Care este rolul selecției ?

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

1. Sentimentul copilului este placut dar necunoasterea standardului poate conduce de exemplu la ai place un caine cu defect. stiti de cate ori am vazut copii plansi si tristi cand in urma arbitrajului se observau defecte grave cu transmisie genetica precum heterocromie oculara, depigmentare,lipsa par pa cap si labe,etc defecte care erau vizibile la cumpararea puiului dar despre care copilul si mai ales parintele nu stia nimic?

2. povesti cu cainii buni de la stana sunt din ce in ce mai rare ptr ca prin interzicerea marii transhumante prin legea impusa de EU si reducerea suprafetelor de pasunat basca restul - disparitia pradatorilor naturali prin vanatoare intensiva, aparitia ciobanilor la fara frecventa cum le spun eu proveniti din randul somerilor de la oras, mortalitatea infantila mare la cuiburile de caini, lipsa tratamentelor medicale adecvate (inca mai gasim caini arsi la nas ca sa nu faca jigodie)etc
In plus chinologia inseamna selectie, inregistrare produsi,etc ceea ce la stana nu exista!

3. Multi si-au luat ciobanesti romanesti din motive patriotice, ca dadea bine, etc dar si dintre ei putini au respectat regulile chinologice. Aici problema este ca doar eu am mers din casa in casa si netinand cont de pozitia lor sociala si materiala i-am fortat sa respecte acest circuit. De la presedintele Romaniei pana la ultimul crescator am fost periodic odata pe an sau am vorbit cu el la telefon direct legat de cainele lui, monte,fatari,etc chiar daca sincer nu mi-a fost usor mai ales cand intalneam cazuri de caini exceptionali castrati din prostia unor medici veterinari avizi de bani si de a intra in gratiile acelui proprietar suspus.

4. Muscatura nu are nici o legatura cu calciul si vitaminel administrate cainelui in faza de crestere. ma refer la linia dentara a radicinilor. Se pot observa spargeri ale dintilor cauzate de oase, bete,etc dar asta este altceva!

5. Riscul individual este al crescatorului in orice situatie in mod evident doar ca el trebuie sa fie calculat si sa aibe o finalitate urmarita si inregistrata. Faci o monta cu un caine care ti-a placut dar puii ies prosti. In general apar mai multe femele le dai fara pedigree si ele se vor inmulti cu alti caini la fel cu probleme si unde se ajunge?
Fa monta cu cainele care iti place si inregistreaza orice pui - acum legea te obliga chiar sa faci asta dpdv veterinar . daca ies buni te mandresti cu ei daca nu asta a fost dar ai facut un lucru corect dand pedigree cainilor produsi de tine care vor putea fi urmariti apoi mai usor la selctiile urmatoare facute de alti crescatori


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

"Fa monta cu cainele care iti place si inregistreaza orice pui - acum legea te obliga chiar sa faci asta dpdv veterinar . daca ies buni te mandresti cu ei daca nu asta a fost dar ai facut un lucru corect dand pedigree cainilor produsi de tine care vor putea fi urmariti apoi mai usor la selctiile urmatoare facute de alti crescatori"

Am ales ultima fraza finca restul este teorie, in mare sunt deacord, dar nu concep eliminarea unui caine doar ca nu se stie nimic despre el.
Alegerea cuplului este responsabilitatea 100% a proprietarului, buna rea asta este, unul cunoste mai mult decat altul, sau unul nu cunoaște de loc.
Inregistrarea montelor, este clar 100% obligatorie.
DAR CUM SE FACE ACEST LUCRU IN Romania?
Ex: O femela si un mascul care nu au acte si nici nu au iesit in expozitie.
Situatia mea: promovez caini cu temperament, caini agresivi cu strainii, caini care nu tolereaza apropierea acestora. Un lucru este clar, NICIODATA NU O SA ACCEPT ALT COMPORTAMENT, deci o sa fiu descalificat in toate expozitiile => nu are rost sa plec din curte.
Am iesit si eu la o expozitie, cu o femela de 6 luni, care l-a sfarsit a sarit un pic la arbitru - replica, normal astfel de comportament nu se accepta.
Ce concluzii am tras eu:
Criteriile dupa care sunt acceptati cainii in expozitie (temperament) nu pot fi atinse de mine, deci nu pot participa.
Dumneavoastra ce spuneti, am dreptul sa mai fac monte astfel de caini, sau nu? Daca da, cum pot fi ele inregistrate astfel incat sa fiu in legalitate?


