Adunarea Generală Extraordinară a M.C.R. - octombrie 2014

Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

"In data de 04.10.2014, ora 11.00, se va desfasura Adunarea Generala Extraordinara a asociatiei ”MIORITIC CLUB DIN ROMANIA”, cu urmatoarea ORDINE DE ZI:
    • 1. „Bun venit!” noilor membri;

      2. Raport de activitate de la preluare si pana in prezent; (Presedinte Petru Mustea)

      3. Prezentarea si discutarea materialului conceput in vederea omologarii si comunicat AChR-ului;

      4. Modificari la statut;

      5. Diverse;
Adunarea va avea loc in localitatea Busteni, in incinta Pensiunii LIZIERA. "
    • Image
      Sursa: mioritic-club.ro


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Va propun ca pe ordinea de zi sa inscrieti si:

- prezentarea falsurilor din pedigreele mioriticilor
- sanctionarea cu excluderea din miscarea chinologica pe viata - este un model de sanctiune drag celor din ACHR - ptr cei care au facut aceste falsuri . Dintre ei ii enumeram pe Pal, Mustea, Iacob, canisa de Apuseni, canisa Tender Ebony, Alin Pana, etc iar dovezile le aveti pe net
- inaintarea catre ACHR a cererii de modificare in COR ACHR a tuturor pedigreelor cu greseli, falsuri si neconformitati pe cheltuiala ei. Conform regulamentului COR - ACHR responsabilul COR din cadrul asociatiei are obligatia de a verifica documentele depuse de crescator sau detinator inainte de a le trimite pentru inregistrare si eliberare de pedigree. ca atare o parte din vina o poarta direct COR ACHR astfel incat ptr ca a incasat banii respectivi ptr un serviciu prestat gresit si necorespunzator trebuie sa faca aceasta pe propria cheltuiala.
- solicitarea de includere a datelor cainilor proveniti din CNCCR in pedigreele ACHR si inscrierea lor in pedigreele cainilor care au astfel de date in genealogii ca masura corecta de refacere si completare a genealogiilor si de asigurare a unei corecte informari
- obligarea inscrierii in pedigreele eliberate de catre ACHR a gradului si numarului de repetabilitati ale consangvinizarilor facute pentru informarea cumparatorilor cu privire la aceste probleme
- anularea acelor pedigree inregistrate de catre COR-ACHR eliberate in mod dubios pentru caini care nu au fost NICIODATA ARBITRATI ! Datele sunt si ele pe net si le stiti si dvstra.

Cum exista foarte multi detinatori si crescatori care mi-au spus ca vor face o adresa catre FCI cu privire la aceste falsuri cred ca efectul unei astfel de informari va fi unul CATASTROFAL mai ales ca odata cu introducerea uniformizarii sistemului juridic national cu cel european atrage dupa sine o raspundere penala si civila chiar si in Belgia.


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Salutare,

Ma simt nevoit sa adaug un mic comentariu.
Este foarte important sa se ajunga la un standard comun, care sa se impuna si sa se si aplice, altfel toate aceste intalniri de grup sunt in zadar.
Vedem din ce in ce mai des exemplare de la o canisa la alta care difera destul de mult, si fiecare face monte si obtine exemplare in functie de cat este de inventiv/artistic, acest lucru nu duce decat la distrugerea acestei rase.
Sper ca discutiile sa se concentreze asupra acestui aspect, si sa nu se piarda timpul cu altele.
Cu toate ca multi sunt interesati cu preponderenta sa-si vanda puii cu bani multi, si mai putin dc aceasta rasa merge intr-o directie buna. Cel putin asta am constatat din discutiile cu unele persoane dupa ce am intrat in detaliu legat de ce trebuie facut cu acesta rasa. Nu prea intereseaza pe unii subiecte de genul : care e directia rasei, care e standardul si dc se aplica, dc avem documente pt cainii de monta, sa excludem exemplare atipice din competitii, care e hrana adecvata pentru a obtine exemplare de calitate, cum am putea obtine exemplare de standard optim, cum sa promovam aceasta rasa mai bine in tara, care trebuie sa fie comportamentul/caracterul unui mioritic, nimic din aspectele mentionate mai inainte nu sunt prea interesante pentru multi membri din club, ci mai degraba cum vindem pui cat mai bine si putem obtine cat mai multe premii pt javrele care le avem in curte. In stilul acesta cu siguranta vom ajunge la distrugerea acestei rase.
Avem nevoie de o rasa bine formata/conturata atat in felul in care arata cat si ca comportament/caracter, atfel nu va folosi nimanui, doar unor jmecherasi care pot vinde la fraieri.
Cam asta am avut de spus, sper ca se va lucra in interesul rasei, si nu interesul personal(asa cum mi-au lasat impresia unele persoane).

