Consangvinizari greșite, incorecte, etc.

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
Post Reply
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Se stie ca rolul consnagvinizarilor este de a ameliora genetic anumiti produsi in scopul formarii unor linii de amelioratori gentici care sa isi puna amprenta asupra rasei respective.
Se mai stiu si regulile de consnagvinizare dar si ca:
- prin acest procedeu se dubleaza calitatile dar si defectele
- procedeul nu trebuie repetat pentru a evita aparitia anomaliilor genetice
- doar in mod organizat si controlat se poate decide aplicarea acestui procedeu pentru a da nastere unor exemplare cu caracteristici superioare,de preferinta in cadrul caniselor si nu haotic
- se identifica mai intai exemplarul dupa care se face consangvinizarea, se verifica nivelul lui de reproducator dar si cel fenotipic-prin arbitraj, se identifica genealogia lui si se stabilesc punctele negative din cadrul ei,
-etc

In mod normal si corect:
- Nu se poate admite de exemplu ca sa se faca o consangvinizare dupa un exemplar fenotipic verificat in arbitraje dar care provine dintr-un mascul metis de exemplu!
- Nu se poate face o repetare a consangvinizarii odata facute dupa cainele de mai sus!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Cele mai aiuristice consangvinizari s-au constatat pana acum a fi:
- toate consangvinizarile repetate si iar repetate avand la baza masculul de mioritic A-NUC.Un caine metis de talie mare prezentat si pe internet ca atare.Din aceasta cauza toti cainii care au in genealogie asa ceva sunt tarati de problema lipsei parului pe bot si pe labe precum si a subparului.
- toate consangvinizarile care s-au facut dupa caini fara genealogie cunoscuta


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Sa dam un prim exemplu despre aceste consangvinizari haotice si distructive!
Iata un pedigree eliberat de catre ACHR conform modei uzitate de ea la cateva luni dupa cumpararea puiului de catre cumparatorul de buna credinta.
Ce putem observa in el?De cate ori se repeta aceste consangvinizari haotice?Cine a aprobat inregistrarea cuibului si efectuarea montei? Crescatorul stia ce face sau incerca sa vada ce iese? S-a facut vreo atentionare la vreuna din desele consangvinizari facute de acelasi crescator din partea chinotehnistului clubului din ACHR?
Dupa ce criterii s-au ales exemplarele dupa care s-au facut consangvinizarile devreme ce masculul A-NUC era un metis de mioritic cu carpatin ?
ped mic guran.jpg


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Domnule Osiceanu referitor la cele de mai sus am sa fac cateva clarificari pentru ca cititori sa inteleaga clar si nu asa cum ati expus dumneavoastra. Eu am luat cainele la 2,5 luni, pedigreeul mi-a fost trimis la 1,5 luni dupa ce am luat cainele. La momentul cand l-am luat am vazut decat parintii si nu mi-a fost prezentat pedigreeul asa cum va urmat sa fie.
In al doilea rand vad ca in continuare pe pedigree apare numele meu, daca noul proprietar sau dumneavoastra ati fi de buna credinta l-ati preschimba in cea ce priveste noul proprietarul, in concluzie sunteti dezinteresat si dumneavoastra in a se clarifica si corecta lucrurile.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnule Curtean cred ca nu ati citit atent mesajul meu in aceasta sectiune
a lui:
Iata un pedigree eliberat de catre ACHR conform modei uzitate de ea la cateva luni dupa cumpararea puiului de catre cumparatorul de buna credinta.
Adica dvstra de buna credinta ati cumparat un caine 2,5 luni, vazand doar parintii asa dupa cum vi s-au prezentat ei de catre vanzator.
La ACHR scrie clar ca monta se declara si se inregistreaza ca si fatarea pe un formular denumit FOAIE DE MONTA FATARE. Acolo daca nu ma insel scrie si ca fatarea se declara la 10 zile de la eveniment nu? Poate aveti un astfel de formular la indemana sa il puneti aici sa vedem exact!
Cum exista in Regulamentul COR ACHR niste termene de prelucare a datelor si eliberare de pedigree care sunt cam de maxim 30 de zile teoretic la data achizitionarii puiului de catre dvstra din acea canisa trebui sa fi avut demul pedigreul primit.
Dvstra sustneti ca ati primit pedigreeul la inca 1,5 luni dupa ce ati luat cainele. Nu am inteles insa bine partea acesta din fraza dvstra si va rog sa o reformulati ca sa stim exact ce ati vrut sa scrieti:
si nu mi-a fost prezentat pedigreeul asa cum va urmat sa fie.
Legat de numele dvstra care apare la proprietar inscris, dupa cate mi-ati spus dvstra telefonic acest caine Guran de Curtea Veche l-ati vandut pe baza unui contract unei atle familii impreuna cu o femela. Acea familie a avut un rand de pui cu acest cuplu si ati spus ca tot dvstra ati fost cel care i-ati ajutat la plasarea puilor rezultati.Atunci de ce nu ati solicitat noului proprietar stergerea numelui dvstra si inlocuirea cu al lui?
Actualul proprietar se banuie ca ar fi al patrulea minim asa a cumparat cainele si asa a primit acest pedigree postat de mine aici!
Pedigreeul va fi preschimbat la CNCCR dar la ACHR el asa ramane in forma de fata ptr ca noul proprietar nu doreste sa plateasca nimic ACHR-ului ptr acest act si are dreptate!

