Apariții TV

Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Acest subiect (topic) este destinat aparițiilor TV câinilor noștri românești. :mrgreen: Așa că vă așteptăm cu materiale foto și video din studiourile emisiunilor de la diferite televiziuni sau din reportajele apărute la TV (știri etc.) cu ocazia expozițiilor chinologice.
Urări de bine proprietarilor și crescătorilor care reușesc să promoveze rasa și câinii pe care îi dețin prin cât mai multe mijloace !

- voi posta un material pe care l-am filmat în 2010 de Ziua Națională - în video este Bucur de Curtea Veche împreună cu stăpâna lui, d-șoara Iulia.




„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

"Faceți cunoștință cu Alun. Are 6 luni și va fi noua mascotă a lui Măruță de 1 Decembrie, ducând mai departe tradiția tatălui lui, prezent anul trecut pe Arca lui Măruță! Cum vi se pare?!"
Sursa: Pagina de FB ”la Maruță”

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

Oliviu Secara wrote:"Faceți cunoștință cu Alun. Are 6 luni și va fi noua mascotă a lui Măruță de 1 Decembrie, ducând mai departe tradiția tatălui lui, prezent anul trecut pe Arca lui Măruță! Cum vi se pare?!"
Sursa: Pagina de FB ”la Maruță”

Image
:P :P E frumos...dar oare nu incepe sa darame platoul la Maruta?La 6 luni nu are inca chef de joaca?Multa bafta lui Alun! :D :D


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Bia79 wrote: :P :P E frumos...dar oare nu incepe sa darame platoul la Maruta?La 6 luni nu are inca chef de joaca?Multa bafta lui Alun! :D :D
Sper să-i dărâme și platoul și să-i roadă și canapeaua :mrgreen: Îmi e tare antipatic Măruță ăsta !
Până una alta iata mai jos niște imagini realizate acum câteva zile cu un bun prieten de-al meu și cățelul său, dar și un filmuleț educativ filmat în platoul emisiunii ”Draga mea prietenă” de pe Kanal D. Pe această cale țin să-i transmit toate cele bune d-lui Iulian, dar și celorlalți crescători de Ciobănești Românești prezenți în emisiune.

Image

Image

Video

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JXablpsW5S4[/youtube]
Video


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

Oliviu Secara wrote:
Bia79 wrote: :P :P E frumos...dar oare nu incepe sa darame platoul la Maruta?La 6 luni nu are inca chef de joaca?Multa bafta lui Alun! :D :D
Sper să-i dărâme și platoul și să-i roadă și canapeaua :mrgreen: Îmi e tare antipatic Măruță ăsta !
Până una alta iata mai jos niște imagini realizate acum câteva zile cu un bun prieten de-al meu și cățelul său, dar și un filmuleț educativ filmat în platoul emisiunii ”Draga mea prietenă” de pe Kanal D. Pe această cale țin să-i transmit toate cele bune d-lui Iulian, dar și celorlalți crescători de Ciobănești Românești prezenți în emisiune.

Image

Image

Video

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=JXablpsW5S4[/youtube]
Video
:lol: :lol: Pupacios mic ce esti...intradevar frumos puiul de mioritic. :D :D


FataMioritica
Posts: 19
Joined: Mon Feb 18, 2013 2:18 am

Foarte frumos puiul...Ma bucur ca suntem tot mai aproape de atingerea scopului si cu aceasta ocazie tot mai multe persoane vor afla si vor indragi aceasta rasa pur romaneasca, Caine Ciobanesc Romanesc Mioritic. Felicitari tuturor crescatorilor si astept cat mai multe aparitii TV, deocamdata o voi urmari pe cea de la Maruta, de 1 Decembrie:)


Cristiana Gogu
Posts: 12
Joined: Sat Nov 29, 2014 9:56 pm

Buna seara,va invit sa vedeti 2 dintre mioriticii mei (Fortis Fortuna Adiuvat Ararat si Fortis Fortuna Adiuvat Italo-un pui de 2 luni si jumatate), care au fost vizionati duminica 25 ianuarie pe RAI 2. Astept parerile dvs. referitor la aspectul mioriticilor si la comportamentul puiului ! Amintiti-va ca sunt singura crescatoare in Italia si ca nu am puncte de referinta...dar muncesc zi si noapte ptr.aceasta rasa !!! https://www.rai.tv/dl/RaiTV/programmi/me ... f4537.html


