Afișarea pedigree-lor în anunțurile de vânzare

Noțiuni din chinologie și genetică, reguli, regulamente, rezultate ș.a.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Alin Pana wrote:Oliviu,
Sincer cred ca exagerezi foarte mult comparand un aviator ratat cu Galileo , hai sa fim seriosi ... ce adevaruri absolute a spus el ?
Galileo a spus un adevar absolut....si tu ai zis ca Aviatorul nu spune adevarul mereu si ca le infloreste... atunci ... tie iti place sa vorbesti cu oameni care infloresc lucrurile ?
....
N-am făcut nici o comparație după cum bine se observă. :D
Aline, dacă avem probleme în înțelegerea mesajului unui text scris și în desprinderea ideilor principale la fel ca jumate din absolvenții ăștia de clasa XII care-și pică BAC-ul ani la rând, nu-i a bună. Despre ce vorbim atunci ?! Ce ”ne băgăm la avione” dacă nici o sarcină simplă, de înțelegere a unui mesaj explicat clar, nu suntem capabili să o ducem la bun sfârșit... ce discuții de finețe, ce principii să dezbatem, ce chinologie, ce echipă învingătoare să faci în situații din astea :?: ... Nu vreau să-mi imaginez cu ce ai rămâne după o conversație orală... Asta e problema multora, nu pricep din prima mesajul nici măcar dacă e scris negru pe alb. E groaznic ! Tocmai ce ziceam în replica anterioară (chiar mi-ar plăcea să nu am dreptate)...

Revin ... În replica de mai sus ți-am dat un exemplu despre obiceiurile și reacțiile gloatelor în raport cu indivizi care se evidențiază prin ceva și am spus așa : ”...dacă e să ne uităm în istorie toți cei care au fost stigmatizați de gloatele de așa ziși ”pricepuți” au avut în mare măsură dreptate. De cele mai multe ori ăia mulți fac cele mai proaste alegeri și iau tot felul de decizii aberante. Îți fac o trimitere la Galileo Galilei...” . Te rog să citești încă o dată replica mea anterioară. Da, Galileo a zis un adevăr și a venit cu dovezi prin demonstrație, în ciuda acestui fapt toți l-au făcut nebun, iar continuarea sper că o știi.

Nimeni nu deține adevărul absolut, am convenit asta ! Nici tu, nici eu, nici Osiceanu. Mai mult, nici chiar Cezar nu știe câte nereguli și rahaturi s-au făcut și se fac în continuare. Din acest punct de vedere are un handicap grozav, nu le va afla niciodată pe toate :lol: :lol: :lol: și nici noi ... :D Aline, m-ai făcut să râd grozav în seara asta !
Alin Pana wrote: Eu toti oamenii care am auzit vb de Osiceanu, nu am auzit vb de bine...asta e omul extraordinar pe care il vrei alaturi de tine???
Îmi confimi Aline, tocmai confirmi ce ziceam în replica anterioară despre turma fără conștiință, despre gloata care huiduie ! Nu poți lua în considerare ce zice un ”priceput” din norod atâta timp cât tu nu treci prin filtrul propriu și nu analizezi imparțial situația ivită. Grav este că nici nu te poți desprinde de ce ți se spune și să iei taurul de coarne... Te bazezi mereu pe informații brute venite din exterior. Nici unul nu trece prin filtrul propriei gândiri o anumită chestiune, toți trag idei pripite și se grăbesc să le emită făcând afirmații și să pună etichete ceea ce e total neproductiv mai ales când au de-a face cu persoane ușor influențabile :lol: citește ce mi-ai scris în fraza de mai sus. :D Nu apăr pe nimeni, putea fi și Maica Teresa că tot aia era...

Nu vreau Aline alături de mine pe nimeni în afară de o femeie extraordinară care să fie capabilă să înțeleagă mesajul dintr-un text scris. Cred că la Primărie trebuie să semneze ceva ! Restul sunt detalii ...


