❗ Salvați un simbol național - Mioriticul

cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

canisadetohanulnou wrote: Mon Feb 15, 2021 11:40 pm Eu am spus când trebuia ce voiam sa fac acum va las pe voi sa propuneți, eu nu ma repet!!!! Eu am spus concret, cu subiect și predicat ce vreau sa fac, oamenii au spus ca e prea extremist, ca e prea dur planul, asa ca va las pe voi sa faceți și sa propuneți. La mine tonul este unul singur, întotdeauna o sa am același ton și o sa răspund în același fel! Eu sunt o persoana din topor și asa o sa mor! Am făcut prea multe greșeli, am făcut prea multe monte, am făcut prea multe încercări, am selectat în jur de 100 de câini(care erau păstrați pt repriductie), pt a accepta sau a mnsi sta sa explic lucruri dovedite și arhi cunoscute unor persoane care au 1 mioritic și cred ca ei cunosc totul!eu nu am răbdare sa explic,nu am răbdare sa nna justific în fata nimănui, eu știu doar ca asa este corect, în urma experientei, și când spun exoerienta nu ma refer la un pasionat care a plimbat 2 câini prin nu știu câte tari și se crede crescător sau crescătoare 😂😂. Eu vorbesc despre oameni care au făcut monte, au înțeles unde greșesc, au regândit totul, au făcut iarăși monte au reușit, au mai învățat despre reproducție și genetica, nu toți tâmpiții care se joiaca cu pupaciosii lui din curte. De acum încolo stau și ma uit ka ca un spectacol. Peste 29 de ani tot aici o sa fiți, la povesti și filozofii!
Si cum era cu hipersangvinizarile acelea dirijate decdvstra Excelenta? Erau un produs controlat si rezultat al muncii de creatie stiintifica nu?


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Aceleasi magarii din 90 si pana acum! Atunci Bere facea o femela moarta de la mine din canisa sa fete la 7 ani de la deces! Acte false, gresite sau nule facea ACHR pe banda rulanta! Bucur de Curtea Veche era campion pe hartie neavan par pe labe si fara subpar de calitate doar ptr ca proprietara avea ceva de pompat pe undeva! La ACHR aparusera primele zeci de cazuri de displazie din cauza hiperconsangvinizarilor facute cu stiinta si dirijare a montelor!
Etc etc etc
Azi la fel doar ca ii cheama altfel!
INCREDIBIL DESTIN AU CAINII ASTIA!


canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Ce consangvinizari mai, iar te ai trezit vorbind? 😂Nu te mai baga nimeni în seama și te ai băgat tu? 😂😂
Last edited by Oliviu Secara on Sun Mar 28, 2021 11:57 am, edited 4 times in total.
Reason: : Limbajul licențios nu e tolerat. Politețea e și ea o formă de comunicare. E un fel de a te gândi la reacția celuilalt, e o metoda de a intra într-o relație normală cu celalalt și dacă e în eroare, poți lămuri acest lucru indicând adevărul.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

canisadetohanulnou wrote: Sun Mar 28, 2021 11:00 am Ce consangvinizari mai, iar te ai trezit vorbind? 😂Nu te mai baga nimeni în seama și te ai băgat tu? 😂😂
Te așteptai să-și facă revenirea cu prezentarea vreunui câine fain născut, crescut, pieptănat,
și plimbat de el!? Bine că nu vrei poze cu extratereștrii... 😀


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Eu credeam ca e tot pe la matinali🤣🤣


