Discuții generale despre Mioritic

Dezbateri, materiale foto și video
MIORITICUL MEU | CARPATINUL MEU
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

https://republica.ro/oameni-c-i-caini-o- ... -legendari

Va salut dragi prieteni! Am gasit recent un mic jurnal intitulat "Oameni si caini" si vreau sa o impartasesc cu voi!

"Erau câini de-o șchioapă, la vreo 50-60 cm la greabăn. Nu omorau urși, nu omorau lupi; cei mai mulți dintre ei au sfârșit sub brânca ursului sau între colții lupilor. Fugăreau ursul dintr-un munte în altul, scoteau oile întregi de la urs, își scăpau ciobanul din brațele ursului, luau urma lupilor și nu-i lăsau să intre în oi."


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm



User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Va salut dragi prieteni si colegi ...Stiu foarte bine situatia mioriticului in Romania....stiu problemele nu vreau sa le deschid ...dar chiar nimic nou ...ma asteptam ca crescatorii vechi sa aduca ceva nou ,sa vedem materiale ...pacat, dar se vor ridica cativa oameni si vor reusii intr-un final si cu multa munca sa aduca mioriticul la locul lui de drept ...sper sa fiu si eu printre acesti oameni ..:D Ganditi-va toti care sunteti vechi si care aveti mioritic ca trebuie lucrat la linii, la temperament ...incercati fiecare daca sunteti romani adevarati si OAMENI, sa faceti un fel de pace si sa legam prietenii din care sa reusim sa scoatem cainii din mocirla si sa ridim brandu si rasa...toti fac clipuri despre mioritic, interviuri , la rasa asta nu e nimic doar ceva foarte vechi, nu se poate domnilor....eu zic ca a ajuns partea banoasa fiecaruia pana acum si sa continuam sa facem ce e corect! Are cineva caini noi ..ceva calitate ce promite si ar ajuta rasa?


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mihaitza wrote:Va salut dragi prieteni si colegi ...Stiu foarte bine situatia mioriticului in Romania....stiu problemele nu vreau sa le deschid ...dar chiar nimic nou ...ma asteptam ca crescatorii vechi sa aduca ceva nou ,sa vedem materiale ...pacat, dar se vor ridica cativa oameni si vor reusii intr-un final si cu multa munca sa aduca mioriticul la locul lui de drept ...sper sa fiu si eu printre acesti oameni ..:D Ganditi-va toti care sunteti vechi si care aveti mioritic ca trebuie lucrat la linii, la temperament ...incercati fiecare daca sunteti romani adevarati si OAMENI, sa faceti un fel de pace si sa legam prietenii din care sa reusim sa scoatem cainii din mocirla si sa ridim brandu si rasa...toti fac clipuri despre mioritic, interviuri , la rasa asta nu e nimic doar ceva foarte vechi, nu se poate domnilor....eu zic ca a ajuns partea banoasa fiecaruia pana acum si sa continuam sa facem ce e corect! Are cineva caini noi ..ceva calitate ce promite si ar ajuta rasa?
Mă bucură entuziasmul tău Mihai ! Dacă mai multă lume ar fi atinsă de un așa entuziasm sunt convins că lucrurile s-ar mișca în sens pozitiv.
Deocamdată amorțeală...
Crescătorii sunt și mai puțini față de acum doi ani, prezența în expoziții este lamentabilă, crescătorii rămași nu mai reproduc, nori grei apar la orizont...


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mocanu din Zestrea Stânelor, Mugur din Zestrea Stânelor și Roua din Zestrea Stânelor
Mocanu din Zestrea Stânelor, Mugur din Zestrea Stânelor și Roua din Zestrea Stânelor
Mocanu din Zestrea Stânelor, Mugur din Zestrea Stânelor și Roua din Zestrea Stânelor


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Sunt superbi ...❤ Asa ar trebui să avem toti ..si sa umblam sa aducem linii noi ca sa putem face ceva nu tot ne împărțim în cerc 😁...Ce sa mai zic Cainii imi plac maxim..mai ales cel mai alb cred ca e mugur 😊


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
arhimede
Posts: 13
Joined: Sun Jan 03, 2021 7:28 pm

Cel alb e Roua, femela :|

Cei 2 negri sunt Mugur(stinga) si Mocanu ( dreapta) .

