Metode de arbitrare

User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Replicile au fost mutate.
Problemele legate de toaletaj pot fi continuate pe topicul "Discuţii despre toaletaj" :
viewtopic.php?f=16&t=832


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Uitati un Link publicat in DalyMail cu cateva rase distuse de anumite preferinte ale unor crescatori si aprobate de catre arbitri daca s-a ajuns ca sa fie cerute si cautate.

https://www.dailymail.co.uk/news/article ... imals.html


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

raul wrote:Uitati un Link publicat in DalyMail cu cateva rase distuse de anumite preferinte ale unor crescatori si aprobate de catre arbitri daca s-a ajuns ca sa fie cerute si cautate.

https://www.dailymail.co.uk/news/article ... imals.html
Pe net ,in ziare se pot scrie multe ,de multe ori de buni ziaristi sau de oameni cu talent la scris ,eu intreb simplu ?oare caini din 2012 ,nu vin de pe caini din 1958 de exemplu? I-mi cer scuze Doamnelor ca-mi permit sa pun acesta intrebare ?Daca faci acum acum un sondaj si intrebi ?...1960 sau 2013 ...la care miss visezi :) ..de la al cu barba sura ,pan la al cu tata in gura ...stii ce-ti va rspunde .Asta este ,nu zambi ;) Deci in ziare ,pot scrie multi ..ca si pe net ,dar noi putem crede ce dorim.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Visam la Miss 2013 ca aia din 1960 e baba, dar daca s-ar inventa o masinarie de mers in timp cred ca multi si-ar aduce acasa cate-o Raquel Welch in loc de miss 2013 :-) ... Cainii actuali provin din cainii vechi dar prin selectie crescatorii au accentuat unele caractere aparute in fenotip (si in genotip) si pe care le-au crezut ei ca sunt utile functional sau estetic; asta pana au constatat ca rasa lor nu mai poate umbla, monta, fata, respira e.t.c.
Image


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Veste bună ! Asociația s-a luminat cu privire la arbitrarea descriptivă a raselor canine ! În sfârșit puțină inspirație.
S-au modificat câteva puncte din regulamentul expozițional. Modificările le găsiți în CIRCULARA Nr. 37 din 14.12.2016
(Hotarari ale Consiliului Director A.Ch.R.- Timișoara, 08.12.2016)

Printre cele mai importante !
Decizia nr. 39/08.12.2016
Cu unanimitate de voturi Consiliul Director a hotarat ca începand cu data de 01 .01.2017 toate arbitrajele Ia expozitiile din Romania sa fie descriptive.
Sunt curios cât va ține...
Mai multe informații pe ach.ro


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Oliviu ce anume inseamna descriptive? :D sa stiu si eu :))


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Post Reply

Return to “Reguli, Arbitri și arbitraje”