Cum punem fotografii pe forum

Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1869
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

CUM PUNEM FOTOGRAFII PE FORUM



1 - ***
Pozele se postează direct când SCRIEȚI Replică(mesaj) la Subiectele (topicurile) care există deja sau pe care le creați chiar în momentul acela(Subiect nou/New Topic) .

Dedesubtul ferestrei în care scrieți când vreți să postați pe forum fie pe un topic existent fie într-un subiect(topic) nou creat, există butonul cu textul “Fișiere atașate ”;
-dați click pe text, vă va apare o fereastra mică, apoi dați click pe “Adaugă fișiere” și alegeți fotografia/fotografiile dorite din computerul, telefonul dvs., după care dați click pe "Așează în linie ". Voila!
Dacă doriți puteți adăuga un "Comentariu" fișierului (fotografiei) dvs. și pentru a fi publicat dați click pe "Așează în linie".
Dacă ați respectat pașii, în locul destinat textului, pe lângă mesajul dvs., va apărea codul fotografiei; îl lăsați acolo.
Mesajul dvs. și fotografiile adăugate vor apărea pe Forum după apăsarea butonului "Trimite" aflat sub fereastra unde scrieți mesajul(replica) dvs.
Dezavantajul acestei metode e că mărimea fotografiei este limitată și se acceptă fotografii care sa nu ocupe enorm de mult spațiu pe server.
În acest caz, fotografiile trebuie redimensionate : click aici pt. redimenisonare
->click pe imaginea de mai jos :
Screenshot_20210104_194340.jpg
Image

2 - Recomandat
*** Cea mai bună variantă este să vă încărcați pozele și filmulețele pe un site de găzduire, adică aici https://www.photobucket.com
Vă faceți cont(e gratis) dând click pe "Join now", undeva sus, după care vă logati și după aceea dați click pe “My home” (în stânga sus cum vă uitați la ecran) apoi veți vedea un buton cam în centrul paginii pe care scrie "Upload" -> “Select photos & videos” - dați click, apoi alegeți din computerul dvs. filmulețele si pozele dați “ok” și așteptați să se încarce.

Acest site de găzduire foto are si o aplicație prin care puteți alege fotografii direct de pe Facebook. După ce se încarcă pozele, va trebui sa vă întoarceți la albumul unde ați pus fotografiile.
Acum puteți să le puneți pe orice forum foarte simplu: pe fiecare imagine uploadată de dvs., dacă puneți mouse-ul pe ea în dreapta sus, vă vor apărea mai multe opțiuni; dați click pe opțiunea ”Share links” copiați linkul care vă apare la “Direct Link” și dați paste în spațiul în care scrieți replica pe forum (“Post reply”), încadrând linkul respectiv între tag-urile --- ex: Image dați "Trimite" și gata.

Filmulețele sau pozele vor apărea pe forum alături de mesajul dvs.

Pași descriși în imaginea de mai jos:
Novac - Mioriticul.ro - Forum - Google Chrome 11_2_2020 8_38_26 AM.png
https://i726.photobucket.com/albums/ww2 ... 1abdde.jpg

3 - Cu ajutorul FACEBOOK etc.
lilith wrote:Pentru cei care au Facebook si fotografiile sunt deja incarcate acolo, dati click pe imagine sa se deschida mare, apoi click dreapta pe ea si alegeti de acolo "Copiati adresa URL a imaginii", iar aici pe forum dati paste la link intre tagurile [img ] [/img ]
3 - Cu ajutorul găzduirii pe contul Google/Google Drive.
Ca sa apara imaginile vizibile direct pe forum trebuie sa faceți câțiva pasi simpli.

Dați click pe imaginea pe care vreți să o postați pe forum încărcată de dvs. pe contul Google (acolo unde gazduiți imaginile) sa se deschida mare, pe tot ecranul, apoi click dreapta pe ea si alegeti de acolo "Copiati adresa imaginii" (Copy image address), iar aici pe forum in fereastra unde scrieti replica dați "paste" la link intre tagurile [img ] [/img ]. Aceste taguri pot fi generate automat cu un simplu click pe simbolul corespunzator situat deasupra ferestrei unde scrieți replica pe forum. (vezi punctul 1 in imaginea de mai jos).