Numai bine,
Alin


simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Am luat nota si vom participa la adunarea generala a clubului de mioritic ce se va organiza in 4.10 a.c, la Busteni. In schimbul de mailuri am primit si ordinea de zi desi s-a cerut cu insistenta modificarea ei intrucat este total deplasat sa ceri celor ce vor sa vina sa asculte doar o voce si asa destul de contestata.Pentru edificare si cei interesati, ordinea de zi propusa de actuala conducere instalata in mod fortat, prin presiune si fals - voturi in familie, fara a avea calitatea de membru al clubului, etc.

1. „Bun venit!” noilor membri; - probabil un covor rosu la intrare....ma intreb unde este prevazut si in ca statut cum se primesc noii membri?!?
In cluburile care se respecta, orice nou membru este recomandat de un deja membru, prezentata persoana - care se afla in sala, este prezenta si se prezinta singura, isi prezinta exemplarul/exemplarele, de ce doreste sa devina membru, etc.....ar fi multe de spus dar...asteptam sedinta!Acest punct cu siguranta va trebui sa-si faca loc la Diverse.

2. Raport de activitate de la preluare si pana in prezent; (Presedinte Petru Mustea) - pe cine intereseaza oare?falsurile si datele din pix oricum au fost transmise la A.Ch.R dupa bunul plac al acestei noi conduceri si se cunosc deja

3. Prezentarea si discutarea materialului conceput in vederea omologarii si comunicat AChR-ului; - ce mai discutam cand acest material a fost deja transmis fara a fi discutat cu membrii de club?de ce mai discutam ceva ce deja s-a comunicat, trunchiat si in cu totul alta forma decat cea discutata cu putinii care au fost la sedinta de la Sibiu?Materialul trimis la A.Ch. R este strict RESPONSABILITATEA 100% a d-lui P.MUSTEA - si nu a membrilor de club care au aflat abia acum ce s-a trimis primind in final materialul pe email.
De discutat cu siguranta vom discuta acest material pentru ca este inadmisibil sa se trimita ceva ce nu are girul membrilor de club, nu a fost discutat iar ceea ce s-a discutat la Sibiu este complet diferit de ceea ce s-a transmis.

4. Modificari la statut; - care statut?nu exista nicaieri publicat un statut; exista propuneri de statut dar nediscutate inca - asta da, discutii pentru statut club de mioritic pentru a functiona in legalitate ceea ce nu se poate spune in prezent cand nimeni nu stie pe ce baze functioneaza acest club; nu stim nici macar cine sunt membrii de club in 2014(am vazut in materialul transmis catre A.Ch.R vehiculata cifra de 113 membri - de dorit publicarea ei pe site-ul clubului cu data cand au devenit membrii)

5. Diverse; - aici se pot discuta atatea...abia astept!!!! :lol:


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

        • "Dupa atatea grozavii care mai sunt
          Si-naintea celor ce vor fi,
          Noi, cei simpli si cei buni de pe pamant,
          Vrem o alta ordine de zi.

          Recunoastem, sunt probleme, fel de fel,
          Se tot vinde pielea unui urs,
          Dar inaintam solemn acest apel,
          Dar inaintam acest recurs.

          REF: Viata noastra, unde e?
          Viata noastra, ce-ati facut cu ea?
          Viata noastra, unde e?
          Viata noastra, ce-ati facut cu ea?