Acum intrebarile care se pun sunt urmatoarele:
- care este pozitia dvstra fata de aceste incredibile prostii facute in pedigreeul acestui caine? Dar exact despre acestea nu despre scuze si alte din acestea!
- dvstra ati mai fi cumparat acest caine daca ati fi stiut despre aceste probleme din genealogia lui? Se numeste de exemplu reclama mincinoasa si puteti obtine despagubiri ptr ca vi s-a vandut un caine cu alti parametrii comerciali de exemplu( datele genealogice se pot asimila perfect cu parametrii comerciali ptr ca maresc valoarea de vanzare)
- cum ati facut dvstra alegerea partenerelor de monta ale acestui mascul si daca puteti sa exemplificati direct cu copia pedigreelor acelor pui rezultati din montele respective? Ati refacut lantul consangvinizarilor sau nu?

Eu in virtutea drepturilor conferite de mie de ordinul ministrului legate de activitatile cu ciobanestii romanesti in plan intern si international, basca dreptului la libera si corecta informare stabilit prin Carta Drepturilor Omului si Constitutia Romaniei sunt direc interesat sa descalcesc aceste situatii delicate.Daca am sa va spun ca am discutat cu diversi crescatori de la dvstra din ACHR care au declarat ca multi caini trecuti in acel pedigree sunt bagati initial la misto ca sa fie acolo dupa care cand crescatorul si-a dat seama de prostie a tacut malc ce o sa spuneti?
De ce canisele de Curtea Veche,Tender Ebony, de Apuseni,etc tac malc acum cand vad dezastrul promovat de ele in acest domeniu doar ptr cativa arginti in plus? Ca acele consangvinizari nu le-am facut eu sau dvstra nu?
Mai mult rezultatele acestei "munci" de exceptie este si moiv de lauda ptr ele.
Cu deosebita stima si interes astept raspunsul dvstra daca va veni la intrebarile puse,
Cezar Osiceanu
P.S. Domnule Secara ca viitor medic si crescator ce parere aveti despre aceste consangvinzari?
Nu ii intreb pe dnii Albiter si Ungureanu Cosmin ptr ca primul nu este nici detinator si nici crescator inregistrat la ACHR iar al doilea ce ar putea sa spun ca la "ciobanestii scutiti de Bistrita genealogiile sunt si mai varza! Nu uitati se lucreaza cu materialul clientului doar!


