Un escroc si un om de servici in conducerea MCR

Post Reply
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Pana acum Cioroboreanu mai facea cate ceva cat de cat pentru clubul acesta si cu toate prostiile facute de el in trecut avea curajul sa ii spuna in fata lui Cristian Stefanescu o serie de lucruri asa dupa cum am vazut in scrisoarea deschisa publicata si de mine aici pe site.

Dar sa alegi un escroc - Mustea care a facut magaria cu Martin de Runc, cea cu cainii cu displazie vanduti in Germania - cazul lui Vain de Runc l-am prezentat si aici, consangvinizarile haotice efectuate etc si pe langa el un individ de o prostie rara si a carui experienta a constat in matura si farasul la canisa altui escroc de profesie din ACHR pe nume Pal Puiu arata cat de mult conteaza in clubul vostru cainii.

Sa ne reamintim perlele lui Iacob care fac deliciul medicilor veterinari ? Sau sa vedem cum a facut el consangvinizari aiuristice cu Mustea de manuta si poate asa vom intelege de ce a ajuns rasa la ACHR in asa hal!
Madam Cipere cu a ei ceata de la Cernica aveau o scuza ca nu stiau cati dinti ar trebui sa aibe Scoarta de Romania in gura pentru ca marmura de asazisa Carara era cam din plastic cu rasina lipita si vanduta ca atare si sperau ca din mesele la malul baltii poate invata asta dar astia doi sunt rasul chinologiei ACHR-iste!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Nu are nici o relevanță faptul că un crescător s-a ocupat cândva de câinii altui crescător; din contră e chiar un motiv de laudă mai ales că la un moment dat acel crescător era pe val datorită muncii pe care o depunea la rasă. Da, există câini cu displazie dați în străinătate. Și în țară există dar nu-i descoperă nimeni dacă nu li se fac radiografii. Displazia poate fi greu controlată și la rasele la care se face selecție de zeci de ani... În plus chiar dvs. ați scris rândurile de mai jos.
Trecutul este important, dar ceea ce contează este ce învățăm din trecut. Oricine este supus greșelilor. Denigrările nu cred că-și au rostul având în vedere că există niște realizări și s-au făcut eforturi importante de către toți care au fost în conducerea clubului la un moment dat - de la înființare până în prezent.
cezar osiceanu wrote: Si eu am avut pui din monte cu caini de valoare care au scos si exemplare cu defecte dar acesta este riscul pe care trebuie sa ni-l asumam cu totii. Proprietarii acestor caini au inteles de la cumparare riscul in cauza si si l-au asumat. Eu prin aceasta dirijare a montelor incerc sa reduc pe cat posibil tocmai acest risc. La fel si in cazurile celor ce doresc sa achizitioneze un pui dintr-un cuib inregistrat eu ii informez despre fiecare exemplar in parte dar nu discut pretul sub nici o forma pentru a lasa piata sa fluctueze liber.

Ca si concluzii:
  • - pui cu defecte vor exista mereu,
    - defectele se vor constata de obicei la varsta adulta atunci cand ele nu sunt vizibile la varsta mica,
    - dirijarea montelor face sa reduca pe cat posibil riscul aparitiei defectelor
    - consangvinizarile intaresc si calitatile dar si defectele
    - prostia si lacomia sunt argumentele celor care vand caini fara pedigree, nu inregistreaza intreg cuibul, inregistreaza un caine cumparat de la alt crescator sub afixul sau de crescator, vand pedigreele solicitate pentru unii caini cu alti caini, etc . In aceste cazuri ar trebui ca acei crescatori sa fie eliminati de catre club direct din chinologie si popularizate cazurile lor
    - aici sa vorbeasca doar cei care au in proprietate caine ciobanesc romanesc si nu simplii femei de serviciu pe la vreo canisa angajati vremelnic!


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

cand a facut practica la un crescator care a falsificat atat de ordinar niste inregistrari inseamna ca a facut degeaba!
Si ca dovada consangvinizarea facuta de el care arata ca nimic nu a invatat de la nimeni!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Buna ziua,

Adresez o solicitare catre

Comitetul de conducere
al
Clubului National de Ciobanesti Romanesti


Prin prezenta, va rog respectuos sa imi comunicati pe aceasta adresa de e-mail
care este procedura legala pe care trebuie sa o urmez, avand in vedere ca pana la momentul
acesta nu am primit de la proprietarul canisei De Runc, din Vatra Dornei, pedigree-ul puiului
de Ciobanesc Mioritic achizitionat. Crescatorul, domnul Mustea Petru, de cate ori l-am contactat
mi-a comunicat ca trebuie sa mai am rabdare intrucat actele au fost transmise catre Clubul de
Ciobanesc Mioritic si acetia urmeaza sa obtina pedigreeul de la Cartea De Origine.
Mentionez ca am achizitionat puiul de Ciobanesc Mioritic in luna septembrie 2011,
cand avea aproximativ doua luni, proprietarul declarand ca acest cuib era fatat din data
de 27 august 2011.