          In cuprinsul tablei noastre de valori,
          Peste aur si argint si diamant,
          Pentru noi, ca simpli muritori,
          Viata-i lucrul cel mai important.

          Viata noastra n-are parca niciun rost,
          Viata noastra e un ban de schimb,
          Pe pamant, noi, oamenii, o ducem prost,
          Si murim absurzi si la netimp.

          Daca-i bal atunci sa fie, totusi, bal,
          Protestam in modul cel mai crunt:
          Nu vrem mila sau concediu medical,
          Vrem sa ne inscriem la cuvant.

          REF:

          In cuprinsul tablei noastre de valori,
          Peste aur si argint si diamant,
          Pentru noi, ca simpli muritori,
          Viata-i lucrul cel mai important.

          solo chitara:

          Haideti sa uitam sa vietuim urat,
          Mai avem pe lume ce iubi,
          Si, satui de surogate pana-n gat,
          Sa refacem ordinea de zi.

          Daca-i bal atunci sa fie, totusi, bal,
          Si un ceai sa fiarba in ibric,
          Puneti viata noastra punctul principal
          Si in rest sa nu vorbiti nimic."


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Interesanta adunare cred ca vet avea!
vad aici acuze grele : lipsa de statut, dosar trimis aiurea fara sa stie nimeni de continut, voturi false, etc
Pe de alta parte este si ceva muzica, buna chiar!!

Oameni buni cati ani are acest MCR? Ce a facut el in toti acesti ani? Ca ati facut voi in el in aceeasi perioada? Ce s-a rezolvat ptr rasa? Cati bani ati dat pentru nimic? Orgoliul fiecaruia dintre voi s-a simtit alinat in aceasta perioada petrecuta in ACHR si MCR? Mai credeti inca in povesti ACHR si FCI? Si cate si mai cate cate intrebari interesante!!!
Va acuzati pe net si pe la colturi colegii si sefii care sustin ca sunt alesi de voi, nu aveti curajul sa va cereti dreptatea in fata acelor blaturi ordinare - este drept ca si ACHR a fost smecher rau cand a impus acel regulament de expozitii in care arbitrul este suveran si nu se admit contestatii!!!
Ati ajuns sa acceptati fantasme cu prognatism in standard, falsuri in pedigree, hiperconsangvinizari aiuristice si haotice, pedigree cu caini niciodata arbitrati, displazie alarmant de mare si de multa, etc ca sa ce??
Nu va intelege NIMENI pe voi si nici chiar voi insiva dar este cutremuratoare ardoarea dezbaterilor si eforturilor voastre comune si individuale de a continua in aceeasi directie total gresita!!!


simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Un crescator nu face compromisuri si imi place sa cred ca inca mai sunt o persoana integra - marturisesc ca am dat sanse egale de credibilitate ambelor tabere create in randul proprietarilor si crescatorilor de mioritic. Am venit la Busteni cu speranta ca ma voi lamuri si clarifica asupra a ce se intampla la aceasta rasa - din pacate, am asistat la exact ceea ce nu as fi dorit - am realizat ruptura intre membrii de club este ceea ce nu era de dorit, tabara Runc, majoritara prin prezenta la Busteni si restul. principiul de gestionare prezent este simplu - clubul este o mosie personala, facem ce vrem NOI, cine nu e cu noi este impotriva noastra, nu conteaza RASA!

