Promovarea în străinătate

User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Buna ziua. Ca tot veni vorba despre promovare vreau sa va spun si eu o intamplare recenta. Fiind activ pe mai multe situri din UK am vazut ca lipsesc datele despre ciobanesti nostri.....asa ca m-am pus sa pun cateva poze si ceva descriere. Am fost surpins sa vad reactia colegilor de pe 2 forumuri (care erau mai active).....erau impresionati de ei..dar toti ziceau ca sunt bestii si ca nu sunt caini de tinut in curte la oras...ca trebuie multa socializare si tot felu de pretentii si cerinte de la un moment dat am crezut k este ilegala rasa ( mioriticul) in Anglia. DUpa 1 saptamana de dezbateri si de pus si tradus descrieri si intamplari luate de pe net din tara......spre surprinderea mea am primit Ban pe viata deoarece incurajam , se pare ca, detinerea de rase periculoase....... Am ramas cu gura cascata cand am primit mailul......WTF...
Si cam asa s-a terminat propaganda mea online de promovare a mioriticului.
Am incercat sa caut si ceva proprietari de miorotic pe net .....si am si gasit cativa....dar exemplarele gasite erau luate din targ cred...caci erau foarte slabi si micuti...doar parul era de ei.
La un moment dat vroiam sa ii incurajez pe ei sa isi spuna parerea despre mirotici...dar prea tarziu....pana am sa ma mut sa pot schimba ip-ul nu mai pot accesa siturile respective.....oricum este pierderea lor.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

ce-am ras.. ciudaţi englejii aştia :lol: Macar ai încercat. Nu te lăsa interzis poate tu i-ai speriat si le-ai zis ca manaca picioare de turişti englezi la stana :lol:


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Raul, nu cred ca îi putem condamna prea rău... nu ştiu ce impresie au ei despre rasele româneşti, dar îs convins că au o părere proastă despre rasele din Estul Europei în general. Majoritatea cred că sunt folosite intens la lupte şi de aici ei deduc că toţi câinii din zona asta îs criminali. Oricum la ei pe insulă nu mai intalneşti decât border collie, iar cel mai mare prădător de la ei e viezurele cu colţi. :D


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Veste buna. Acum sunt in tratative cu reteaua Cheezburger pentru sectiunea "Goggie ob teh week Face Off", unde in fiecare saptamana este promovata cate o rasa. Trebuie sa le fac o prezentare scurta a mioriticului, dupa care va fi supus la vot. Acolo o sa am nevoie de ajutorul vostru si al tuturor prietenilor vostrim pentru ca Mioriticul sa ajunga cainele saptamanii.
https://icanhas.cheezburger.com/dogs


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Si iaca a venit momentul.
Va rog sa votati si sa dati share pe FB la poza mea. Cu cat mai multe voturi si share-uri, cu atat mai multe sanse sa ajunga pe site-ul principal! :D Voturile sunt considerate mesajele lasate sub aceasta poza.

https://cheezburger.com/6591539712


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Acum vad ca in dreapta pozei se poate si vota la propriu, in sensul ca sunt doua maini: una cu degetul in sus, alta cu degetul in jos. Apasand pe cea cu degetul in sus se numeroteaza ca voturi.


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Deja am început să votez şi eu ca tot românul cu 10 mâini :mrgreen: !
Hai Mioriticul ! :twisted:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Multumesc, Oliviu!!

Acum ma conversam pe mail cu tipa care detine reteaua, e incantata pentru ca nu auzise de rasa si e dornica sa promoveze rase noi.
Mai jos e raspunsul ei

"Can you let us know what the breed is? We'd love to know the name and we'd love to feature new and exotic breeds."

