Promovarea în străinătate

User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

cezar osiceanu wrote:Manneken Pis et la Roumanie
Cette statue fontaine, symbole de la liberté d'esprit des Bruxellois et aussi l’un de symboles de la ville.
Il est devenu une tradition d’offrir au Manneken Pis des costumes, à des occasions spéciales, notamment pour honorer une profession. La garde-robe actuelle comprend 800 costumes qui sont pour la plupart conservés à la Maison du Roi, situé sur la Grand-Place. Cette tradition a été inaugurée en 1698 par le Prince-électeur Maximilien-Emanuel de Bavière, gouverneur général des Pays-Bas espagnols, qui lui offre son premier costume, couleur "bleu de Bavière".Le Petit Julien compte à présent dans sa garde-robe aussi 3 costumes roumains. Son premier costume roumain a été offert en 1987 par l’équipage du navire école « Neptun » de Institutul de Marină Civilă de Constanta: un costume de marin de la flotte roumaine. A l’époque, le responsable de l’Agence Navrom à Anvers était l’actuel président de la république, M. Traian Basescu.
Manneken-pis a habillé une seule fois ce costume, le jour de la cérémonie du don.
En 1993 un groupe de touristes roumains a offert à la ville, un costume populaire roumain.En décembre 1995, l’Office National Roumain de Tourisme de Bruxelles dont le responsable à l’époque était Mircea Milcu, a offert le troisième costume, un costume typique de berger roumain.Ce costume a été confectionné dans les ateliers de couture du Musée du village de Bucarest, selon les patrons remis par la Maison du Roi. Une copie en plâtre, aux dimensions de l’original, a été envoyée à Bucarest, pour être utilisée aux essayages du costume.
Pour son vol à Bucarest, Manneken Pis a été enregistré, comme tout voyager, aux guichets de la Tarom à Zaventem, puis conduit à l’embarquement. Ensuite il est monté à bord bénéficiant de l’attention aimable de l’équipage et des belles hôtesses roumaines à la classe business où de grands coussins ont été prévus pour son confort. Pour cet accueil à bord et le vol vers la Roumanie de Manneken Pis on doit remercier l’enthousiaste équipe de la Tarom-Bruxelles de l’époque, Gabi et Lica Galos.
Le costume était presque prêt, mais il manquait visiblement quelque chose à notre Manneken-berger roumain. Mais quoi ? Eh bien, son chien, le chien de berger roumain des Carpates.
L’ONT Roumain de Bruxelles était déjà en contact avec Cezar Osiceanu, pilote à la Tarom, un fervent admirateur des chiens „ciobanesc”, dans un effort commun pour soutenir sa reconnaissance en tant que race de chien roumain, par la Fédération Cynologique Internationale dont le secrétariat général était en Belgique à Thuin. Présenter notre chien national en Belgique pour le faire connaître et reconnaître par la FCI, plaidait pour sa présence à Bruxelles. Parfaite occasion aussi pour accompagner Manneken en berger roumain. Un problème de dernière minute : Ursu, le berger de M. Osiceanu, dépassait largement les dimensions des plus grandes cages pour animaux dont la Tarom disposait. Une cage sur mesure a été rapidement confectionnée à Bucarest et Ursu est arrive à Bruxelles, directement de l’aéroport de Zaventem à la cérémonie tenue à l’hôtel de ville ! Ursu s’est d’ailleurs fait rapidement des amis, parmi les
bergers allemands des policiers qui ont accompagnée les participants à la cérémonie, sur leur chemin, depuis l’hôtel de ville jusque à l’emplacement situé rue de l’Etuve.lien sur la photo avant et apres l’ouverture du rideau. C’est la charmante échevine Marion Lemesre qui a reçu le costume au nom de la ville de Bruxelles en présence de son excellence Constantin Ene, l’ambassadeur de la Roumanie auprès de l’UE, des membres de l’Ordre des amis de Manneken Pis, autres officiels et amis de la Roumanie.
Manneken Pis a été habillée en berger roumain le 1 décembre, lors de la fête nationale de la Roumanie, en 1995, 1999, 2000, 2001 et 2002. On ne saurait ne pas en remercier aussi son habilleur, M. Jacques Stroobants qui, les matins frais du 1er décembre, venait au petit matin, avant que la ville s’éveille, habiller le petit môme. Le changement de l’équipe de l’ONT Roumain en 2003 on fait tourner cette sympathique page dans les relations belgo-roumaines.
https://www.romania-pele-mele.ro/relbelfr.htm


