Care este rolul selecției ?

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Caine din canisa de Gotca fara par
Attachments
canisa de gotca caine fara par 4.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Caine din canisa de Gotca fara par
Attachments
canisa de gotca caine fara par 6.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Caine din canisa de Gotca fara par
Attachments
canisa de gotca caine fara par 7.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Mot si acum ca ati vazut aceste poze ce se va intampla daca acest caine cu un defect major - lipsa parului - il veti regasi in genealogia cainelui folosit la monta de dvstra?
Nu credeti ca era mai bine sa aflati mai intai toate informatiile despre fiecare caine din arborele genealogic si apoi sa faceti monta?
In teorie se vede din nou necesitatea existentei unei baze de date cat mai largi despre fiecare caine in parte pentru a putea oferi informatiile necesare fiecarui crescator in vederea alegerii masculului optim.
Acum se vede si mai bine de ce sunt injurat eu cand arat cauzele reale care stau in spatele acestor magarii cu genealogiile ; avaritia si prostia!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Iata o femela pe nume Alma de Casa Tasha care nu are par pe picioare in mod evident!
Attachments
alma casa tasha lipsa par labe posterioare 1.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Astra de Piatra Arsa un rebut care reprezinta cu cinste ACHR in Italia contra unei sume de 800 de euro!!
Din pacate nu reprezinta si rasa mioritic dupa cum usor se poate vedea!
Attachments
astra de piatra arsa 2 (1).jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

aceeasi catea detaliu de cap fara par!
Daca va veti uita in pedigreeul ei dle Mot o sa vedeti ca aveti dreptate cand spuneti ca la ACHR sunt unii caini cu pedigree beton ca sa va citez, dar cu care nimeni nu vrea sa monteze dupa ce se vede si cainele nu numai pedigreeul!
Attachments
crm spagnoli cap fara par.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

fag de gotca si gorun de gotca care enorm de mult negru lucru interzis in mod normal! Ati verificat sa nu existe in genealogia cainelui cu care ati facut monta dle Mot?
Attachments
fag de gotca si gorun de gotca negru.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

pedigree alma casa tasha-gotca
Attachments
pedigree alma casa tasha-gotca.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

pedigree-ul femelei din Italia ca sa vedem ce minunat se face selectia la ACHR dle Mot!
Attachments
pedigree andrea spagnoli (1).jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Iata pedigreeul lui Vain de Runc caine diagnosticat in Germania cu displazie si operat tot acolo!
Attachments
pedigree vain de runc displazie (2).jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

pedigree fals al lui iordan de gotca
Attachments
pedigree iordan de gotca.jpg


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

cezar osiceanu wrote:Dle Mot si acum ca ati vazut aceste poze ce se va intampla daca acest caine cu un defect major - lipsa parului - il veti regasi in genealogia cainelui folosit la monta de dvstra?
Nu credeti ca era mai bine sa aflati mai intai toate informatiile despre fiecare caine din arborele genealogic si apoi sa faceti monta?
In teorie se vede din nou necesitatea existentei unei baze de date cat mai largi despre fiecare caine in parte pentru a putea oferi informatiile necesare fiecarui crescator in vederea alegerii masculului optim.
Acum se vede si mai bine de ce sunt injurat eu cand arat cauzele reale care stau in spatele acestor magarii cu genealogiile ; avaritia si prostia!
Dupa cum am mai spus, nu am verificat, eu am ales cainele dupa caractere. Sincer va spun, masculul, Con de Gotca arata foarte bine (talie, lungime, par, temperament)
Daca vroiam sa verific, cred ca nu aveam unde, cum spuneti nu exista transparenta, nu exista o baza la care sa ai acces.
Si daca tot se spune ca se fac falsuri in inscrisuri, atunci ce rost are sa ma iau dupa niste inscrisuri?
MAI BINE MERG PE OCHIUL MEU.
Daca vii si prezinti un caine peste medie, toti sar si spun ca este extraterestru, chiar as vrea sa vad si eu un mascul mai bun decat cel pus de mine, mascul care sa provina de la cei care au spus ca nu este mioritic.
4.jpg


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Domnul Nelu Albiter, pt mine, ca si incepator, va rog sa-mi prezentati si mie un mascul din crescatoria dumneavoastra ideal pt monta.
Viziunea mea este cea prezentata si pe care o completez cu inca un mascul care i-mi place din poze - Fulger.
Deschidere piept buna, inbracat pe picioare bine, talia nu o stiu, aste sunt observatiile mele, poate pt dumneavoastra sunt exagerate pt un mioritic.
Astept poze cu masculul dumneavoastra.
fulger.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Mot, Albiter NU are nici caine si nici canisa-crescatorie cum ii spuneti dvstra, asa ca nu are ce arata!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Domnule Mot, ceea ce considerati dumneavoastra bun la un "mioritic" eu consider "rau" sau "atipic" e.t.c. Eu nu recomand nimanui nimic, doar daca nu sunteti cioban si aveti nevoie de caine ciobanesc romanesc, atunci da, as avea ce sa va recomand, dar cum dumneavoastra chiar va doriti "extraterestrii" nu va pot ajuta cu nimic. Apelati va rog cu incredere la dl.Cezarica. Influenta asupra diversilor proprietari de caini, mai mult sau mai putin ciobanesti romanesti, e o forma de parazitare care il tine in viata, aveti mila de minunatele lui rezultate si incredibilele sale cunostiinte din domeniu, nu-l lasati fara admiratori!!


