influenta puternica a "interesului financiar" este cunoscuta de toata lumea), caci cea mai mare probabilitate de a se semnala un caine mioritic cu o fenotipicitate evidenta , este fix a unui caine fara pedigriu, dar provenit din parinti cu pedigriu ... Deci, ar cam fi precum efectul bumerangului , pentru astfel de personaje din staful chinologic romanesc... Sau , desigur, acest efect ar putea fi controlat , tot de acei "chinologi", caz in care eficacitatea comisiilor ar fi scazuta si nerentabila in real, caci aceste comisii ar trebuii sa ocoleasca "anumiti ciobanesti mioritici", cei care provin de la crescatori "responsabili" si ar trebuii sa se dedice doar cainilor ciobanesti existenti in creierul muntilor si pentru care exista siguranta nu au in istoric o provenienta de acest gen. Deci , parerea mea personala este ca propunerea ar avea un efect bun doar daca acele comisii ar fi independente de orice organizatie chinologica romana (afiliata FCI), dar recunoscute oficial de toata lumea. Si ar mai fi multe de spus in acest context al implementarii unui astfel de proiect cu caracter chinotehnic.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le profesor, clarificările pe care le-ați adus sunt de folos. Înțeleg acum ce ați vrut să spuneți de fapt și punctul dvs de vedere pe problema de fond :
EUROZONA MOLDOVA wrote: Thu Feb 04, 2021 10:20 am ..... aceste comisii ar trebuii sa ocoleasca "anumiti ciobanesti mioritici", cei care provin de la crescatori "responsabili" si ar trebui sa se dedice doar cainilor ciobanesti existenti in creierul muntilor si pentru care exista siguranta nu au in istoric o provenienta de acest gen. Deci , parerea mea personala este ca propunerea ar avea un efect bun doar daca acele comisii ar fi independente de orice organizatie chinologica romana (afiliata FCI), dar recunoscute oficial de toata lumea. Si ar mai fi multe de spus in acest context al implementarii unui astfel de proiect cu caracter chinotehnic.
Ideea dvs. este interesantă însă cred că e cam imposibil de aplicat, aceasta s-ar potrivi mai degrabă într-o lume ideală.
Hegemonul din orice sistem nu va dori să renunțe la monopol și nici nu va ceda cu ușurință știrbirea monopolului, indiferent câte argumente raționale i s-ar aduce.
Lucrăm în condițiile pe care le avem, sperând la unele îmbunătățiri care cât de cât să dea șansă construcției corecte a raselor de ciobănești românești.
Nu cerem imposibilul, ci doar crearea unor instrumente necesare, de actualitate.
Dvs. se pare că sunteți un idealist, vi-o spun pe un ton admirativ...

Ce măsuri realiste, ce alte ajustări credeți ca ar fi necesare pt ca o astfel de Comisie Chinotehnică de lucru în teren să poată funcționa și să poată avea efectele dorite, efecte pozitive pt dezvoltarea și în același timp conservarea raselor naționale?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

dl Oliviu vorbiti ca un Ambasador... si spuneti bine ce souneti da unde sunt faptele clubului pe care il reprezentati ca sunteti membru asa apare.. asociația nu discuta cu clubul :?: :?: :?:
sa nu fie cu suparare ca v-am poreclit...


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Eu personal sunt pro omologare a ciobanescului corb si Bălan, dar sa nu neglijam mioriticul si carpatinul!
As vrea sa fie o selecție la mioritic si în general mult mai riguroasa când vine vorba de temperamentul cainelui! De la 10 săptămâni cateii sa fie testati, iar exemplarele care sunt cu problema sau sa zic asa cu frica sa nu merite pedigree ..Aici trebe sa ne axam mult ...pe temperament ..
Legat de fizic trebuie sa păstrăm o dinamica și o mișcare cat mai buna cainelui ...îmi plac toți mioriticii dar eu personal am observat ca cei ,,giganti" au un oarecare deficit în mișcare...zic sa avem caini potriviți din toate punctele de vedere!
Si nu in ultimul rand promovare la cote maxime! Ca vorbim despre emisiuni TV sau rețele de socializare! Avem nevoie sa scoatem cat mai mult caini buni în fata si sa aratam oamenilor frumusețea si temperamentul lor!
A si sa nu uit! Selectie continua
Multumesc!🙏


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Post Reply

Return to “Mioritic Club din România”