Dan Negru și-a luat câine de la stână !

Post Reply
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Se numeşte Google şi e un ciobănesc mioritic de 70 de kilograme. S-a născut la stână şi, obişnuit să scormonească peste tot, e o ameninţare la adresa grădinii stăpânului său, vedeta Antenei 1, Dan Negru.

De ce se numeşte Google? Dan Negru spune motivul: "E mereu într-o continuă căutare, ca motorul Google".

Cum a ajuns un ciobănesc mioritic în noua vilă a lui Negru? "Îl am de doi ani, l-am adus de la nişte prieteni buni din Deva care au o stână. Am urcat vreo 40 de kilometri până sus ca să-l luăm, pe un drum impracticabil."

Primele zile în compania câinelui au fost pentru Dan dificile: "Plângea neîncetat. Au fost singurele momente în care m-am înduplecat să-l bag în casă. A adormit, de oboseală, sub un dulap".

În rest, ciobănescul stă în curte, unde are locul lui bine delimitat.

"Seara ne jucăm prin iarbă, dar doar sub supravegherea mea, altfel grădina devine teren arabil", mai spune moderatorul.

Cât despre plimbări, nici nu se pune problema: "Nu e un câine căruia să-i placă oamenii. Din contră. Sunt câţiva pe care îi acceptă, în rest am probleme cu el. În ceea ce priveşte musafirii, devine extrem de agresiv. Recunoaşte doar vreo doi prieteni şi familia. Stau mereu cu emoţii la fiecare vizită pe care o primesc".


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

:D Uite o poza cu câinele
Mioriticul alb a lui Dan Negru
Mioriticul alb a lui Dan Negru
Am dialogat cu Dan Negru pe tema asta prin e-mail undeva pe la finalul lui 2010 sau început de 2011. E. Foarte de treabă Dan. El tocmai publicase o carte.
Vrei sa-l vezi și pe insuportabilul de Măruță fotografiat lângă un mascul, Elan (aici mioriticul este vedeta :mrgreen: )?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Antipatic cum e, Maruta in fiecare an invita mioritici la el in emisiune. Mai mereu aceiasi mioritici, dar totusi. :))


Image
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Ursu, masculul meu de 17 luni nu are probleme cu oamenii. De fapt, nici un Mioritic, de Bucovina, Carpatin sau Corb, adică Ciobăneştii Româneşti nu au probleme cu oamenii!! Aceste manifestări apar doar dacă nu te-ai ocupat de câine, n-a fost scos la plimbare să se înveţe cu alţi câini, de alte rase, alte talii şi cu oamenii.
Aşa că dan negru să nu spună de câine că nu acceptă oamenii, ci să recunoască că nu s-a ocupat de el. Deloc. Doar dacă-i dai de mâncare unui câine nu înseamnă că te ocupi de el.
Ursu are la dispoziţie aprox. 1600 mp, pe care-i păzeşte înpreună cu o căţea metis de Ciobănesc German cu Rottweiler a unui vecin, dar nici unul nu sapă, nu face din gazon teren arabil, nu distrug pomii, copacii, tufele, florile, la plimbare pe malul Someşului e liber, se joacă cu câinii, cu oamenii.....
Şi să mai taie din kg, că al meu, din poza ce-o văd, e mai mare, şi nici vorbă de 70 de kg!!
De fapt, crescătorii ar trebui să nu mai fie "pescari", că se nasc la legende de nu le poţi ţine numărul!


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Postul tau ar merge de minune si la topicul despe teste, de la sectiunea Temperament. Un argument viabil, bravo!


Image
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Nu mă bag peste specialişti, dar când văd deraieri nu mă pot abţine.
Eu am un Mioritic, cel mai frumos şi mai scump, că-i al meu. Nu-i perfect, dar cine-i? Al meu e de talie mai mică, în standard (74 cm), dar de mai avea 5 cm în plus....
Nu l-am dresat, l-am lăsat să-şi facă singur obiceiurile. În afară de "aici" şi "nu-i voie" nu mă interesează. Ăstea două le ştie şi răspunde pozitiv, adică vine instant şi veci nu mai încearcă sa facă ceva ce nu i-am dat voie. Nu sapă curtea, nu mânâncă florile, îşi face treburile într-un loc retras (culmea, uşor de strâns), se joacă enorm, nu sare pe noi, de păzit păzeşte. Ce sa-i cer mai mult?
Un Mioritic trebuie să şi socializeze dacă vrei să te poţi plimba cu el, să te duci oriunde cu el. Socializând înveţi să-l stăpâneşti. Şi el învaţă să fie stăpânit. Şi oricât de aiurea ar suna, lui îi place să fie stăpânit!! Ştie că atunci când ascultă de cineva primeşte o mângâiere, o vorbă blândă.
Ursu e membru al familiei, mergem peste tot cu el, dacă nu putem să ne cazăm cu el nu mergem.
Am mai avut Ciobăneşti Româneşti de Bucovina. În principiu sunt la fel, poate doar mai liniştiţi, mioriticii fiind puţin mai "zgubilitici", mai vioi. Şi normal, mai greu de întreţinut. Dar dacă-i perii de mici acceptă dând din coadă. Al meu ştie că după pieptănat mergem la plimbare, la alţi căţei, şi acceptă imediat periatul.


User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Acum un an şi două luni
Attachments
Ursu acum un an şi două luni
Ursu acum un an şi două luni


User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Ursu, stând liniştit.
Attachments
Ursu acum două luni
Ursu acum două luni


User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

To de-acum două luni, de la expo Timişoara.
Attachments
Ursu, la Timişoara, în ianuarie
Ursu, la Timişoara, în ianuarie


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ursule Carpatin, te invit sa-i deschizi lui Ursu propriul topic aici:
viewforum.php?f=36
Va fi mult mai usor de urmarit evolutia fiecarui exemplar in parte.

De asemenea, as recomanda ca pozele sa fie postate altfel, nu prin atasament, caci se aglomereaza serverul si va merge site-ul mai greu. Despre postarea fotografiilor, aici: viewtopic.php?f=79&t=14

Cat despre inaltimea lui Ursu, e perfect in standard. Mie, sincer, nici nu imi plac mioriticii prea inalti. In plus, inaltimea vine si ea cu niste dezavantaje, cum ar fi displazia de sold. Unii parca se imprastie peste tot cand alearga. La 74 eu zic ca e perfect. :)


Image
User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Ok, o să rezolv cu pozele.
Cât despre înălţime aşa-i, ăştia nu-s câini giganţi. Am văzut pe la expoziţii câini f frumoşu, fără probleme (nici Ursu n-are nici una, are şi examenul pt displazie făcut) dar puţin mai înalţi. Dar nu-s stresat, e al meu, aşadar e cel mai frumos, e perfect aş putea spune.


User avatar
ursu carpatin
Posts: 65
Joined: Thu Mar 12, 2015 11:13 am

Image
Verific doar...... Să văd de-i bine.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

A pierit mioriticul Google a lui Dan Negru.

Screenshot_20210905_145940.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Promovare Ciobănești Românești”