Deci vesti bune, poate am noroc sa nu trebuiasca atata munca de strans voturi, si sa mi-l puna pe site mai repede! :D


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Daca mai aveti maini libere, mai votati, va rog! Nu stiu daca se poate de mai multe ori, dar de pe mai multe calculatoare sigur se poate! :mrgreen:


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

felicitari pentru initiativa.....am votat de pe ce calc am gasit liber....daca vrei ceva informatii sau poze sunt convins ca Oliviu poate sa te ajute.....iar restul colegilor de asemenea or sa contribuie cu ce pot.....bafta multa


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Multumesc!! :)
Din moment ce accepta sa promoveze rasa, timp de o saptamana, in fiecare zi vor publica cate o poze (cel putin asa am vazut ca au facut pana acum), si da, ar fi minunat sa le pot furniza cat mai multe, as aiba de unde alege! Pana una alta, cel mai greu e sa ne facem acceptati acolo, le e greu sa aleaga din miile de poze ce le primesc zilnic... :)


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ca tot mi-am adus amine... in fiecare zi, sub poza rasei ce e promovata saptamanal, este o rubrica numita "Fun facts about... cutare rasa"... Aici mi-ar trebui putin ajutor.
Una din descrieri musai trebuie sa fie legata de parul mioriticului, care in anumite conditii miroase a lana de oaie (exceptand conditiile legate de sampon, pudre, talcuri si ce mai da omul prin blana cainelui)
Daca mai aveti si alte idei, please share! :) :)


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Se voteaza cainele saptamanii!!!!!!!!!!!!!!
https://cheezburger.com/6598786048
Aveti de ales intre mioriti si welsh springer spaniel!
Nu trebuie sa va zic ce sa votati, ca stiti si singuri! :D


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ca tot mi-am adus amine... in fiecare zi, sub poza rasei ce e promovata saptamanal, este o rubrica numita "Fun facts about... cutare rasa"... Aici mi-ar trebui putin ajutor.
O altă chestie amuzantă ce poţi spune despre rasă e că se formează globuleţe de zăpadă pe membre, piept şi burtă după preumblările lungi prin zăpadă; globurile pot rămâne aşa pt. câteva zile. :D


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Asta am vazut ca se intampla la toate rasele cu par lung. :D Mi-ar trebui ceva specific.
Spre exemplu... daca tunzi mioriticul, poti sa-ti faci plover din blana lui? Adica se poate toarce parul ala in fire, la fel ca lana? :D


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Mioriticul a castigat!!!
https://cheezburger.com/6610750464

:D :D :D
Stie cineva cine e catelul din poza?


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Am aflat, e de la canisa De Runc!! :D :D :D


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Aaaaaaa, ce surpriza frumoasa am avut de dimineata!!! :mrgreen:
https://cheezburger.com/6611040000

