Ciobănescul Românesc Corb

Discuții, materiale foto și video
BUCOVINEANUL MEU | CORBUL MEU
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

stau si ma intreb cum au ajuns pozele mele cu Corbi aici pe site, rusinika !!!
:evil: sper sa fie ultima postare a mea pe acest forum!!!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Gadalean Daniel wrote:stau si ma intreb cum au ajuns pozele mele cu Corbi aici pe site, rusinika !!!
:evil: sper sa fie ultima postare a mea pe acest forum!!!
S-ar putea să posteze careva în locul dvs. sau să vă facă replicile...Aşa s-a auzit aiurea. O să ne uităm după ip-urile pe care le folosiţi. :D fiţi mai atent domnule Daniel. Felicitări pt. poze oricum.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Oliviu Secara wrote:
Gadalean Daniel wrote:stau si ma intreb cum au ajuns pozele mele cu Corbi aici pe site, rusinika !!!
:evil: sper sa fie ultima postare a mea pe acest forum!!!
S-ar putea să posteze careva în locul dvs. sau să vă facă replicile...Aşa s-a auzit aiurea. O să ne uităm după ip-urile pe care le folosiţi. :D fiţi mai atent domnule Daniel. Felicitări pt. poze oricum.
fiind moderator, tu le poti sterge pozele, sau postat fara acordul meu si nu vreau sa apara pe acest site!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Gadalean Daniel wrote:
Oliviu Secara wrote:
Gadalean Daniel wrote:stau si ma intreb cum au ajuns pozele mele cu Corbi aici pe site, rusinika !!!
:evil: sper sa fie ultima postare a mea pe acest forum!!!
S-ar putea să posteze careva în locul dvs. sau să vă facă replicile...Aşa s-a auzit aiurea. O să ne uităm după ip-urile pe care le folosiţi. :D fiţi mai atent domnule Daniel. Felicitări pt. poze oricum.
fiind moderator, tu le poti sterge pozele, sau postat fara acordul meu si nu vreau sa apara pe acest site!
Aştept să mă contactaţi telefonic pt. a fi sigur că sunteţi unicul şi că aceasta este dorinţa dvs. Vă recomand schimbarea datelor contului.
0746 786 576


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

eu sunt unicul in seara asta, șterge numa pozele!


cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Gadalean Daniel wrote:eu sunt unicul in seara asta, șterge numa pozele!
Astai replica anului pe forumurile căţelăreşti! Bravo Daniel, oricare dintre ei ai fi!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cristidami wrote:
Gadalean Daniel wrote:eu sunt unicul in seara asta, șterge numa pozele!
Astai replica anului pe forumurile căţelăreşti! Bravo Daniel, oricare dintre ei ai fi!
Cel care e, nu trebuie să fie doar unic, ci şi inconfundabilul :mrgreen:
De pus în ramă !
Şi ca sa nu fiu în afara topicului , o poză cu o femelă care mi-a intrat la inima de când am vazut-o. Cred că e de undeva din Baia Mare.
Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

cezar osiceanu wrote:In principiu nu are nimeni de nicaieri nimic impotriva omologarii unei rase canine atata timp cat sunt respectate procedurile de inregistrare a ei,proceduri universal valabile si anume:
- dosar tehnic: club de rasa, arbitrii,inregistrari in COR,afixe de crescator inregistrate,formularistica si tipizate,etc
- dosar chinologic: minim 8 linii de sange pe 3 generatii cunoscute fara consangvinizare,standard rasa,omologare nationala recunoscuta de o institutie de profil a statului,
- dosar foto
- dosar medical; probleme medicale specifice si nespecifice rasei,genetica,etc
- dosar media
Asa dupa cum noi la CNCCR am pus pe net dosarul de omologare executat impreuna cu presedintele comisiei de omologari a FCI, dnul dr Jean Maurice Paschoud - si l-am trimis si la FCI ca se evitam eliminarea raselor romanesti de mioritic si carpatin din cadrul procesului de omologare ca urmare a slabei calitati a dosarelor trimise de catre ACHR, cred ca ar fi benefic pentru toata lumea sa se posteze la fiecare rasa in parte dosarul care a stat la baza inregistrarii si acceptarii de catre ACHR si FCI a rasei respective.
In acest fel am putea vedea cu totii si analiza bineinteles aceste dosare daca ele exista cu adevarat, daca au fost corecte sau nu,etc spre binele cainilor in principal!
Cu stima,
Noutati ?
Sau chiar nu exista asa ceva? :shock:


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cezar osiceanu wrote: Noutati ?
Sau chiar nu exista asa ceva? :shock:
D-le Cezar, acest forum nu este unul oficial al autorităţii pe care aţi adus-o în discuţie, ci este un simplu loc unde sunt bineveniţi toţi pasionaţii şi iubitorii de Ciobăneşti Româneşti indiferent de "culoarea" şi filosofia lor în ceea ce priveşte rasele naţionale.

În concluzie, cererile dvs. nu sunt adresate unde trebuie, chiar daca pt.publicul larg ar fi interesant de ştiut aceste date. Oricum nu cred că există vreun precedent în care o asociaţie de nivel european să publice pe net dosare de omologare, deoarece nu are de ce să planeze suspiciuni asupra acesteia, întrucât funcţionează după regulamentele proprii (arhicunoscute) şi orice abatere contravine propriilor interese prin translaţie, rasei care urmează a fi omologată. Sunt convins că se depun eforturi la intensitate maximă, atât la nivel de autoritate cât şi la nivel de Club de Rasă, dar mai ales de către cei care au Corbi în propria curte.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Domnule Secara,
faceti cateva confuzii in mesajul dvstra de mai sus si anume:
- dosarele de omologare nu le cer eu dvstra sau cuiva anume ci ii intreb pe proprietari de caini asazisi de rasa daca au cunostiinta despre ele,despre cerintele din ele,despre inscrierea datelor cainilor lor in ele,etc>Cum se clameaza peste tot o omologare a acestor asazise rase si constatam dupa aceea nereguli jenante ( cazul Ciobanescului Sud Est european pe care si acum ACHR sustine ca l-a omologat singura,ca se numeste ciobanesc de Bucovina,ca este originar doar din Romania si defapt se Numeste Ciobanesc SudEst European,este din Bulgaria,Serbia si Romania,a fost omologat de catre asociatiile mebre FCI din Serbia si Romania,etc)
- dosumentele pentru omologarea unei rase pot fi prezentate de catre emitor oricarui solicitant propriu,presei,etc.Cum dvstra recunoasteti singur ca nu aveti acces la ele cum putem sti ca nu sunt niste falsuri sau sunt eronate?Ministerul Agriculturii nu a inregistrat nici o astfel de rasa din cate cunosc eu pana in prezent asa ca ...
- cand vorbim de autoritate trebuie sa stim ca singura autoritate este statul roman prin ministerul agriculturii restul sunt doar simple ONG-uri si atat!ONG-urile pot fi insarcinate de Minister sa reprezinte autoritatea in anumite cazuri!Ordinul dat catre CNCCR de exemplu!
- regulamentele de la ACHR sunt frecvent incalcate si este de larga notorietate publica interna si internationala acest fapt, incat chiar daca membrii ei le aduc permanent la lumina totul este degeaba!