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Dragi prieteni și iubitori ai ciobanestilor românești.
Spun ciobănești românești pt ca includ în ideea mea toate rasele de ciobănești românești omologate.
Mioritic, Carpatin, Corb și de Bucovina.
Poate sugestia mea este greșită și accept fără discuție criticile și opiniile dvs.
Cum ar fi.... sa avem în cadrul expozițiilor de ciobănești românești 2 categorii.
1. Câini de frumusețe, cu cele mai bune caracteristici ale rasei, îngrijiți de proprietari și crescători cu cea mai mare atenție. Câini cu pedigree și cu potențial genetic foarte bun. Cei mai buni și frumoși.
2. Câini proveniți de la stane, crescători particulari, câini de pază, utilitari. Poate nu foarte frumoși, dar cu un temperament adecvat în cele mai grele situații de pază. Câini care nu cunosc mângâierea și periat ul, dar nu se tem sa înfrunte orice pericol. Câini utilitari adevărați, cum aveau strămoșii noștri când nu erau expoziții de frumusețe, etc.
Lansez aceasta idee.. DE CE?
La expozițiile organizate de ACHR, vor participa tot aceeași crescători sau proprietari. Cu câini adulți, puii lor și tot asa. Procentul de participare va fi tot mai scăzut.
Dacă se oferă sansa unor anonimi din toată țara să-și aducă câinii la o expoziție de ciobănești românești, dar..... cu acceptanta juriului ca acești câini nu sunt socializati, nu pot fi căutați la dinți de un arbitru, nu accepta atingerea unei persoane străine, etc. Adică câini considerați agresivi, dar poate cu un foarte bun material genetic.
Ce credeți? Acești câini care știu clar ce înseamnă lupta, viata grea, foametea, frigul și înghețul, nu ar avea o șansă să fie și ei apreciați. Măcar nu pt frumusețe dar măcar pt utilitate și drept de monta?
Eu sunt convins ca sunt foarte mulți posesori de câini ciobănești românești care ar veni cu câinii lor la expozițiile organizate. Sunt mii de câini ciobănești, despre care nu se știe nimic. Nici o evidență. . Sunt foarte mulți și exista foarte mult material genetic prețios al câinilor ciobănești românești în țară. Numai ca nu sunt încurajați sa iasă la lumină și sa arate ce câini au.
De ce? Pt ca nu sunt pieptănati și îngrijiți.
Dar, asa cum sunt, trebuie sa li se acorde și lor o șansă. De fapt, aia sunt câini utilitari de pază de care tot vorbim.
Poate o îmbinare între cele doua, va ajuta mult aceste rase superbe de câini ciobănești românești.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Pandrea sunteți bine intentionat și văd că încercați să sugerați unele soluții pt recuperarea și promovarea Ciobăneștilor Naționali.
Ceea ce propuneți dvs s-a discutat la nivelul anului 2010 când unii sugerau mai cu jumatate de gură, mai după paravan, formarea unor linii de show și a unor linii de lucru după modelul altor rase occidentale.

Ideea cade fiindcă fenomenul chinologic din România nu are amploarea din alte țări occidentale și pur și simplu criteriile de selecție trebuie să rămână comune mai ales la rasele aflate la început de drum dpdv al criteriilor și metodelor științifice moderne de ameliorare. E nevoie de număr mare de câini cu pedigree, omogenitate, calitate și oameni care să se implice pe diverse paliere pt ca Ciobăneștii Românești sa facă pași înainte și să recupereze teren față de alte rase. Acești oameni nu există.

Ciobăneștii noștri trebuie sa rămână întotdeauna utilitari și să aibă un temperament corespunzător serviciului la care au fost și sunt utilizați. Rasele canine naționale au rezistat valurilor vremii fără ca cineva să-și dorească neapărat asta în ultimele sute de ani. Au supraviețuit datorită utilității și calităților lor de necontestat. De ce noi, oamenii, să le răpim tocmai aceste însușiri care le-au asigurat continuitatea și existența ? Exista rase mult mai frumoase sau mai potrivite pt spectacol în ring decât CR, așa că dacă cineva își dorește asta poate să aleagă orice dorește dintre rasele existente pe mapamond.

Câinii din Stâne, de la gospodari sau direct din munte au dreptul și pot participa la anumite expoziții chinologice de frumusețe (C.A.C.) și/sau expoziții de Club de rasă unde se fac arbitraje mai mult tehnice, după principii chinotehnice, măsurători, recomandări etc.
Tocmai pt lărgirea bazei genetice am propus acum ceva timp " 🌟 Înființare Comisie de lucru în teren" ca măsură suplimentara pt a salva ce se mai poate din sursa genetică locală https://www.mioriticul.ro/forum/viewtop ... =11&t=4313


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Mioritic Club din România”