Felicitari crescatorilor care au inteles si nu au fost prezenti - nu se poate accepta un astfel de compromis, bazat pe minciuni, adevaruri trunchiate, numai din ambitii personale si frustrari - daca nu ai fost in stare ani de zile sa demonstrezi ca esti un crescator de valoare, cand esti in fruntea unui club, miza e mare si in sfarsit iti atingi scopul - ceea nu ai realizat niciodata, poti sa ai acum!Nu RASA primeaza, cu restul, banii - pentru ca acum in sfarsit roata se invarteste si ai legitimitate intr-un club care este mosia personala, unde ai controlul asupra acolitilor si TU decizi totul, inclusiv drepturile de monta, vanzarile de pui, standardul unei rase, etc.
Nu doresc sa fiu partasa la asa ceva, Mioriticul este o rasa minunata ce merita respect si daruire, in nici un caz asa ceva.
Personal nu imi doresc sa imi fie asociat in vreun fel numele si exemplarele pe care le detin cu gruparea RUNC = actual formula MRC – aceasta rasa nu merita asa ceva!
Reputatia si valoarea a ceea ce detin este confirmata si nu stiu sa mai exista un alt exemplar cu rezultate similare nici in tara, nici in afara – ma refer aici la CONDA HCODIN, un mascul ce a depasit cu mult ca valoare si palmares inclusiv pe BUCUR DE CURTEA VECHE, exemplar promovat cu ajutorul direct al MRC si AHR. Noi nu suntem membru de onoare, noi nu am fost ajutati sau sprijiniti de nimeni(a nu se intelege ca ne-am fi dorit asa ceva), noi am promovat rasa din pasiune responsabila, ca sa citez din clasici in viata, fara sa lingem nicaieri acolo unde s-a scuipat, fara sa ne tragem de sireturi cu nici un arbitru din tara sau din afara, ci numai strict prin prezenta la ring. Inteleg cat de mult doare sa vezi in Anuarul FCI sau in alte publicatii cu reputatie international, in mod repetat , alt exemplar decat al tau, cand vezi un alt exemplar ovationat la scena deschisa in strainatate la ringul final de multe ori in primii 6 cele mai frumoase exemplare din expozitie dar fretilor, ncresteti si voi astfel de exemplare si poate intrr-o zi veti fi acolo unde noi am fost de nenumarate ori, repet FARA AJUITORUL NIMANUI, ci numai prin munca, daruire si pasiune!
As vrea sa mai vad un alt exemplar cu macar jumatate din ce este azi CONDA HCODIN dar cel mai probabil, voi vedea doar exemplare omologate de negru carbunos, blana stropita ca la dalmatieni, muscatura inversa, displazici, prognati si restul de aberatii, spuneti fratilor ca asta vreti, nu va mai chinuiti atat - crescatorii de MIORITIC tot standardul FCI vor creste in curte, indiferent de cine sau ce se doreste.
Ceea ce nu inteleg totusi este cum vi se spala creerul, cum de nu sunteti in stare singuri sa vedeti ceea ce este fara echivoc si neinterpretabil in standardul inca in vigoare la aceasta rasa, standard pe care doriti si ati reusit sa-l schimbati cel putin pe hartie pana acum si inca neaprobat de FCI. Multi sunteti tineri, poate prea tineri ca sa intelegeti ca daca vrei sa ai respect si valoare, trebuie sa ai ani multi de munca si pasiune in spate, nimic nu vine peste noapte.
Respect pentru toti cei care au inteles desi nu este o decizie inteleapta in a sta de o parte si a lasa loc non – valorii si unor exemplare ce nu au nimic in comun cu Mioriticul sa se promoveze si sa tot apara pe podiumuri in expozitii – este periculos si grav pentru rasa, a mai existat un precedent si cu alte exemplare pentru care insa, arbitrii de notorietate nu au acceptat compromisul si s-au dezis luand decizia la ring corecta, conform standardului, necedand presiunilor si insistentelor celor care azi inca nu au luat atitudine la tot ce se intampla cu rasele romanesti.
Repet, nu doresc sa-mi fie asociat numele cu asa ceva, sunt membru FCI, imi cunosc drepturile si pot trai foarte bine asa cum am facut-o si pana acum.
Rog ca daca ne vom intalni pe undeva, date statistice, teste, filmari sau poze cu exemplarele mele sa fie folosite NUMAI cu acordul meu – in caz contract, ne vedem in justitie acolo unde se spune ca romanul moare cu dreptatea in mana dar mai si exista!!!
Cineva mi-a spus ca nu m-a interesat sau nu ma intereseaza ce se intampla la aceasta raasa – daca tot ce am facut in acesti ani, tot ce s-a obtinut cu exemplarele din canisa inseamna ca nu m-a interesat, voi continua ca si pana acum sa nu ma intereseze, intrucat in curtea mea, pe banii si timpul meu nimeni nu este stapan.
MRC – Mioritic Runc Club – mult succes!


