Canisa "DE ENESCU"

Crescători de ciobănești românești
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

AM ciobanesti wrote:Cuibul A,un inceput pt fiecare ,bucuri,sperante ,asteptari ...aiurea direct la beregata sau una in bot ,asa de bun venit printre crescatori de mioritic .Ce oameni .Bafta cu puiuti si sa-i vedem mari.
vad ca te pricepi la politica,ti se pare normal ca viitorul strajer al curti sa stea sub cotet de frica..
ia zi,da-ca teama este pe baza psihica cum se poate remedia, ii ducem la psiholog.?


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Probabil ,la etolog vrei sa spui ,nui nimic inteleg ,cu ce drept stii tu ca un caine are sau nu temperament? Ai vreo pregatire ceva ,esti vreun arbitru de lucru? Pai daca nu, las -o asa ,cum o cazut ,sau cum ar spune uni ,NU te baga la oi cand ploua .ROG sa fim mutati ,e topicul canisei ,si i-mi cer scuze.Rog curatenie ,ca omul e nevinovat ,evident decizea va apartine Maestre STOP JOC.


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

AM ciobanesti wrote:Probabil ,la etolog vrei sa spui ,nui nimic inteleg ,cu ce drept stii tu ca un caine are sau nu temperament? Ai vreo pregatire ceva ,esti vreun arbitru de lucru? Pai daca nu, las -o asa ,cum o cazut ,sau cum ar spune uni ,NU te baga la oi cand ploua .ROG sa fim mutati ,e topicul canisei ,si i-mi cer scuze.Rog curatenie ,ca omul e nevinovat ,evident decizea va apartine Maestre STOP JOC.
cu ce drept stii tu ca un caine are sau nu temperament?
da ce,trebuie neaparat sa ai pregatire superioara sa vezi comportamentul unui ciobanesc patruped cind tremura din incheieturi la ring, s-au cind se sperie de umbra lui.
Ai vreo pregatire ceva ,esti vreun arbitru de lucru?
da d-le AMjavrament, am atestat, adu cainele la Stina sa vedem cum reactioneaza cind vine lupul s-au hotul la furat.
da-ca se ascunde sub coliba s-au se baga sub pat,til descalific si til jugănesc pe loc..


User avatar
Ticalo Stefan
Posts: 14
Joined: Wed Jan 23, 2013 9:56 pm
Location: Botosani
Contact:

Cuib "A"
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


Ştefan-Dorin ŢICALO
Canisa "DE ENESCU"
ticalostefan@yahoo.com
0745368158
User avatar
Ticalo Stefan
Posts: 14
Joined: Wed Jan 23, 2013 9:56 pm
Location: Botosani
Contact:

Bună ziua ,
Mă numesc Ştefan ŢICALO şi am o pasiune privind câinii din rasa CIOBĂNESC ROMÂNESC MIORITIC , iar în anul 2012 am pus bazele unei canise prin care îmi propun creşterea , selecţionarea dar mai ales promovarea acestora şi mi-a fost înregistrat afixul de crescător „DE ENESCU”- ca sufix cu numărul 2923 din 2012 .
Începând cu anul 2011 m-am înscris în Asociaţia Chinologică a Judeţului Suceava , iar în anul 2012 m-am înscris şi în Asociaţia Mioritic Club din România .
Am luat prima dată contact (vizual) cu câinii din rasa Ciobănesc Românesc Mioritic în iunie 1990 la o cabană din zona Pojorâta – Suceava . Din primul moment acei câini m-au impresionat prin statură , frumuseţe şi mai ales prin caracter . Din acel an am căutat şi am urmărit această rasă din zona Câmpulung-Moldovenesc datorită frecventării studiilor liceale în acest oraş . Menţionez că deţin exemplare din rasa CIOBĂNESC ROMÂNESC MIORITIC începând cu anul 2003.
Doresc să precizez că din cele 4 (patru) exemplare de Ciobănesc Românesc Mioritic adulţi pe care le deţin la această oră (2 masculi şi 2 femele ) care au pedrigree şi drept de montă situaţia se prezintă astfel :
- 1 femelă – ADA – („producţie proprie”) – cea care are puişori – deţine pedigree tip „A” şi drept de montă . Fiind „producţie proprie” referitor la linia maternă am deţinut mama şi bunica , şi am cunoscut celelalte 2 linii , iar pe linia paternă am cunoscut exemplarele din primele 2 linii . Pe linia paternă nu am cunoştinţă ce au în spate bunicii . Ada este produsul meu la care ţin foarte mult deoarece provine de la Ina de Bucşoaia – un câine la care am ţinut foarte mult , care a fost foarte apreciată de cei care au văzut-o deoarece era foarte mare , frumoasă , cu temperament bun şi foarte deşteaptă , dar nu a fost arbitrată deoarece pe vremea aceea consideram că expoziţiile sunt doar un mod de reclamă , iar eu nu aveam nevoie de acea reclamă . Opinie pe care mi-am schimbat-o odată cu primii pui când a trebuit să fac actele pentru eliberarea pedigriu-ului pentru pui şi am văzut diferenţa de tarife. Am fost oarecum fericit deoarece au fost doar doi pui.
- 1 mascul – Plop de Valahia – deţine pedigree tip „B” şi drept de montă şi am cunoscut părinţii , căci altceva nu mai are în spate . A fost achiziţionat şi crescut de pui de mine.
- 1 mascul - Dinu – tatăl puilor - deţine pedigree tip „C” şi drept de montă . A fost achiziţionat ca adult , arbitrat şi cu dreptul de montă luat de către foştii proprietari şi nu cunosc istoria lui , dar este un exemplar deosebit după părerea mea şi nu numai .
- 1 femelă – Leya – deţine pedigree tip „A” şi drept de montă . A fost achiziţionată ca adult , arbitrată şi cu dreptul de montă luat de către foştii proprietari şi nu cunosc istoria ei în afară de ce este prezentat în pedigree. Este de asemenea un exemplar deosebit şi care a impresionat pe cei care au văzut-o , mai ales că unele persoane aveau unele idei preconcepute privind câinii din canisa din care provine.
Nu am pretenţia că cunosc nici măcar 50% din necesarul de informaţii pe care marea majoritate dintre dumneavoastră le aveţi deoarece vă ocupaţi de această rasă de o perioadă mai îndelungată decât mine şi v-au trecut prin canisă un număr mai mare de exemplare precum şi mai ales aveţi un număr semnificativ mai mare de participări în expoziţii chinologice atât naţionale cât şi internaţionale .
Doresc să întăresc ideea că sunt un începător în expoziţii (am participat efectiv doar la expoziţiile din anul 2012 şi 2013 organizate la Suceava şi Iaşi , deoarece nu beneficiez de fonduri financiare şi timp necesar pentru a fi prezent şi în alte expoziţii ) , nu am câini din canise foarte cunoscute şi pretenţii la calificative , nu am pretenţii la nu ştiu ce calificative extraordinare , nu doresc să acumulez puncte pe baza calificativelor şi poate alte facilităţi pentru câini – canisă sau pentru mine .
Ştiu că mai am multe de învăţat în ceea ce priveşte creşterea , selecţionarea şi participarea în expoziţii , creşterea ciobănescului mioritic este pentru mine doar o pasiune în care am investit şi investesc destul de mult pentru mine ţinând cont că deţin 4 exemplare adulte , iar cine are , ştie câtă muncă este pentru o singură persoană .
Pe viitor vă rog , dacă mai sunt critici (fiecare persoană are părerile şi gusturile sale ) să mi le adresaţi direct (telefonic sau pe email), nu să fie doar lansate .
Pe mine mă îngrijorează faptul că începând cu anul 2009 – 2010 numărul de exemplare prezente în expoziţii s-a diminuat considerabil şi mai ales că unii crescători la rasă şi orientarea acestora spre Ciobănesc Românesc de Bucovina , Ciobănesc Caucazian sau alte rase poate mai uşor de întreţinut în căutarea numai a profitului din această activitate. Eu unul nu caut profit din această activitate este doar pasiune.
Lucru care se vede din existenţa (după cunoştinţa mea) a cel puţin 3 Forumuri despre rasă , a 2 asociaţii (cluburi) ale crescătorilor de Ciobănesc Românesc Mioritic , unui portal dedicat crescătorilor de câini de rasă care după părerea mea ar trebui mult îmbunătăţit şi mai ales actualizat.(cer scuze dacă informaţiile pe care le am despre aceste lucruri sun eronate)
Dar mai ales cred că felul nostru „balcanic şi totodată românesc pur-sânge” care din câte am observat duce la neînţelegeri (diverse cârcoteli din mici răutăţi sau din adversitatea din ringul de expoziţie ) , jigniri între crescători şi posesori de Ciobănesc Românesc Mioritic .
Am avut parte de jigniri grosolane gratuite (care după educaţia pe care am primit-o şi a felului meu de a fi, eu unul cel puţin nu le-aş fi făcut niciodată ) din partea unor crescători (posesori) de Ciobănesc Românesc Mioritic , după ce am obţinut unele rezultate în expoziţii , dar mai ales (prin mesaje în privat pe forumuri cât şi pe adresa mea de facebook) în momentul în care am postat fotografii cu primul cuib din canisă .