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Aici la acest capitol temperament gresiti dvstra dle Mot.
Ptr ca acesti caini trebuie sa asculte de stapan si sa accepte arbitrajul in anumite limite.
Dpdv chinologic nu ne putem permite sa fie agresivi intr-o lume in care legea pedepseste aspru orice agresivitate a unui caine iar reclama negativa reduce drastic cota de vanzari.
Eu apreciez un caine la arbitraj in mod obligatoriu si dupa temperament dar stapanul este cel care trebuie sa isi convinga cainele sa arate dantura.
Cazul cainilor care refuza acest lucru - aratarea danturii - este des intalnit si arata nu temperamentul cainelui ci gradul de dominare redus al stapanului asupra cainelui ceea ce nu este permis.
Este adevarat ca unii crescatori incearca sa transforme in papusi de lana acesti caini dar nici asta nu este bine ptr rasa.
Un caracter echilibrat la un caine mioritic este dat tocmai de relatia stapan caine si de inteligenta acestuia.
Cazul lui Codrut - cainele lui Pal ptr care ACHR i-a facut pedigree fara sa fi fost arbitrat vreodata este elocvent - pe care il aveti in pedigreeul mascului folosit la ultima monta!El era extrem de agresiv, tinut cu lantul legat de tavan si care il musca de cate ori putea pe grajdarul Iacob al canisei lui Pal dar si pe Pal deopotriva.
De aceea va rog sa va revizuiti strategia de abordare a acestei teme: temperamentul mioriticului - in sensul corect dle Mot.
Inregistrarea este pana una alta obligatorie dpdv veterinar si corect ar fi sa ii inregistrati si chinologic din motivele anterior discutate.
Am sa va dau un alt caz ca sa intelegeti ce important este caracterul si gena agresiva la un caine.
In USA dna Stanciu a cumparat o femela din Canisa de Negritoiu cu care s-a inteles de minune. Apoi influentata de alte lucruri carora nu le mai dau curs acum, si-a cumparat un mascul Fulger provenind dintr-o femela cu un mare potential agresiv ATAT GENETIC CAT SI PERSONAL si un mascul din ACHR. La varsta de aprox 1,8 ani masculul a fost eutanasiat pentru ca avusese la activ doua atacuri asupra stapanilor lui si ultimul asupra copilului lor. Si ceilalti pui avusesera pana atunci manifestate reactii agresive nejustificate asupra stapanilor.
In concluzie stapanul modeleaza caracterul cainelui pana la un punct dar un temperament agresiv necontrolabil nu justifica chinologic vorbind reproductia acestui caine.


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Buna ziua,
:D Nu stiu daca este scris in CV dumneavoastra ABILITATEA DE A REORIENTA DISCUTIILE, dar este clar ca o detineti.
1. Daca vedeati postarile mele anterior, sau filmuletele puse de mine cu puii, vedeati ce inseamna pt mine temperament: agresiv cu strainii si iubitor si obedient cu stapanii.
Ex clar este Blanka, daca vreti facem un test si cu Rena, care atunci cand primeste comanda, renunta la atac si vine in pozitia SEZI langa mine.
Nu critic pe alti, accept criticile constructive, dar in momentul in care vreau sa fac ceva fac.
In filmuletul urmator o puteti vedea pe Blanka, inca erea "in lucru", avea doar 5 luni si se vede clar ca vroia recompensa, cauta la buzunar.