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Oliviu, ce zici Cezarica o sa recunoasca ca, scuze, a cumparat pui de SRO si a facut mioritici din ei? Eu zic ca nu... A avut si el un "etalon" la care niciodata nu a lamurit de la cine e si cine ii sunt parintii... Are dreptate ca a aparut in presa si televiziuni. Si Bianca apare in presa si televiziuni, nu-i mare scofala. Si cand aparea o data spunea ca-l are pe Ursu de la niste prieteni care au emigrat si i lau lasat, o data zicea ca a umblat el pe munti pana a gasit etalonu corciturilor molossoide... Si apoi a invatat el genetica, a facut monte, a selectionat e.t.c. si la ora actuala el are ca etalon acelasi caine dubios mort de o gramada de ani... Bravo, bre Cezarica, felicitari!! Sa mai stai pe aici ca are lumea ce-nvata de la tine! Mie personal imi place reteta aia de alimentatie pentru cateii de mioritici... E mortala... pe bune mortala...


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Albitere esti imbecil dea dreptul pe bune! Singurul SRO inregistrat la noi in chinologie pana prin 2000 era o femela amarata care fusese vanduta ca atare dar fara nici un act de origine fie si el rusesc macar, precum caucazienii adusi de la Chisinau!
Daca esti atat de imbecil sa afirmi astfel de idiotenii de ce nu le dovedesti cu ceva ? Ptr ca eu ti-am pus pedigreeul fals al cainelui stapanului tau amarat si fara par pe bot si labe = samio erik cel pitic, ca sa vada toata lumea de ce si pentru ce era el fals si gresit!

Eu pe Ursu l-am primit cadou de la o familie din Bucuresti, el medic evreu si ea romanca care plecau in strainatate definitiv. Dresorul Traian Crasoveanu crescator de boxeri arhicunoscut poate fi martor la asta ptr ca el l-a dresat o perioada pe Ursu atat la fostii proprietari cat si la mine. Tu daca cureti padockurile de cativa ani nu ai de unde sa stii chestii din astea despre chinologi, dresori, asociatii,etc ptr ca slugile doar pun in pahare si strang masa stapanilor si atat!

Cat am fost pilot la utilitara am mers si am vazut aproape toata tara din 1985 si pana prin 1993 si acolo am si lucrat pentru proprietarii de pajisti si pasuni alpine adica cu oierii.
Si da si tu din mintea aia ta lipsa un motiv pentru care sa merg eu sa cumpar de la Moscova SRO pe minim 500 euro ca sa vand aici pui produsi din montele lor cu mioritici pe 2-300! Tu stii ceva si taci malc si anume ca exista un crescator de mioritici care avea si sro in proprietate si altul care are si komondor.
Sau faci si tu ca acel dobitoc care a scris pe net ca am fost in USA prin 2000 si caruia i-am dus si vandut un mioritic cu diabet si alte defecte? Nu de alta dar a fost misto acel mesaj pentru ca eu nu am ajuns in USA decat in decembrie 2013!
Last edited by Oliviu Secara on Fri Jun 27, 2014 12:22 am, edited 1 time in total.
Reason: Acesta este un avertisment asupra mesajului publicat de dumneavoastră ! -> 1. atac la persoana, 2. persiflari si jigniri repetate la adresa altor coforumisti, 3. postari offtopic


User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Vă rog rămâneți la tema topicului. Replicile care NU respectă subiectul, vor fi mutate într-o secțiune potrivită. Ultimele comentarii mutate în secțiunea ”Ringul de BOX” -> "Meciul 2" viewtopic.php?f=89&t=4101


COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

cezar osiceanu wrote:
Hobby-uri:
1. ACTIVITATI CHINOLOGICE

  • 1990 – am fost ales presedinte al Clubului de ciobanesti romanesti si caucazieni din cadrul Asociatiei Chinologice a Municipiului Bucuresti – ACHMB, membra a Uniunii Asociatiilor Chinologice Independente din Romania - UACHIR
    1991 – am inregistrat oficial la UACHIR Canisa de Romania ca si canisa de caini ciobanesti romanesti mioritici. Astazi Canisa de Romania este cea mai mare canisa de lume de ciobanesti mioritici avand peste 500 de produsi sau caini apartinandu-i.

