Ciobănescul Românesc Carpatin

Dezbateri, materiale foto și video
MIORITICUL MEU | CARPATINUL MEU
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Domnule Cezar ....ceea ce a-ti prezentat nu e autentiFc si doi la mana a-ti vorbit numai aberatii. Femela neagra are in ea terranova si asa zisu etalon are in el sarplaniac :))) mai ii si puneti in grupa 2 Fci cand scrie clar in standardul carpatinului ca este in grupa 1 Fci...Daca dvs bagati in aceeiasi oala numele de carpatin cu buucovina ca fiind unu nu e ok sau cel putin ar trebuii sa specificati asta ....concluzia...nu e nici unu curat , doi nu e grupa 2 nu e molos ...incetati domnule sa mai vorbiti aberatii ...mai vorbiti de caucazian si sigur crescatorii au avut sau au un cuvant sa va spuna, nu puteti face asemenea afirmatii cum nu e normal sa faca altcineva despre mioritic ...aici trebuie dovezi concludente, plus ca nu toti caucazienii sunt asa ....:D Vai mi-ati lipsit domnule Cezar :)) de fiecare data reusesc sa ma si enervez iar mai apoi sa ma amuz copios ...ceea ce v-am spus eu nu e doar parerea mea ..e a multor crescatori de carpatini autentici..va spun eu ;)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Mihaita aberezi de la lipsa de cunostiinte chinologice sau de la bautul aghiazmei de Pasti?
In primul rand ca masculul etalon al rasei ciobanesc romanesc carpatin este un caine cu un pedigree pe trei generatii cunoscute, inregistrate si arbitrate, ale caror monte au fost toate dirijate, verificate si inregistrate de catre CNCCR. Asa incat sa sustii o infuzie cu sarplanine este in mod evident o imbecilitate!
In alta ordine de idei sa sustii o infuzie cu Terra Nova la acea femela iar este o imbecilitate la fel de mare ea fiind la randul ei o femela cu genealogia partial inregistrata din cauza decesului cam timpuriu din pacate a unira din cainii din aceasta genealogie, decese survenite inainte de a ajunge in vreun concurs la CNCCR!
Daca te-ai fi documentat un pic despre persoana mea ai fi stiut ca am fost timp de ceva ani de zile presedinte al clubului de caini ciobanesti romanesti si caucazieni din cadrul asociatie bucurestene denumita ACHMB. Acolo primeam aceste sesizari legate de atacul frecvent al caucazienilor asupra stapanilor si mai ales asupra propriilor copii ai stapanilor. Am inregistrat destule cazuri de abandon al acestor caini pe la diverse adaposturi de animale, etc din cauza acestor atacuri. Ingrijorat de aceste atacuri am luat legatura la un un moment dat cu crescatorii din Republuca Moldova de unde proveneau in general acesti caini. De acolo mi s-a spus clar ca faptul ca ciobanescul caucazian este un caine agresiv prin definitie mai ales liniile folosite la paza lagarleor de munca de catre rusi. Drul Liviu Harbuz initiatorul legii cainilor periculosi a inscris acesti caini in nomenclatorul cainilor periculosi pe care evident ca nu l-ati citit si despre care habar nu aveti tocmai dupa consultarea lui cu asociatia rusa a crescatorilor de aceasta rasa.
Referitor la inscrierea acestei rase in grupa 1sau 2 noi la CNCCR am urmat consilierea presedintelui Comisiei de Standarde a FCI, drul Jean Maurice Paschoud , prezent la Bucuresti special pentru finalizarea dosarelor de o ologare si la FCI a ciobanestilor romanesti mioritic si carpatin in dedembrie 1998 - cand dvtra va uitati la cateii de plus din patutzul de nani in care va jucati cu ei!! Acesta a verificat si masuratorile favute, si baza de date a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti, si prima propunere de standard trimisa spre inregistrare la Ministerul Agriculturii de catre Cretu si ACHR, etc etc De aceea inscrierea acestui text de standard folosit in mare si de catre toti arbitrii ACHR pana in anii 2000 indica rasa caroatin ca fiind molosoida si nu lupoida, maidaneza si pitica ca cea folosita azi la ACHR.
Din pacate aberatiile dvstra si mai ales lipsa de cunostiinte in domeniu fac sa nu va informati corect. Studiile facute de catre Facultatea de Medicina Veterinara din bucuresti si publicate pe site-ul clubului CNCCR au fost facute pe extrem de multe exemplare, standardul propus si inregsitrat national in 1998 de catre clubul nostru a fost realizat si impreuna cu crescatorii si detinatorii de caini din rasele carpatin si mioritic.
Daca nu ati fi incurcat aghiazma cu ceva tzuica sau altceva de acelasi gen nu ati fi scris asa tampenii pe bune! Asa ati fi aflat ca NU exista nici macar o rada inregistrata la FCI-ul dvstra care sa se numeasca Bucovina . Rasa se numeste ciobanesc sud est european are originile in Serbia, Bulgaria si Nordul Romaniei, nu este rasa nationala romaneasca inregistrarea ei fiind facuta la cererea asociatiilor din Serbia si Romania, ea in fapt fiind opera iubirii homosexuale dintre un sarb Urosevici si un roman Muntean Petru si nu a unui proces chinologic !
Ce face beutura din om bre!