Este o promovare si aceasta...si poate ar trebui sa facem si noi codou cativa catei romanesti celebritatilor internationale de cate ori pasesc in Romania. Sunt convins ca rasele noastre ar deveni mult mai cautate si mai apreciate odata ce " o celebritate" ar fi mandrul si norocosul proprietar al unui ciobanesc mioritic. Uitativa ce succes a avut Corgi dupa ce regina s-a declarat fana a rasei. :)))


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Uitati aici model de promovare a rasei in Italia:
Iata un exemplu deosebit de interesant oferit de canisa de Piatra Arsa care si-a dobandit "libertatea" de a participa la concuncursurile internationale stergand genealogia reala a cainilor si obtinand acest metis de mioritic din imagini!
Evident talia este la limita admisa in jos a oricarui standard iar lipsa evidenta a parului de pe cap si de pe labe este vizibila si de la nivelul lui Boc si Sulea!
Actele medicale si actele cainilor nu este normal sa apara pe forum decat postate de catre proprietari. Acest topic este de promovare
Attachments
astra de piatra arsa 2.jpg
astra de piatra arsa 1.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Cainele acesta Vain de Runc are displazie si este consangvinzat gresit!
Poate el fi o reclama buna rasei in Germania acolo unde a fost vandut?

URSU V - este cel dupa care s-a facut aceasta consangvinizare.Este inscris gresit sub acest nume si nr de COR.
MARTIN DE RUNC- este un nume fals inscris al acestui caine ptr ca el NU S-A NASCUT IN CANISA DE RUNC ci la crescatorul Ovadiuc din Suceava si a fost cumparat de catre proprietarul sau si al canisei de Runc.Pedigreeul a fost solicitat spre eliberare de catre proprietarul Mustea COR-ACHR sub acest nume si cu aceste date!
A-NUC - mascul metis de mioritic cu carpatin
BIA - femela mica de talie
CRAMER DE CURTEA VECHE - mascul cu mari probleme in materie de transmitere ptr ca jumatate din pui i-a dat mioritici si jumatate carpatini
IARO FRAGA - o femela inregistrata in fals de catre proprietarul ei canisa Iaro - Puiu Pal din Iasi.Femela a fost cumparata de la Neica Ion din Bacau si inregistrata de COR-ACHR sub acest nume la cererea proprietaurlui Pal Puiu nu a crescatorului Neica.Mai mult Pal Puiu i-a si multumit crescatorului pe pagina sa de internet ptr ce a cumparat de la el.Falsa este si inregistrarea femelei cu afix de crescator fara sa se cunoasca si sa fi fost inregistrata vreodata mama sa!
BRADUT - un mascul cu prognatism
Ce este interesant in acest pedigree este faptul ca exista un numar mare de caini din zona Bucovinei fara genealogii cunoscute :GORBY,AIDA,URSANU RADU,ANCA II,ANTON,etc fapt ce ar fi trebuit sa fie luat in considerare in constructia acestei linii.Daca s-a dorit ameliorarea in bloc a acestor caini prin folosirea etalonului rasei Ursu trebuia tinut cont si de datele de mai sus.Din pacate iata unde duce lipsa de informatie
Attachments
A-nuc (1).jpg
Last edited by Alin Pana on Sun Mar 03, 2013 7:55 pm, edited 1 time in total.
Reason: [quote] Actele medicale si actele cainilor nu este normal sa apara pe forum decat postate de catre proprietari. Acest topic este de promovare[/quote]