    1992 – am conceput, realizat si condus cea mai mare campanie de presa din istoria mass mediei din Romania avand un subiect necomercial si de interes national: campania de omologare internationala a ciobanestilor romanesti mioritic si carpatin. In cadrul acestei campanii am produs si realizat emisiuni radio – tv, am scris si acordat peste 1000 de interviuri in intreaga mass medie interna si internationala, am organizat conferinte de presa si spectacole si concursuri chinologice,etc

    1993 – am conceput si pus in practica un program pilot denumit Cartea de Origine Romana sectiunea ciobanesti romanesti, program cu cuprindere nationala si internationala pentru identificarea si inregistrarea detinatorilor, crescatorilor si a cainilor ciobanesti romanesti din intreaga tara. Acest program avea rolul de a introduce rasele de caini ciobanesti romanesti in circuitul chinologic organizat prin refacerea si inregistrarea genealogiilor acestor caini, eliberarea de pedigree, inregsitrarile de afixe de crescator, dirijarea montelor, inregistrarea puilor,etc. In acest moment Cartea de Origine Romana sectiunea ciobanesti romanesti are inregistrate peste opt mii de exemplare de caini ciobanesti romanesti si se pregateste sa devina prima baza de date despre caini de rasa publica din lume

    1994 – am prezentat oficial pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si internationale la Chisinau un ciobanesc romanesc mioritic la un concurs international

    1995 – am prezentat oficial pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si internationale la Charleroi in Belgia un ciobanesc romanesc mioritic in cadrul Euro Dog Show – campionatul European organizat de catre Federatia Chinologica Internationala FCI

    – am realizat si prezentat primul film documentar despre ciobanescul romanesc mioritic in cadrul televiziunii RTL la Bruxelles, film difuzat in intreaga retea interna si internationala a acestei televiziuni.
    - am participat in calitate de invitat special impreuna cu cainele meu ciobanesc romanesc URSU – imagnea si etalonul acestei rase – la Bruxelles la manifestarile dedicate Zilei Nationale a Romaniei, actiune organizata in cadrul Primariei Bruxelles impreuna cu Ministerul Afacerilor Externe al Romaniei, Ministerul Apararii,etc
    1995 – am avut primul interviu scris si publicat in toate ziarele de limba franceza din Belgia despre ciobanescul romanesc mioritic

    - am avut prima emisiune dedicata animalelor de companie realizata de mine la Radio Total in Bucuresti
    1996 - am conceput si pus in aplicare Experimentul Azuga, un program de repopulare a Vaii Prahovei cu caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin. Daca la momentul demararii programului in Azuga nu era nici un caine ciobanesc romanesc autentic si inregistrat chinologic ca atare in circa 5 ani in zona erau inregistrati si participau la expozitiile chinologice organizate in zona peste 120 de exemplare.

    - am demarat impreuna cu alti chinologi campania de unificare a celor doua asociatii chinologice nationale si a chinologiei in general pentru a putea accelera procesul de omologare internationala a celor doua rase.
    - am obtinut calificarea de candidat de arbitru chinolog si respectiv de arbitru chinolog pentru rasele mioritic si carpatin la UACHIR si ACHR - ulterior unificarii acestor doua asociatii

    1997 - am pus bazele primului club national canin inregistrat juridic si fiscal destinat acestor rase nationale : CLUBUL NATIONAL AL CAINILOR CIOBANESTI ROMANESTI - CNCCR si am fost ales presedinte al acestuia din 13 decembrie 1997 si pana in prezent.