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Domnu Osiceanu :D am dreptate in ce zic ...doar ca unii nu va spun asta in fata sa nu zica lumea ca tot se pune cu toti in gura ...eu nu ma pun dar zic ceea ce se vede si trebuie ...eu nu beau alcol deloc tin sa va spun asta ...deci domnule osiceanu dvs cu asociatia cnncr nu sunteti acreditat tot vorbiti aiurea ..pedigreele ce le scoateti sunt nule din cauza asta ...dvs tot vorbiti de o asociatie care nu e acreditata nu mai e nimic ...nu are rost :D Sanatate numai bine...ne vom revedea sigur prin diferite manifestari ale clubului :D Zboruri placute! si nu turati motoarele ori sa depasiti limita admisa in spatiu :))) ca imediat la intersectia dinspre bucuresti - londra pe stanga dupa nor sta radaru :)))


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Munții Hațegului, între Lonea și Jieț



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Petra de Croitoru' - 2 ani și 5 luni

IMG_20210411_225405.jpg
IMG_20210411_230242.jpg
IMG_20210411_225115.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

super frumoasa :D


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mihaita Zdrite wrote: Sat Apr 15, 2017 12:41 am Domnule Cezar ....ceea ce a-ti prezentat nu e autentiFc si doi la mana a-ti vorbit numai aberatii. Femela neagra are in ea terranova si asa zisu etalon are in el sarplaniac :))) mai ii si puneti in grupa 2 Fci cand scrie clar in standardul carpatinului ca este in grupa 1 Fci...Daca dvs bagati in aceeiasi oala numele de carpatin cu buucovina ca fiind unu nu e ok sau cel putin ar trebuii sa specificati asta ....concluzia...nu e nici unu curat , doi nu e grupa 2 nu e molos ...incetati domnule sa mai vorbiti aberatii ...mai vorbiti de caucazian si sigur crescatorii au avut sau au un cuvant sa va spuna, nu puteti face asemenea afirmatii cum nu e normal sa faca altcineva despre mioritic ...aici trebuie dovezi concludente, plus ca nu toti caucazienii sunt asa ....:D Vai mi-ati lipsit domnule Cezar :)) de fiecare data reusesc sa ma si enervez iar mai apoi sa ma amuz copios ...ceea ce v-am spus eu nu e doar parerea mea ..e a multor crescatori de carpatini autentici..va spun eu ;)
Ai dreptate Mihai, confuzia încă persistă la multă lume, în special neavizată, în legătură cu conflictul generat de alegerea denumirilor specifice pt cele 2 rase naționale.

Tipul de câine căruia ii spunem azi Bucovinean exista și în alte părți din România, nu doar în Nordul Moldovei. Dar echipa d-lui Gașpar a pierdut "lupta " pt obținerea denumirii de Carpatin, în fața echipei de la Bistrița care s-a bazat pe existența standardelor, a descrierii și a imaginilor cu Ciobănescul numit Carpatin de dinainte de 1940. Aceste lucruri s-au petrecut înainte de anul 2002 când tipul Bucovinean era arbitrat împreună cu tipul Carpatin ca fiind una și aceeiași rasă. Vedeti așa zișii Carpatini de pe la Rucăr care aparțin de fapt tipului pe care azi îl numim Bucovinean să înțelegeți că populația nu exista doar în zona de N a României. Sigur, comparați acești câini, în mod greșit numiți, "carpatini" de Rucăr care mai există și azi (de culoare lupie în general) , cu tipul Ciobăneștilor bălțați sau lupii de la începutul anilor 2000 de la care s-a început "selecția" Bucovineanului "modern". Fenotipic atunci puteau fi încadrați în același tipar. Acum câinii bucovineni de azi sunt destul de diferiți aș putea spune față de populația dintre anii 2000-2005 de la care s-a început selecția în care se încadrează și asa zisul "carpatin de Rucăr" . Denumirea de Carpatin era una Generica la nivelul anilor 2000 pt toți Ciobăneștii întâlniți și care nu erau Mioritici.

Dl Gașpar s-a folosit de brandul "Bucovina" în denumirea acestei populații de câini de la care s-a început lucrul. Probabil dacă dumnealui se năștea în Dobrogea numea acest tip de câine "de Dobrogea", știi e o chestiune de patriotism local mai mult decât de respectarea adevărului. Putea totuși să impună în înscrisurile oficiale o formulare mai potrivită care ar fi sunat mai bine în Limba română și anume "Ciobănescul Românesc Bucovinean", în loc "de Bucovina"...