Să ştiţi că în creşterea ciobănescului mioritic sunt NO MANE şi NU reprezint un adversar de luat în seamă în expoziţii pentru canisele foarte cunoscute.

MĂ ÎNTREB DACĂ AŞA SE PRACTICĂ LA CRESCĂTORI (POSESORI) DE CIOBĂNESC ROMÂNESC MIORITIC ŞI DACĂ FIECARE DINTRE VOI IUBITORILOR DE ACEASTĂ RASĂ AŢI AVUT PARTE LA MOMENTUL ÎN CARE AŢI ÎNCEPUT ? (sau la momentele acelea nu exista internet)

OARE NU ESTE POSIBIL CA TOŢI CEI CARE AU O MAI MARE EXPERIENŢĂ ÎMPREUNĂ CU TOATE ASOCIAŢIILE , CLUBURILE ŞI CEI CARE GESTIONEAZĂ FORUMURILE DESPRE RASA CIOBĂNESC ROMÂNESC MIORITIC SĂ SE PUNĂ LA O SINGURĂ MASĂ ŞI SĂ SE RIDICE NUMAI DUPĂ CE AU AJUNS LA O UNICĂ SOLUŢIE PRIVIND ACEASTĂ RASĂ .

NU DORESC SĂ INTRU ÎN POLEMICĂ CU NICI UN CRESCĂTOR SAU PROPRIETAR DE CIOBĂNESC MIORITIC ŞI NU VOI RĂSPUNDE LA PROVOCĂRI.

Vă mulţumesc.

Dar pasiunea este pasiune şi rămâne tot costisitoare.


Ştefan-Dorin ŢICALO
Canisa "DE ENESCU"
ticalostefan@yahoo.com
0745368158
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Ticalo Stefan wrote:Cuib "A"
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Superbi Puiutiii. Sper sa le gasiti parteneri demni de ei :)


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Ticalo Stefan wrote:Bună ziua ,
Mă numesc Ştefan ŢICALO şi am o pasiune privind câinii din rasa CIOBĂNESC ROMÂNESC MIORITIC , iar în anul 2012 am pus bazele unei canise prin care îmi propun creşterea , selecţionarea dar mai ales promovarea acestora şi mi-a fost înregistrat afixul de crescător „DE ENESCU”- ca sufix cu numărul 2923 din 2012 .
Începând cu anul 2011 m-am înscris în Asociaţia Chinologică a Judeţului Suceava , iar în anul 2012 m-am înscris şi în Asociaţia Mioritic Club din România .

Nu am pretenţia că cunosc nici măcar 50% din necesarul de informaţii pe care marea majoritate dintre dumneavoastră le aveţi deoarece vă ocupaţi de această rasă de o perioadă mai îndelungată decât mine şi v-au trecut prin canisă un număr mai mare de exemplare precum şi mai ales aveţi un număr semnificativ mai mare de participări în expoziţii chinologice atât naţionale cât şi internaţionale .
Doresc să întăresc ideea că sunt un începător în expoziţii (am participat efectiv doar la expoziţiile din anul 2012 şi 2013 organizate la Suceava şi Iaşi , deoarece nu beneficiez de fonduri financiare şi timp necesar pentru a fi prezent şi în alte expoziţii ) , nu am câini din canise foarte cunoscute şi pretenţii la calificative , nu am pretenţii la nu ştiu ce calificative extraordinare , nu doresc să acumulez puncte pe baza calificativelor şi poate alte facilităţi pentru câini – canisă sau pentru mine .
Ştiu că mai am multe de învăţat în ceea ce priveşte creşterea , selecţionarea şi participarea în expoziţii , creşterea ciobănescului mioritic este pentru mine doar o pasiune în care am investit şi investesc destul de mult pentru mine ţinând cont că deţin 4 exemplare adulte , iar cine are , ştie câtă muncă este pentru o singură persoană .
Pe viitor vă rog , dacă mai sunt critici (fiecare persoană are părerile şi gusturile sale ) să mi le adresaţi direct (telefonic sau pe email), nu să fie doar lansate .
Pe mine mă îngrijorează faptul că începând cu anul 2009 – 2010 numărul de exemplare prezente în expoziţii s-a diminuat considerabil şi mai ales că unii crescători la rasă şi orientarea acestora spre Ciobănesc Românesc de Bucovina , Ciobănesc Caucazian sau alte rase poate mai uşor de întreţinut în căutarea numai a profitului din această activitate. Eu unul nu caut profit din această activitate este doar pasiune.
Lucru care se vede din existenţa (după cunoştinţa mea) a cel puţin 3 Forumuri despre rasă , a 2 asociaţii (cluburi) ale crescătorilor de Ciobănesc Românesc Mioritic , unui portal dedicat crescătorilor de câini de rasă care după părerea mea ar trebui mult îmbunătăţit şi mai ales actualizat.(cer scuze dacă informaţiile pe care le am despre aceste lucruri sun eronate)
Dar mai ales cred că felul nostru „balcanic şi totodată românesc pur-sânge” care din câte am observat duce la neînţelegeri (diverse cârcoteli din mici răutăţi sau din adversitatea din ringul de expoziţie ) , jigniri între crescători şi posesori de Ciobănesc Românesc Mioritic .
Am avut parte de jigniri grosolane gratuite (care după educaţia pe care am primit-o şi a felului meu de a fi, eu unul cel puţin nu le-aş fi făcut niciodată ) din partea unor crescători (posesori) de Ciobănesc Românesc Mioritic , după ce am obţinut unele rezultate în expoziţii , dar mai ales (prin mesaje în privat pe forumuri cât şi pe adresa mea de facebook) în momentul în care am postat fotografii cu primul cuib din canisă .

