Nume Româneşti Pentru Căţei

User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

De ce sa nu facem o baza de date cu nume romanesti pentru catei? :D Zic sa luam pe litere, si cand epuizam variantele trecem la urmatoarea.
A
Amnar, Alun, Arin, Aspru, Astru, Arieş, Alma, Ambra, Arina, Astra, Arcas, Albus, Ada, Alba. :)


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Alpin, Artar, Alfa, Ana, Avrig, Anghel, Amara :)


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Alfa nu îmi vine la socoteală - cam grecesc, iar Anghel e mai mult pt. oameni. Aspru e cel mai fain.

Acestea sunt A-urile mele:
Albei, Albu, Alimoş, Alun, Ampoi, Arcan, Arcaş, Ardeal, Ardelean, Argeş, Arghir, Arieş, Arin, Arman, Armaş, Aspru, Astru, Azur;
Alba, Albiţa, Aluna, Arina, Aura.

O să le completez cu cateva de la tine.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

cristidami wrote:Alfa nu îmi vine la socoteală - cam grecesc, iar Anghel e mai mult pt. oameni. Aspru e cel mai fain.

Acestea sunt A-urile mele:
Albei, Albu, Alimoş, Alun, Ampoi, Arcan, Arcaş, Ardeal, Ardelean, Argeş, Arghir, Arieş, Arin, Arman, Armaş, Aspru, Astru, Azur;
Alba, Albiţa, Aluna, Arina, Aura.
Anghel e un lac pe valea Abrudului, de-acolo m-am inspirat :D


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

S-o fi înecat mai demult unu Anghel acolo :mrgreen: !

Aşa-i, chestie de gust, de experienţe personale vis a vis de nume şi denumiri. Eu, Anghel ştiu un caine CRB, al domnului Pop Marius de la Bistriţa. Dar îmi aduce aminte de poetul Dimitrie Anghel (habar nu am de vreo poezie de a lui!).


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Mie de Anghel Rugina imi aminteste.
Oricum, numele cu A nu-s tare multe... ma tot gandesc de dimineata dar nu-mi mai vine nimic in minte... Maine cred ca trecem la B :)


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Bun, trecem la B, insa mai puteti adauga la A daca va ma vine ceva in minte.
B
Barac ( :mrgreen: ), Bargau, Bicaz, Bica, Bandit, Balaur, Bruma, Brumarel, Brumar, Bursuc, Bulgăr, Bradut, Bistrita, Bora, Bran, Bega, Balan, Bucur, Bistra, Brânca, Bucium, Braga. :)

L.E. Baltag, Buzdugan, Breazu


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Ce-i aia L.E.?


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Le inseamna later edit. Adica am mai completat dupa ce trimisesem mesajul initial. :)


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Cristidami ştiu că aveţi un întreg registru cu nume româneşti pentru câini. :mrgreen:
pt. B: Baciu, Brânduşa, Bica


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Bulz, Burduf, Bucov, Bujor! :D


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Ce aveam eu pană acum la B:

Baci, Balaur, Balcan, Baltag, Banat, Barac, Barcaz, Basarab, Batal, Băietu, Bălai, Bălan, Bălţat, Bărăgan, Bărbat, Bârgău, Bârsan, Bicaz, Boboc, Boian, Boldur, Bot, BotGros, Botosu, Bour, Brad, Bratu, Bravu, Brădet, Brăduţ, Breazu, Brezoi, Brizoi, Brumă, Bucălău, Bucin, Bucium, Bucov, Bucur, Budac, Bujor, Bulz, Bursuc, Busuioc, Buzdugan;

Băciţa, Bălana, Bălaie, Bălaşa, Bălţata, Bârsa, Bârsana, Bistra, Bistriţa, Braica, Branca, Bratca, Brânduşa, Briza, Breaza, Bruma, Bucova, Bucovina, Bucura.

L.E. (last edit pt. cei ce nu ştie acronime în franceză :? ): Ar fi perfect dacă aceste nume le-am scrie cu diacritice.


cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

lilith wrote:.........Bora............
De unde?


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

cristidami wrote:
lilith wrote:.........Bora............
De unde?
Varful Bora, muntii Lătoriței, 2055 m, Carpatii Meridionali :P


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Aha. Eu credeam că VW :lol: ...


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Aaaa... nici nu stiam de existenta lui pana nu ai zis tu :lol:


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

C
Cățelu, Cimbru, Cindrel, Cerna, Cozia, Caraiman, Colț, Colțar, Ceahlău, Codruț, Crâng, Călin, Criș, Crișan, Crina, Ciulin, Crai, Căliman, Ciucaș, Crenguța, Carpen, Castan, Cucu,


Image
corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

lilith wrote:... Cucu,
:lol: :lol: :lol:


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

corbu wrote:
lilith wrote:... Cucu,
:lol: :lol: :lol:
Nu rade, bre, tataia a avut un caine mare si alb cu masca si coada negre, pe care-l chema Cucu. Cred ca era cel mai rau caine pe care l-a avut si de care nu m-am putut apropia. Il tinea mai mult la stana, dar cand il aducea pe-acasa il tinea legat cu lantul vacii, ca era nebun..a rupt multe lanturi. Odata a plecat de nebun de la stana si a venit in sat. Sa vezi cum fugeau toti din drum si se catarau pe garduri sau in copaci, strigand in gura mare "Cucu, baaaaaaaa!!! A scapat Cucuuuu" :lol: :lol: Tin minte ca eu si verisoara mea ne jucam in drum cand am auzit lumea strigand, si ne-am urcat si noi pe poarta. Eu pe-un stalp, ea pe-un stalp, si Cucu a sarit poarta printre noi si s-a dus direct in livada, fara sa bage pe nimeni in seama. Nu stiu care era scopul lui, luase vreo urma ceva. :lol: :lol: Chiar de curand radeam cu verisoara mea amintindu-ne de intamplarea asta. Barac al lui tataia era singurul caine care il putea pune la punct pe Cucu, iar tataia era singurul om care se intelegea cu el. Mamaia, saraca, ii arunca mancarea peste gard de frica. Cred ca Cucu a trait cel mai mult, ultima data cand l-am vazut avea vreo 15 ani, orb, surd, fara dinti in gura, dar latratul lui ragusit inca iti mai facea pielea de gaina.


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

N-ai putea să produci ceva poze cu dulăii bunicului tău?


Post Reply

Return to “Promovare Ciobănești Românești”