Cristiana Gogu
Posts: 12
Joined: Sat Nov 29, 2014 9:56 pm

Cristiana Gogu wrote:Buna seara,va invit sa vedeti 2 dintre mioriticii mei (Fortis Fortuna Adiuvat Ararat si Fortis Fortuna Adiuvat Italo-un pui de 2 luni si jumatate), care au fost vizionati duminica 25 ianuarie pe RAI 2. Astept parerile dvs. referitor la aspectul mioriticilor si la comportamentul puiului ! Amintiti-va ca sunt singura crescatoare in Italia si ca nu am puncte de referinta...dar muncesc zi si noapte ptr.aceasta rasa !!!
https://www.rai.tv/dl/RaiTV/programmi/me ... f4537.html
Cronache animali del 25/01/2015


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Mama cati pui cu negru dominant are domnul respectiv. :!:


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

O scurta știre aprută azi la ora 19 despre Ciobăneștii Românești începând cu minutul 35:33”
Jurnaliștii și-au făcut mai bine temele parcă de data aceasta...

https://www.youtube.com/watch?v=NC4ZNAYV7Nk


IMG_20210429_202928.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

O scurtă apariție TV a ciobăneștilor românești la " 'Neatza cu Răzvan și Dani " cu scopul promovării acestora în media




https://a1.ro/neatza-cu-razvan-si-dani/ ... 49695.html


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Crescatori adevărați! În afara de mioritici mai era vreunul cu pedigree, sau măcar a stat pe lângă un nepot de al unui câine cu pedigree?


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Doamne ce frumoși sunt toți. Ne mândrim cu câinii noștri ciobănești.
Dar, ca mioriticii... ce sa spun??!!!
Sunt mândru ca dețin un mioritic adevărat și mă bucur în fiecare zi să-l vad și să-l ating.
Mioriticul este cel mai frumos, puternic și de pază câine ciobănesc.... Ever!!!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

canisadetohanulnou wrote: Tue May 04, 2021 11:38 pm Crescatori adevărați! În afara de mioritici mai era vreunul cu pedigree, sau măcar a stat pe lângă un nepot de al unui câine cu pedigree?
Ionuț, probabil ai dreptate în legătură cu lipsa pedigree-lor celorlalți câini prezenți în studioul "Excelsior". Însă ce trebuie amintit totuși este că toți câinii, mai puțin Pintea dZS, veneau de la stână direct(inclusiv pe Tisa dZS o adusesem de la oile pe care le dețin).
Activitatea principală a celorlalți colegi de platou este oieritul.

Cosmin Neagu, un vechi pasionat al CR, are o turmă de capre și o mulțime de cunoștințe chinologice. Viziunea lui în legătură cu Corbul fiind foarte apropiată de realitatea de odinioară.
Ce ar mai fi de reamintit este ca dl. Neagu înainte de 2008 a fost primul sau cel puțin printre primii care au sesizat și au afirmat existența Corbului ca și populație care ar putea constitui o rasă distinctă de alte rase consacrate de CR. Apoi au apărut ciorile și șacalii care au preluat Corbii și au schimbat ideile și direcțiile de selecție a acestora, dacă-mi permiți ironia. Totuși Corbul e recuperabil față de ce s-a întâmplat cu Bucovineanul..
Cosmin Neagu încearcă să păstreze câinii așa cum erau în trecut, fără să îi modifice, în ciuda trendului și a obiceiurilor care există printre alți crescători dintre care mulți scot pui cu pedigree(!) , dar totuși aceștia deformează rasa cu bună știință sau din ignoranță și cu avizul autorității chinologice din România. La prea multe competiții fiind promovate de către unii arbitri exemplare care mai degrabă provin din metisări ale unor Corbi normali cu alte rase.
Sigur că mulți oameni care ar putea face performanță și o selecție a raselor de CR în direcția bună și care chiar folosesc câinii aceștia la serviciu NU se regăsesc într-o asociație precum Achr (sau altele) care așa cum știe multă lume, inclusiv noi, NU are intenția să încerce să corecteze deși are atâtea și atâtea probleme de management, strategie pt CR, probleme cu arbitrajele etc.

Acesta este efectul unei proaste conduceri, a unei asociații, a unei instituții, a unui stat... Oamenii pleacă și o iau pe cont propriu, fac haiducie. Vezi milioanele de români care au plecat si pleacă în pribegie dintr-un stat prost condus care devine tot mai slab instituțional.
Cumva oamenii prezenți în emisiune, inclusiv sibianul Radu-Tudor, nu sunt prea tare de acuzat că nu se conformează și preferă să nu fie părtași și să subvenționeze cu bani mulți (expo, pedigree) măgăriile Achr. Încearcă și ei ceva, foarte bine, deschid Carte de Origine, e dreptul lor.

