Masculi mioritic pentru reproductie

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Va propun sa facem aici un scurt inventar al cainilor ciobanesti romanesti masculi, propusi pentru reproductie si sa ii analizam pe fiecare in parte in baza pedigreelor lor, a rezultatelor competitionale obtinute si a puilor produsi. In acest fel putem vedea cu totii ce sanse mai are rasa de a supravietui!


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Buna ziua,

Ce spuneti de Kaltun de Motoi?
Am inteles ca era un caine foarte masiv, care arata bine.

Sau Nour de Runc?

Numai bine,
Alin


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

alinzmara wrote: Buna ziua,

Ce spuneti de Kaltun de Motoi?
Am inteles ca era un caine foarte masiv, care arata bine.

Sau Nour de Runc?

Numai bine,
Alin
PREZENTATI-LE PEDIGREELE, PALMARESUL SI CEVA POZE CA SA PUTEM DEZBATE COMPLET UN CAINE DE LA CAP LA COADA!


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Rex (Burca Daniel)

Image
- la varsta de 1 an

Pedigree Rex
Image
Tin sa fac o completare a pedigree-ului:
tata- Tudor Zestrea Stânelor
mama - Dolly (Burca Daniel)

EXPOZITII:

Foarte promitator 1 - Aprilie 2013 Satu Mare
Excelent 2 - August Oradea 2013
Ex 1, CAC J, Best J - 25.01.2014 Timisoara
Ex, CAC J - 26.01.2014 Timisoara

Mai multe poze cu evolutia le gasiti : Mioriticul meu - Rex


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Sunt un membru nou in aceasta bransa, am publicat aceste detalii pentru a putea discuta la concret pe fiecare exemplar in parte si fara suparare, desi pentru multi adevarul doare.
Daca vrem sa facem ceva pentru aceasta minunata rasa ar trebui sa acceptam si sa recunoastem eventualele probleme ale exemplarului pe care il detinem si sa incercam sa evitam imperecherile cainilor cu defecte.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Burca inca odata va felicit ptr curajul de a discuta deschis toate problemele legate de rasa si exemplare.
In alta ordine de idei se observa din cele prezentate de dvstra ca:
1. In pedigree NU exista nici o genealogie trecuta. de aceea lipsa ei produce discutii si confuzii si pe buna dreptate! Dvstra degeaba sustineti verbal ca tatal este Tudor de Zestrea Stanelor atata timp cat nu este inscris in pedigree acest caine iar stapanul lui nu a confirmat aici monta si nu a pus aici pedigreeul acestui caine pentru ca macar aici sa avem cat mai multe si mai corecte date.
2. Cainele dvstra a obtinut un palmares care la pui nu are NICI O valoare chinologica iar pentru reproductie nu conteaza ptr ca la Juniori nu se obtine dreptul de reproductie. ( Ex 1, CAC J, Best J - 25.01.2014 Timisoara si Ex, CAC J - 26.01.2014 Timisoara )
3. Este o crasa prostie sa acorzi calificativul R++ unui caine care nu a facut nici o monta pana la acordarea lui si mai ales este la clasa JUNIORI arbitrat asa dupa cum rezulta din cele ce ati postat dvstra aici. Acest calificativ se acorda abia la clasa deschisa si in timp, dupa ce a scos minim 2 randuri de pui cu 2 femele diferite iar puii au ajuns in arbitraje si au obtinut minim Excelent!!!


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Domnule Secara, sa eliminam discutiile cu privire la tatal lui Rex, va rog sa confirmati acest lucru.
Mersi.


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Salutare,

Dl. Osiceanu are totusi putina dreptate, una e sa achizitionezi un examplar pe vorbe bune, si alta e sa fie trecut tot arborele genealogic in pedigree.
E la fel ca atunci cand cumperi o masina, cu toate reviziile inregistrate in reprezentanta, sau de la nea-ion care a facut revizia la coltul strazi si spune ca km sunt reali. Nu zic ca e rau, numai ca nea-ion poate spune adevarul sau ba :)
Normal e ca daca dai bani multi, sa se ofere si documente valide.
Eu avem un pedigree cu tot arborele genealogic, dar l-am pierdut, nu-l mai gasesc.
Mi s-a comunicat sa pot sa-l scot iar, dc fac o cerere catre asociatia care elibereaza astfel de documente.
Oricum mare atentie la chestia asta, cel putin eu m-am lamurit, sunt multi jmecherasi care isi vand caini pe bani multi numai ca nu prea se stie de unde provin.
Si aici intalnim o mica mafie, ca in toate domeniile banuiesc :)