Alt filmulet de pe vremea cand aveam CG:


Nici eu nu accept comportamentul neobedient, dar nici nu i pot cere unui caine sa se lase mangaiat fara a chita nimic - dar acest lucru este penalizant.
Ce consider eu ca este normal intr-o expozitie:
1 - cainele este strunit de staman
2 - arbitrul trebue sa ia in calcul ca se apropie de un caine de paza, deci este posibil sa vada reactii de genul, dar calmate de stapan prin scurtarea lesei sau alte metode
3 - dantura clar este aratata de stapan, dar si aici pot exista maraieturi fara sa se ajunga la vatamari
4 - control para, organe genitale - din partea unui caine de paza, calar o sa existe dorinta de a se inpotrivii, eu ca stapan am datoria sa il tin intr-o pozitie care permite observarea acestor parti, dar niciodata sa nu fiu descalificat pe motiv ca acel caine nu s-a lasat cu greu analizat
Eu stiu un lucru: MIORITICUL ESTE NEANCREZATOR CU STRAINII. Nici un arbitru nu face parte din familia mea.

Acum v-as ruga sa-mi raspundeti si mie la ultimele doua intrebari legate de inregistrare.
Eu cred ca am fost transparent si am raspuns la toate intrebarile care ni s-au adresat. :?: :?: :?:


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Dat fiind cele spuse mai sus, intrebarile raman valabile:

Dumneavoastra ce spuneti, am dreptul sa mai fac monte astfel de caini, sau nu?
Daca da, cum pot fi ele inregistrate astfel incat sa fiu in legalitate?


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Aici intervine insa partea cu cine sunt defapt arbitrii la ACHR si cat de bine cunosc ei rasa!
Ptr ca aveti dreptate in cele scrise mai sus dar nu in raport cu ei care sunt ptr bani orientati si nu cunosc rasa in general.
De aceea la CNCCR arbitrii provin din randul crescatorilor si detinatorilor in mod obligatoriu iar cei care isi iau competenta pe aceasta rasa avand altele inainte fac un stagiu minim pe langa un crescator de ciobanesc romanesc ptr a cunoaste rasa cat mai bine si a se acomoda cu caracteristicile ei.
In plus la cursurile pe care le facem cu candidatii de arbitrii ii invatam cum sa faca atat proprietarul cat si cainele sa accepte controlul mai usor folosind o serie de mici trucuri general valabile si pe care dresorii le practica cu succes la alte rase agresive.
Dpdv al CNCCR pe noi ne intereseaza cainele si inragistrarea corecta a lui - monte, fatari, genealogie cat si unde este posibil, defecte genetice, etc si de aceae partea cu agresivitatea nu descalifica cainele de la monta. daca insa agresivitatea este data de exemplu de monorhidie sau criptorhidie atunci este evident altceva si recomandam castrarea animalului dar ii inregistram in baza de date toate montele si puii produsi tocmai ptr a pastra informatia si putea informa in viitor posibilii amatori de monte. Am gasit la Ilisesti un caine foarte frumos, carpatin, care era o fiara de care nu se putea apropia nimeni ca sa ii verifice testicolele. I-am spus proprietarului sa culce cainele pe o parte si sa il mangaie usor pe burta pana ajunge in zona sacului testicular. Am observat cu stupoare cauza agresivitatii lui, fara sa muste pe nimeni cainele, si anume o inflamatie testiculara de marimea unei portocale provocata de o recenta saritura a unui gard cu tepi dupa spusele proprietarului.
Ca si concluzie la ACHR NU puteti inregistra acei caini care nu au fost arbitrati odata - in cazul in care nu au avut pedigree eliberate la fatare de la crescatorul in canisa caruia au fost fatati. Dar daca dati spaga ca si Mustea si Puiu Pal puteti obtine inregistrari in fals chiar cu afix de crescator indiferent daca au fost sau nu fatati la dvstra .
La CNCCR se inregistreaza orice fatare, monta, se reconstituie genealogia in limitele posibilitatilor, se elibereaza si retroactiv pedigree cainilor fatati si neinregistrati care insa sunt inmanate doar proprietarilor care declara pe proprie raspundere impreuna cu crescatorul ca au luat acei caini de la acel crescator. Inca odata pe noi ne intereseaza cainii si informatiile cat mai corecte si complete partea de vanzari este doar treaba crescatorilor si atat!
Iar dpdv legal sunteti obligat doar sa aveti inregistrat cainele/ cainii in registrul de evidenta al cainilor cu stapan si sa ii microcipati