Claudiu Simion
Posts: 11
Joined: Thu Feb 20, 2014 11:15 am
Location: Craiova

Ai nimerit intr-un loc si moment nepotrivit Simona,acolo avea loc SPIRALA INTEGRARII IN ABSOLUT cu guru Mustea.
Cezarica daca l-ai fi vazut pe guru Mustea cum s-a desfasurat ai fi ramas uimit,te-a depasit cu mult in tehnica manipularii,ba mai mult omul reuseste sa spele creierele adeptilor.


Claudiu Simion
Posts: 11
Joined: Thu Feb 20, 2014 11:15 am
Location: Craiova

Domnule Presedinte,
Subsemnatul Simon Claudiu,detinator al Canisei de Valahia,va anunt ca incepand cu data de 06.10.2014 imi dau demisia din calitatea de membru al Mioritic Club Romania.
Am luat aceasta decizie observand modul egocentrist in care conduceti clubul ,consider ca prin felul in care doriti sa modificati standardul rasei faceti un mare deserviciu Maretului Ciobanesc Romanesc MIORITIC constiinta mea nepermitandu-mi sa fiu partas la asa ceva,iar numele meu nu vreau sa fie asociat in viitor cu cel al dumneavoastra si al sustinatorilor vremelnici,caci pana la urma adevarul iese la suprafata si mai devreme sau mai tarziu vor realiza si adeptii fideli care este realitatea.
Claudiu Simon


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dna Mirescu va rog sa fiti un pic atenta la pasajul dvstra "Rog ca daca ne vom intalni pe undeva, date statistice, teste, filmari sau poze cu exemplarele mele sa fie folosite NUMAI cu acordul meu – in caz contract, ne vedem in justitie acolo unde se spune ca romanul moare cu dreptatea in mana dar mai si exista!!!"
Daca aceste poze, filmari,etc sunt facute in spatiul public atunci nu aveti ce face!!! Cel mult ii puteti ataca pe cei ce folosesc acele materiale daca nu inscriu corect numele cainelui si/sau al proprietarului - aici legea nu prea da detalii destule ptr ca legea s-a adresat si se adreseaza oamenilor. Eu am aflat pe pielea mea cand cei de la magaria de revista denumita "Cainele Meu" au pus pe coperta poza cainelui Ursu de Romania si nu au scris cum il cheama si mai mult au lasat sa se inteleaga ca este membru al ACHR proprietarul Crainic Gheorghe. Dar cum viata a aratat ca acel Vasilescu era un biet escroc si atat nici el si nici revista la care lucra nu mai exista in chinologie si respectiv presa!


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Salutare,

Eu am inteles ca la ultima sedinta s-a decis, ca in viitor vom avea numai ciobanesti dalmatieni.
Acei ciobanesti albi, sau de culoare cenusie deschisa, nu mai sunt conform noului standard. Cu toate ca numai astfel de exemplare am vazut la stane cand eram copil. Si ce exemplare superbe am vazut, mult peste multe alte exemplare prezentate acum in show.

Vom avea momentan ciobanesti dalmatieni cu parul lung, si poate in viitor si ciobanesti dalmatieni cu parul scurt. Totul depinde in functie ingenzionitatea crescatorilor.

Numai bine,
Alin


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

N-am putut ajunge din motive obiective la întâlnire. Văd atâta revoltă; am auzit niște lucruri, dar ce s-a întâmplat mai exact la această ședință ? Consiliu director, standard, statut etc. ???!
D-le Simion Claudiu creșteți de atâta timp această rasă, nu cred că e cazul să abandonați și dvs. Clubul.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:

albici wrote:Discutia legata de numele de canisa este off topic,rog moderatorul sa o mute. ...
Replicile care nu se încadrau au fost mutate în secțiunea ”Diverse”, la un nou topic - aici: viewtopic.php?f=26&t=4140


COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
Post Reply

Return to “Mioritic Club din România”