Să ştiţi că în creşterea ciobănescului mioritic sunt NO MANE şi NU reprezint un adversar de luat în seamă în expoziţii pentru canisele foarte cunoscute.

MĂ ÎNTREB DACĂ AŞA SE PRACTICĂ LA CRESCĂTORI (POSESORI) DE CIOBĂNESC ROMÂNESC MIORITIC ŞI DACĂ FIECARE DINTRE VOI IUBITORILOR DE ACEASTĂ RASĂ AŢI AVUT PARTE LA MOMENTUL ÎN CARE AŢI ÎNCEPUT ? (sau la momentele acelea nu exista internet)

OARE NU ESTE POSIBIL CA TOŢI CEI CARE AU O MAI MARE EXPERIENŢĂ ÎMPREUNĂ CU TOATE ASOCIAŢIILE , CLUBURILE ŞI CEI CARE GESTIONEAZĂ FORUMURILE DESPRE RASA CIOBĂNESC ROMÂNESC MIORITIC SĂ SE PUNĂ LA O SINGURĂ MASĂ ŞI SĂ SE RIDICE NUMAI DUPĂ CE AU AJUNS LA O UNICĂ SOLUŢIE PRIVIND ACEASTĂ RASĂ .

NU DORESC SĂ INTRU ÎN POLEMICĂ CU NICI UN CRESCĂTOR SAU PROPRIETAR DE CIOBĂNESC MIORITIC ŞI NU VOI RĂSPUNDE LA PROVOCĂRI.

Vă mulţumesc.

Dar pasiunea este pasiune şi rămâne tot costisitoare.
Buna ziua domnu Stefan,

Stati linistit ca mesaje condimentate, jignitoare sau acuzatoare or sa fie tot timpul. Eu nu am canisa si nici Mioritici si tot primesc destule.

Personal, vreau sa cred ca aceste mesaje vin din dragostea fata de Mioritici, iar cei care le trimit sunt atat de implicati, devotati si indragostiti de propriile exemplare incat orice deviatie de la liniile agreate sunt luate ca si ofense muncii atator generatii de crescatori. Pe mina ma incanta aceste mesaje caci imi demonstreaza doar ca sunt oameni carora le pasa, care isi fac griji de evolutia rasei (desi sincer multi ar trebui sa fie putin mai maleabili, agreabili si deschisi la schimbarile evidente ale rasei), vor sa o aduca iar in inimile romanilor, sa o vada asa cum o vad ei, sa o aprecieze pe cat trebuie si sa pretuiasca aceasta mostenire primita de la strabuni.

Asa ca domnule Stefan, cum am mai zis in posturile precedente, nu bagati la suflet tot si asteptam sa vedem produsii dumneavoastra, sa auzim vorbe de lauda despre ei.

P.S Sper ca acele costurile financiare ridicate sa nu va impinga in luarea deciziilor gresite, sper sa nu faceti rabat doar pentru cateva sute de lei. Daca chiar este pasiune si dragoste sunt convins ca nu o sa montati doar de dragul puilor si sa treceti cu vederea anumite defecte, cat de minuscule sau nesemnifictaive ar parea ele. Daca primiti critici din exterior incercati sa aprofundati si sa vedeti ce vad acei oameni, de ce au aceasta parere, au dreptate sau sunt doar carcotasi care vorbesc fara ei. Eu stiu ca la fiecare i se par cainii proprii perfecti, dar daca mai primiti critici incercati sa le postati aici impreuna cu cainele caruia ii sunt adresate si putem sa ne dam si noi cu parerea. Nu insemana ca toti or sa fie sinceri...dar sunt convins ca sunt si profesionisti preintre noi care au ceva de spus.

Numai bine.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Post Reply

Return to “Prezentarea caniselor de Ciobănești”