Femele mioritic pentru reproductie

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
Post Reply
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Va propun sa facem aici un scurt inventar al femelelor de ciobanesc romanesc mioritic, propuse pentru reproductie si sa le analizam pe fiecare in parte in baza pedigreelor lor, a rezultatelor competitionale obtinute si a puilor produsi. In acest fel putem vedea cu totii ce sanse mai are rasa de a supravietui!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Desi Off topic putin,

Postez eu o femela de mioritic daca tot nu se inghesuie lumea. Este un anunt luat de pe net :)

https://www.tocmai.ro/femela-ciobanesc-m ... 14220.html


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Tocmai astfel de anunturi te determina sa interzici vanzarea cainilor fara acte de provenienta.
Sa nu uitam ca mioritici sunt cumparati si de oameni fara experienta canina, asa ca fiecare pufos poate trece usor drept mioritic.
Nu vreau sa fiu criticat, dar niste acte de provenienta corecte ar elimina astfel de anunturi. Eu am o femela, nu este scoasa in expozitii, deci nu are drept de monta.
Desper EXPOZITII: in Romania, NIMENI, dar NIMENI, nu arbitreaza cainii, ci pe cel care ii tine de lesa.
(daca "exemplarul" provine de la domnul x, bine pus in organigrama, nu conteaza ca are progmantism, este admis (vedeti ultima expozitei ACHR - femela, nu spun mai multe)
Daca indraznesti sa faci observatii, esti victima clara.
Replica arbitrului la afirmatia unui crescator: ce va intereseaza, nu aveti caini in ring.
- Daca ai acte, esti fericit, dar NIMENI nu poate sa spuna ca sunt 100% adevarate. Atata timp cat nu exista o vizibilitate asupra unei baze de date, nici invers nu se poate demonstra nimic. Hotul neprins este NEGUSTOR cinstit.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

raul wrote:Desi Off topic putin,

Postez eu o femela de mioritic daca tot nu se inghesuie lumea. Este un anunt luat de pe net :)

https://www.tocmai.ro/femela-ciobanesc-m ... 14220.html
TALIE MICA DE TOT, CULOARE NEDORITA,CAP CAM ASCUTIT!
Postati un pedigree, palmaresul femelei si poze cu ea. In cazul in care a avut pui deja si rezultatele lor! Ca sa discutam corect si concret pe fiecare exemplar!
Din cati sunt pe aici care posteaza fiecare ar putea sa isi puna propria femela!
Bine pe Albiter care oricum nu are caine il iertam ca nu ne deranjeaza cu elucubratiile lui dar restul?


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Dolly-femela alba

Image

Pedigree Dolly
Image

Rex-pui din a doua fatare la varsta de un an
Image[/url]

Rex si fratele lui Gore la varsta de 6 luni
Image

Cuibul cu numarul 2 la varsta de 3 saptamani
Image

Am postat aceste informatii desi Dolly nu va mai fi data spre reproductie.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Femela dvstra dle Burca are cap bun, talie medie buna, osatura ok, par bun, subpar exista indeajuns.
Faptul ca nu i se cunosc genitorii este un mare dezavantaj la monte pentru ca daca puii vor avea ceva defecte se va da vina pe ea si pe acesti genitori necunoscuti.
Recomandabil este ca ea sa faca monte cu minim 3-4 masculi din linii total diferite pentru a se asigura acea diversitate genetica ajunsa aproape inexistenta la ACHR din motive legate de prostie si necunoastere dar si de avaritie si egoism. In acest fel se va putea urmari si omogenitatea cuiburilor si aprecia calitatile ei de reproducatoare.
Nu castrati femela ptr ca
- organismul ei nu este cu nimic ajutat de acest lucru atat timp cat nu exista o problema de ordin medical care sa impuna acest lucru si nu este peste 7 ani varsta
- nu ajutati rasa sa evolueze deloc
In legatura cu al doilea cuib puteti sa dati datele lui: cine este tatal lor, pedigreeul lui,etc?


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Cuibul cu nr. 1 a fost in urma cu 4 ani.
Tatal puiulor a fost un caine CRM dar fara pedigree, care a apartinut tatalui meu.
O sa postez si cateva poze cu 2 pui din prima monta, dar din pacate eu sunt in Londra si nu stiu exact cand o sa pot face acest lucru.


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”