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Alt caine fara acte (ii stiu parintii, dar se pare ca maicasa a murit anul trecut, de batrana), dar sincer va spun, eu unul nu am vazut un exemplar mai bun.
Cateva trasaturi:
Talie: bine peste 80cm, urechi aliniate perfect, muscatura buna, temperament foarte bun, deschidere pe piept foarte buna, inbracat foarte bine.
Cand voi reusi sa obtin un exemplar ce acest calibru, pot sa ma declar inplinit.
Masculul are 4 ani, am incercat sa fac o monta cu el, dar nu este accesibil.
poza facuta in 2012, erea tuns. In fata lui sta un adult.
poza facuta in 2012, erea tuns. In fata lui sta un adult.
poze facute astazi. Pt inaltime puteti compara cu containarul de gunoi.
poze facute astazi. Pt inaltime puteti compara cu containarul de gunoi.
2.jpg


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Dupa mine acest caine e genul de "caine ideal" care a afectat negativ evolutia ciobanestilor romanesti autentici. Talie exagerata, deschiderea pieptului exagerata e.t.c. Chiar si imblanirea e exagerata. Sa fim seriosi, daca "idealul" e altceva decat "adevarul" atunci nu au rost nici teoriile unor chinologi adevarati d'apoi ale impostorului zburator...Ce rost au discutiile cand vorbim limbi diferite?! Cei ce isi doresc asa ceva nu ar fi trebuit sa se incurce cu notiuni ca "ciobanesc", "romanesc" e.t.c. Trebuiau sa procedeze ca rusii, care cand au vrut ceva de la o rasa, au creat nu au mistificat.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Foarte bună remarca d-lui Nelu Albiter ! Dar ce să facem când ducem ciobăneștii de la coada oii la ecarisaj și alergăm după balauri ?!

D-le Petrică Moț, ideal ar fi să nu folosiți la reproducție câini fără acte. Eu sunt de parere că nu faceți nici un bine rasei făcând monte de genul acesta. Oricât de frumoași și în standard ar fi partenerii de montă, nu faceți greșala asta, deoarece nu contribuiți cu nimic din punct de vedere CHINOLOGIC la creșterea valorii rasei. Crescătorii, membri ai unei asocații, trebuie să reproducă doar câini de rasă și să înregistreze cuiburile produse conform regulamentelor. Ba mai mult sunteți chiar pasibil de sancțiuni dacă organisme ale asociației află de această practică. Chinologia se face în mod organizat, respectând niște principii și depunând eforturi, atât financiare cât și de timp.

