Monta la mioritic

ÎNCEPĂTORULE, lămurește-te !
Post Reply
pvsilviu
Posts: 45
Joined: Mon Nov 17, 2014 1:03 pm
Location: Craiova
Contact:

Buna tuturor,

As dori, daca se poate, sa discutam despre monta la mioritici.

In primul rand, de la ce varsta devin apti pentru reproducere, atat masculul, cat si femela?
Cum este mai bine de procedat in astfel de situatii (perioada, locatie, hrana, timp necesar, etc.)?

Si acum va voi descrie situatia mea:

Mioriticul meu are acum 4 ani si jumatate, 87 cm la greaban si vreo 70 kg. Am gasit pentru el o mioritica anul trecut, pe vremea asta care avea 1 an. La primele calduri (de atunci), nu l-a lasat deloc sa se apropie de ea (incepator eu, incepator stapanul ei, am zis ca a venit cu ea prea tarziu). L-a respins cu desavarsire si se refugia intr-un colt al curtii. In toamna, la adoua perioada de calduri, s-au imprietenit, a alergat dupa ea 2 zile, nu l-a lasat sa faca nimic, dupa care au coabitat in pace cel putin o saptamana (am inceput sa cred ca are al meu o problema intrucat l-am semiadormit de vreo 2 ori). In prezent ea este in vizita la el insa acelasi lucru (in primele 2 zile a incercat sa se urce pe ea iar ea s-a asezat in fund sau pe burta dupa care liniste).
Sa fie ea inca nepregatita? Sincer, ca dimensiuni mi se pare ok, insa pare ca este cam fragila (stapanul ei nu ia dat suplimente deloc iar alimentatia ei a fost mai precara, mananca painea ca pe prajitura iar de boabe nu se atinge).

Ce parere aveti (este inca nedezvoltata, are 2 ani) si ce sfaturi aveti pentru situatia descrisa.


Post Reply

Return to “Stăpân la primul Ciobănesc”