Căței și tineret Mioritic

Dezbateri, materiale foto și video
MIORITICUL MEU | CARPATINUL MEU
Post Reply
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Ilea orice crescator serios isi pune pedigreele parintilor la anuntul cuibului tocmai pentru a se vedea si alege in deplina cunostiinta de cauza dar si pentru a se putea observa criteriile de selectie care au stat la baza formarii acelui cuib!
Cainii dvstra nu au pedigree sa inteleg?


NELU ILEA
Posts: 39
Joined: Tue Dec 31, 2013 9:39 pm
Location: manastireni--judetul cluj
Contact:

1.va salut d nule , nu stiu cine esti , nici nu vreau pt ca esti un om care cauti cearta paremise , asa cum dealtfel se plang si altii crescatori de ciobanesti mioritici de comenturile neantemeiate pe care le postati ,
2,parintii puilor provin din canise , bruma din canisa zestrea stanelor pedigree tip.A. ,, codrut , din canisa de piatra arsa pedigree tip.B. ., norma nu trebuyie sa ti dau detalii , si te rog nu mi mai lasa comenturi de prost gust indiferent cine esti .sper ca ma intelegi d nule ,. multumesc ,


User avatar
anca.ilea_zirbo
Posts: 3
Joined: Sun Dec 28, 2014 10:06 pm

Avem un vaccin si 2 deparazitari , pregatiti pentru noii stapani :D :)
10428466_815846488487615_390415581122638761_n.jpg
10491977_815846251820972_1345809596974293210_n.jpg
10915265_815832171822380_7258641412649587140_n (1).jpg
10915265_815832171822380_7258641412649587140_n.jpg
10926466_815832935155637_652795673875118269_n.jpg
10931283_815847998487464_6093379015942905318_n.jpg
10933994_815847111820886_6930262525944466880_n.jpg
10940507_815847318487532_3668177675785552379_n.jpg
10941912_815833705155560_4949196058966769653_n.jpg


User avatar
anca.ilea_zirbo
Posts: 3
Joined: Sun Dec 28, 2014 10:06 pm

Brruma din Zestrea Stanelor ,Best Puppy Alba -Iulia 2012


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cuibul "J" ! Deosebit ! Felicitări pt. modul responsabil în care vă ocupați de căței.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

NELU ILEA wrote:1.va salut d nule , nu stiu cine esti , nici nu vreau pt ca esti un om care cauti cearta paremise , asa cum dealtfel se plang si altii crescatori de ciobanesti mioritici de comenturile neantemeiate pe care le postati ,
2,parintii puilor provin din canise , bruma din canisa zestrea stanelor pedigree tip.A. ,, codrut , din canisa de piatra arsa pedigree tip.B. ., norma nu trebuyie sa ti dau detalii , si te rog nu mi mai lasa comenturi de prost gust indiferent cine esti .sper ca ma intelegi d nule ,. multumesc ,
Dle ilea lasand deoparte scrisul dvstra cam demn de un scolar incepator, va informez ca acest lucru-postarea pedogreelor unor caini oferiti spre vamzare este absolut normal! Din pacate nivelul dvstra de cunostiinte de specialitate este teribil de scazut ceea ce va face sa confundati normalitatea cu altceva!
Aveti ceva de ascuns in acele pedigree de va este frica sa le postati? Stati linistit ca tot se afla daca este ceva rau in ele.
Dar un semn de respect fata de caini ar fi fost sa postati acele pedigree tocmai pentru a face alegerea mai usoara din partea celor doritori!


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Dle Osiceanu,

Eu zic sa nu va pripiti si sa aruncati cu jigniri in toti cei care nu va dau raspunsul asteptat la intrebarile dvs. Si eu am fost de acord cu postarea Pedigreelor online, dar nu putem jigni si ataca pe toata lumea care nu o face, caci nu toti o fac din rautate sau sa ascunda cine stie ce monte.
Cu tot respectul, ar trebui sa mestecati putin cuvintele inainte de a jigni orice tanar crescator. Desi criticile ar trebui sa fie constructive pentru toata lumea, pot in acelasi timp sa si dauneze si sa taie elanul/entuziasmul oricarui crescator tanar ca experienta.

Dupa ce ati postat un asemenea CV online, ma asteptam sa fiti mult mai pedant, obiectiv si cugetat in postari, sa va dati o parere obiectiva, bazata pe experienta acumulata in decursul anilor si nici pe departe sa jigniti in stanga si dreapta ca si la usa cortului.

Aveti un potential fosrte mare, aveti acces la foarte multa documentatie de specialitate si aveti si o anume experienta in domeniu...Folositi asii din maneca si nu dati cu bata in balta cu discutii irelevante, neobiective si mai mult daunatoare decat constructive.