Exemplarele fără pedigree nu trebuie pierdute, dar procedați pt. salvarea lor într-un mod normal, firesc ! Scoateți exemplarele în expoziții. Convingeți proprietarii că trebuie să scoată exemplarul de minim 2 ori in expo. Plătiți dvs. taxele de înscriere dacă e până acolo, faceți sacrificiul ăsta; mergeți cu mașina dvs., cărați dvs. dihania. Eu de multe ori am procedat așa ! Dacă sunt ok, acestea vor fi atestate ca aparținând rasei. Cât timp nu ai această confirmare din partea specialiștilor nu e legal și nici moral să faci montă. Asta dacă avem pretenția că ne place rasa și că întradevăr vrem să contribuim cu ceva la dezvoltarea ei. Producerea de pui dintr-un genitor cu pedigree și altul fără, se numește ilegalitate, fals și oricine poate fi aspru sancționat pt. treaba asta ! Puii dintr-o astfel de montă nu pot fi înregistrați. Gândiți-vă la repercursiunile care vor apărea cand acesti pui vor reproduce la rândul lor cu alte exemplare. Oricât de atent ați fi nu veți reuși niciodată să controlați toți puii de la dvs.
Cât timp nimeni nu le poate studia genealogia sau nu te poți baza pe datele din genealogie NU poți face ameliorare și selecție. Mioriticii cu pedigree reale sunt esențiali pt rasă ! Că-s câini cu defecte, că-s fără, ei trebuie să provină din părinți cu acte, să aibă ei acte la rândul lor și doar așa se pot atinge scopurile pt. care noi creștem această rasă.

Încercați să practicați creșterea câinilor în mod profesionist sau lăsați-vă de treabă !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Despre ce caini cu acte vorbiti domnilor? Cine baga mana in foc ca ce scrie acolo este si adevarat?
Din ce monta a rezultat acest caine:
Un mascul achizitionat de la Corabia, incerc sa aflu numele crescatorului de la Corabia si o femela oarecare, alb cu gri. Ambi caini ereau batrani, cuibul a avut 6 catei - ma stiu un mascul (dreptul de monta)
Cainele din poza a fost crescut ca un copil -si astazi are portia lui zilnica de prajituri, hrana super premium 100%, nu sunt sigur daca mai are portia de iaurt.
O sa fac niste poze si fratelui de cuib, sa vedem, ala ce mai este.
Ca si remarca, nu am facut poze finca nu am vrut sa fac reclama negativa, dar proprietarii acestui caine, din dorinta de a nu sta cainele singur cat ei sunt plecati la serviciu, au achizitionat, acum 2 ani si 2 luni, o catelusa de la o canisa din apropiere cu pedigree acceptat si vizat de cei abilitati.
Astazi catelusa este matura, complet dezvoltata: latrat pisicos, inaltime max 52 la greaban (masurat in raport cu obiectele din jur), picioare subtiri ........
Eu unul daca cumparam un astfel de catel, platit corespunzator nu as mai da doi bani pe actele avizate de aceste organizatii nationale.
Atata timp cat actele nu-ti garanteaza obtinerea unui mioritic in conformitate cu standardul ce rost mai are??????


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ar trebui să bage mâna în foc cei care au eliberat actele !
D-le Petrică, noi avem datoria să respectăm regulamentele de creștere a câinilor de rasă deoarece am aderat voluntar la o filială a Asociației Chinologice și ne-am propus să ne ocupăm după posibilități de creșterea și promovarea Ciobănescului Mioritic.
Printre alte scopuri de importanță majoră, urmărim să obținem și cât mai multe exemplare de calitate cu acte; să avem înregistrări cât mai multe deci să formăm o bază pe care se poate face selecție în viitor (având în vedere că suntem tot pe la început de vreo 30 de ani deja). Batem pasul pe loc de atâta timp, tot din cauză că lumea nu a înțeles importanța pedigree-ului.
În primul rând pedigree-ul trebuie să existe și să fie real ! Următorul pas în evoluție este ca arbitrajele să fie corect făcute și corecte !