Adevărul este însă că acest tip de câine nu doar ca era și este răspândit în toată România (nu doar în zona Bucovinei), ci este prezent în tot spațiul Balcano-Carpatic, și la sud de Dunăre până în Grecia și se suprapune exact peste arealul ramurii Armâne a Națiunii Române. Achr-ul fără sa fie conștient de data asta, pur întâmplător, putea respectat oarecum adevărul istoric, dacă tipul Ciobănescului Bucovinean ar fi fost omologat ca varietate alături de alte varietăți de la Sud de Dunăre, ca aparținând rasei Ciobănesc Sud-Est European așa cum a fost proiectul FCI (și AChR) din start.

Din păcate în momentele de dinaintea omologării la presiunile din Serbia și din România s-a renunțat la omologarea Ciobănescului Sud-Est European, ca rasă unică extinsă prin varietăți în țările balcanice... Adevărul istoric, antropologic și chinologic ar fi fost respectat mult mai bine la sugestia FCI dacă Bucovineanul ar fi fost omologat alături de Karakacean(Ciobănescul sărăcăcean), Tornjackul sau Ciobănescul grecesc Hellenikos Poimenikos chiar dacă ultimul este omologat mai devreme.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Multumesc pentru răspuns...
Carpatinul oricum e diferit de Bucovinean, dar gestul domnului Gașpar lasa de dorit ...ma apuc și eu de balani si încerc sa fac ceva, iar mai apoi pun denumirea de ciobanesc Bălan de salaj 😆 . La faza asta a dar in toți care iubesc rasele românești. Eu cred ca Bucovina decade mult deoarece sunt infuzii de asiatic și saint b.
Deci și domnul Osiceanu e din Breaza celor din grupa 2 fci😆


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mihaita Zdrite wrote: Sun Apr 18, 2021 10:24 am Multumesc pentru răspuns...
Carpatinul oricum e diferit de Bucovinean, dar gestul domnului Gașpar lasa de dorit ...ma apuc și eu de balani si încerc sa fac ceva, iar mai apoi pun denumirea de ciobanesc Bălan de salaj 😆 . La faza asta a dar in toți care iubesc rasele românești. Eu cred ca Bucovina decade mult deoarece sunt infuzii de asiatic și saint b.
Deci și domnul Osiceanu e din Breaza celor din grupa 2 fci😆
Nu mă înțelege greșit. Dl Gașpar și-a asumat un rol deosebit de important în istoria modernă de început a acestei rase. Păcat că nu a conservat mai bine prin activitatea Clubului National Bucovina, câinii ciobănești așa cum i-a găsit și aici mă refer la media lor nu la extreme. Dar se pare că cu cât e mai fălos/fudul un grup de oameni prin exagerările repetate pe care le fac, de a avea capra mai moartă decât ceea a vecinului (căci sunt și foarte harnici în treaba asta) cu atât se îndepărtează mai mult de util, care e de fapt și autentic tocmai prin utilitatea sa...


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Dragos lipsa
Posts: 1
Joined: Thu May 20, 2021 7:55 pm

La plimbare dupa ploaie ...
20210521_150600.jpg
20210521_145653.jpg
20210521_145603.jpg
20210521_145527.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Greu cu Carpatinii :mrgreen:
Screenshot_20210704_155934.jpg

Prima masă solidă la 21 de zile, urmată de deparazitare.

Screenshot_20210704_160216.jpg
Screenshot_20210704_160016.jpg
Screenshot_20210704_155959.jpg
Screenshot_20210704_161438.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Carpatin cu caiacul



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Scurtă prezentare a Ciobănescul Românesc Carpatin susținută în Franța de dl Ștefănescu Cristian în cadrul unei Conferințe.



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Urmăriți cu atenție

REPOPULAREA STÂNELOR DIN ROMÂNIA CU CIOBĂNEȘTI ROMÂNEȘTI



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

FRF a luat decizia de a găşi o mascotă pentru echipa naţională de fotbal, iar Ciobănescul Carpatin a fost alegerea şefilor federaţiei.


Mai multe detalii pe sursa https://www.telekomsport.ro/video-echip ... i-20460658


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Super dulci micuții Carpatini.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

PETRA de Croitoru Regina dealului înghețat

Femelă Carpatin
Femelă Carpatin
Screenshot_20220108_065359.jpg
Screenshot_20220108_064958.jpg
Screenshot_20220108_064935.jpg
Screenshot_20220108_063557.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Frumoasa!
Foarte bun carpatinu ca si soi de caine,are cate ceva din toate.O rasa echilibrata.


Post Reply

Return to “Mioriticul & Carpatinul -Grupa I”