Domnule Ilea, foarte frumosii catelusii si sper sa le gasiti stapani responsabili si pasionati de promovarea si dezvoltarea mioriticilui.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

    • Beatus, qui prodest, quibus potest.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
NELU ILEA
Posts: 39
Joined: Tue Dec 31, 2013 9:39 pm
Location: manastireni--judetul cluj
Contact:

sal. raul . ms ms pt ce mi ai trimis , sincer nu am intrebat pe nimeni despre nimic aici pe forum , am postat si eu catelusii si cainii mei asa cum am stiut , mai mult am postat si vanzarea lor , fara sa supar pe nimeni , fara sa cer sau sa intreb ceva ,, asa ca nu astept nici un raspuns la care te referi tu raul , sunt un crescator nou de ciob. romanesti mioritici nu am canisa sau zeci de caini , incerc sa fac si eu ceva , ceva ce cred eu ca e bine , nu neaparat sa fac avere din vanzarea puilor si pe cineva supara acest lucru ,;de ce ?? ba mai mult ar trebui sa incurajeze pe cei ce sunt la inceput de drum , nu sa i dezamajeasca sa i stopeze .sper sa nu te superi ., e parerea mea , sigur ca imi place sa ascult , sa invat cate ceva de la cei ce vorbesc frumos, omeneste , fara invidie ,, unul e Oliviu Secara , un baiat de nota 10 , care pune mult suflet pt tot ceea ce face pt aceasta rasa de caini cresterea, promovarea ,etc


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Nelu, nu pune la suflet si nu lua de bun ce zice Osiceanu. Ai catei frumosi, un cuib omogen, felicitari! Si bafta la gasit stapani buni la catei!


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

NELU ILEA wrote:sal. raul . ms ms pt ce mi ai trimis , sincer nu am intrebat pe nimeni despre nimic aici pe forum , am postat si eu catelusii si cainii mei asa cum am stiut , mai mult am postat si vanzarea lor , fara sa supar pe nimeni , fara sa cer sau sa intreb ceva ,, asa ca nu astept nici un raspuns la care te referi tu raul , sunt un crescator nou de ciob. romanesti mioritici nu am canisa sau zeci de caini , incerc sa fac si eu ceva , ceva ce cred eu ca e bine , nu neaparat sa fac avere din vanzarea puilor si pe cineva supara acest lucru ,;de ce ?? ba mai mult ar trebui sa incurajeze pe cei ce sunt la inceput de drum , nu sa i dezamajeasca sa i stopeze .sper sa nu te superi ., e parerea mea , sigur ca imi place sa ascult , sa invat cate ceva de la cei ce vorbesc frumos, omeneste , fara invidie ,, unul e Oliviu Secara , un baiat de nota 10 , care pune mult suflet pt tot ceea ce face pt aceasta rasa de caini cresterea, promovarea ,etc
Mulțumesc foarte mult d-le Nelu pt. aprecieri și pentru cuvintele frumoase.
Cel mai important este să NU vă simțiți lezat de părerile unora și să luați doar ce vă este de folos din acestea. Lucruri care să vă ajute să învățați mai mult despre rasă și despre cum trebuie crescută și promovată.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
NELU ILEA
Posts: 39
Joined: Tue Dec 31, 2013 9:39 pm
Location: manastireni--judetul cluj
Contact:

mda ,multumesc frumos pt cuvintele frumoase in special d nei ,,lilith,, normal sunt scrise de prieteni , prieteni adevarati , o sa incerc sa nu bag in seama cuvintele jignitoare scrise de unii pe care eu nu iam vazut nici intr o expo cu cainii, dar aici stiu multe sa scrie , sunt asi cel putin asa se cred ei ,. OK , sa fie asi dar pt. ei ,


kokobarbu
Posts: 2
Joined: Mon Feb 09, 2015 2:39 am

GospodariaTYM wrote:Pui Rena de GospodariaTYM si Codru de Halip
Pozele au fost realizate in ziua in care au inplinit 6 saptamani


kokobarbu
Posts: 2
Joined: Mon Feb 09, 2015 2:39 am

Sa ne traiasca! Acum sunt mari si asteptam pui de la ele


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

kokobarbu wrote:Sa ne traiasca! Acum sunt mari si asteptam pui de la ele
Așa să fie ! Ambele sunt montate sau doar una ? Cred că voi ați venit cel mai de departe de la Galați la Timișoara cu ocazia omologării ! 700 de km în condiții de iarnă grea ! Tot respectul !

Vezi detalii și poze de la eveniment pe pagina principală a forumului în secțiunea ”Recunoașterea internațională a Ciobăneștilor Românești” dar și în secțiunea ”Competiții / Expoziții / Showuri Canine” - Timiș .
      • Image
-ea e gestantă ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

        • Karma din Zestrea Stânelor la joacă

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image

          Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 509
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

frumoasa gagica :)) sa iti traiasca ..e fiica lui Astra ? :D


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Jaru din Zestrea Stânelor (Bruma din Zestrea Stânelor x Codruț) la vârsta de 5 luni

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ce bine imbracat e!! Creste foarte frumos, genetica i-a ajutat pe cei din cuibul J, parinti superbi, bunici si mai si. Felicitari si lui nelu, felicitari si tie!
Sper sa fie si Lipan tot asa! :D


Image
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Foarte frumos masculul.

Felicitări deținătorului si crecătorului.


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
Post Reply

Return to “Mioriticul & Carpatinul -Grupa I”