    1998 – am conceput, condus si realizat primul Campionat National al Cainilor Ciobanesti Romanesti din istoria miscarii chinologice nationale a carui prima etapa s-a desfasurat in Bucuresti

    - impreuna cu o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti condusa de academicianul profesor doctor Ioan Miclaus, compusa printre altii de catre profesorul dr. Andrei Tanase - sef al Catedrei de Chirurgie, profesorul dr. Alin Bartoiu - sef al catedrei de Reproductie Animala, etc am organizat si realizat masurarea a peste 400 de exemplare de caini ciobanesti romanesti provenind din intreaga tara si prezenti la acest eveniment

    - impreuna cu aceeasi echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti am realizat a doua restandardizare a raselor de mioritic si carpatin din istoria acestor rase si am inregistrat la Ministerul Agriculturii aceste standarde. Prima standardizare a fost facuta la Iasi de catre membrii Facultatii de Medicina Veterinara din Iasi si ai Ministerului Agriculturii in anul 1985 dar desi a fost publicat in Monitorul Oficial decizia ministrului agriculturii de inregistrare a acestor standarde dintr-o eroare textul lor nu a fost depus spre inregistrare odata cu cererea aferenta pierzandu-se astfel, cu efecte catastrofale pentru aceste rase, singurul document oficial legat de standardele lor pana in anul 1998.

    - impreuna cu ziarul Ziua, Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti, si Primaria Municipiului Bucuresti l-am adus la Bucuresti la Finala primului Campionat National pe seful Comisiei de Standarde al Federatiei Chinologice Internationale FCI , dr. Jean Maurice Paschoud – cel care respinsese prima documentatie trimisa acestei comisii din motive de incompetenta, greseli nepermise si amatorism. Impreuna cu acesta am intocmit si verificat intreaga documentatie necesara omologarii acestor rase.

    - am realizat si lansat cu aceasta ocazie a finalei primului campionat national prima revista din lume dedicata ciobanestilor romanesti, revista MOLDA MAGAZIN numarul 1:Tiraj 10.000 de exemplare, format A3, full color.
    - am introdus in Romania pentru prima oara cupele profesioniste acordate castigatorilor in locul paharelor de bere, a vazelor de sticla si a panglicilor folosite pana atunci.

    - in urma acestor realizari mi-a fost incendiata casa de catre autori necunoscuti in ziua plecarii sefului Comisiei FCI, , dr. Jean Maurice Paschoud, cu scopul vadit de a se distruge documentele existente la arhiva si documentatia intocmita, ( Incendiul a fost prezentat si la televiziunile nationale, casa nu avea asigurare,eu lipseam de acasa,etc )
    1999 – am realizat impreuna cu o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti program pilot de cursuri de instruire, pregatire si autorizare a unor candidati de arbitrii si arbitrii pentru rasele mioritic si carpatin.

    - am organizat al doilea Campionat National cu 7 expozitii in tara si in Bucuresti
    2000 – am conceput si propus spre aprobare ministrului agriculturii din acea vreme planul Autoritatii Nationale Canine din Romania. Propunerea a fost aprobata de acesta dar dupa circa 4 luni a fost respinsa de Guvernul Romaniei din motive politice legate de alegerile ce urmau sa se desfasoare in acea perioada.

    - in baza calitatii de membru al acestei autoritati am organizat, condus si prezentat pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si mondiale o delegatie formata din proprietari si crescatori de ciobanesti romanesti mioritici, arbitri si jurnalisti ai TVR la Campionatul Mondial de la Milano
    - am realizat si lansat al doilea numar al revistei bilingve MOLDA MAGAZIN in acelasi format A3, tiraj de 10.000 de exemplare, full color. Acest numar a fost apreciat la WORLD DOG SHOW Milano 2000 ca fiind cel mai frumos produs de gen prezentat acolo.