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

VAI DE RUNC - are displazie si este consangvinzat gresit!
URSU V - este cel dupa care s-a facut aceasta consangvinizare.Este inscris gresit sub acest nume si nr de COR.
MARTIN DE RUNC- este un nume fals inscris al acestui caine ptr ca el NU S-A NASCUT IN CANISA DE RUNC ci la crescatorul Ovadiuc din Suceava si a fost cumparat de catre proprietarul sau si al canisei de Runc.Pedigreeul a fost solicitat spre eliberare de catre proprietarul Mustea COR-ACHR sub acest nume si cu aceste date!
A-NUC - mascul metis de mioritic cu carpatin
BIA - femela mica de talie
CRAMER DE CURTEA VECHE - mascul cu mari probleme in materie de transmitere ptr ca jumatate din pui i-a dat mioritici si jumatate carpatini
IARO FRAGA - o femela inregistrata in fals de catre proprietarul ei canisa Iaro - Puiu Pal din Iasi.Femela a fost cumparata de la Neica Ion din Bacau si inregistrata de COR-ACHR sub acest nume la cererea proprietaurlui Pal Puiu nu a crescatorului Neica.Mai mult Pal Puiu i-a si multumit crescatorului pe pagina sa de internet ptr ce a cumparat de la el.Falsa este si inregistrarea femelei cu afix de crescator fara sa se cunoasca si sa fi fost inregistrata vreodata mama sa!
BRADUT - un mascul cu prognatism
Ce este interesant in acest pedigree este faptul ca exista un numar mare de caini din zona Bucovinei fara genealogii cunoscute :GORBY,AIDA,URSANU RADU,ANCA II,ANTON,etc fapt ce ar fi trebuit sa fie luat in considerare in constructia acestei linii.Daca s-a dorit ameliorarea in bloc a acestor caini prin folosirea etalonului rasei Ursu trebuia tinut cont si de datele de mai sus.Din pacate iata unde duce lipsa de informatie !

Cred ca asa ar trebui sa se prezinte fiecare caz in parte cu dosarul sau complet!
Last edited by Alin Pana on Sun Mar 03, 2013 7:58 pm, edited 1 time in total.
Reason: Actele medicale si actele cainilor nu este normal sa apara pe forum decat postate de catre proprietari. Acest topic este de promovare!


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Ce treaba are A-Nuc cu pedigree-ul de mai sus?

Dispalazia se transmite genetic? Daca da in ce procent?(nu cunosc si intreb,daca s-a studiat acest fenomen la acesta rasa)
Au mai fost si alti pui din respectivele incrucisari care sunt displazici sau este un caz izolat?
Vorbeam cu cineva si mi spunea ca displazia poate fi determinata si de conditiile de crestere ale puiului.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Initia s-a sustinut ca da se transmite genetic apoi a fost usor inmuiat tonul astfel ca nu se stie cu certitudine acest lucru dupa mine!
O alta cauza a fost foame de bani a veterinarilor si cum se opera ptr sume mari - initial 1000 de euro a parut explicabila furia declararii a tot ce misca ca avand displazie.
Diagnosticarea se face greu ptr ca radiologic este o procedura cam grea ptr pozarea animalului iar vizibil este doar in cazuri grave la mers!
Anuc este pus in acel dosar ca sa fie complete informatiile despre acel caz!


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

cezar osiceanu wrote:Anuc este pus in acel dosar ca sa fie complete informatiile despre acel caz!
Deci A-Nuc nu are nicio legatura cu Vain de Runc?
cezar osiceanu wrote:Initia s-a sustinut ca da se transmite genetic apoi a fost usor inmuiat tonul astfel ca nu se stie cu certitudine acest lucru dupa mine!
Asta inseamna ca nu se poate spune ca aceasta problema a aparut din cauza ca nu s au ales cum trebuie parintii sau ca este vina parintilor.


Nu mi ati raspuns la celelalta intrebare... Mai sunt si alti pui din aceiasi parinti care au aceiasi problema ?