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

Domnule Osiceanu am rugamintea sa nu imi rastalmaciti si interpretati cum va convine cea ce spun. Din punctul meu de vedere si luand in considerare ca v-am explicat foarte clar telefonic cum stau lucrurile, prin actiunea dumneavoastra de acum dati dovada de rea intentie.
1. Declaratia de monta si fatare conform regulamentului AchR se depune in maxim 90 zile de la fatare sau inaintea implinirii a 3 luni a puilor din cuib.
2. Atata timp cat cainii nu mai sunt in proprietatea mea nu mai sunt responsabilitatea mea, si iarasi mintiti cu buna stiinta pentru ca v-am spus telefonic, cainii nu au fost vanduti au fost cedati, neprimind si nici solicitand vre-un ban pe ei.
3. Spun sincer ca nu mi-a fost prezentat pedigreeul la momentul respectiv pentru ca nu ma interesa foarte mult, am dorit sa vad doar parintii. Nu mi-a ascuns nimeni nimic cand am cumparat masculul, dar nici foarte multe date nu mi sau dat.
Dumneavoastra cu toate drepturile date de cine vreti dumneavoastra sunteti LA FEL DE RAU INTENTIONAT CA ORICARE PERSOANA CARE DESI INFORMATA DIN SURSA DIRECTA (AM PURTAT DISCUTIE TELEFONICA TIMP DE APROX. 45MIN) SCRIE MINCIUNI


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnule Curtean chiar si cu 90 de zile adica 3 luni tot nu ies cele 4 LUNI= 2,5+1,5 data la care ati prmit pedigreeul dupa cum singur ati scris!
Toata lumea de bun simt s-a lamurit in privinta dvstra pentru ca una spuneti la telefon si apoi alta scrieti pe net.
Ati spus clar ca ati VANDUT cainii cu act semnat de noii proprietari si ca de aceea nu puteti da relatii(copii dupa pedigree) despre acei caini!
lA DISCUTIE A MAI ASISTAT SI ALTCINEVA fiind sigur ca dvstra veti nega ce nu va convine ulterior dupa cum am fost avertizat si de dnul Petrovici-nici cu el nu ati discutat nu?
Daca nu vi s-a spus ca sunt produsi de hiperconsangvinizare lucru pe care crescatorul il stia in mod obligatoriu avand pedigreele parintilor,facand monta in deplina cunostiinta de cauza,etc este clar ca vi s-au ascuns aceste date sensibile asa dupa cum si dvstra l-ati facut cumparatorilor puilor produsi din acest caine Guran de Curtea Veche! Lucru care va face la fel de vinovat ca si cel de la care ati cumparat cainele.
Sunteti necunoscator in ale chinologiei dar cu fasoane de arhicunoscator si ma asteptam la un farama de bun simt de la dvstra si sa recunoasteti ca acel pedigree este o rusine chinologica cel putin!