Așteptăm cu nerăbdare pozele cu fratele masculului.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Va rog sa nu mai faceti afirmatii gresite dpdv legal!
Legal are voie sa faca ce monta vrea fiecare proprietar de caine atat timp cat produsii sunt inregistrat in registrul national de evidenta.
Inca odata va atrag atentia ca orice asociatie chinologica este o asociatie neguvernamentala si atat!
Pedigreeul daca este fals dpdv juridic atrage dupa sine sanctiunile legale.Ca sa fie fals trebuie sa nu indeplineasca niste conditii minime obligatorii si anume:
  • - emitorul sa nu aibe acest drept legal ( sa nu fie juridic si fiscal inregistrat, sa existe o hotarare judecatoreasca epxresa,etc)
    - datele din el sa fie false, nule sau gresite ( cazul pedigreelor ce au inscrise in ele de exemplu pe Martin de Runc!)
Intradevar un crescator corect isi inregistreaza TOTI produsii - si nu cu pedigree de canisa ca la Belo Getica - indiferent de calitatile si de defectele vizibile in termenul de depunere a cererii de inregistrare a cuibului dat de fiecar carte de origine in parte
Este evidenta afacerea ACHR care impune 2 arbitraje minim la varsta adulta -taxa total in buzunarul ACHR, de la 2 arbitrii diferiti - sa "manance" 2 din ei nu numai unul, apartenenta la o asociatie membra adica o taxa de membru din care ACHR primeste cota parte, pana acum daca nu faceai microciparea la asociatie - alti bani adica - nu primeai pedigreeul, pedigreeul care se plateste scump, basca afixul de crescator care nu este aparat legal de nimic si nicaieri dar care este enorm de scump!

Foarte corecta afirmatia dlui Secara "Cât timp nimeni nu le poate studia genealogia sau nu te poți baza pe datele din genealogie NU poți face ameliorare și selecție. Mioriticii cu pedigree reale sunt esențiali pt rasă ! Că-s câini cu defecte, că-s fără, ei trebuie să provină din părinți cu acte, să aibă ei acte la rândul lor și doar așa se pot atinge scopurile pt. care noi creștem această rasă. "

Insa aceasta afirmatie a aceluiasi domn Secara este total gresita:
"Producerea de pui dintr-un genitor cu pedigree și altul fără, se numește ilegalitate, fals și oricine poate fi aspru sancționat pt. treaba asta ! Puii dintr-o astfel de montă nu pot fi înregistrați."
Gresita ptr ca la ACHR sunt n cazuri in care s-a intamplat si s-au eliberat pedigree. Pana si in pedigreeul lui Samio Erik apar astfel de exemple de caini neinregistrati in COR si nearbitrati vreodata care au facut monte cu caini cu pedigree arbitrati sau nu si ai caror pui au capatat pedigree.
Ca incurca termenii legali iar este o evidenta clara la fel si cu sanctionarea si notiunea de fals folosite de el acolo!

Iar un mare adevar spus de dnul Secara si anume:
"Oricât de atent ați fi nu veți reuși niciodată să controlați toți puii de la dvs." De aceea l-am exclus pe preotul Tancu Ion din CNCCR ca urmare a nedeclararii si neinregistrarii corecte si la timp a montelor si fatarilor. El era interesat sa vanda puii cu alti parinti si alte date de nastere decat cele reale in folos personal si nu in scopul bunei dezvoltari a rasei!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Sunt teribil de curios ce sanctiuni au primit Pal, Mustea, Bere, etc ptr falsurile facute in pedigree?
Userul Albiter ca si angajat al unei canise care scoate si vinde doar caini mici de talie normal ca va face tot posibilul sa promoveze astfel de exemplare naniste pe piata impotriva celor corecte de talie mare. In acest sens va produce platit fiind de catre stapanul sau tot felul de teorii stiintifico-fantastice despre mixari cu SRO etc fara sa aibe habar ar mai ales sa si dovedeasca astfel de prostii. Atata vreme cat el este un impostor neavand nic macar un caine ciobanesc romanesc in propriate si inregistrat la vreo asociatie chinologica nu este decat un chibit mort de foame si atat!
Sa sustii o asemenea enormitate ca imblanirea ar fi exagerata inseamna ca intradevar habar nu ai despre rasa, evolutie, conditii de mediu, etc. Macar daca ar fi avut canisa aceea o activitate deosebita in chinologiem rezultate cat de cat mai acatarii in tara si afar, etc dar neefiind vorba decat de vorbe goale ale unui impostor si atat nu conteaza in subiectul discutiei noastre.

