Promovarea în străinătate

cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Nelu Albiter wrote:Singurul lucru interesant e daca, cum si de ce a fost inscris la o expozitie a unei asociatii membra FCI cu un nume de canisa care nu e inregistrat la FCI. Asta apropo de falsuri...
Reactia de invidios a unui maturator prin custi! :lol: :lol:
Nu ziceai tu ca nu conteaza decat cainele?Acum ce faci te oftici ?hai recunoaste ca te oftici!De cand ti-ai pus fusta si te cheama Maria Nicolae si alte "pseudonume" ce sa mai zici si tu!!! :D


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

O sa-i scriu un mail la italianca si o sa-i spun ca sunt presedintele clubului republican de ciobanesti romanesti din satul Pocioveliste si sa-mi trimita pedigreeul sa-i explic ce falsuri cuprinde :-) Nu-mi dai adresa ei de facebook, ca am inteles ca acolo pescuiesti si tu mai nou naivii. :-)


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Cea mai buna promovare a rasei a facut Vain de Runc cand a fost diagnosticat cu displazie!
In Germania a fost facut examenul radiologic!
https://www.facebook.com/cnccr.romania
Attachments
pedigree vain de runc displazie (2).jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Cea mai buna promovare in Italia a rasei mioritic este facuta de acest caine al lui Andreas Spagnoli!
Ca sa nu zicem de pedigreeul lui varza si de faptul ca in ciuda acestui defect grav si vizibil are si un palmares de invidiat!
Rusine domnilor"crescatori" de asa caini!
Attachments
crm spagnoli cap fara par 2.jpg
Last edited by cezar osiceanu on Sun Feb 23, 2014 12:42 am, edited 1 time in total.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

cezar osiceanu wrote:Cea mai buna promovare in Italia a rasei mioritic este facuta de acest caine al lui Andreas Spagnoli!
Ca sa nu zicem de pedigreeul lui varza si de faptul ca in ciuda acestui defect grav si vizibil are si un palmares de invidiat!
Rusine domnilor"crescatori" de asa caini!
Attachments
crm spagnoli cap fara par.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

cezar osiceanu wrote:Cea mai buna promovare in Italia a rasei mioritic este facuta de acest caine al lui Andreas Spagnoli!
Ca sa nu zicem de pedigreeul lui varza si de faptul ca in ciuda acestui defect grav si vizibil are si un palmares de invidiat!
Rusine domnilor"crescatori" de asa caini!
Attachments
pedigree andrea spagnoli (1).jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Femela dlui Andreas Spagnoli se cheama Astra de Draganescu si a fost produsa de celebra canisa de Draganescu - cea care tinea cainii in cotele de porci la Cluj!
Attachments
canisa piatra arsa draganescu cluj 1.jpg


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

cezar osiceanu wrote:Femela dlui Andreas Spagnoli se cheama Astra de Draganescu si a fost produsa de celebra canisa de Draganescu - cea care tinea cainii in cotele de porci la Cluj!
auzi mai, ai uitat ca si tu il tineai pe celebrul Ursu in frigider, iar primavara cind sa il scoti la expo pastoralis, ai chemat pompieri sa til scoata afara ca nu a mai putut iesi de pletele pe care le avea.
te saluta Adisor,si iti ureaza zbor placut!..
644633_130981697090982_1199235234_n.jpg
Last edited by Oliviu Secara on Mon Mar 10, 2014 9:44 pm, edited 1 time in total.
Reason: nu se admite vocabularul obscen


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

"Dle" Gadaleanu esti tare prost informat daca scrii asemena idiotenii.Ptr ca am spus in acea perioada se executau lucrari de constructie la acea adresa, eu eram mai mult plecat cu slujba mea si mi se ceruse sa las cainele asa ca sa vada evolutia parului de catre Munteanu Petru care facea un studiu al parului la mioritic impreuna cu iubitul sau Urosevici. Mi-am asumat vina si am spus si motivele dar de aici si pana la ce scrieti dvstra este cale lunga care nu va repara fimoza cainelui dvstra si nici lipsa de bun simt si cunostiinte chinologice corecte.
Last edited by Alin Pana on Thu Mar 13, 2014 4:30 pm, edited 1 time in total.
Reason: Va rog sa folositi un limbaj adecvat.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Image

Felicitari domnului Musat si felicitari doamnei Kerry!! :)


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

lilith wrote:Image

Felicitari domnului Musat si felicitari doamnei Kerry!! :)
Felicitari pt ca a ales CRM !
Ai putea face rost de textul integral pt ca sa poata fi citit mai bine ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ala e tot articolul. A fost postata de dna din UK si apoi preluat si de dl. Musat. :)

L.E. Hai ca i l-am cerut direct doamnei Kerry in format mai mare, sper sa mi-l trimita cand primeste mesajul. :)


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

La ce sa intampla mai nou cu promovarea Mioriticului, cred ca toate eforturile ar trebui directionate catre promovarea in tara, caci pana la urma daca il pierdem in tara, este irelevant cat il promovam in strainatate.

Pentru cei ce savureaza lectura de specialitate Colonelul Richardson spune in cartea lui ''Watchdogs'' din 1924 ( o perioada cand rasele erau inca utile si fidele stramosilor)

[quote]''Nu intentionez sa discut despre niciuna din rasele straine......sunt extraterestre, si la fel ca in familiile umane, si cele canine sunt identice-- Caracteristicele nationale si si specifice raselor din fiecare tara, sunt invariabil reflectate in indivizi. Mentalitatea stapanului este oglindita in caine...Este datoria publicului sa sustina crescatori adevarati in eforturile lor de a mentine rasele nationale vii, adevarate si utile.''[/quote]

Cat adevar in vorbele acestui crescator, scriitor si mare Patriot Englez care a luptat f mult pentru promovarea raselor autohntone, create special pentru ei, dupa nevoile lor si geografia tarii. Nici un caine nu se poate compara ca si utilitate si functionalitat cu Rasele noastra care au fost creata in totalitate pentru georgrafia, pradatorii si nevoile tarii noastra.

Din pacate la noi, rasele autohtone sunt tot mai putine, tot mai rare si tot mai prost inmultite. Au ajuns ciobanii nostri sa isi caute partenerul de vara pe la straini folosind de la caucazieni, la Kangal, CAO, komodor si chiar ciobanesti belgieni......Oare de ce se intampla asta, daca nu din utililitatea mai inexistenta, sanatatea fizica discutabila si calitatile de lucur care au facut legenda.....ei ele au ramas inca legende,.....intalnite doar in scrieri mai nou:(

Cu riscul de a ma repeta, sustin cu tarie ca toate eforturile si energia ar trebui indreptate spre promovara nationala, promovarea catre cei ce au fost creatori, pe urma clientii si acuma doar niste ciobani.

O data ce rasa ar fi introdu-sa cu succes la toate stanele din areal ei natural, ar exista suficient material genetic pentru revitalizare, ar fi suficienti caini cu temperamnet si echilibrati ca si statura, ar aparea din nou nuclee de caini puternici si specifici, poate chiar si cateva linii distintinctive.

Astept pareri pro si contra :arrow:


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Post Reply

Return to “Promovare Ciobănești Românești”