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

cezar osiceanu wrote:Domnule Curtean chiar si cu 90 de zile adica 3 luni tot nu ies cele 4 LUNI= 2,5+1,5 data la care ati prmit pedigreeul dupa cum singur ati scris!
Nu am spus ca avea mai putin de 4 luni cand am primit pedigreeul.
cezar osiceanu wrote:Toata lumea de bun simt s-a lamurit in privinta dvstra pentru ca una spuneti la telefon si apoi alta scrieti pe net.
Ati spus clar ca ati VANDUT cainii cu act semnat de noii proprietari si ca de aceea nu puteti da relatii(copii dupa pedigree) despre acei caini!
Esti un mincinos iar daca ai inregistrat convorbirea te rog fa-o publica iti dau acceptul.
cezar osiceanu wrote:lA DISCUTIE A MAI ASISTAT SI ALTCINEVA fiind sigur ca dvstra veti nega ce nu va convine ulterior dupa cum am fost avertizat si de dnul Petrovici-nici cu el nu ati discutat nu?
Mai aveti sa spuneti domnule, la cat vad ca sunteti mincinos, ca v-am si jcnit la telefon in timpul conversatie, esti penibil.
cezar osiceanu wrote:Daca nu vi s-a spus ca sunt produsi de hiperconsangvinizare lucru pe care crescatorul il stia in mod obligatoriu avand pedigreele parintilor,facand monta in deplina cunostiinta de cauza,etc este clar ca vi s-au ascuns aceste date sensibile asa dupa cum si dvstra l-ati facut cumparatorilor puilor produsi din acest caine Guran de Curtea Veche! Lucru care va face la fel de vinovat ca si cel de la care ati cumparat cainele.
Grestit domnule, eu am prezentat de fiecare data pedigreele parintilor viitorilor proprietari daca nu sosisera de la COR pedigreele puilor, si chiar am si spus unora ca sunt facute anumite consangvinizari in scopul de fixare ale unor caractere.
cezar osiceanu wrote:Sunteti necunoscator in ale chinologiei dar cu fasoane de arhicunoscator si ma asteptam la un farama de bun simt de la dvstra si sa recunoasteti ca acel pedigree este o rusine chinologica cel putin!
Cel putin eu sunt un necunoscator al chinologiei si in nici un caz un excroc care sa da drept domnisoara de pension.
M-ai convins de acest lucru iar faptul ca am vorbit cu tine si ti-am raspuns civilizat, dupa ce foarta multa lume de foarte multe ori mi-a atras atentia ai probleme ma face sa le dau dreptate.

PS. Ce te interesa atat de mult sa il montezi pe Guran de Curtea Veche, paraca tu spuneai ca trebuie castrat. Ai vazut pozele el monteaza natural. :lol:


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

NU este de vină proprietarul pt. genealogia unui exemplar.

În această chestiune este irelevant dacă câinii au fost vânduți sau cedați.
Haideți să-i lăsăm pe alții să fie oameni care nu văd pădurea din cauza copacilor.

Consangvinizările se fac după reguli arhicunoscute, iar necunoașterea acestora nu este o scuză.
Cert este că din cauza erorilor umane tot animalele au de suferit.

(aparte de replicile anterioare, deci în general) --->
---> în mod normal o consangvinizare nu-ți poate oferi surprize:
- cunoști genitorii folosiți(ce transmit etc.),
- există posibilitatea de informare despre gradele de consangvinizare,
- există regulamente,
- regulamente de creștere a animalelor(câinilor),
- regulamente de selecție,
- mijloace de evaluare a calității produșilor obținuți
- alte elemente ajutătoare în folosirea acestui procedeu de ameliorare ca de exemplu cunoașterea foarte bună a liniei din care provine cel pe care se face consangvinizarea, încercările de ameliorare prin consangvinizare ale altor crescători și multe altele pe care nu le-am amintit.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Există consangvinizări nereușite și există consangvinizări greșite/incorecte !
O consangvinizare greșită/incorectă rămâne tot o consangvinizare greșită/incorectă indiferent de acuzele mai mult sau mai puțin fondate care se aduc.

Oricine poate să sesizeze o problemă, iar proprietarul care nu are nici o legătură, poate doar ghinion, nu trebuie să se inflameze prea tare.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1881
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Pt. bunul mers al lucrurilor este bine să existe obiectivitate și să se păstreze echilibrul discuției prin neimplicare afectivă și prin păstrarea unui limbaj civilizat.

Oamenii de bună credință admit că pot apărea erori în transmiterea unor informații sau "înțelegeri greșite" a unor aspecte, dar asta nu înseamnă că avem de-a face cu persoane rău intenționate.
Pt. verificarea acestui lucru este bine să întrebați când aveți ocazia un domn profesor care predă elevilor/studenților.
Regula de bază într-o conversație este neînțelegerea ! De obicei înțelegerea sau priceperea este excepția !
Fiecare înțelege, vorbește și moare pe limba lui !