E BARAC!!! :D :D :D


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Manneken Pis et la Roumanie
Cette statue fontaine, symbole de la liberté d'esprit des Bruxellois et aussi l’un de symboles de la ville.
Il est devenu une tradition d’offrir au Manneken Pis des costumes, à des occasions spéciales, notamment pour honorer une profession. La garde-robe actuelle comprend 800 costumes qui sont pour la plupart conservés à la Maison du Roi, situé sur la Grand-Place. Cette tradition a été inaugurée en 1698 par le Prince-électeur Maximilien-Emanuel de Bavière, gouverneur général des Pays-Bas espagnols, qui lui offre son premier costume, couleur "bleu de Bavière".Le Petit Julien compte à présent dans sa garde-robe aussi 3 costumes roumains. Son premier costume roumain a été offert en 1987 par l’équipage du navire école « Neptun » de Institutul de Marină Civilă de Constanta: un costume de marin de la flotte roumaine. A l’époque, le responsable de l’Agence Navrom à Anvers était l’actuel président de la république, M. Traian Basescu.
Manneken-pis a habillé une seule fois ce costume, le jour de la cérémonie du don.
En 1993 un groupe de touristes roumains a offert à la ville, un costume populaire roumain.En décembre 1995, l’Office National Roumain de Tourisme de Bruxelles dont le responsable à l’époque était Mircea Milcu, a offert le troisième costume, un costume typique de berger roumain.Ce costume a été confectionné dans les ateliers de couture du Musée du village de Bucarest, selon les patrons remis par la Maison du Roi. Une copie en plâtre, aux dimensions de l’original, a été envoyée à Bucarest, pour être utilisée aux essayages du costume.
Pour son vol à Bucarest, Manneken Pis a été enregistré, comme tout voyager, aux guichets de la Tarom à Zaventem, puis conduit à l’embarquement. Ensuite il est monté à bord bénéficiant de l’attention aimable de l’équipage et des belles hôtesses roumaines à la classe business où de grands coussins ont été prévus pour son confort. Pour cet accueil à bord et le vol vers la Roumanie de Manneken Pis on doit remercier l’enthousiaste équipe de la Tarom-Bruxelles de l’époque, Gabi et Lica Galos.
Le costume était presque prêt, mais il manquait visiblement quelque chose à notre Manneken-berger roumain. Mais quoi ? Eh bien, son chien, le chien de berger roumain des Carpates.
L’ONT Roumain de Bruxelles était déjà en contact avec Cezar Osiceanu, pilote à la Tarom, un fervent admirateur des chiens „ciobanesc”, dans un effort commun pour soutenir sa reconnaissance en tant que race de chien roumain, par la Fédération Cynologique Internationale dont le secrétariat général était en Belgique à Thuin. Présenter notre chien national en Belgique pour le faire connaître et reconnaître par la FCI, plaidait pour sa présence à Bruxelles. Parfaite occasion aussi pour accompagner Manneken en berger roumain. Un problème de dernière minute : Ursu, le berger de M. Osiceanu, dépassait largement les dimensions des plus grandes cages pour animaux dont la Tarom disposait. Une cage sur mesure a été rapidement confectionnée à Bucarest et Ursu est arrive à Bruxelles, directement de l’aéroport de Zaventem à la cérémonie tenue à l’hôtel de ville ! Ursu s’est d’ailleurs fait rapidement des amis, parmi les
bergers allemands des policiers qui ont accompagnée les participants à la cérémonie, sur leur chemin, depuis l’hôtel de ville jusque à l’emplacement situé rue de l’Etuve.lien sur la photo avant et apres l’ouverture du rideau. C’est la charmante échevine Marion Lemesre qui a reçu le costume au nom de la ville de Bruxelles en présence de son excellence Constantin Ene, l’ambassadeur de la Roumanie auprès de l’UE, des membres de l’Ordre des amis de Manneken Pis, autres officiels et amis de la Roumanie.
Manneken Pis a été habillée en berger roumain le 1 décembre, lors de la fête nationale de la Roumanie, en 1995, 1999, 2000, 2001 et 2002. On ne saurait ne pas en remercier aussi son habilleur, M. Jacques Stroobants qui, les matins frais du 1er décembre, venait au petit matin, avant que la ville s’éveille, habiller le petit môme. Le changement de l’équipe de l’ONT Roumain en 2003 on fait tourner cette sympathique page dans les relations belgo-roumaines.
https://www.romania-pele-mele.ro/relbelfr.htm


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Manneken pis of cake, Cezarica; tu ai gresit topicul. Promovare se refera la ceva facut in prezent pentru beneficii in viitor. Tu ai putea scrie un topic in sectiunea istoria rasei: "Asasinarea sistematica a cainilor din canisa de Romania si ce parere are psihiatrul meu despre asta"; iar in sectiunea fictiune medicamentoasa: "Cum am salvat cei 8000 de ciobanesti romanesti de la disparitia prezisa de calendarele mayase pe care AChR le tine ascunse intr-o pestera din Bucegi". Daca vrei sa scri ceva educativ ai putea sa ne impartasesti din experientele de expozanti ale cnccr-istilor la Campionatele Mondiale de la UCI dupa omologarea internationala. In zona de genetica ai putea desfasura un material "Legile ereditatii ale lui Mendel. Liniile de sange fara consangvinizare la mazarea galbena creață si la ciobanestii mioritici- deosebiri si asemanari".


Post Reply

Return to “Promovare Ciobănești Românești”