Pareri despre monta artificiala la mioritic

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
Post Reply
Boboc Cosmin
Posts: 10
Joined: Wed Jan 20, 2021 10:46 pm

Buna seara! Va propun acest subiect so astept parerile dvs


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Boboc Cosmin wrote: Wed Feb 03, 2021 10:37 pm Buna seara! Va propun acest subiect so astept parerile dvs
Un topic bine venit, însă la Ciobăneștii Românești montele artificiale foarte rar reușesc.
Cel puțin la Mioriticii din canisa nici una nu a prins și le.am făcut chiar eu.
In schimb tot eu am făcut zeci de monte artificiale la alte rase și ma pot lauda cu un procent de reușită de aprox 80%.
Câteva dintre montele artificiale la fem de mioritic au fost făcute inclusiv la Facultatea de Medicina Veterinara Cluj-Napoca de către unul dintre cei mai buni profesori universitari din tara însă nici lui nu i-au reușit...


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Boboc Cosmin
Posts: 10
Joined: Wed Jan 20, 2021 10:46 pm

Am propus acest subiect, deoarece eu am un mascul si o femela, care au stat mult timp impreuna.Am inteles ca daca stau f mult timp neseparati, in perioada caldurilor nu se vor accepta ca si... parteneri(ceea ce cred ca s-a intamplat si in cazul câinilor mei), si eu dorind sa obtin pui din aceste exemplare, ma gandesc ca la urmatoarea perioada de calduri ale femelei, sa efectuez o monta artificiala intre ei!


Boboc Cosmin
Posts: 10
Joined: Wed Jan 20, 2021 10:46 pm

Oliviu Secara, va multumesc ptr explicatii! Astept si alte raspunsuri!


Boboc Cosmin
Posts: 10
Joined: Wed Jan 20, 2021 10:46 pm

Daca sunt personae care au reusit monta artificiala la mioritici, ii rog sa expuna situatia!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Boboc Cosmin wrote: Thu Feb 04, 2021 11:57 pm Oliviu Secara, va multumesc ptr explicatii! Astept si alte raspunsuri!
Masculul dvs a mai montat? Natural sau a fost recoltat artificial...

Pt. a vedea evoluția în timp a puiului sau adulților pe care îi aveţi în proprietate, dar şi pt. a prezenta perfomanţele (d.p.d.v. al temperamentului şi al rezultatelor expo) și ”realizările”, năzbâtiile lor, vă aștept să le creați câte un topic separat(Subiect nou) în secțiunea ”Galerie și videotecă + Discuții” ---> "Mioriticul meu" - acest loc a fost special creat pt. a avea o imagine cât mai clară a fiecărui exemplar canin în parte deţinut de membrii comunităţii Mioriticul.ro .
Secţiunea are mai multe scopuri, scopurile prinicipale fiind însă luarea unor decizii cât mai bune în vederea potrivirii perechilor şi efectuării montelor, dar şi crearea "Jurnalului" fiecărui exemplar care poate fi revăzut peste ani de proprietar şi cei apropiaţi lui.
Poate vă gândiți la alți parteneri de montă în viitor în cazul în care nu va reușește planul...


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Boboc Cosmin
Posts: 10
Joined: Wed Jan 20, 2021 10:46 pm

Masculul nu a mai montat! Ma voi gandi si la alti... posibili parteneri de monta!


Boboc Cosmin
Posts: 10
Joined: Wed Jan 20, 2021 10:46 pm

Nici artificial!


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Mult succes :!: :!: :!:


NELU ILEA
Posts: 39
Joined: Tue Dec 31, 2013 9:39 pm
Location: manastireni--judetul cluj
Contact:

Da , eu am facut monta artificiala si au reusit f bine ,


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Felicitări Dr. Dorian pentru cea dintâi inseminare artificială la Mioritic ! Mai rar să reușești din prima fără repetare și să și rezulte 9 produși !
Deschide șampania ! :P :D


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
arhimede
Posts: 13
Joined: Sun Jan 03, 2021 7:28 pm

Oliviu Secara wrote: Thu Mar 09, 2023 10:56 pm Felicitări Dr. Dorian pentru cea dintâi inseminare artificială la Mioritic ! Mai rar să reușești din prima fără repetare și să și rezulte 9 produși !
Deschide șampania ! :P :D
Noah, pai si Delta din ZS nu tot prin monta artificiala a aparut ? Aprilie 2021. Facuta de Oliviu....


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

arhimede wrote: Tue Mar 14, 2023 1:15 am
Oliviu Secara wrote: Thu Mar 09, 2023 10:56 pm Felicitări Dr. Dorian pentru cea dintâi inseminare artificială la Mioritic ! Mai rar să reușești din prima fără repetare și să și rezulte 9 produși !
Deschide șampania ! :P :D
Noah, pai si Delta din ZS nu tot prin monta artificiala a aparut ? Aprilie 2021. Facuta de Oliviu....
Așa e Iulian, însă a fost singura care mi-a reușit la Ciobăneştii Mioritici … și a rezultat un singur pui :))) poate mai bine așa că altfel cred da ii păstrai tu pe toți ! În schimb la alte rase am un procentaj foarte mare de reușită.
Chiar ce mai face Delta ? Prin ce aventuri mai trece ?
viewforum.php?f=36


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”