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

A-Nuc este un caine care face parte din genealogia acelui caine Vain de Runc si este important de stiut si despre el- ca era metis doar- in analiza dosarului fiecarui caine in parte!Adica pe langa problema displaziei o mai are si pe cea cu metisarea!
Displazia a fost diagnosticata in Austria la acest caine iar sora lui din Italia Vela de Runc este doar mica de talie si neverificata dpdv medical sub acest aspect!
Aparitia acestui defect ar trebui sa conduca la nerepetarea montei parintilor si urmarirea produsilor lor sub acest aspect al displaziei pana la identificarea "autorului".Dupa identificarea lui cainele in cauza ar trebui castrat ptr a se evita propagarea acestui defect!


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Vorbind de dovezi este singurul pui care este identificat cu aceasta problema.
Aceasta problema apare si la rotwailler cazuri rare.

Legat de A-nuc , nu apare in pedigree-ul catelului, deci sunt mai bine de 5 generatii de cand el nu mai apare ca parinte pt un caine din pedigree.

Daca puteti explica si care sunt consangvinizarile facute gresit la acest caine pt ca ati afirmat ca nu sunt facute cum trebuie !(ca lumea sa inteleaga din exemplu ce consangvinizari nu sunt bune).
Mie mi s-au parut ok.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Bai oameni care stati cu gura cascata la ce spune tembelul, in pedigreeul lui Vain cea mai apropiata consangvinizare e... sa auzim? e... e pe Bistrita de Romania...
Poate vreunul din voi isi pune intrebarea cati caini din, sa zicem, canisa lui au fost testati? Niciunul...Inseamna ca nici unul nu are displazie? Poate in tara prostilor.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Biterica maturica la degetica vezi ca vorbesti despre ce nu stii!
In studiul facut cu Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti si pe care dava nu ma insel l-am si postat pe aici acesti distinsi domni profesori au facut analizele unui numar foarte mare de caini pe care ii trimiteam la ei.
Cum aceasta boala,maladie,deficienta su cum vreti sa ii spunem este de data relativ recenta introdusa in studiile pe rase in Romania chinologica datele despre mioritici si carpatini au fost primele date culese de ei in mod organizat.
Asa s-a gasit un caine de prin iasi daca imi aduc eu bine aminte cu displazie la mioritici,altul din Bucuresti provenind din canisa de Mitoi care a fost operat de drul Elefterescu,etc
CainelE dnei Gologan a fost initial examinat in Bucuresti la un cabinet particular si diagnosticat ca avand displazie dar eu am avut dubii si am trimis-o la Budapesta unde s-a aratat ca ceea ce parea ca fiind displazie era defapt o dubla fractura pe ambele labe ale picioarelor din spate a unor oase din labe.Cainele isi prinsese labele din spate in palsa de fier beton de la o scara care se afla in turnare cu beton si fortand ca sa scape de acolo si-a fracurat aceste oase intr-un mod incredibil! fost operat cu succes si si-a revenit foarte bine!
O alta problema este ca in general am observat ca este foarte greu sa pui in pozitia corecta ptr o astfel de radiografie un mioritic fara sa fie sedat inainte si de aceea sunt enorm de multe diagnostice gresite.
Un astfel de caz i s-a intamplat si drului Srafim canisa de Serafim caruia i-a trebuit ceva timp sa vada greseala facuta la radiografie.Dupa repetarea radiografiei s-a vazut ca nu avea nimic femela respectiva ANA OF HUNGARIAN MIORITIC KENNEL!
ASA CA IAR ESTI PLIN DE PROSTII SI ACUZE NEFONDATE DEGETICA!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Nelu Albiter wrote:Bai oameni care stati cu gura cascata la ce spune tembelul, in pedigreeul lui Vain cea mai apropiata consangvinizare e... sa auzim? e... e pe Bistrita de Romania...
Poate vreunul din voi isi pune intrebarea cati caini din, sa zicem, canisa lui au fost testati? Niciunul...Inseamna ca nici unul nu are displazie? Poate in tara prostilor.
Albitere hai ca acum ti-am raspuns si la tampeniile tale dar de ce nu zici nimic de restul celor aratate de mine in acel pedigree?Ca ai destule vorba aceea!
Daca eu as face cu un caine de la tine-in imposibilul caz ca as avea vreodata chef sa am un mioritic nanist ( ca sa il duc la "Romanii au Talent" doar) si l-as trece cu afixul meu de crescator ce ai zice tu?Ia atunci deschideti gurita la cazul cu Iaro Fraga sa vedem ce scoti pe ea!


