Mioriticul în Italia

Post Reply
Cristiana Gogu
Posts: 12
Joined: Sat Nov 29, 2014 9:56 pm

Buna seara,sunt Cristiana Gogu-proprietara crescatoriei "Fortis Fortuna Adiuvat"din Italia....Nu va scriu ca sa cer aiutor,dar ca sa va informez despre situatia acestei splendide rase aici. Am fost-si din pacate raman! singura crescatoare de aceasta rasa din Italia. Dupa ce am crescut Golden retriever-timp de 8 ani,creand 6 crescatorii de Golden pe liniile mele de sange (unul a cumparat de la mine16 adulti!!!-si asta in ani si ani,in mod sigur ptr, ca a fost multumit),in 2010 am decis sa cresc MIORITIC. Fascinata de aceasta rasa,sperand sa o fac cuoscuta,convinsa mai mult decat cu goldenii-"sangele apa nu sa face,nu?",am cumparat timp de 3 ani un total de 16 mioritici(11 femele si 5 masculi),cu pedigree pe 3 generatii A.Ch.R,cu pedigree C.N.C.C.R.,chiar si fara pedigree,de la stana,obtinand fara probleme tipicitatea in Italia. Sunt multumita de rasa,sunt multumita de caini...dar: in Italia conceptia este ca aceasta rasa nu valoreaza nimic,ca un mioritic indiferent de pedigree,perfectiune trebuie...dat cadou. Poate au dreptate atata timp cat iubitii mei conationali prezenti in Italia,dupa ce au cumparat mioritici cu generatii din Romania,i-au crescut...pun anunturi "dau cadou pereche ciobanesc mioritic"-anunt controlabil pe"Annunci kijiji"-MIORiTIC- a VERONA. In acest mod,rasa vine denigrata,devalorizata,chiar si astazi am primit un telefon de la unul care m-a intrebat daca eu ii dau cadou,ca in Italia mioriticul...se da cadou !!!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Felicitari pentru activitatea dvstra in Italia stimata doamna!
Oricum calitatea cainilor din CNCCR s-a vazut direct acolo in concursuri fara spagi ca la noi! Oricum cainii trimisi din canisele ACHR au fost inregistrati cu displazie sau cu grave lipsuri in ceea ce priveste parul si talia!


Cristiana Gogu
Posts: 12
Joined: Sat Nov 29, 2014 9:56 pm

Va multumesc,d-nule Osiceanu pentru minunatii mioritici din C.N.C.C.R. mai ales pentru : Narcisa (HD: A, ED:0, EYES:CLEAR), Sanson (tanti C.A.C. si BOB-chiar si la Arezzo in fata femelei cu nu stiu cate generatii-de displasie cumparata de tipul acela de la faimoasa canisa A.CH.R.), Nathalia- care imperecheata cu Sanson mi-a daruit cuibul cu "A"-DIN CARE Ararat in afara de C.A.C. a obtinut si locul 1 LA PRIMUL GRUP....Toti mioriticii din Clubul dvs.-cel putin cei pe care ii am eu aici -sunt caini adevarati,care au mentinut instinctul primar,acela de a-si creste puii, o sanatate de fier si dimensiunile necesare-Sanson are 83 cm la greaban... daca intr-o zi imi va trebui un mioritic va contactez....


Cristiana Gogu
Posts: 12
Joined: Sat Nov 29, 2014 9:56 pm

Buna ziua,va invit pe toti duminica 25 ianuarie-ora 10,45-ora Italiei-RAI 2-CRONACHE ANIMALI-LA PREZENTAREA MIORITICULUI IN ITALIA. Suntem noi cu Fortis Fortuna Adiuvat Ararat (din Sanson x Nathalia-entrambi din C.N.C.C.R.) si un pui nascut in 2 noiembrie 2014. Mai mult decat atat,nu pot si nu stiu ce sa mai fac.... Nu lipsiti !!!


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

este vorba espre ceva expozitie cu ciobanesti mioritici special pentru promovare in Italia :?: Unde se intampla :?: felicitari, asteptam poze cat de multe cu toti caini..


Cristiana Gogu
Posts: 12
Joined: Sat Nov 29, 2014 9:56 pm

Este vorba despre singura crescatorie in Italia....am fost ptr.inregistrare miercurea trecuta la Napoli


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Cristiana Gogu wrote:Este vorba despre singura crescatorie in Italia....am fost ptr.inregistrare miercurea trecuta la Napoli
ati inregistrat canisa doar miercurea trecuta la asociatie in italia sau cum :?: nu prea imi dau seama ce ati zis.


Cristiana Gogu
Posts: 12
Joined: Sat Nov 29, 2014 9:56 pm

Canisa si cainii mei sunt inregistrati.
de cand ii am....vorbeam de inregistrare TV...nu e in direct.


Post Reply

Return to “Promovare Ciobănești Românești”