Ciobănescul Românesc Bucovinean

Discuții, materiale foto și video
BUCOVINEANUL MEU | CORBUL MEU
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

In principiu nu are nimeni de nicaieri nimic impotriva omologarii unei rase canine atata timp cat sunt respectate procedurile de inregistrare a ei,proceduri universal valabile si anume:
- dosar tehnic: club de rasa, arbitrii,inregistrari in COR,afixe de crescator inregistrate,formularistica si tipizate,etc
- dosar chinologic: minim 8 linii de sange pe 3 generatii cunoscute fara consangvinizare,standard rasa,omologare nationala recunoscuta de o institutie de profil a statului,
- dosar foto
- dosar medical; probleme medicale specifice si nespecifice rasei,genetica,etc
- dosar media
Asa dupa cum noi la CNCCR am pus pe net dosarul de omologare executat impreuna cu presedintele comisiei de omologari a FCI, dnul dr Jean Maurice Paschoud - si l-am trimis si la FCI ca se evitam eliminarea raselor romanesti de mioritic si carpatin din cadrul procesului de omologare ca urmare a slabei calitati a dosarelor trimise de catre ACHR, cred ca ar fi benefic pentru toata lumea sa se posteze la fiecare rasa in parte dosarul care a stat la baza inregistrarii si acceptarii de catre ACHR si FCI a rasei respective.
In acest fel am putea vedea cu totii si analiza bineinteles aceste dosare daca ele exista cu adevarat, daca au fost corecte sau nu,etc spre binele cainilor in principal!
Cu stima,


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Un Bucovinean mânios în zona Bologa, Cluj

Video :
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=lBN5MKm5RPM[/youtube]

Foto :
Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

În 2 decembrie 2012, deci peste doar câteva zile, Expoziție de Club și Examen de Selecție

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Dobre Geta
Posts: 3
Joined: Sat Nov 24, 2012 9:49 pm
Location: Giurgiu

Buna ziua! Sunt o membra noua si doresc sa aflu cat mai multe detalii despre CRB.
Mai intai doresc sa vad fotografii cu acesti minunati caini, putand face cat de cat o comparatie cu al meu. Apoi daca mai aveti retete de mancare gatita pt. ei in afara de supa cu legume, carne , paste cu ou si verdeata, sau orez cu carne pui sau ficatei pui, legume si verdeata. Eu asa ii gatesc,fara ceapa evident fiind toxica si ii mai dau pedigree cu cane de vita si pasare. Cand era mai mic ii dadeam si arpacas cu lapte, iaurt, mai rar branza de vaci si doua galbenusuri de ou pe saptamana. Acum galbenusurile le pun in supa .II place si acum laptele cu cereale, sau iaurtul chiar daca e baiat mare , el fiind nascut pe 22 06 2010. Astept si alte idei. Multumesc frumos!


User avatar
Lavinius Solcanu
Posts: 19
Joined: Sun Sep 09, 2012 4:26 pm

Ne dati un mail ?!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Lavinius Solcanu wrote:Ne dati un mail ?!
Nu apare adresă de e-mail nici pe formularul de înscriere de pe ach.ro, dar puteți suna la numerele de pe afiș pt. mai multe detalii.

Bine ați venit pe forum dna. Geta :P
Probabil se așteaptă să spargeți dvs. gheața cu niște fotografii cu exemplarul dvs.;
ca să puteți pune poze pe forum respectați pașii descriși în acest tutorial ------------------------click aici --> viewtopic.php?f=79&t=14


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
radoimihai
Posts: 4
Joined: Wed Sep 12, 2012 10:26 pm
Location: GIURGIU
Contact:

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=9hPYV5nEvv8[/youtube]

Fram ( Alun ) si mama lui Ela de Sapte Coline iar tatal lui este Arcan de Valea Rece .
Temperament zic eu destul de bun la 6 luni iar ca si dezvoltare a lui va las pe voi sa apreciati .
Mai multe detalii despre parintii cat si genealogia lui gasiti aici :
https://eladesaptecoline.cabanova.com/#/cuibul-2


User avatar
Lavinius Solcanu
Posts: 19
Joined: Sun Sep 09, 2012 4:26 pm

Oliviu Secara wrote:
Lavinius Solcanu wrote:Ne dati un mail ?!
Nu apare adresă de e-mail nici pe formularul de înscriere de pe ach.ro, dar puteți suna la numerele de pe afiș pt. mai multe detalii.
Nu ma intereseaza inscrierile de la club, am intrebat de adresa doamnei ce a scris mai sus pentru a-i trimite cateva foto cu pui si caini adulti.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

În principal, ideea postării de materiale foto și video este ca acestea să fie disponibile pentru toată lumea, în special pt cei care vor să afle ultimele noutăți sau vor să-și scalde ochii și cu frumusețea celorlalte rase naționale (Bucovina, Carpatin, Corb) măcar prin intermediul fotografiilor, știind totuși că nu mulți își pot permite să dețină un astfel de exemplar.
Și în principal pasionații de CR, începătorii, să simtă pulsul de la rasă pe care îl dau în primul rând cei implicați în creșterea Bucovineanului -> oamenii ca dvs., crescătorii.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Zaharie Ionut
Posts: 8
Joined: Mon Oct 15, 2012 8:44 pm