    - am oferit in mod public tenorului Luciano Pavarotti prezent special la Bucuresti cu ocazia concertului prilejuit de eclipsa un pui de ciobanesc romanesc mioritic. In cadrul aceleiasi campanii de popularizare a rasei prin intermediul diverselor persoane si personalitati artistice,politice, militare,etc am oferit mioritici dnilor Emil Constantinescu Presedinte al Romaniei, Adrian Nastase prim ministru al Romaniei, Sorin Ducaru ambasador in SUA, Misu Negritoiu, Florin Calinescu, prof Virgil Magureanu, Horia Brenciu,etc Astazi exista trimisi de mine personal mioritici in SUA, Franta, Germania, Italia, Spania, Austria, Coreea de Sud, Serbia, Bulgaria, Rusia, Ungaria,etc
    - ca urmare acestor realizari la scurt timp de la intoarcerea de la Milano,cainele meu : mioriticul URSU portdrapelul rasei, a fost gasit mort in curtea casei mele iar din analiza cazului facuta de catre seful Catedrei de Anatomie si Patologie al Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti rezulta ca a fost omorat prin folosirea de socuri electrice
    - am organizat al treilea Campionat National cu 7 expozitii in tara si in Bucuresti
    2001 – am conceput si realizat primul site despre aceste rase https://www.ciobanesti.ro

    - pe baza rezultatelor obtinute cu experimentul pilot lansat in 1993 am conceput, realizat si publicat prima baza de date din lume de tip Carte de Origine pentru ciobanestii romanesti in format electronic. In aceasta Carte de Origine se gasesc astazi inregistrate peste opt mii de exemplare, cu genealogiile aferente, fotografii, palmarese si alte observatii de strict interes chinologic

    2001-2005 – am realizat cate un campionat National si International pentru cainii ciobanesti romanesti in fiecare an, cu o medie de 7 expozitii anuale in Bucuresti si restul tarii si 160 de caini prezenti per expozitie

    2006 – am realizat si introdus pentru prima oara in Romania uniforme pentru arbitrii chinologi
    - am realizat un nou campionat International cu o 8 expozitii in tara si Bucuresti
    - am realizat o emisiune saptamanala destinata cainilor la Antena 1 impreuna cu Horia Brenciu

    2007 – am realizat si trimis in numele CLUBULUI NATIONAL AL CAINILOR CIOBANESTI ROMANESTI - CNCCR dosarul complet de omologare internationala a raselor mioritic si carpatin catre asociatia internationala UCI-AVDH. Acest dosar continea: dosarul tehnic, dosarul medical intocmit de o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti, dosarul foto, dosarul media, dosarul cu liniile de sange pe trei generatii cunoscute fara consangvinizare – 67 la mioritic si 19 la carpatin. La realizarea dosarului medical am colaborat direct cu sefii catedrelor de ginecologie-obstetrica si chirurgie la elaborarea celor trei lucrari stiintifice incluse in dosar.

    - reprezentantul UCI-AVDH a inmanat CNCCR in cadrul unei conferinte de presa tinute la Brasov scrisoarea de aprobare a inregistrarii si recunoasterii internationale a acelor doua rase de caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin.
    - constatand ca termenul acordat de catre cealalta asociatie internationala,Federatia Chinologica Internationala - FCI, legat de depunerea dosarelor de omologare de catre Asociatia Chinologica Romana se apropia de expirare, ca riscul pierderii acestei omologari la respectiva asociatie era real mai ales ca: dosarul fusese deja respins odata in anul 1995, ca nu existau decat situatii haotice si total neprofesioniste in cadrul activitatilor legate de aceste rase in cadrul ACHR membra a FCI, ca toata documentatia trimisa de ACHR catre FCI pentru omologare era inscrisa pe doar patru pagini format A4 si atat, am luat masura trimiterii si catre FCI a intregii documentatii realizate de catre CNCCR. Numai asa FCI a putut incepe omologarea internationala a mioriticului in cadrul ei.

