Nume Româneşti Pentru Căţei

cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

O
Oaş, Olt, Olteţ, Oltean, Omăt, Oroles, Oşan, Oștean, Ozun;

Obcina, Oltea, Orlea, Ozana.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Oacheș, Ostaș, Oslea (vârf din m-ții Vâlcan), Oașa (lac acumulare m-ții Șureanu), Odolean (plantă medicinală), Obuz, Ocoș (deștept, isteț, priceput), Ostru (fudul, dârz, țanțoș), Oslaș (persoană care primește o parte dintr-o moșie; cel însoțit la o stână pentru vărat; sâmbraș),


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

P
Paltin, Pandur, Panţâru, Parâng, Păcurar, Pârjol, Pârlu, Pieptosu, Pietrosu, Pintea, Pinu, Plăieş, Polovraci, Prinţ, Prut;

Padina, Pala, Păltinoasa, Pavăza, Piatra, Plevna, Posada, Prinţesa, Putna.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Peleaga (vârf din m-ții Retezat), Pinten, Pătru (vârf din m-ții Șureanu), Plugar, Plai, Peleaga (lac glaciar din m-ții Retezat), Puiu (lac din Delta Dunării), Pelin, Pin, Pir, Plop, Paloș, Paur (țăran, de la țară), Paj, Pajura, Piastru (monedă veche ce a circulat și in Țările Române), Prâslea, Puf, Prislop,
Revin, ca a venit sefu! :lol: :lol:


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Rarău, Rodna, Retezat, Robița (vârf din m-ții Făgăraș), Radeș (Vârf din m-ții Retezat) Răzeș, Rusca (vârf din m-ții Poiana Ruscă), Răchita (de la cascada Răchițele), Râu, Razim (lagună Marea Neagra), Rustic, Râmnic, Ram, Răcătău (hai Clujenii :mrgreen: ), Rândaș, Râureanca, Râurean, Reghin, Reghiuș (comisar regal), Regina, Rod, Rodnic, Roua, Ruja (nume dat unei persoane frumoase), Roznov, Rânca,


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

R
Ram, Rarău, Răzeş, Roles, Românaş, Romul; Rucăr, Runc;

Raita, Ramura, Regina, Ribana, Rita, Rodna, Romula, Roua, Runca.


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Nume in alte limbi nu sunt acceptate? ;) . Sunt frumoase numele romanesti, chiar daca eu o sa fiu unul din cei care o sa isi puna numele la catei in engleza.
In romana eu o sa folosesc numel " Aldan" legat de o expresie in engleza.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Parerea mea este ca unor caini romanesti li se potrivesc nume romanesti. Cainilor japonezi li se potrivesc nume japoneze, cainilor italieni - nume italiene si tot asa.
Cum ar fi ca pe un rott sa il cheme Baltag, Bucium, Caraiman etc? Ar suna ca pixu :mrgreen:
Eu, una, nu voi pune niciodata nume englezesti la vreun ciobanesc.... macar numele sa-i mai confere rusticitate, ca tipicitatea s-a cam dus...


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

S
Sânzian, Sârbu, Scorilo, Sein, Silvan, Siret, Siriu, Someş, Spartacus, Spartan, Stejar, Străjer, Suru;

Salba, Săgeata, Sârba, Sâmbra, Sânziana, Scoarţa, Seina, Silva, Silvana, Soroca, Stâna, Steaua, Straja, Strunga, Sura.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Semeţ, Semenic (munte), Suhard (munte), Stoiniţa (vârf m-ţii Parâng), Sadu (lac de acumulare din m-ţii Cindrel), Snagov, Salvia, Scai, Soc, Stejar, Sameş (chibzuit, calculat), Saur (balaur), Scut, Scutar (cioban care îndeplinea diverse sarcini în administrarea, conducerea unei stâne; baci, scutaș), Spada, Soldat, Sovata, Spor, Spira (ceată), Spinărău (şarpe), Spuma, Stânjeniţa, Stihiu, Stihia, Străbun, Strămoş, Sturz, Sturza, Strung, Strunga, Stupina, Suliţa, Suliţar, Susur, Săsar (râu din Baia Mare), Suveica, Siminoc.
:mrgreen:
Bebeluşele, dans! :D


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Ş
Şipot, Şoim, Şoiman, Şoimuş, Şuier;

Şoimana, Şoimiţa, Şura.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Şuteu


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Șureanu (munte), Șes, Șerbota (vârf din m-ții Făgăraș), Ștei, Șteiasa (vârf din m-ții Gârbova), Șal, Șiștar (din ardeal, vas în care se mulge vaca), Șuharca (din maramureș, crema laptelui fiert din care se face untul), Șerpar (chimir), Știulei, Ștergar, Șovan (uliu), Șuvoi :)


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

T :D Ca sa ti-o iau inainte, cristi :P

Tarcău, Tătar, Trascău, Tulișa, Troița, Trotuș, Tambur, Toaca (vârf din m-ții Ceahlău), Tulișa (vârf din m-ții Retezat-Godeanu), Toplița, Tarnița, Teasca, Tămâița, Tăuț, Tisa, Toiag, Toaca, Troian, Traian, Trăpaș, Tei, Trifoi, Teaca, Trandafir, Transilvania, Teiuș,


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

T
Taifun, Tambor, Tarcău, Tarzan, Tatos, Tăciun, Tălpoi, Tărcat, Tărcuş, Tătar, Tecărău, Timiş, Timoc, Todoran, Togan, Tolan, Topolog, Troian, Trotuş, Tulipan, Tulnic, Tunar, Tunet, Turcu;

Talanga, Tărcata, Teaca, Tigra, Tisa, Toaca.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ţ
Ţibleş, Ţarcu, Ţaga, Ţurcana, Ţimbal (vârf din m-ţii Piatra Craiului), Ţigana, Ţăpuş, Ţăpuşa, Ţar, Ţarina, Ţintaura (plantă medicinală)


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Ţambor, Ţăpoi, Ţăran, Ţepeş, Ţibleş, Ţurţudan, Ţurţur;

Ţaga, Ţarina.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

U
Ulm, Ulma- iar ca verb (despre câini, copoi etc.) însemnaă a adulmeca, Unda, Urlea (vârf din m-ţii Făgăraș), Ursu, Ursa, Ursar, Ursan, Urzica, Urzar, Uluc, Umur (important)
Cam atatea am gasit eu... :mrgreen:


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Uliu, Ulm, Urdoi, Urmuz, Ursache, Ursan, Ursoi, Ursu;

Ulma, Ursa, Ursana, Ursica.


cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

V
Valah, Vâsc, Vlah, Vicov, Vidin, Vifor, Vişeu, Viteaz, Vlaic, Vodă, Voievod, Voinic, Vornic, Vrâncean, Vuiet, Vulcan, Vultan, Vultur;

Vidra, Virga, Vişina, Vlaha, Vlaşca, Vlăsia, Vrancea, Vultana.


Post Reply

Return to “Promovare Ciobănești Românești”