Numai bine,
Alin


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Asta nu am inteles niciodata, si cred ca nu o sa inteleg in veci:
Cum poti sa inregistrezi montele pe baza declaratiilor pe proprie raspundere ale crescatorilor, dar nu poti sa completezi un arbore pe acelasi principiu - declaratii pe proprie raspundere?
Va prezint un caz:

Caine provenit din canisa, parinti cu drept de monta, el la randul lui are pedigree, dar proprietarul nu l-a scos in expozitii, deci nu are drept de monta.
Un cunoscator ii observa calitatile (daca le are) si face o monta cu o femela, care poate sa aibe drept de monta, sau sa fie in aceeasi situatie cu masculul.
Daca un pui din acesta inperechere este prezentat in expozitii si are rezultate bune, DE CE NU I SE POATE COMPLETA (in urma declaratiilor) ARBORELE?
Nu zic sa completam la toti caini, dar macar la cei care obtin drept de monta, astfel evitam CONSAVINIZAREA.

CEI CARE AVETI PUTERE DE DECIZIE, credeti ca faceti un bine crescatorului daca ii completati acele informatii?
NU, el oricum a obtinut dreptul de monta (la femela sau mascul), ci faceti un bine RASEI. Aceasta completare vine sa dea o mai buna vizibilitate si un mai bun control asupra montelor.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnilor ma faceti sa rad cintindu-va comentariile!! Sincer dvstra va uitati de curiozitate macar si cu un pic de atentie pe pedigreele postate de mine ca sa observati ca sunt sute de cazuri in care cainii cu sau fara pedigree si care nu au fost arbitrati VREODATA dar cu toate acestea puii lor au fost inregistrati si ei trecuti in pedigree?
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437188
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437187
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437191
uitati-va in acesta de mai jos magariile lui Pal exact cu astfel de cazuri:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437193
A-Mura nearbitrata dar cu nr de COR, la fel si Ami si Z-Mura de Rediu,etc
Bradut de Radauti - tatal lui Martin de Runc inscris in fals de Mustea nu are NICI UN ARBITRAJ pana la data eliberarii pedigreeului la cererea detinatorului NU crescatorului Mustea. Cazul acesta arata ca in ACHR se pot face si se fac reconstituiri de genealogii la cererea detinatorului fara acordul sau stiinta crescatorului - in cazul de fata Ovadiuc.
Cum puteti sa acceptati sa aveti un presedinte de club la MCR ca acest escroc ordinar si mai ales dovedit ca atare domnilor si doamnelor?
Dar despre escrocheriile canisei Tender Ebny de ce nu spuneti nimic domnilor?
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437214
Iata o alta dovada ca in ACHR se pot face si se fac reconstituiri de genealogii la cererea detinatorului fara acordul sau stiinta crescatorului
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437217
Daca va uitati in acest pedigree si numarati cati caini nu au numar de inregistrare in COR-ACHR ce veti mai putea spune?
Dovada falsului facut de Bere cu Bucksi de Romania o aveti aici:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437221
Bere a cerut inscrierea cainelui nu sub afixul de Romania cum ar fi trebuit daca acel pui cumparat de el provenea intradevar din aceasta femela!!! El a facut aceasta magarie stiind ca eu nu pot afla de ea nemaifiind in ACHR!!!
Iata o alta perla a lui Bere - canisa de Brillantim:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437228
cate exemplare de acolo au arbitraje oare?
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437228
Aici aveti o parte din genealogia amaratului de caine pitic si fara par pe bot si labe pe nume Samio Erik - campion de hartie creponata facut din blaturi de Albiter servitorul lui Ratiu proprietarul canisei de Belo Getica!!
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437227
Numarati singuri cate date lipsesc, nu exista, nu sunt valabile, nu corespund,etc pe langa imbecila consangvinizare facuta de acel alcoolic de trista amintire pe nume Lupu Ilie!!!
Dar nu va plangeti domnilor ptr ca la carpatinii din ACHR este si mai varza situatia:
uitati-va ce a putut face un fost iubit al lui Petru Muntean :
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437235
Cate refaceri de genalogii sunt acolo? cati caini arbitrati? cati caini fara pedigree?
Acesta este ACHR dvstra si in ciuda tuturor evidentelor care au adus rasele nationale in acest haos continuati sa va puneti astfel de intrebari???
Cand dvstra preferati ca in locul unul genealogii corecte si facute cu truda in atatia ani sa folositi un pedigree ca acesta?
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437253
Trecand peste imbecilitatea celui care a acordat R++ impotriva uzantelor general valabile!!!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm



cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Pai trebuie sa te cheme Iacob Sorin si sa fii smecher ca sa obtii inregistrarea de mai jos nu?
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437282
Si ne mai miram de unde este cuibul dnei Fallent plin de displazie??
Dle Iacob sunteti una din mizeriile din chinologia ACHR alaturi de Munteanu, Stefanescu, Mustea, Pal, Alin Pana, etc etc si ma intreb cat credeti ca o sa va mai rabde detinatorii si crescatorii corecti??
Ca sa nu uit ia povestiti dvstra cum strangeati cu lopata dejectiile cainelui mioritic pe nume Codrut care era legat de TAVAN sarmanul si caruia cu Pal i-ati facut un pedigree fara sa fi fost vreodata arbitrat?


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Cred ca nu am fost inteles asa cum am vrut:
SUNT de acord cu înregistrarea părinților (nearbitrați) numai in cazul in care produsul lor, a primit drept de monta.
Acestui caine, cu drept de monta sa i se completeze pedigriul. In exemplele dumneavoastra vad si parinti, dar ce este mai grav si produsi ai lor fara drept de monta.


Claudiu Simion
Posts: 11
Joined: Thu Feb 20, 2014 11:15 am
Location: Craiova

Pentru pui proveniti din parinti nearbitrati,dar cu pedigree se elibereaza pedigree :
"Eliberare pedigree Reg.A,B si C (carnet de performanta inclus) pentru câini ce provin din părinţi nearbitrati-125 RON "


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Cand se poate face aceasta cerere?
Daca se poate face inca de la nastere - nu vad care este aportul pozitiv
Daca este impus sa fie facuta abia dupa confirmarea calitatilor/obtinerea dreptului de reproductie - este OK


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

albici wrote:Pentru pui proveniti din parinti nearbitrati,dar cu pedigree se elibereaza pedigree :
"Eliberare pedigree Reg.A,B si C (carnet de performanta inclus) pentru câini ce provin din părinţi nearbitrati-125 RON "
Oltene lasa bre gargara asta a AChR-ului ptr altii!! Arata-mi tu mie ca in pedigreele acelea de mai sus a platit careva suma pe care o dai tu acolo!!!
Ca sa nu spun ca aceasta metoda este valabila doar de ceva timp incoace in mod teoretic ca practic nimeni nu a facut asta! Plus ca pretul este unul prohibitiv !!!
Si ca si o curiozitate la ACHR tie ti-au recunoscut genealogiile de la CNCCR plus nume complete la caini si afixul de crescator? ptr ce sume exact?


User avatar
Burca Daniel
Posts: 134
Joined: Sat Jan 05, 2013 5:28 pm
Location: Com. Rosiori, jud. Bihor
Contact:

Peste tot se vorbeste doar de "bani", cine are bani si prieteni face ce vrea cu aceasta rasa.
Nu conteaza cainele in expo cat conteaza numele canisei sau a proprietarului, o stiu din proprie experienta.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Burca Daniel wrote:Peste tot se vorbeste doar de "bani", cine are bani si prieteni face ce vrea cu aceasta rasa.
Nu conteaza cainele in expo cat conteaza numele canisei sau a proprietarului, o stiu din proprie experienta.
Si ceva orgolii pe langa astea!
Tin minte un caine de talie medie, par bun, osatura subtire, cap cam mic si "usor", dentitie corecta,etc adica un caine de Excelent si cam atat dar al carui proprietar fugea prin expozitiile CNCCR doar doar ia si el un CMBR. Ajuns in finala cu un alt caine masiv, de talie mare, osatura groasa, par bun, subpar la fel, etc dar cu un defect de intretinere vizibil bine - "laba de urs" - normal ca a pierdut. Eu am explicat atunci care sunt motivele ptr care a pierdut primul si a castigat al doilea dar stapanul primului a crezut altceva! Asa ca s-a dus frumos la ACHR unde a fost depunctat de data asta pe motive de fosta apartenenta la CNCCR - in fata unor exemplare net inferioare acelui caine este drept!
Morala: intre un arbitraj corect la CNCCR si unul stramb la ACHR estapanul acelui caine a ales strambatatea ACHR-ului si activitatea lui chinologica s-a stins intr-un anonimat total doar ptr ca nu a fost in stare sa isi recunoasca greseala facuta! Orgolii desarte adica, mama lui de praz !!!