    - am realizat un nou campionat International cu 15 expozitii in tara si Bucuresti adevarat record in materie
    - am realizat primul calendar pentru promovarea ciobanestilor romanesti in format A2, tiraj 10.000 de exemplare, full color
    2008-2009 – am realizat doua campionate internationale cu o medie de 6 expozitii
    - am realizat al doilea calendar de popularizare al raselor nationale in format A2, tiraj 10.000 de exemplare, full color
    2010 pana in prezent: - am realizat anual campionatele internationale aferente fiecarui an competitional in parte
    - am avut aparitii si prezentari ale raselor nationale la diverse televiziuni
    - am creat un nou site al clubului cu peste 300 de fotografii si articole de presa https://clubulnationaldecainiciobanestir ... nphoto.ro/
    - am continuat colaborarea cu Facultatea de Medicina Veterinara la Congresul de Oftalmologie Veterinara de la Bucuresti 2013

    - am conceput, realizat si pus in circulatie noul model de pedigree
    - am colaborat direct la realizarea primelor emisiuni filatelice cu caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin ca rase omologate international de catre Romfilatelia in anul 2013

    - am inceput lucrul la "Monografia rasei ciobanesc romanesc mioritic" si respectiv la " "Monografia rasei ciobanesc romanesc carpatin" lucrari ce vor defini aceste doua rase in lumea chinologica mondiala
din cate se vede aveti o activitate cu cainii foartemare.. felicitari si respectele mele :P Cred ca ambitia si perseverenta ati mostenit o de la inaintasii dumneavoastra. felicitati inca o data si multa sanatate :!: din curiozitate va intreb de unde aveti pasiunea pt cainii ciobanesti :?:


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnule Cristian va multumesc ptr aprecieri! Eu consider doar ca mi-am facut datoria fata de tara mea in ceea ce priveste ciobanestii romanesti dpdv chinologic si atat!
Cat priveste pasiunea mea ptr ei ea este undeva pornita prin clasele primare cand in plin centrul Bucurestiului unde locuiam atunci era o vila superba cu asa un caine splendid mioritic bineinteles. Cu el imi imparteam sandvisurile in drum spre sau de la scoala. Mai tarziu am aflat ca se numea Marin si era fratele lui Echo al drului Sorin Minea. Ambele exemplare proveneau de la Gheorghe Cretu si au fost superbe.
Din pacate intr-o zi a aparut Ceausescu si a cerut sa fie daramat tot tronsonul respectiv de case ca sa faca loc arterei strazii Galati iar proprietarii lui Marin, arhitecti de meserie au fost mutati intr-o noapte intr-un apartament de bloc. Cainele a fost dus la Sinaia departe de ei si de mine si a murit fara sa ne mai vedem.
In timp ajuns presedintele clubului la asociatia din Bucresti am gasit inregistrarea lui si a altor caini adusi la Bucuresti spre popularizarea rasei si inmultirea ei controlata. Din pacate nu am insa nici o poza cu el si tare mult mi-as fi dorit una.

P.S. Il astept pe dnul pana sa isi puna in continuare CV-ul sau! Daca are bun simt elementar invatat in cei 7 ani de acasa.