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Eu cred ca dl Albiter are dreptate in ceea ce priveste consangvinizare pe acest caine.
In ceea ce se vede in pedigree lucrurile mi se par ok.
1. Deci faptul ca e un caine consangvinizat gresit nu este o afirmatie corecta.
2. Ati spus ca e displazic din cauza parintilor, ati revenit si ati spus ca nu se cunoaste exact cauza care produce aceasta boala.
3. Spunea ti ca A-Nuc este in genealogia lui: asa cum se vede in pedigree nu apare niciun A-Nuc si fiind a 5 generatie sau mai mult deja mi se pare prea mult sa spun ceva despre un caine care are 5 generatii ok si a 6 a fost un singur exemplar care era urat.

Ce pot zice in cazul acestui caine este ca nu se poate stii din ce cauza este asa.

Eu as vrea sa incheiem acest subiect legat de el deoarece am discutat toate aspectele acestei probleme.

Va multumesc!


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Aline daca tu te asteptai la un raspunsa concret si corect de la Osiceanu, iti confirm NU VEI PRIMI!
El critica cainii cu pedigree AchR cu genealogie declarata, ia priveste aici genealogie si uimestete :lol:

https://clubulnationaldecainiciobanestir ... _1000-4279

Asta este baza dumneata de lucru domnule Osiceanu, fara genealogie pe fiecare exemplar, ce faci le montezi ca la 6/49 cu Noroc doar dupa numar?
Eu ti-am confirmat ca am facut cu buna stiinta consangvinizarile(le-am si declarat), tu cum dirijezi montele OCHIOMETRIC?
Si spune-ne corect Cezarica cati provin din A-Nuc?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Alin Pana wrote: Deci A-Nuc nu are nicio legatura cu Vain de Runc?
Alin Pana wrote: Legat de A-nuc , nu apare in pedigree-ul catelului, deci sunt mai bine de 5 generatii de cand el nu mai apare ca parinte pt un caine din pedigree.
Alin Pana wrote: 3. Spunea ti ca A-Nuc este in genealogia lui: asa cum se vede in pedigree nu apare niciun A-Nuc si fiind a 5 generatie sau mai mult deja mi se pare prea mult sa spun ceva despre un caine care are 5 generatii ok si a 6 a fost un singur exemplar care era urat.
Alin, fii mai atent înainte să scrii, deoarece propagi în repetate rânduri o informație clar eronată și riști să-ți pierzi din credibilitate.
Actele medicale si actele cainilor nu este normal sa apara pe forum decat postate de catre proprietari. Acest topic este de promovare
Problema nu e prezența lui A-nuc acolo, să nu mă înțelegeți greșit. Contribuția lui în acest caz este insignifiantă...
Problema displaziilor la mioritic este de maximă importanță, iar aceste acte medicale arată că nu ar trebui luată în derâdere și nici tratată cu superficialitate.
Nu poate fi învinuit doar un singur exemplar (A-nuc) pt. toate problemele de sănătate sau aspect ale descendenților.
Dispalzia coxo-femurală și nu numai, este des întâlnită la câinii de talie medie spre mare și mare și nu ar trebui să ne surprindă prezența acesteia la diverse exemplare de mioritic. Nu mi se pare corect să fie învinuit crescătorul pt. apariția unui exemplar bolnav - poate fi doar un caz izolat, o întâmplare, hazardul. În lipsa testelor mai multor exemplare (înrudite) cu privire la acest aspect, nu se poate afirma că se produc câini displazici.
DISPLAZIA SE TRANSMITE EREDITAR (punct) !
Există mai multe grade de displazie !