- crescatorii si detinatorii de caini din aceste asazise rase sunt oare constienti ca trebuie sa respecte niste regulamente chinologice ptr ca sa poata fi inregistrate corect aceste rase?Cunosc ei aceste regulamente?Daca citim datele publicate pe net de catre ACHR si confruntam direct cu proprietarii de caini vedem ca sunt total contradictorii.Faceti un test si vedeti cati caini aflati la vanzare pe net,sau oferiti spre monte au pedigree,au fost arbitrati,etc inclusiv la detinatorii sau crescatorii mai cunoscuti si veti ramane stupefiat de raspunsurile lor!Noi am facut aceste teste si le-am si inregistrat audio pe unele iar adevarul doare dincolo de hohotele de ras starnite!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Am înţeles ideile din mesajul dvs.; fiţi sigur că sunt crescători care cunosc regulamentele, ştiu ce înseamnă o rasă şi care ştiu paşii care trebuie parcurşi pt. a fi recunoscută, dar nu puteţi acuza simplul proprietar sau deţinător de câni că este rău intenţionat... cel mult îl puteţi acuza că nu este el interesat să cunoască mai mult, asta da ! şi nu e vina celor care respectă reglamentele ca alţii nu le cunosc... oamenii trebuie să se schimbe, să piară fizic şi să vină alţii care pot înțelege fenomenul mai bine.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Eu cred ca iar vorbiti teoretic pur si simplu!
Ce are de ascuns ACHR-ul de nici unul dintre cei indrituiti sa o faca nu a facut-o pana azi?
Toate se fac acolo cu heirup si habar n-am si se invelesc in mister si ceata pseudo-stiintifica cu asazise regulamente!
Spuneti ca unii cunosc regulamentele chinologice dar uitati ca aceste proceduri fac parte din regulamentele chinologice internationale si nimeni nu le-a vazut vreodata dar toata lumea face apel la ele!
Este evident ca aceste solicitari NU AU FOST NICIODATA REALIZATE IN PRACTICA si de aceea nu pot fi prezentate.
Dvstra ca si alti membrii ai ACHR nu aveti curajul sa cereti printr-o adresa scrisa si inregistrata la secretariatul ACHR aceste lucruri: sa vi sa remita dosarele rasei,adresele de inregsitrare a rasei,etc sa fie publicate de pe site-ul asociatiei ( apropo poate ii explicati si dnului Solcanu care nu stie sau nu intelege ca acele lik-uri date de mine erau direct de la ACHR de pe site adica mai oficial decat atat nu poate fi nimic altceva!)
este un mare mister cum de dvstra ca si membrii ai unei asociatii neguvernamentale cu drepturi egale cu toti ceilalti,care platiti cotizatie catre ea,etc sa nu puteti cere aceste date care sunt publice de drept!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cezar osiceanu wrote:.......
Dvstra ca si alti membrii ai ACHR nu aveti curajul sa cereti printr-o adresa scrisa si inregistrata la secretariatul ACHR aceste lucruri: sa vi sa remita dosarele rasei,adresele de inregsitrare a rasei,etc sa fie publicate de pe site-ul asociatiei ( apropo poate ii explicati si dnului Solcanu care nu stie sau nu intelege ca acele lik-uri date de mine erau direct de la ACHR de pe site adica mai oficial decat atat nu poate fi nimic altceva!)
este un mare mister cum de dvstra ca si membrii ai unei asociatii neguvernamentale cu drepturi egale cu toti ceilalti,care platiti cotizatie catre ea,etc sa nu puteti cere aceste date care sunt publice de drept!
Interesant ce spuneți.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Căutând ceva în biblioteca personală, am găsit întâmplător niște volume extraordinare !
Vă voi pune la dispoziție câteva documente extrase din "Marea Enciclopedie Agricolă" !