Claudiu Simion
Posts: 11
Joined: Thu Feb 20, 2014 11:15 am
Location: Craiova

Ce voi spune aici poate unii nu stiu ,poate altii au uitat sau vor sa uite:
Era in 2004 ,spre toamna cred,Bucuresti Expo CNCG,prezent fiind si dl Virgil Nicolaev(presedinte AChR in exercitiu).
Am discutat mult cu dansul in privinta mioriticilor si a CNCCR.In urma discutiilor purtate,dl Nicolaev s-a aratat dispus sa discute cu conducerea CNCCR pentru intrarea CNCCR in ACHR,aratandu-se dispus sa fie recunoscuta genealogia cainilor din CNCCR.Discutiile intre AChR si CNCCR urmau sa se poarte la Craiova intre dl Nicolaev si dl Raileanu.
Oare cine nu a fost deacord si acum plange peste tot?(chestia cu Caracalul).


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

albici wrote:Ce voi spune aici poate unii nu stiu ,poate altii au uitat sau vor sa uite:
Era in 2004 ,spre toamna cred,Bucuresti Expo CNCG,prezent fiind si dl Virgil Nicolaev(presedinte AChR in exercitiu).
Am discutat mult cu dansul in privinta mioriticilor si a CNCCR.In urma discutiilor purtate,dl Nicolaev s-a aratat dispus sa discute cu conducerea CNCCR pentru intrarea CNCCR in ACHR,aratandu-se dispus sa fie recunoscuta genealogia cainilor din CNCCR.Discutiile intre AChR si CNCCR urmau sa se poarte la Craiova intre dl Nicolaev si dl Raileanu.
Oare cine nu a fost deacord si acum plange peste tot?(chestia cu Caracalul).
Abureli de doi lei mon ser Suca! Vorbe si atat! Imi pare rau sa afli ca te-au aburit ca pe cei mici! La fel si pe dnul Raileanu!!! Ca dovada ca nu s-a facut NIMIC iar eu sigur nu plang ci doar deplang soarta voastra si a rasei la ACHR pe care ati adus-o nu l-a marginea prapastiei ci in ea direct!!!
Imi pare rau ca trebuie sa iti spun dar a fost o capcana ca sa atraga cati mai multi membrii din CNCCR ptr ca ei nu aveau caini si nici organizare.Asa a incercat sa faca si Cioroboreanu si altii!!! Dar cum pe Nicolaev l-au maturat si la propriu si la figurat din ACHR la scurt timp dupa discutia voastra despre care am aflat nu de la voi chiar a doua zi dupa ce ea a avut loc pe o alta filiera straina voua, se vede cat adevar a fost in acea discutie.
Oricum una din conditiile puse era ca eu sa fiu dat afara din CNCCR si in plus de ce nu spui si ca ACHR NU accepta revizuirea acelor pedigree false eliberate de ei, CNCCR dadea dosarul de omologare trimis la FCI celor din ACHR ca sa se poata ei fali cu acele date din el, CNCCR dadea gratuit intraga baza de date ACHR fara drept de folosinta ulterioara - practic disparea intreaga evidenta, ACHR devenea prin includerea CNCCR in ea unica asociatie autorizata de catre ministerul agriculturii sa se ocupe de toate probelemele legate de cainii ciobanesti romanesti asa dupa cum prevedea si prevede si azi ordinul ministrului agriculturii din 1998, cainilor din CNCCR nu li se recunostea palmaresul de la club, etc
Asa ca mai Suca ati vrut voi sa faceti o olteneasca cu praz cu tot dar nu a iesit nimic!!! In afara conclavului de la Cernica unde amarata de madam Cipere dadea si ea o ciorba de Cararra doar doar mai trece cineva si pe la ea in vizita ca daca nu a avut copii macar mosafiri sa aibe!
Asa ca stai si plangi mai Suca ca nici femele nu ai avut trimise de ACHR la monta cu acel mascul pirpiriu al tau dupa cum visai tu cand ai plecat in ACHR si nci altceva!!!


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”