Omogenitatea cuiburilor de Mioritic

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
Post Reply
GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Nelu Albiter wrote:
romeo wrote:Idiotenia cea mai mare e alta : suni dupa un pui si MARELE CRESCATOR te intreaba pt. ce vrei puiul , pt. expozitie sau pt. paza ? Ati vazut pana unde s-a ajuns ? Ati vazut cum impartiti rasa in doua ? Pai ce sunt 2 standarde la aceeasi rasa ?
Domnule Pica, in afara de Osiceanu, inca nici un crescator din lumea asta larga, de la orice rasa, nu a reusit sa produca cuiburi in care toti cateii au potential de campioni internationali de la Ilisesti pana la Cruft's... Astfel ca atunci cand sunt de vanzare, crescatorii mari sau mici, isi apreciaza cateii cat sunt de promitatori si ce calitati au. Cuiva care are pretentii sa cumpere caine de show trebuie sa-i vinzi catelul care promite sa fie corect incadrat in standard fizic si psihic. Cuiva caruia ii trebuie caine de paza ii poti oferi un catel cu temperament bun dar care din anumite motive nu arata a viitor caine de show (o culoare nu foarte buna, par mai scurt e.t.c.). Si ce ramane se vinde ca "pet", adica un caine pe care-l tii de drag, fara nici o pretentie.
Nu e vorba de impartirea rasei ci de departajare calitativa individuala!!
Buna ziua,
Va rog sa-mi permiteți sa nu fiu de acord, în totalitate cu dumneavoastră. Se tot vorbeste despre cuiburi cat mai omogene, deci aceasta ar trebuii sa fie tendinta. Sper ca macar din punct de vedere estetit, un cuib sa corespunda cerintelor unei expozitii. Eu unul nu pot spune despre un caine la 2 luni ca va fii, sau nu "bine imbracat". La monta trecuta am avut caini care s-au inbracat perfect dupa 7 luni. Daca vorbim de omogenizare, de ce mai aducem in discutie defectele de culoare, lungimea parului, sper ca nu este o cauza a infuziilor, sau a montelor necontrolate.
Si eu am facut monte din care au iesit caini cu galben ii ei, cauza fiind lipsa de informare, nu am avut o vizibilitate asupra produsilor rezultati din acel mascul.
Atunci cand vorbim de perspectivele puiului, in ceea ce priveste paza, aici intradevar nu este obligatoriu ca toti sa fie si buni de paza, neafricati cu strainii ..., dar acestia clar ar trebuii eliminati din competitii (nu corespund standardului) astfel incat sa nu se incurajeze montele cu exemplare fricoase.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Nu stiu ce e in postarea mea cu ce se poate fi sau nu de acord. Eu atat am spus ca in ORICE cuib din ORICE rasa oricat de selectionata si de omogena, se nasc catei de calitati macar usor diferite. Omogenitatea e un deziderat, un ideal. realitatea practica e altceva. Daca cineva cere un pret fix pentru oricare dintre catei sau daca cumparatorul nu pricepe cum vine treaba cu departajarea intre caini de show, paza sau pet e iarasi alta treaba.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Lipsa de experienta a userului Albiter este coroborata cu rezultatele dezastruase ale canisei unde este el angajat ca si maturator la padock-uri.
Numai asa se poate explica imensa tampenie scrisa de el mai sus!
Omogenitatea unui cuib corect de mioriticii are mai multe cauze dintre care cele principale sunt:

1. Genetica cuibului care se poate afla citind genealogiile ambelor exemplare. De aceea este VITALA cunoasterea acestor date ce scad sau cresc riscurile de neomogenitate si de aparitie a unor defecte cu transmisie genetica
2. Fenotipicitatea ambelor exemplare
Daca ai sa folosesti la monta un mascul precum acest Samio Erik
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047002
care nu are par pe cap si pe labe - defect vizibil evident dar are si o genealogie varza - ca sa vedem cat este de cunoscator al acestui caine il las pe userul Albiter sa puna el pedigreeul acestui caine care nu i-a apartinut
nu trebuie sa te mire ca vei obtine astfel de caini precum cel declarat de catre proprietar ca l-ar fi cumparat din canisa de Belo Getica si pe care il puteti vedea aici:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38057981

Oare ce ar trebui oare sa iasa din monta a 2 DOUA .... FEMELE asa dupa cum rezulta din pedigreeul de mai jos?
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... e/38437251
Sigur un user Albiter care nefiind proprietar de caini poate scoate asemenea ineptii si carora le poate face si pedigree de canisa asa dupa cum el singur declara acum ceva timp in urma!

Daca vorbim de fenotipicitate atunci astfel de caini precum:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047022
nu are ce cauta la monte
In plus nu se permite NICI O CONSANGVINIZARE dupa acest exemplar chestiune cu care sunteti cu totii de acord!

Daca ne uitam la cele 2 exemplare de mai jos Iaro Furia si Pintea si mai tinem cont ca
- Pintea este displazic constatat si operat in USA, basca coada aceea "superba"
- Iaro Furia are pedigreeul fals ptr ca tatal ei nu a fost niciodata arbitrat si desi avea genealogia necunoscuta Pal a reusit sa ii obtina un pedigree de la COR ACHR incalcand propriul regulament. Deh spaga la voi la ACHR este generalizata Albitere ca altfel cum iesea amaratul plin de defecte Samio Erik ditamai Campionul Romaniei mergand la concursuri fara concurenta si unde stapanul tau de sclavi, pardon taxiuri si sclavi, platea la greu?
Atunci nu ne mai miram de ce apar neomogenitati mari in cuiburile ACHR!
De aceea este greu de inteles ptr cei care nu vor sau nu pot=userul Albiter ese scuzat ptr ambele din cauza nivelului redus de cunostiinte generale si de specialitate, a nivelului intelectual si mai scazut dovedit din postarile sale si mai ales ptr ca nefiind nici macar proprietar de caine nu poate fi luat in seama cu elucubratiile sale!; de ce este VITALA aceasta munca de selectie pe care am facut-o eu si o fac in continuare oferind aceste date oricarui crescator pentru alegerea mascului de monta - facem o oferta gratuita de minim 3 masculi - dar si fiecarui doritor de a achizitiona un pui de mioritic!

Si eu am format linii de amelioratori genetici prin consangvinizare dar doar impreuna cu crescatorul, stabilind impreuna cainele/cainii dupa care se facea consangvinizarea, revazand palmaresul fiecarui caine, calitatile si defectele sale,etc. Nu toate au dat rezultatele dorite este drept dar asa este la loteria geneticii!
De aceea grija mea principala este sa formez cat mai multe linii pe 3 generatii cunoscute fara consangvinizare care sa asigure diversitatea genetica necesara supravietuirii rasei fapt ce asigura o omogenitate cat mai mare si un risc cat mai redus dar nu inexistent! Voi la ACHR ati procedat contrar tuturor legilor geneticii sau ale bunului simt pana la urma in cautarea unor vanzari cat mai bune de pui, inchizand liniile, stergand genealogiile CNCCR- apropo sunt curios cum apare cainele meu URSU in pedigreele de la ACHR dar si cainii produsi si inregistrati in Canisa de Romania la COR ACHR? Asta pentru ca am gasit si un alt numar de inregistrare dat la ACHR acestui caine etalon al rasei aflat in proprietatea mea dar neprodus la mine in canisa ( nici in cea a lui Neica asa cum au speculat unii si altii interpretand aiuristic ajutorul meu acordat lui)


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”