În acest caz, limba pe care o vorbiți este constituită de acest document(pedigree), restul e apă de ploaie !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Good day
Analyzing your dog pedigree I have to tell you the next comments:
1. You have the dog named A-Nuc inside of them and that dog was a metis between mioritic and carpatin as you easily can see here:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... la_miortic
You have to know and that dog it is again the father of Bilca de Curtea Veche and the father of Jana de Curtea Veche. IT IS FORBIDDEN TO MATTING DOGS LIKE A-NUC MOREOVER TO MAKE CONSANGVINZATION AFTER HIM
2. Also Alf de Plai Bucovinean was the litter brother of Aluna de Plai Bucovinean.So you have another consangvinization in this pedigree.
3. Bradut was a mioritic with a huge prognatism and her "very good" = F Bine (that is below Excellent are real).What is very very interesting is that her mother Frunza matted and born him at six years after she died!!! Normal it is a false declaration of the owner mr Bere!
4. Sarona was a small female and her title of CMBR= that means Best of Breed BOB is false!
5.Tissa was never judged as junior but she has an Romanian Prim Junior RPJ title inscribed by fraud in her palmares. Also she was matted 4 rounds one by another despite of all FCI and normal roules and respect for dogs.
More than this her genealogy was never declared and really as you may easily see on:
Ursula de Brillantim _ Fals
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437264
where the words "Monta nedeclarata" means "matting never registered and declared", and "Caini care nu au fost montati niciodata" means that "dogs never matted"
6.The correct name of Bucksi was Bucksi de Romania.The probe are here
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... te/pagina3
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... te/pagina5
where at "mara mama lui bucksi" you have de original pedigree of the mother of Bucksi whose belongs to me in de Romania Kennel.
The owner,mr Bere Adrian was changed the name of the dogs by using a personal relation at Romanian Book of Origin COR
7.Martin de Runc was registered by false under this name because he was born into "de Suceava"Kennel owned by mr Ovadiuc from Suceava city and bought by the owner of "de Runc" kennel at the age of several months. As you well know the owner of the kennel where the dog was born can registered under his mark no other owners of that dog during his life.Normal the dog name it is Martin de Suceava!
Also you have another consangvinization here because he is the father of Iaro D-Pirat
8. Mother of Iaro D-Pirat was Fraga. But the name of Fraga due to a false registration request from the onwer of her, mr. Pal Puiu (Iaro kennel), was changed into Iaro Fraga. Mr. Pal Puiu recognaized on his personal site, that this dog Fraga and another one, he was bought from mr. Neica Mihai from Bacau.
9.And finally A-mura has a grand father named Cramer de Curtea Veche wich produced half mioritic and half carpatin puppies!
Moreover of that I'll informed all the persons, ACHR, FCI, breeders, owners,etc about this frauds, mistakes, errors,etc but only the members of our club CNCCR are made it the very necessaries corrections
Several conclusions from the facts presented above:
1. You have a false pedigree based on false data
2. You have forbidden consangvinizations in the pedigree
3. You were cheated by the saler persons - owner de Apuseni Kennel because I personally informed him by several times and using different ways about this problems. Mr. Simutiu was even at a contests organized by our club with a very small female of mioritic few years ago !
4. You have to construct your future matting scheme out of all dogs from this pedigree, especially the dogs with huge problems as A-Nuc!

As I informed you before we are working at a datbase with more than eight thousands roumanian dogs mioritic and carpatin as a measure to help you and other like you to find correct data and information, to avoid the falses ,frauds,etc. And all of that only because we respect and love this wonderful breeds!

Please accept my apologizes for this bad news situation presented to you but due to ministry of agriculture order I have the right and obligation to do that
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... _documents
Cezar Osiceanu
President of CNCCR
0040744319130
https://www.facebook.com/groups/3328949860540551/
pedigree_zpseb779962.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Un exemplu de cea mai crasa crima la adresa rasei mioritic veti gasi in pedigreeul anexat al Adei de Codrii Vlasiei!
Uitati-va cate consangvinizari repetate se gasesc in el si intrebati-va cat de inconstient a fost crescatorul Curtean = canisa de Moara Vlasiei dar si crescatorul Carmaci=canisa de Curtea Veche atunci cand au facut aceste monte incalificabile!