Cu stima,


Coratu Alexandru Data
domiciliat in Sos. Pantelimon, nr. 237, 20.01.2012
bl. 65, ap 182, sector 2, Bucuresti


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Domnul Alexandru ,nu stie unde sa se adreseze .Este la fel cum eu as solicita permis de pescuit ,federatiei romane de patinaj.Pentru asemenea probleme se poate lua legatura cu Achr ,singura organizatie recunoscuta de FCI in Romania ,care se ocupa cu crestera cainilor de rasa.


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

AM ciobanesti wrote:Domnul Alexandru ,nu stie unde sa se adreseze .Este la fel cum eu as solicita permis de pescuit ,federatiei romane de patinaj.Pentru asemenea probleme se poate lua legatura cu Achr ,singura organizatie recunoscuta de FCI in Romania ,care se ocupa cu crestera cainilor de rasa.
Da ce treaba are dl A s-au X cu Achr. Cind se cumpara un catel in acel pret intra si acel document,asta da-ca monta e inregistrata .


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

AM ciobanesti wrote:Domnul Alexandru ,nu stie unde sa se adreseze .Este la fel cum eu as solicita permis de pescuit ,federatiei romane de patinaj.Pentru asemenea probleme se poate lua legatura cu Achr ,singura organizatie recunoscuta de FCI in Romania ,care se ocupa cu crestera cainilor de rasa.
AMciobanesti bateti campii cu gratie de incepator! Si dnul gadalean va spune mai sus ca pedigreeul trebuia dat daca era inregistrata corect monta la cumpararea cainelui nu la Sfantu' Asteapta.
Astea sunt genul de tzepe pe care le trag cei din ACHR si samsarii de caini! Pedigreeul este "pe vine" dupa care nu mai vede cumparatorul nimic!
niste tzepari nenorociti care distrug rasa si increderea in ea!
Si revenim iar la FCI cine este ea si ce vrea? este un ONG si atat! Cine este ACHR? O MARE TZEAPA si ea inregistrata ca ong. Dvstra sunteti membru al ACHR dle AM ciobanesti?


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Gadalean Daniel wrote:
AM ciobanesti wrote:Domnul Alexandru ,nu stie unde sa se adreseze .Este la fel cum eu as solicita permis de pescuit ,federatiei romane de patinaj.Pentru asemenea probleme se poate lua legatura cu Achr ,singura organizatie recunoscuta de FCI in Romania ,care se ocupa cu crestera cainilor de rasa.
Da ce treaba are dl A s-au X cu Achr. Cind se cumpara un catel in acel pret intra si acel document,asta da-ca monta e inregistrata .
Sa avem noi de impartit doar 25 de bani pentru fiecare pedigree primit ulterior achizitionarii unui puiut ,na-r fii rau de loc.Atat in Romania cat si in lume se practica acest lucru ,crescatorul asteapta sa vada cuibul ,sa vada solicitarile ,lucrururi normale dealtfel.,si daca are un client si actele nu sunt venite ,se intelege cu el si nu blocheaza tranzactia din acel lucru.Evident exista si neintelegeri ,chiar si crescatori neseriosi ,dar asta este departe de a fii o regula.Eu am vrut sa ajut si sa spun ca respectivul domn ,nu sa adresat cui trebuie .Iti mai dau un exemplu poate ma intelegi.Daca un jucator de la STeaua este suspendat 4 etape ,conducatorii clubului se adreseaza pt contestatie Comisiei de discipina ,din cadrul FRF ,SI NU organizatorilor Cupei Bergenbir ,Cupei Prieteniei ,Coca COLA sau Cupa dintre blocuri ;) .Si ei tot fotbal joaca ,dar la amatori (de bere? ;) ) ,ceia ce nu-i rau .M-am facut inteles au ba?