Displazia acolo unde există, se poate agrava și în funcție de alți factori (în afară de cel ereditar) - gen alimentație, carențe etc. -: dar nu este condiționată de acești factori !
Alin Pana wrote: Ce pot zice in cazul acestui caine este ca nu se poate stii din ce cauza este asa.
Corect ! Dar de ce e corect ? ...
(altă idee)
În următoare afirmație, nu mă refer în mod expres la cazul de față, dar trebuie conștiențizată importanța efectuării testelor de displazie și nu numai, la toți reproducătorii unei canise care se respectă ! Atenție !!!
Alin Pana wrote: Eu as vrea sa incheiem acest subiect legat de el deoarece am discutat toate aspectele acestei probleme.
Va multumesc!
Eu nu aș vrea să încheiem acest subiect pt. că sunt multe de spus și problema displaziei în general poate fi continuată în secțiunea de ”MEDICALE” a forumului. Aici : viewforum.php?f=19
Last edited by Alin Pana on Sun Mar 03, 2013 7:59 pm, edited 1 time in total.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm


Acesti caini mioritici sunt cei ramasi din canisa unui mare iubitor al acestei rase si dresor K9, John Landry, care din pacate a decedat de tanar.Cainii au fost trimisi din canisa de Romania pentru a forma un nucleu in acea zona impreuna cu masculul ambasadorului Romaniei la Washingthon DC dnul Sorin Ducaru.
El este cel care a introdus primul mioritic din istoria rasei in tratamentul copiilor cu handicap si avut niste rezultate fantastice.
Odihneasca-se in pace!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Prima prezenta OFICIALA a ciobanestilor romanesti mioritici la o asemenea manifestare a fost in anul 2000 la World Dog Show Milano.
Delegatia oficiala a Romaniei - venita din partea Ministerului Agriculturii si a Clubului Natiional de Caini Ciobanesti Romanesti CNCCR - prezentat un pui , o femela si 2 caini campioni ai rasei : Ursu si Iasmin de Romania.Toti cei patru caini apartineau sau erau produsi in canisa de Romania.
1.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ntfOehVTfRk[/youtube]
https://www.youtube.com/watch?v=ntfOehVTfRk

2.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=oo9j5JWtVmU[/youtube]
https://www.youtube.com/watch?v=oo9j5JWtVmU

3.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=nWexG2JxWC4[/youtube]
https://www.youtube.com/watch?v=nWexG2JxWC4

4.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=W-fn0-GmSg0[/youtube]
https://www.youtube.com/watch?v=W-fn0-GmSg0


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Voi posta integral esajul dnei Cristiana G din Italia PENTRU A NU DA NASTERE LA DISCUTII INUTILE! :lol:
"DOMENICA 7APRILE-EXPO NAZ.DI SIENA-SANSON DE POSADA-ECC.1,C.A.C.,BOB...
ARBITRU GIANCARLO SAMBUCCO( A SPUS CA E PERFECT!!!!)SABATO 13 APRILE MERGEM LA EXPO NAZ.DI BOLZANO-A MONTICHIARI"


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

cezar osiceanu wrote:Voi posta integral esajul dnei Cristiana G din Italia PENTRU A NU DA NASTERE LA DISCUTII INUTILE! :lol:
"DOMENICA 7APRILE-EXPO NAZ.DI SIENA-SANSON DE POSADA-ECC.1,C.A.C.,BOB...
ARBITRU GIANCARLO SAMBUCCO( A SPUS CA E PERFECT!!!!)SABATO 13 APRILE MERGEM LA EXPO NAZ.DI BOLZANO-A MONTICHIARI"
Interesant este ca a obtinut aceste calificative si titluri la ENCI membra FCI!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Singurul lucru interesant e daca, cum si de ce a fost inscris la o expozitie a unei asociatii membra FCI cu un nume de canisa care nu e inregistrat la FCI. Asta apropo de falsuri...


Post Reply

Return to “Promovare Ciobănești Românești”