https://www.facebook.com/groups/3289498605405511/
pedigree ada.jpg


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

mai Cezarel, mai lasă-ne cu aberațiile tale ca nu ne intereseaza CNCCR-ul tău fane sa ne fie dor de tine pe lumea aialata cu toti adepti tai pe care i ai in lista pe Facebook.. :lol:


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

cezar osiceanu wrote:Un exemplu de cea mai crasa crima la adresa rasei mioritic veti gasi in pedigreeul anexat al Adei de Codrii Vlasiei!
Uitati-va cate consangvinizari repetate se gasesc in el si intrebati-va cat de inconstient a fost crescatorul Curtean = canisa de Moara Vlasiei dar si crescatorul Carmaci=canisa de Curtea Veche atunci cand au facut aceste monte incalificabile!

https://www.facebook.com/groups/328949860540551/
Canisa de Moara Vlasiei? E de la bautura? E ciudat sa spun asta dar tu nici sa minti nu mai sti... Mai ti minte cand ziceai ca ai stana la Soars? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

cezar osiceanu wrote:Un exemplu de cea mai crasa crima la adresa rasei mioritic veti gasi in pedigreeul anexat al Adei de Codrii Vlasiei!
Uitati-va cate consangvinizari repetate se gasesc in el si intrebati-va cat de inconstient a fost crescatorul Curtean = canisa de Codrii Vlasiei dar si crescatorul Carmaci=canisa de Curtea Veche atunci cand au facut aceste monte incalificabile!

https://www.facebook.com/groups/3289498605405511/
pedigree ada.jpg
\
Dnilor Gadalean si Albiter lasati prostiile deoparte ca aici se discuta lucruri grele !
Daca nu sunteti in stare sa discutati atunci la nani cu voi ca pana mai cresteti aveti nevoie de odihna!
Oricum aici sunt subiecte ce va depasesc nivelul de cunostiinte asa ca nu mai va obositi sa ascundeti magariile din aceste pedigree cu metode ieftine de postari pana trece pagina si atacuri pe langa subiect!!
Poate gasiti voi o explicatie ma la magariile astea de mai sus!Sa faci atatea consangvinizari dupa un metis A-NUC este incredibil!Si sa ne mai miram de ce ati adus rasa la nivelul acesta atat de jos in ACHR!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Tu discuti lucruri grele?! Tu vorbesti prostii si atat.


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Nelu Albiter wrote:Tu discuti lucruri grele?! Tu vorbesti prostii si atat.
asta o zice el de zece ani, ma intreb unde ii sunt liniile din CNCCR,alea de montri si cu coloana de camila.. :lol:


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

734410_121357601372858_1201843747_n.jpg
linie pura din CNCCR, Canisa De Casa Oprea frumoși maidanezi ..