Masculul este foarte frumos si sunt curios de ce nu este accesibil la monta ptr ca merita incercat dupa mine avand o fenotipicitatea buna la prima vedere. Genealogia poate fi ,cu probe, incercata a se reface pe cat posibil tocmai ca sa putem obtine cat mai multe date despre el. In zona Pitesti exista de la primul cuib al lui Ursu - etalonul rasei, facut cu o femela de la Ghe Cretu, un numar de 14 pui au ramas acolo. Pui despre care in timp nu s-a mai stiut nimic. Una din cauze este si aceea ca proprietarul femelei Molda - Ionut Popa a parasit asociatia chinologica si s-a concentrat pe dezvoltarea individuala a producerii si vanzarii de mioritici o perioada dupa care a abandonat total rasa si a vandut la necunoscuti exemplarele lui. Tot in zona am mai trimis diverse exemplare in timp care insa au patit aceeasi soarta din cauza stapanilor care refuzau sa duca cainii la concursuri. Cazul Veronicai de Romania cea mai titrata femela de mioritic la ACHR este si el de notorietate - a ajuns la o familie care a investit mult in ea, a participat la multe concursuri, etc dar proprietarii divortand femela a ajuns intr-un hal extrem de degradare pana am salvat-o eu si am luat-o in proprietate din nou.


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

In ceea ce priveste acest mascul, nici eu nu cred ca ar fi SRO, ci doar un mioritic foarte bine crescut.
De ce spun asta, pe stapanii ii cunosc foarte bine (doi manageri din cadrul grupului Dacia - Renault Romania), iar cainele il stiu de mic, i-am tot urmarit cresterea, a fost crescut ca un copil.
A fost achizitionat o data cu mutarea stapanilor de la apartament la casa de la o persoana din comuna Domnesti, jud Arges.
Acum 2 ani au vrut sa i cumpere un partener de joaca, a apelat la acelasi om, insa femela murise, se pare ca aceea fusese ultima monta, asa a ajus sa cumpere un pui cu acte, dar o mare teapa.
Din spusele lor, femela a fost gri in totalitate, dar nu sunt sigur daca erea un alb murdar sau gri. Nu stiu de unde provine femela.
Nu am facut mai multe sapaturi, mai ales ca auzisem ca murise, insa anul, intr o comuna vecina cu cea de unde a fost cumparat acest mascul, in curtea verisorului unui prieten pazea un mascul asemanator cu cel al colegilor mei.
Am tot intrebat de unde provine, ca sa aflu ca de fapt este dreptul de monta luat de la un domn din Domnesti si ca are tot 4 ani. Dupa mai multe discutii am constatat ca de fapt sunt frati.
O sa incerc sa ajung sa fac niste poze si celuilalt frate de cuib.
De ce nu este accesibil? Am incercat sa fac o monta, insa oamenii avand si alt statut, poate ca nu doresc sa fie deranjati, m-au refuzat elegant.
Poze cu acest mascul de cand erea mic:
8.jpg
Din cate stiu eu, un SRO este mai inbracat pe picioare. Uitatil pe acesta toamna trecuta
Din cate stiu eu, un SRO este mai inbracat pe picioare. Uitatil pe acesta toamna trecuta