Ce trebuie să mai reținem însă este că CIOBĂNEȘTII ROMÂNEȘTI NU AU FOST CREAȚI ȘI NU SUNT CREAȚI DE CĂTRE ASOCIAȚII SAU CLUBURI DE RASĂ, POPULAȚIILE DE BAZA AU EXISTAT DIN CELE MAI VECHI TIMPURI. NOI AVEM DATORIA SĂ FACEM O OARECARE SELECȚIE ȘI SĂ PĂSTRĂM CÂINII AȘA CUM ERAU ATÂT DIN PUNCT DE VEDERE AL UTILITĂȚII CÂT ȘI AL ASPECTULUI fără să îi transformăm în altceva.
Referitor la dl Ciprian Giurgiu, cel cu haina de moț... acum mai bine de o lună , am montat o femela de Carpatin și cred că nu e cazul să spun că masculul provine de la dumnealui și deține pedigree.
Carpatinii din emisiune aparțin d-lui Cosmin Alexandru din Cluj, crescător a peste 1000 de oi.
Existenta pedigree-lor la câinii deținuți de oamenii cu pretenții de crescător și organizați în cluburi/asociații este obligatorie însă nu e totul! Utilitatea, singurul pedigree al ciobăneștilor românești !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

mioritici neatza TV.png
Fiindcă se continuă zvonistica și gura lumii vorbește așa cum știe ea mai strâmb, m-am hotărât să aduc câteva scurte lămuriri în legătură cu evenimentul de promovare al ciobăneștilor autohtoni de la Antena 1 de acum 10 zile.

Eu am acceptat invitația la Emisiune în calitate de crescător de Ciobănești Românești (Mioritic & Carpatin) .
Era păcat să lipsească de la filmare tocmai mioriticul, nefiind un altul care să își asume responsabilitatea prezenței la invitația uchr.
Nu sunt membru UCHR, nu sunt nici măcar membru ACHR(la această dată, MCR unde sunt membru a fost dezafiliat), dar am considerat oportună prezența Mioriticilor indiferent de cine organizează evenimentul fiindcă Mioriticul este unul din ciobăneștii naționali aflat în pericol de dispariție ca și câine de rasă (deci cu pedigree). E important să fie vizibil ! Dincolo de jocurile mărunte și animozitățile dintre diverse organizații chinologice/partide, mă interesează subiectul și acesta în cazul de față este Mioriticul, ale cărui probleme existențiale transcend interesele/orgoliile unei grupări indiferent ce acronim are.

Din punctul meu de vedere, e important să fie în atenția publică și să se discute despre Mioritic aproape în orice context, indiferent de organizator, asta pt a semnala greutățile prin care rasa trece în momentul de față.
Având această oportunitate, de a mă exprima public, asta am și făcut: am atras atenția asupra numărului mic de exemplare care se înregistrează anual la rasă și am amintit de nedreptatea suferită de Mioritic Club, acesta câutându-și momentan calea în urma dezafilierii de către achr (Vezi Detalii 💔 Dezafilierea Mioritic Club de către AChR ).
Pentru cei care nu cunosc, Mioritic Club din România înființat în 2004 este singurul club de rasă al cărui membru sunt, iar acest club patronează rasa pe care eu o promovez și o dețin din anul 2002.
Timpul scurt alocat intervenției nu mi-a permis să aduc în prim plan și alte detalii relevante, însă la cererea moderatorului, d-lui Dani Otil , din startul prezentării, amintirea completă a numelor celor două exemplare prezente în studio mi se pare suficientă.
Vezi video : Invitați Neatza | Ciobăneștii Românești

Rasa exista și există și nu a fost inventată de nici un grup de oameni organizat chinologic, de nici o asociație chinologica, club sau alt ong. Azi însă este altă treabă... E nevoie de o formulă organizată pt a găsi soluții pt ca Ciobăneștii Românești să supraviețuiască în contextul actual.
E nevoie de o strategie în etape, la început e nevoie de un loc pentru discuții despre rasele canine naționale, accesibil publicului larg și specialiștilor care au condițiile să se implice mai mult (arbitri, crescători) și ar fi bine să o facă, iar din aceste frământări să apară oameni noi care înțeleg mai bine rasele noastre și acționează în direcția corectă pentru a le păstra nealterate, predându-le în mod responsabil generației care va veni.
Susțin orice acțiune indiferent de inițiator (Achr, MCR, Uchr, cnccr, eurozona, etc.) atâta timp cât există o abordare corectă, firească în ceea ce privește rasele canine naționale. Nu am fidelități față de nimeni, de nici o organizație și ori de câte ori cineva comite nedreptăți, greșeli în ciuda avertismentelor sau o ia pe arătură, nu mă feresc să îmi manifest dezacordul și să atrag atenția asupra acestor lucruri, după cum bine știți așa am procedat și în trecut.
Grup ciobanesti TV.png
Carpatini TV antena.png
Pintea din Zestrea Stanelor TV.png
Corb Cosmin Neagu antena TV.png
Bucovina Neatza TV.png


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Promovare Ciobănești Românești”