Aceasta este compusă din 5 volume care au peste 750 de pagini fiecare. Primele pagini ale volumului I au început să fie tipărite în ianuarie 1936, iar ultimul volum a văzut lumina zilei în 12 iulie 1943.
Ideea acestei lucrări a apărut în preajma anului 1925, moment în care au început să se facă și primele demersuri în vederea realizării Enciclopediei.

Image


"Celor care trudesc pe brazda românească, închin lucrarea aceasta, ca o mărturisire de recunoștință pentru ceeace reprezintă ei, față de neamul românesc." (C. Filipescu)

Ciobănesc Românesc Corb înainte de anul 1937
Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Anii 1935 - 1938 au fost cei mai buni ai Romaniei Mari. Spre 1940 s-au scris mari enciclopedii, sinteze - lucrări monumentale din toate domeniile, multe patronate de regele Carol II (rege "Playboy" dar şi un sprijinitor statornic al culturii). În acest curent se înscrie şi această lucrare despre agricultură. Din ea, prin amablitatea domnului Răzvan Oachiş, mai am şi alte poze frumoase (pe facebook sau altundeva se pot vedea la "cainii ciobanesti de mai demult III").


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Domnule Cristi, vă dați seama ce ar fi însemnat pt. România să nu fi dat comunismul peste noi și Europa ?! După Primul Război Mondial eram pe o traiectorie ascendenta de puteam concura cu orice alt stat european indiferent în ce domeniu...
Iata, în timpurile acelea aveau ideea și timpul să se ocupe de câini, de concursuri canine, să schițeze standarde de rasa - ce să zic, un început chinologic în toată regula !
Am căutata acum în albumul "Câini Ciobănești de mai demult III" și am identificat-o; întradevăr sunt poze deosebite cu încărcătură istorică. Încă o dată, foarte bună ideea dvs. de a centraliza aceste documente. Nu mai rămâne acum decât să le faceți vizibile. :P


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Sa fim seriosi !
Poza reprezinta un simplu maidanez in lant si atat!
Nu se poate spune ca este o rasa mai ales ca nu seamna nici macar cu ceea ce se propune azi ca fiind tipul de caine relativ dorit!
Si pozele astea se faceau si ele haotic in totalitate ptr ca nu se cunosteau princiiiple de baza ale chinologiei ce abia atunci aparea la noi in mod organizat prin infiintarea Asociatiei Regale Romane.Apropo s-a ras cu lacrii in toata presa romaneasca cand s-a citit ineptia prezentata de catre ACHR in fata ministrului agriculturii in anul 1998 si in care Petru Muntanu acolo in sala a sustinut ca ACHR este defapt chiar aceasta Asociatie Regala Romana!!! :lol: :lol: :lol:
Chiar ministrul cand a auzit asta a spus "Desigur,desigur!Si dvstra sunteti Regele nu-i asa?!!!" :roll:
haideti sa ne trezim odata din acest sovinism aiuristic si sa incercam sa facem curat in casa noastra cu totii ca altfel nu se va face nimic !
Vrea cineva sa faca o rasa noua?Ok dar sa o faca ca la carte:cu linii inregistrate pe 3 generatii fara consangvinizare, cu etaloni, cu pedigree si afixe de crescatori,arbitrii autorizati,etc si eu ii dau tot concursul!


corbu
Posts: 28
Joined: Tue Sep 11, 2012 8:24 am

Putem sa-i dam un out lui Osiceanu de pe acest topic?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

corbu wrote:Putem sa-i dam un out lui Osiceanu de pe acest topic?
Dacă doriți puteți face această sugestie într-un loc mai potrivit viewforum.php?f=35 .
Excluderea unui membru se face motivat, nu după bunul plac al cuiva.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

corbu wrote:Putem sa-i dam un out lui Osiceanu de pe acest topic?
Corbule nu ai vrea mai bine sa infirmi cele spuse de mine cu dovezi clare si de netagaduit? Ca ar fi si mai simplu si mai benefic ptr toti in special ptr caini si cititorii pasionati?

Te doare adevarul? Crezi ca ai cu ce sa sustii contrariul?
Prezinta aici daca esti in stare linii de sange fara consangvinizare pe 3 generatii cunoscute pe care le-ai realizat tu sau la care ai participat cu cainele/cainii tai si atunci te vor crede toti inclusiv eu ca exista ca rasa acesti caini!
Arata numarul de caini cu pedigree si numarul afixelor de crescatori inregistrate la COR ACHR si vom sti cu totii ca sunt corecte aceste activitati chinologice ale voastre!

Pune textul standardului inregistrat la voi si in romana si in engleza si apoi posteaza cainii cu calificative de la EXCELENT in sus ca sa vedem omogenitatea lor si vom fi siguri ca vorbim de o rasa omogena
Pune aici dosarele medicale ale rasei facute cu o autoritate in materie pe minim 3 sectiuni - displazie,heterocromie oculara si reproductie si toata lumea va zice ca se face si stiintific chinologie la voi!
Noi am facut astea si sunt publice asa ca te rog sa te inspiri de acolo daca vrei si poti!
Cu heirupul nu se fac omologari de rase nicaieri Corbule!

Aha daca vrei sa vinzi caini atunci este altceva scrie asta si lasa chinologia altora!!
Astept cu mare interes ce vei posta din cele de mai sus!


Post Reply

Return to “Bucovineanul & Corbul-Grupa II”