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Daca voi aveti impresia ca o sa va si raspund la comentariile voastre fie inseamna ca aveti grave probleme.
Hai sa auzim de bine, ca de nebuni am tot auzit.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

La cuibul acesta discutam despre o tripla consangvinizare sau chiar cvadrupla dle Pana?
Haideti ca am asteptat sa vedem ce mare branza face celebra canisa de Runc repetand consangvinzarile dar mai ales sa vedem ce stiti dvstra despre ele ca mare amator si cunoscator al rasei ce va dati!
Oare decate ori apare acel caine inregistrat in fals de catre Mustea - Martin de Runc in pedigreele parintilor ne puteti spune sau sa va numar eu?
Ursu V cine este domne ca m-ati facut tare curios?
Ati instiinta oare cumparatorii despre consangvinizare ca sa stie ei la ce sa se astepte? Si le-ati spus si de cele facute de canisa de Runc oare?
Nu va este rusine sa inselati oamenii de buna credinta dle Pana?
Cezara de Runc: Alma d'muresan si Buzdugan
Alma d'muresan : Martin de Runc si A-Mara
A-Mara: Iaro-Pirat si Ami
Iaro-Pirat: Martin de Runc si Iaro-Fraga
Iaro-Fraga - este o femela cumparata de la Neica de catre alt escroc pe nume Pal si care a cerut inregistrarea ei sub afixul lui desi stia ca nu este corect. Pal declara singur pe site-ul lui acest lucru si ACHR a eliberat actul de inregistrare in COR la cererea lui Pal. Culmea tupeului hotul de Pal ii multumeste lui Neica pe site-ul lui pentru aceasta femela si un alt mascul pe care i-a cumparat de la el si l-a inregistrat si pe acela in fals sub afixul lui de crescator.
Cramer de curtea Veche - a apartinut lui Lazea din Timisoara si a fost un dezastru la monte ptr ca puii lui erau jumatate mioritici si jumatate carpatini
Martin de Runc - caine cumparat de catre Mustea si inregistrat sub afixul lui desi stia ca nu este corect. Mai mult desi stia exact cine este tatal femelei mama a lui Martin - Bistrita de Romania - acceptat inregistrarea sub un alt nume pentru a se ascunde provenienta ei! Pal si Mustea sunt cei doi dintre cei mai mari escroci ai rasei mioritic pentru aceste falsuri facute de ei.

Darzu de Runc: Kaltun de Mitoi si Sara de Runc
Kaltun de Mitoi : Dino de Romania si Zamora
Dino de Romania: Codrut si Putna
Codrut si NU Codrut II este din 2 caini inregistrati in COR si nu asa cum apar in acel pedigree fara numar de COR - Ursu si Fetita
Zamora: o femela foarte mica de talie ( substandard adica) folosita de celebru Mitoi poreclit si dr Mengele al mioriticilor ptr magariile facute lor
Sara de Runc: Ursu ( nearbitrat) si Alma d'muresan
Alma d'muresan : Martin de Runc si A-Mara
A-Mara: Iaro-Pirat si Ami
Iaro-Pirat: Martin de Runc si Iaro-Fraga
Iaro-Fraga - este o femela cumparata de la Neica de catre alt escroc pe nume Pal si care a cerut inregistrarea ei sub afixul lui desi stia ca nu este corect. Pal declara singur pe site-ul lui acest lucru si ACHR a eliberat actul de inregistrare in COR la cererea lui Pal. Culmea tupeului hotul de Pal ii multumeste lui Neica pe site-ul lui pentru aceasta femela si un alt mascul pe care i-a cumparat de la el si l-a inregistrat si pe acela in fals sub afixul lui de crescator.
Cramer de curtea Veche - a apartinut lui Lazea din Timisoara si a fost un dezastru la monte ptr ca puii lui erau jumatate mioritici si jumatate carpatini
Martin de Runc - caine cumparat de catre Mustea si inregistrat sub afixul lui desi stia ca nu este corect. Mai mult desi stia exact cine este tatal femelei mama a lui Martin - Bistrita de Romania - acceptat inregistrarea sub un alt nume pentru a se ascunde provenienta ei! Pal si Mustea sunt cei doi dintre cei mai mari escroci ai rasei mioritic pentru aceste falsuri facute de ei.
Domnule Pana sunteti un mincinos ordinar care incearca sa insele lumea pentru bani si atat!


Post Reply

Return to “Ameliorare și selecție”