Care este rolul selecției ?

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

eu nici nu indraznesc sa cred ca voi fi vrodata un bun CATALAR, dar sigur sunt un om care respecte anumite standarde.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

AM ciobanesti wrote:Poti gasi pe net o micuta baza de date referitoare la mioritic ,sunt caini Achr de unde cred ca poti alege.Exista si posibilitatea sa montezi cu un caine in care crezi ,daca acesta nare defecte grave ,asta insemnand ca el poate sau a loat calificativ maxim intr-o exp.Fulger ,este un mascul care aduna doua lini importante ,Martin de Runc si Curtea Veche unde vei avea in timp continoare .La fotbal ,si la caini se pricep toti :) sper sa nu te superi prea tare pe mine si sa nu crezi ca sunt vreun experimentat .Un catzalar ;) batran mi-a spus odata ,, dupa treizeci de ani vei putea spune ca esti un incepator bun,,.Deci sunt acoperit :) Asa ca ma aventurez baza e FEMELA.
Linia lui Martin de Runc este falsa plecand de la el-cazul inregistrarii in fals a unui caine nefatat in canisa de Runc si cumparat de la proprietarul Bistritei de Romania dnul Ovadiuc din Suceava!
Liniile de Curtea Veche sunt bazate pe A-Nuc -cainele metis mioritic carpatin si sunt si puternic consangvinizate dupa acest exemplar.
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047022
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/84253670
Bucur de Curtea veche nu avea subpar si a ajuns campion pe baza relatiilor de "familie" dintre Ionesi si Stefanescu. Basca ca a transmis displazie la greu cainilor vanduti la o canisa formata in Austria. Subiectul este indicat in tabelul de la displazie. Despre liniile formate din acesti caini arbitrul Cerna de la ACHR spunea public ca sunt caini fricosi, tarai psihic in special, fara temperament de mioritic, iar dpdv fizic nu excelau la ceva anume.
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/40321720


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Ca sa intelegeti corect ce inseamna si ce greseli s-au facut dle Mot la ACHR in selectia si reproductia mioriticului va invit sa urmariti:

Emisune la OTv despre cainii ciobanesti romanesti 2010

Clubul Animalelor
[media][/media]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]


https://antiosiceanu.forumhit.ro/federa ... la-fci-f3/

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube]


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Si sa intelegeti ca diferenta dintre un catalar si un chinolog este ca de la Pamant la Luna ptr ca primul face catalarie pe banii altora-gaseste fraieri care sa cumpere produsii fara pedigree, cu pedigree de canisa, cu defecte mari genetice (mici de talie, fara par,etc) mintind ca sunt cainii lui cei mai buni,etc iar al doilea, chinologul, este intai de toate membru la o asociatie chinologica avand minim un caine de preferat femela la inceput,aduna informatiile despre fiecare caine in parte, urmareste produsii, ii inregistreaza, studiaza legile geneticii si aplica corect principiile ei, nu vinde cainii adulti dupa o serie de monte si fatari, investeste bani, timp, energie personala in activitatea chinologica, etc
Ptr catelar este doar vorba de bani si atat pe cand la chinolog este o pasiune intradevar cu reguli clare! Primul va fi in obor vanzand caini prin inselarea cumparatorilor iar al doilea va fi o persoana public respectata de catre proprietarii si crescatorii de caini.

Idiotenia aceea cu cei 30 de ani arata ca acel catelar va fi in continuare un parazit al chinologiei ptr ca el trebuie sa se hraneasca precum puricele cu sangele ei dar si ca nu va evolua niciodata de la acel stadiu de parazit!
Catalarul cand traieste pe langa vreun caine caruia ii fabrica rapid cate un palmares pe blat, va sustine ca acel caine este cel mai bun si ca defapt lumea rea a vazut ca nu are par pe labe si pe bot, ca are pedigreeul fals, etc doar ca sa il scoata pe stapanul cainelui din piata de vanzari!
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38047002


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Am o curiozitate la dumneavoastra si mas bucura daca miat raspunde.Exista vreo canisa ,vreun crescator ,vreun caine la ACHR care sa va placa? Sunt doar curios.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Io-s curios daca cineva a urmarit filmuletele oteviste pana-n capat si daca a inteles ceva din ele... Si mai am o curiozitate, ce rating ai facut de ti-a suspendat pana si OTV-ul elucubratiile?!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

AM ciobanesti wrote:Am o curiozitate la dumneavoastra si mas bucura daca miat raspunde.Exista vreo canisa ,vreun crescator ,vreun caine la ACHR care sa va placa? Sunt doar curios.
Danut Popa din Barlad = canisa de Condatex aceeasi cu canisa de Conda, are cea mai omogena linie de femele din tara dupa o lunga perioada de acumulare de cunostiinte si incercari. A investit foarte mult a avut rabdare si timp la dispozitie, cand nu i-a iesit ceva a recunoscut, un om deosebit si un crescator performant. Cu toate ca stiindu-se ca este din CNCCR provenit a fost de foarte multe ori depunctat la arbitraje in mod nemeritat si incorect.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Nelu Albiter wrote:Io-s curios daca cineva a urmarit filmuletele oteviste pana-n capat si daca a inteles ceva din ele... Si mai am o curiozitate, ce rating ai facut de ti-a suspendat pana si OTV-ul elucubratiile?!
Usere Albiter au vizionat multi filmuletele si au sunat dupa vizionare ca sa felicite realizatorii acelor seriale.
Emisiunea de la OTV s-a inchis din motive legate de problemele postului cu justitia astfel ca stai la matura si faras in continuare.Chiar atat de sarac sa fii sa nu poti sa ai si tu un caine al tau? Macar asa de ochii lumii!


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

cezar osiceanu wrote:
AM ciobanesti wrote:Am o curiozitate la dumneavoastra si mas bucura daca miat raspunde.Exista vreo canisa ,vreun crescator ,vreun caine la ACHR care sa va placa? Sunt doar curios.
Danut Popa din Barlad = canisa de Condatex aceeasi cu canisa de Conda, are cea mai omogena linie de femele din tara dupa o lunga perioada de acumulare de cunostiinte si incercari. A investit foarte mult a avut rabdare si timp la dispozitie, cand nu i-a iesit ceva a recunoscut, un om deosebit si un crescator performant. Cu toate ca stiindu-se ca este din CNCCR provenit a fost de foarte multe ori depunctat la arbitraje in mod nemeritat si incorect.
Multumesc de raspuns .


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

am promis ca revin cu poze de la cuibul C - Rena si Con de Gotca.
Scuze de calitatea lor, sunt facute cu telefonul:
https://www.mioriticul.ro/forum/viewtopi ... 400#p12400


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1876
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Program ameliorareeedd.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
canisadetohanulnou
Posts: 170
Joined: Tue Sep 11, 2012 11:05 pm
Location: Busteni
Contact:

Acesta este cel mai important subiect!!! Pune toată carticica, sa facem analiza pe text!!!


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”