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Buna ziua,
Nu acut extraterestri, caut ceva care sa semene cu inscrisurile din standard.
Nu sunt de partea nimanui, insa prefer oameni care au intotdeauna un argument la ce scot pe gura.
Eu am pus niste poze cu un mascul ale carui caractere le gasesc descrise in standard:
ASPECT GENERAL: Câine de talie mare dar niciodata greoi, viguros si spectaculos. Parul este lung si abundent pe cap, pe tot corpul si pe membre. Masculii sunt mai înalti si mai puternici decât femelele.
Piept: Lat, nu prea lung
Pe ce va bazati cand spuneti ca acest caine nu este mioritic?
Nu spun ca nu aveti dreptate, insa eu, in raport cu standardul, il vad mioritic. Poate eu nu vad bine, de aceea va rog sa ma luminati.
Stiu ca tipic romanesc este sa aruncam cu noroi in curtea altuia si ca ce avem noi este mai bun, insa haideti sa ne desprindem de aceste practici si sa facem studiu pe ce avem in fata (ex masculul pus de mine).


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Nelu Albiter wrote:Domnule Mot, ceea ce considerati dumneavoastra bun la un "mioritic" eu consider "rau" sau "atipic" e.t.c. Eu nu recomand nimanui nimic, doar daca nu sunteti cioban si aveti nevoie de caine ciobanesc romanesc, atunci da, as avea ce sa va recomand, dar cum dumneavoastra chiar va doriti "extraterestrii" nu va pot ajuta cu nimic. Apelati va rog cu incredere la dl.Cezarica. Influenta asupra diversilor proprietari de caini, mai mult sau mai putin ciobanesti romanesti, e o forma de parazitare care il tine in viata, aveti mila de minunatele lui rezultate si incredibilele sale cunostiinte din domeniu, nu-l lasati fara admiratori!!
QED cum ar spune latinii dle Mot in legatura cu userul Albiter!
Cum poate cineva care nu are caine, nu este inscris in nici o asociatie chinologica, etc sa emita pareri cat de cat avizate pe aceasta tema?
Este evident ca un chibit de pe marginea drumului pe unde trec mioriticii va avea de comentat in favoarea celui care ii arunca un colt de mamaliga dar asta ne face pe toti sa ne intrebam de ce il bagam in seama?
Are de oferit caini pentru stana dupa cum spune? Deci vinde pentru altii si atunci este un samsar si atat!
Este un parazit al vietii si chinologiei care a infestat miscarea chinologica a ciobanestilor romanesti la fel ca si Iacob,etc si de care mioriticul trebuie sa scape daca vrea sa supravietuiasca!
Singurul loc unde il mai baga cineva in seama este internetul ptr ca in expozitii nu are ce arata al lui, canisa la care lucreaza la negru nu exista demult in competitii si vanzarile i-au scazut dramatic, etc astfel incat ce sa arate?
Ati aratat foarte bine dle Mot ce caracteristici trebuie sa aibe mioriticul chiar si la ACHR si ati aratat ca nici macar standardul reespectiv nu il cunoaste dar comenteaza pe tema lui. Am aratat mai deunazi ca habar nu are ce inseamna consangvinizare dar se baga in discutie. Sustine ca mioriticul are prea mult par ptr ca are stapanul lui niste caini fara par pe bot si labe - defect genetic grav la un mioritic! Cu alte cuvinte, sustine acest user Albiter, ce este in standard este rau si atipic ca sa il citez !


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Poti gasi pe net o micuta baza de date referitoare la mioritic ,sunt caini Achr de unde cred ca poti alege.Exista si posibilitatea sa montezi cu un caine in care crezi ,daca acesta nare defecte grave ,asta insemnand ca el poate sau a loat calificativ maxim intr-o exp.Fulger ,este un mascul care aduna doua lini importante ,Martin de Runc si Curtea Veche unde vei avea in timp continoare .La fotbal ,si la caini se pricep toti :) sper sa nu te superi prea tare pe mine si sa nu crezi ca sunt vreun experimentat .Un catzalar ;) batran mi-a spus odata ,, dupa treizeci de ani vei putea spune ca esti un incepator bun,,.Deci sunt acoperit :) Asa ca ma aventurez baza e FEMELA.


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Dupa treizeci de ani de catzelarit , zic, deci eu sunt departe de a fii un bun icepator .


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”