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle AN ciobanesti sincer bateti campii cu gratie!
Ce are fotbalul cu chinologia? In afara ca in fotbal avem tigani multi care practica acest sport si ca in chinologia ACHR avem de a face cu obiceiuri tiganesti nu gasesc alta latura comuna!
Problema pedigreelor este una spinoasa si in ACHR este o mare magarie facuta la cererea asazisilor "crescatori" care nu inregistreaza montele si fatarile la timp si corect! In plus taxele facute enorm de mari de catre ACHR ca sa poata avea Stefanescu si ai lui salariile acelea de mii de euro lunar devin prohibitive ptr crescatori in conditiile in care piata a cazut dramatic.
Respectivul domn s-a adresat EXACT cui trebuie ptr ca CNCCR este organism unic abilitat de catre ministerul agriculturii in tara si in afara FCI! A risca sa ti se puna in vedere castrarea animalului conf legii actuale ptr o magarie a crescatorului Mustea - a cata oare? - nu este un lucru placut!
Dle Am Ciobanesti sunteti complet pe dinafara in materie de legislatie si regulamente dar va bagati in seama complet aiurea! V-am intrebat daca sunteti membru al ACHR si nu ati fost in stare sa raspundeti ! Va intreb din nou sunteti sau nu membru al ACHR?


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

cezar osiceanu wrote:Dle AN ciobanesti sincer bateti campii cu gratie!
Ce are fotbalul cu chinologia? In afara ca in fotbal avem tigani multi care practica acest sport si ca in chinologia ACHR avem de a face cu obiceiuri tiganesti nu gasesc alta latura comuna!
Problema pedigreelor este una spinoasa si in ACHR este o mare magarie facuta la cererea asazisilor "crescatori" care nu inregistreaza montele si fatarile la timp si corect! In plus taxele facute enorm de mari de catre ACHR ca sa poata avea Stefanescu si ai lui salariile acelea de mii de euro lunar devin prohibitive ptr crescatori in conditiile in care piata a cazut dramatic.
Respectivul domn s-a adresat EXACT cui trebuie ptr ca CNCCR este organism unic abilitat de catre ministerul agriculturii in tara si in afara FCI! A risca sa ti se puna in vedere castrarea animalului conf legii actuale ptr o magarie a crescatorului Mustea - a cata oare? - nu este un lucru placut!
Dle Am Ciobanesti sunteti complet pe dinafara in materie de legislatie si regulamente dar va bagati in seama complet aiurea! V-am intrebat daca sunteti membru al ACHR si nu ati fost in stare sa raspundeti ! Va intreb din nou sunteti sau nu membru al ACHR?
OK bat campi ,alatadata m-ati trimis sa citesc ,culmea citesc ,de exemplu ORDINUL ANAVSA 1\07.01.2014deci un simplu microcip il pune in legalitate pe domnul Alexandru ,si nu-i castreaza nimeni cainele .Mai mult cainele domnului Alexandru din BUcuresti conform regulilor FCI aplicate in Romania de partenerul oficial ACHR putea avea drept de monta ACHR (Doua EX Plus un fb club,evident CLUBUL DE CIOBANESC MIORITIC DIN ROMANIA ,nu alte inventi)Totusi sunt curios ce iat raspuns omului il ajutati ,de fapt l-ati ajutat ?2012? inteleg sau sa rezolvat ,nu se poate ;) Nu vreau sa ma bag un seama,dar doresc sa i se faca dreptate omului .ATAT.!!!!!!!!!!!1


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

DACA CITEATI AVEATI MAI MULTE CUNOSTIINTE SI NU MAI BATEATI CAMPII CU ATATA GRATIE!! LA ACEA DATA ACHR obliga microciparea si asta impreuna cu pedigreeul aferent!
Dvstra daca ati cumpara o masina ati cumpara-o fara talon si carte ei?
Ce treaba are FCI care este un simplu ONG ca si ACHR cu aceasta escrocherie a lui Mustea?
Smecheria aceasta cu nspe excelenturi plus un fb de la club a fost una facuta cu scop multiplu si in nici un caz in favoarea cainilor si a crescatorilor si detinatorilor.
Prin ea se fortau proprietarii sa mearga sa plateasca catre ACHR participarea la cat mai multe concursuri - deci cheltuieli multiple si inutile dar mai ales mari; se facea o "gaura " doar ptr anumiti " abonati" la titluri care si asa sunt luate in coditii de concurenta aproape nula- sa ne uitam la ultimul concurs duplex si sa numaram mioriticiiparticipanti si apoi sa comparam cu concursul facut de CNCCR la Pitesti!; se crea o exclusivitate ptr anumiti masculi ai anumitor smecheri apropiati ai arbitrilor care capatand nspe titluri pacaleau mai usor proprietarii de femele care plateau sume exorbitante si nemeritate ptr monte ca sa vada ca au facut hiperconsangvinizari aiuristice si dupa caini precum A-Nuc fara par pe bot si labe,etc
Am dat un exemplu din sutele de cazuri pe care a trebuit sa le rezolvam la CNCCR din prostia celor din ACHR! Ca sa nu mai spun de criminala actiune de stergere a genealogiilor cainilor proveniti din CNCCR de catre cei din ACHR!!!


Post Reply

Return to “Mioritic Club din România”