Cazacu de Plai Bargauan (Dobrin) - 3 ani
Proprietar : George Fagadar , Alba Iulia
Cazacu de Plai Bargauan (Dobrin) - 3 ani
Cazacu de Plai Bargauan (Dobrin) - 3 ani


Zaharie Ionut
Posts: 8
Joined: Mon Oct 15, 2012 8:44 pm

Cazacul de Plai Bargauan (Dobrin) ; Tata : Ursu` de la Paltinu , Sv , Proprietar : Nelu Fercal
mascul 11.jpg


Zaharie Ionut
Posts: 8
Joined: Mon Oct 15, 2012 8:44 pm

Maya - 5 luni
3femela3.jpg


Zaharie Ionut
Posts: 8
Joined: Mon Oct 15, 2012 8:44 pm

Maya - 4 luni si jumatate
4femela4.jpg


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Oliviu Secara wrote:În principal, ideea postării de materiale foto și video este ca acestea să fie disponibile pentru toată lumea, în special pt cei care vor să afle ultimele noutăți sau vor să-și scalde ochii și cu frumusețea celorlalte rase naționale (Bucovina, Carpatin, Corb) măcar prin intermediul fotografiilor, știind totuși că nu mulți își pot permite să dețină un astfel de exemplar.
Și în principal pasionații de CR, începătorii, să simtă pulsul de la rasă pe care îl dau în primul rând cei implicați în creșterea Bucovineanului -> oamenii ca dvs., crescătorii.
Poate vorbiti despre CIOBANESCUL SUD EST EUROPEAN asa cum este el inregistrat la FCI!
Iar acolo scrie ca are ca tari de origine Bulgaria,Serbia si Romania!
Haideti sa nu ne mai ascundem dupa degete ca aici este buba cea mare!Marele fals facut de catre ACHR !


User avatar
Lavinius Solcanu
Posts: 19
Joined: Sun Sep 09, 2012 4:26 pm

Care e falsul, domnule, ca ne-ai omorat cu atatea postari despre falsurile si hotia A Ch R ?! Chiar sunt curios daca exista asa ceva si in ce consta!!!


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

E fals certificatul lui de sanatate mentala, ala e fals. Pentru un "crescator" harnic ca el, cu cea mai mare canisa din lume e de mirare ca ii e lene a deschide pagina fci-ului unde e nomenclatorul raselor:
Image


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Daca stiti sa cititi atunci veti gasi la link-urile urmatoare dovada miniunii ACHR-ului chiar pe site-ul acestuia:
https://www.ach.ro/STANDARDE%20_ROMANEST ... _09.09.pdf
aici este pagina in engleza unde scrie nebru pe alb ca se numeste ciobanesc sud est european si
https://www.ach.ro/STANDARDE%20_ROMANEST ... _09.09.pdf
aici se gaseste dovada falsului facut de catre presedintele ACHR Cristian Stefanescu in numele presedintelui comisiei de standarde a FCI dnul Raymond Triquet
Ca de atunci incoace adica cam cateva zile mai in urma cel mai probabil ACHR s-a schimbat postarea pe acel site
dar daca vedeti si textele standardelor va convingeti si singuri


User avatar
Lavinius Solcanu
Posts: 19
Joined: Sun Sep 09, 2012 4:26 pm

cezar osiceanu wrote:Daca stiti sa cititi atunci veti gasi la link-urile urmatoare dovada miniunii ACHR-ului chiar pe site-ul acestuia:
https://www.ach.ro/STANDARDE%20_ROMANEST ... _09.09.pdf
aici este pagina in engleza unde scrie nebru pe alb ca se numeste ciobanesc sud est european si
https://www.ach.ro/STANDARDE%20_ROMANEST ... _09.09.pdf
aici se gaseste dovada falsului facut de catre presedintele ACHR Cristian Stefanescu in numele presedintelui comisiei de standarde a FCI dnul Raymond Triquet
Ca de atunci incoace adica cam cateva zile mai in urma cel mai probabil ACHR s-a schimbat postarea pe acel site
dar daca vedeti si textele standardelor va convingeti si singuri

Domnule, nu-mi dati link-uri sau alte adrese sa caut cai verzi pe pereti. Atata vreme cat acuzati aduceti dovada, asta v-am rugat! Vorbiti pe toate site-urile despre fraude, apareți postul ala jenant de apartament si aduceti acuze foarte grave, dar dovada...vreau sa o vad negru pe alb si va cred. Chiar nu sunt un laudac sau un mare sustinator al A Ch R sau a cuiva din conducere, nici vorba, dar nu putem da asa cu noroi non-stop, iar cand e vorba de dovezi palpabile dam din umeri!!! Ori postati ceva clar, ori daca nu, o sa-l rog pe administratorul forumului sa ia masurile de cuviință!


User avatar
dan maramu
Posts: 13
Joined: Sat Dec 29, 2012 11:59 pm
Location: lapus maramures

un CRB adevarat,,batran si f destept,, in poza avea 13 ani, anul asta in toamna s-a dus pe alta lume ,:((
ursu
ursu


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Interesant câinele, cred că și-a slujit stăpânul până în ultimul moment ! De unde provine ?
Mi-a atras atenția cabana din spate; mai multe detalii despre ea poti să dai?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Bucovineanul & Corbul-Grupa II”