Talie mare sau mica?

Anunț pierderi/găsiri C.R.
Post Reply
User avatar
Laurentiu95
Posts: 2
Joined: Tue Mar 15, 2016 12:31 am

Salutare,am doi pui ciobanesti pe care i-am gasit abandonati pe o strada.Puii,in prezent au in jur de 6-7 luni si par a avea mici tangente spre mioritic.Puiutii au 5-6 kg si 40-43 cm la greaban.Intrebarea mea este,cand vor atinge maturitatea vor fi ciobanesti de talie mare?

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Laurentiu95 wrote:Salutare,am doi pui ciobanesti pe care i-am gasit abandonati pe o strada.Puii,in prezent au in jur de 6-7 luni si par a avea mici tangente spre mioritic.Puiutii au 5-6 kg si 40-43 cm la greaban.Intrebarea mea este,cand vor atinge maturitatea vor fi ciobanesti de talie mare?

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Buna Laurentiu,

Este greu de spus daca vor fi caini mari, desi dupa anatomie si osatura nu cred ca vor fi mai mari de 60 cm ca si adulti, dar ma repet este greu de estimat considerand ca si daca se cunosc parintii tot mai apar surprize.

Mioriticul meu avea la 4 luni 60cm si 28kg, deci este posibil sa fie mai tineri cateii decat ai estimat prima data. Nu te-ai uitat la dantura sa vezi daca a fost schimbata sau mai au dintisorii de lapte?


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Laurentiu95
Posts: 2
Joined: Tue Mar 15, 2016 12:31 am

Atunci cand i-am gasit,nu cred ca aveau mai mult de 1-2 saptamani,abea se tineau pe picioare...si ma gandesc ca ne beneficiind de prezenta "mamei" lor si de alaptare fiind supusi unor conditii "ostile" in care ei s-au dezvoltat mai mult sau mai putin,acest lucru a insemnat un minus pentru ei.Nu este acelasi lucru cand un catel creste cu mama sa care-l alapteaza fata de un catel care creste singur.Cat despre dinti,sfarama oase cu ei :lol:


adicaza
Posts: 7
Joined: Tue Jun 14, 2016 2:07 pm

Buna Laurentiu,

Este greu de spus daca vor fi caini mari, desi dupa anatomie si osatura nu cred ca vor fi mai mari de 60 cm ca si adulti, dar ma repet este greu de estimat considerand ca si daca se cunosc parintii tot mai apar surprize.

Mioriticul meu avea la 4 luni 60cm si 28kg, deci este posibil sa fie mai tineri cateii decat ai estimat prima data. Nu te-ai uitat la dantura sa vezi daca a fost schimbata sau mai au dintisorii de lapte?[/quote]

Buna ziua domnule Raul,
Sunt foarte curios cat are cainele dv acum daca la 4 luni avea 60 cm la greaban. Eu stiu ca ei cresc pana la 1 an si 8 luni luni si au o crestere accelerata intre 3-8 luni. In conditiile date, cainele dv acum cat are? 1m?Nu sunt cunoscator dar mi se pare extrem de mult in conditiile in care el la maturitate ajunge pe la vreo 75cm la greaban ...
Multumesc,
Adrian


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

adicaza wrote:Buna Laurentiu,

Este greu de spus daca vor fi caini mari, desi dupa anatomie si osatura nu cred ca vor fi mai mari de 60 cm ca si adulti, dar ma repet este greu de estimat considerand ca si daca se cunosc parintii tot mai apar surprize.

Mioriticul meu avea la 4 luni 60cm si 28kg, deci este posibil sa fie mai tineri cateii decat ai estimat prima data. Nu te-ai uitat la dantura sa vezi daca a fost schimbata sau mai au dintisorii de lapte?
Buna ziua domnule Raul,
Sunt foarte curios cat are cainele dv acum daca la 4 luni avea 60 cm la greaban. Eu stiu ca ei cresc pana la 1 an si 8 luni luni si au o crestere accelerata intre 3-8 luni. In conditiile date, cainele dv acum cat are? 1m?Nu sunt cunoscator dar mi se pare extrem de mult in conditiile in care el la maturitate ajunge pe la vreo 75cm la greaban ...
Multumesc,
Adrian[/quote]


Buna Adrian,

Trec cu vederea raspunsul ironic si nenecesar in conditiile in care ati cerut o parere si ati primit un raspuns. Cainele meu are acum 1 an si 3 luni si are aprox 78cm la greaban. Oricum nu este relevant cat de mare este, sau o sa fie. Mioriticii au fost consacrati datorita temperamentului, utilitatii, rusticitatii si rezistentei si nicdecum datorita blanii in exces sau marimii lor......

Asha de curios daca v-a deranjat raspunsul meu, cum sunt puii acuma. Cat au crescut?


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
adicaza
Posts: 7
Joined: Tue Jun 14, 2016 2:07 pm

Domnule Raul,
Imi cer scuze daca am parut ironic. Nu am intentionat asta. Eram doar curios cam cat cresc acesti caini in intervalul 3 luni-8 luni. Mie mi s-a parut foarte mult cat ati zis dv pt varsta de 4 luni dar nu va contrazic. Am si eu un catel si nu prea stiu ce e... si voiam sa stiu cam la ce sa ma astept in luna 3, luna 4..etc... Al meu are la greaban doar 50 cm si 24 kg la 4 luni. nu stiu daca e putin sau e ok. O sa postez si poze peste 2-3 luni daca o sa fie cazul. daca-l vad ca se indreapta spre o alta directie care nu are treaba cu mioriticul..asta e.
Multumesc de raspuns,
Adrian


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Adrian,

Talia nu este importanta decat pentru Expozitii. As da oricand un mastodon urias pe un caine de 50cm dar ciobanesc adevarat cu presiune pe instalatie cum erau baracii odata. Daca este mare si blanos nu inseamna ca este Caine ciobanesc, cum nici daca este mai mic nu inseamna ca nu poate fi valoros.

Ideal ar fi sa fie rasa pura pentru a putea transmite mai departe genele dar o sa vedem pe parcurs cum se dezvolta si ce calitati are.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Post Reply

Return to “Adăposturi canine”