Din pacate, Mugur a avut vreo 4 sanse sa isi transmita genele cu Roua, nu a iesit .

Asa ca in citeva saptamini ( cind intra in calduri) Roua o sa fie dusa la monta pe undeva , sa mai incercam, poate poate :-)


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

arhimede wrote: Sun Jan 03, 2021 7:38 pm Cel alb e Roua, femela :|

Cei 2 negri sunt Mugur(stinga) si Mocanu ( dreapta) .

Din pacate, Mugur a avut vreo 4 sanse sa isi transmita genele cu Roua, nu a iesit .

Asa ca in citeva saptamini ( cind intra in calduri) Roua o sa fie dusa la monta pe undeva , sa mai incercam, poate poate :-)
La mulți ani și să avem cu toții încă o decadă mai bună ! :!:
Mă bucur că ai ales să te implici activ și pe forumul rasei și că ne dai vești despre Mioriticii tăi.
Rasele naționale de Ciobănești Românești trec prin lungi perioade de regresie așa cum anticipasem încă din 2015. Acum (pînă nu e prea târziu) ar fi bine să se creeze din nou discuții/dezbateri chiar proiecte cu și despre ele, să se angreneze cât mai multă lume pasionată astfel încât ciobăneștii românești să ajungă din nou în atenția publicului chinofil din România.
Cred că vei găsi lucruri interesante și în sectiunea ”Stâna la noi”, știu că te pasionează și acest aspect: Click aici ---> viewforum.php?f=7

P.S.: Sper să reușim să-i găsim lui Roua o pereche pe măsură. Propunerea mea pentru ea este Pintea din ZS.
Video mișcare


Foto expo Cluj-Napoca
Cel mai frumos Ciobanesc Românesc
Cel mai frumos Ciobanesc Românesc
Pintea din ZS si alți competitori
Pintea din ZS si alți competitori


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Sora de cuib a lui Mugur si Mocanu
Mura din Zestrea Stanelor si fiul Baltag din Zestrea Stanelor care acum are 8 luni
Mura din Zestrea Stanelor si fiul Baltag din Zestrea Stanelor care acum are 8 luni


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Întrunire de familie aici nu glumă... Bine ai venit Dorian și felicitări pt felul în care te implici la Mioritic , dar și la Carpatin. Ma bucur că ai decis sa te preocupi tot mai mult de rasele naționale.

Cum stai cu finalizarea padocurilor pe care le.ai început?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Sunt in proces de finalizare, dar cu o vreme asa capricioasă lucrările stacneaza😔😔


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Salut ..bun venit Dorian! Deschidele câinilor tai un topic si haide cu poze ...Mi-a povestit Oliviu ca ai o femela faina din Mura, pe nume Victoria! As fi bucuros sa o vad si pe.ea si pe Mara..😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

În Galerie si videoteca, apoi Mioriticul meu si deschizi acolo topic(subiect nou)


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Wutenia din Zestrea Stânelor
Wutenia din Zestrea Stanelor.jpg
wutenia 3.jpg
wutenia 4.jpg
Wutenia2.jpg
wutenia 5.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

VIDEO 1



VIDEO 2



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Păcat ca nu pot vedea videoclip-urile
Nu știu în ce format le trimiteți, dar nu le pot deschide. Și multe altele la fel. Păcat


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Chestiunea va fi rezolvata curând, la upgrade-ul forumului la cea mai noua versiune.
Mă bucur că sunteți interesat.
Pana una alta iată linkurile directe de la cele 2 filmări.

VIDEO 1


VIDEO 2



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Prezentarea mioriticului pe The Lonely Shepherd este cea mai bună alegere muzicala.
Super


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Un Mioritic de la poalele Apusenilor Bihoreni pe care l-am fotografiat azi.

.
.
.
.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Mioriticul & Carpatinul -Grupa I”