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Tampenia asta cu SRO a aparut din cauza unor frustrati care neavand nici caine macar si nefiind nici membri ai ACHR s-au apucat sa scrie asemenea idiotenii nedovedite si nedovedibile cu nimic. Din contra se poate afirma si sustine in mod clar si cu probe ca SRO are o puternica infuzie de mioritic in el.
Toate se rezuma la banii din vanzari pana la urma. Cei care aveau caini mioritici mic si fara par pe labe si pe cap au scris ca vezi Doamne mioriticul este atipic daca este mare si puternic si are si par pe el cum trebuie ptr ca nu mai cumpara nimeni nanisti ca cei produsi de stapanii lor.
Daca stai sa te uiti toti : Bere, cerna, Pal, Mustea, etc au umblat si inca umbla cu limba scoasa dupa astfel de caini dar se pare ca blestemul mioriticului ii loveste ca nu reusesc nimic!
In Domnesti exista caini de la Tancu - fara acte bineinteles, caini de la CNCCR cu pedigree in regula - unul a si castigat CAC & CACIB la Sibiu de curand ca tot era acolo fala Mioritic Clubului adunata toata, etc


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cezar osiceanu wrote:... Din contra se poate afirma si sustine in mod clar si cu probe ca SRO are o puternica infuzie de mioritic in el.
...
Țin să vă dau dreptate în chestiunea asta. Am găsit multe mărturisiri în această privință. Chinologii ruși spre deosebire de români au tăria să recunoască infuziile pe care le-au făcut pt. a salva rasa de la dispariție după război. Infuziile le-au făcut cu Mioritic, komondor și alte rase asemănătoare.
Cei care consideră că printr-un mioritic pătata se face diferența față de rusesc se înșala. Există un trend chiar și la SRO cu exemplarele pătate !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dar nu au ce sa nu recunoasca intrucat sunt istorice aceste moduri in care s-a alimentat SRO cu mioritici.
Se stie clar ca datoria de razboi a Romaniei fata de URSS a fost platita printre altele cu turme de oi si animale mari.
Turmele nu au fost duse cu trenul in general ci au mers pe jos insotite de cainii lor si de ciobanii care in general nu s-au mai reintors niciunii de prin stepele rusesti.
In plus transhumanta din Bucovina si Basarabia s-a mai practicat dupa 1944 inca ani buni si la fel cainii mioritici de la noi s-au vandut bine peste Prut atunci.

Problema este inversa si anume ca nimeni nu a facut oficial cel putin la noi vreo mixare cu alte rase la mioritic si chestiunea asta trebuie foarte bine inteleasa.
Cu SRO Danut Popa de la Barlad a si spus ca nu merita - el avand un SRO luat din Ungaria cu pedigree beton - si nu a facut nici o monta. Si oricum asta se intampla dupa anul 2007 ca pana in 2000 nu exista decat un SRO si ala femela inregistrat la ACHR si care nu facuse nici o monta pana atunci.
Cu komondor este banuit ca ar face monta crescatorul Bugheanu Costinel - l-au parat unii si altii dar eu pana nu vad nu cred. este drept ca are si komondor si mioritic in curte dar inca odata eu pana nu vad nu cred.
Un aiurit din Bucuresti visa sa faca prin anii 2000 o incrucisare cu bobtailul dar s-a lasat pagubas vazand ce osatura fina are sub claia de par bobtailul.

Se banuie insa ca notele de culoare neagra majoritare - adica peste 30-50% din suprafata corpului plus un par mai scurt si un subpar mai putin dens ar fi avand ca si cauza schnauzerul bagat pe la Brasov in mioritici dar iar eu pana nu vad nu cred! Aici suspiciunile sunt evidente ptr ca in acea zona sunt preponderent caini cu acest negru peste limita - transformat la misto in cenusiu la ACHR - DAR CAZURI DE CAINI NEGRI DECLARATI DE PROPRIETARI CA FIIND DIN CANISA DE BELO GETICA SI ERMIONIX AM INTALNIT DESTULE:
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38057981
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... c/38059339


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Caine din canisa de Gotca fara par
Attachments
canisa de gotca caine fara par 1.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Caine din canisa de Gotca fara par
Attachments
canisa de gotca caine fara par 2.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Caine din canisa de Gotca fara par
Attachments
canisa de gotca caine fara par 3.jpg


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”