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

cezar osiceanu wrote:Good day
Analyzing your dog pedigree I have to tell you the next comments:
1. You have the dog named A-Nuc inside of them and that dog was a metis between mioritic and carpatin as you easily can see here:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... la_miortic
You have to know and that dog it is again the father of Bilca de Curtea Veche and the father of Jana de Curtea Veche. IT IS FORBIDDEN TO MATTING DOGS LIKE A-NUC MOREOVER TO MAKE CONSANGVINZATION AFTER HIM
2. Also Alf de Plai Bucovinean was the litter brother of Aluna de Plai Bucovinean.So you have another consangvinization in this pedigree.
3. Bradut was a mioritic with a huge prognatism and her "very good" = F Bine (that is below Excellent are real).What is very very interesting is that her mother Frunza matted and born him at six years after she died!!! Normal it is a false declaration of the owner mr Bere!
4. Sarona was a small female and her title of CMBR= that means Best of Breed BOB is false!
5.Tissa was never judged as junior but she has an Romanian Prim Junior RPJ title inscribed by fraud in her palmares. Also she was matted 4 rounds one by another despite of all FCI and normal roules and respect for dogs.
More than this her genealogy was never declared and really as you may easily see on:
Ursula de Brillantim _ Fals
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437264
where the words "Monta nedeclarata" means "matting never registered and declared", and "Caini care nu au fost montati niciodata" means that "dogs never matted"
6.The correct name of Bucksi was Bucksi de Romania.The probe are here
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... te/pagina3
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... te/pagina5
where at "mara mama lui bucksi" you have de original pedigree of the mother of Bucksi whose belongs to me in de Romania Kennel.
The owner,mr Bere Adrian was changed the name of the dogs by using a personal relation at Romanian Book of Origin COR
7.Martin de Runc was registered by false under this name because he was born into "de Suceava"Kennel owned by mr Ovadiuc from Suceava city and bought by the owner of "de Runc" kennel at the age of several months. As you well know the owner of the kennel where the dog was born can registered under his mark no other owners of that dog during his life.Normal the dog name it is Martin de Suceava!
Also you have another consangvinization here because he is the father of Iaro D-Pirat
8. Mother of Iaro D-Pirat was Fraga. But the name of Fraga due to a false registration request from the onwer of her, mr. Pal Puiu (Iaro kennel), was changed into Iaro Fraga. Mr. Pal Puiu recognaized on his personal site, that this dog Fraga and another one, he was bought from mr. Neica Mihai from Bacau.
9.And finally A-mura has a grand father named Cramer de Curtea Veche wich produced half mioritic and half carpatin puppies!
Moreover of that I'll informed all the persons, ACHR, FCI, breeders, owners,etc about this frauds, mistakes, errors,etc but only the members of our club CNCCR are made it the very necessaries corrections
Several conclusions from the facts presented above:
1. You have a false pedigree based on false data
2. You have forbidden consangvinizations in the pedigree
3. You were cheated by the saler persons - owner de Apuseni Kennel because I personally informed him by several times and using different ways about this problems. Mr. Simutiu was even at a contests organized by our club with a very small female of mioritic few years ago !
4. You have to construct your future matting scheme out of all dogs from this pedigree, especially the dogs with huge problems as A-Nuc!

As I informed you before we are working at a datbase with more than eight thousands roumanian dogs mioritic and carpatin as a measure to help you and other like you to find correct data and information, to avoid the falses ,frauds,etc. And all of that only because we respect and love this wonderful breeds!

Please accept my apologizes for this bad news situation presented to you but due to ministry of agriculture order I have the right and obligation to do that
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... _documents
Cezar Osiceanu
President of CNCCR
0040744319130
https://www.facebook.com/groups/3328949860540551/
pedigree_zpseb779962.jpg
Good evening mrs Monika Hindsches
I hope to be well understood in my information letter sent to you.
You have to understand that breeder de Apuseni was cheated you saling that dog with that genealogy,
His scope was to take the money not to protect the breed. Your dog can be a very good one for you but it is like an atomic bomb armed for the breed in case you will not taking into account my information which I already sent to you.
As a fist measure as I told you before you have to chose a male for matting outside of this lines and after the first litter you can see the results,We can help you with our data base and information for free because with really love and respect the breed.
For all what I informing you know,and many others, my dogs were killed, my house was burned by unkown persons,etc even they made a site against me antiosiceanuforumhit.ro
So if you need help you have to contact first the breeder de Apuseni and to ask from him some answers at this questions:
- why he choose to do the dogs with such a genealogy with so many consangvinizations
- why did not informed you before about this in order to chose you by knowing the realities if you buying the puppy or not
- why he choose to make those consangvinizations by some many times repetead after A-Nuc a mixture between mioritic and carpatin.
- why he cheated you ?
We intend to declare in public and in mass media all this cases even in Austria, in order to protect the people with good sense against the posibilities of fraude, mistakes,etc in the pedigrees eliberated even in Austria.
I hope you will joined us in this fight for the mioritic breed benefit.
Cezar Osiceanu


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”