Filmulețele sau pozele vor apărea pe forum alături de mesajul dvs.

Pași descriși în imaginea de mai jos:
"Copiati adresa imaginii" (Copy image address) --- > ”paste” între tagurile [img ] [/img ]
Novac - Mioriticul.ro - Forum - Google Chrome 11_2_2020 8_38_26 AM.png
https://i726.photobucket.com/albums/ww2 ... 1abdde.jpg


Explicații suplimentare:
IMG_20201102_083020 (1).jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Salutare admin. Cred ca nu fac ceva bine desi cred ca am postat poze pe acest forum. Am un fisier/ fotografie de 4 MB si nu reusesc sa o incarc, raspunsul primit este " Fişierul imagine pe care încercaţi să-l ataşaţi este invalid." help!!!!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1869
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

pop marius wrote:Salutare admin. Cred ca nu fac ceva bine desi cred ca am postat poze pe acest forum. Am un fisier/ fotografie de 4 MB si nu reusesc sa o incarc, raspunsul primit este " Fişierul imagine pe care încercaţi să-l ataşaţi este invalid." help!!!!
Schimba-i extensia sau poti incerca sa o redimensionezi putin cu ceva program si e ok.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Multam fain !!!


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Nu am nimic mai urat decat sa fac lucruri care in 2013 nu ar mai trebui sa le fac. Ce inseamna " Ne pare rău, cota fişierelor ataşate a fost atinsă." Pai ?


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1869
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Marius, ti-am zis ca spatiul de pe server e limitat... exista forumuri unde nu e permis sa incarci(adaugi) fisiere ci poti doar sa gazduiesti pozele/fisierele pe site-uri specializate (gen photobucket.com) si apoi sa pui pozele pe forum, folosind linkurile sau liniile de cod care iti sunt puse la dispozitie de catre gazda.
Cea mai buna si eleganta varianta este asta :
***O variantă mai bună ar fi să vă încărcați pozele și filmulețele voastre pe un site de găzduire, adică aici https://www.photobucket.com
Vă faceți cont(e gratis) dând click pe "Join now", undeva sus, după care vă logati și după aceea dați click pe “My home” (în stânga sus cum vă uitați la ecran) apoi veți vedea un buton cam în centrul paginii pe care scrie "Upload" -> “Select photos & videos” - dați click, apoi alegeți din computerul dvs. filmulețele si pozele dați “ok” și așteptați să se încarce. Acest site de găzduire foto are si o aplicație prin care puteți alege fotografii direct de pe Facebook. După ce se încarcă pozele, va trebui sa vă întoarceți la albumul unde ați pus fotografiile.
Acum puteți să le puneți pe orice forum foarte simplu: sub fiecare imagine uploadată de dvs., dacă puneți mouse-ul pe ea, vă vor apărea 4 linkuri; copiați linkul care vă apare la “IMG Code” și dați paste în spațiul în care scrieți replica pe forum (“Post reply”) dați "Trimite" și gata. Filmulețele sau pozele vor apărea pe forum alaturi de mesajul dvs.
Poate fi folosita cu cea mai mare incredere si e super simpla.

In curand o sa rezolv problema cu spatiul de pe server.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1869
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Apropo, stii ce zicea Bruce Lee ?
"Do not pray for an easy life, pray for the strenght to endure a difficult one."


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1869
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Problema rezolvata !
Cel putin provizoriu :D


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Perfect !!!
Sa si verificam..... :)


User avatar
pop marius
Posts: 91
Joined: Sun Sep 09, 2012 10:26 pm

Felicitari Oliviu, un forum bine structurat, asa mai merge !!!! ;)


silviuls
Posts: 8
Joined: Fri Mar 22, 2013 5:09 pm

ciobanescul meu sunt nou pe aici chiar nu stiu nimic despre caine arata bine


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Pentru cei care au Facebook si fotografiile sunt deja incarcate acolo, dati click pe imagine sa se deschida mare, apoi click dreapta pe ea si alegeti de acolo "Copiati adresa URL a imaginii", iar aici pe forum dati paste la link intre tagurile [img ] [/img ]


Image
User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:

lady2015 wrote:cum au aparut pozele pe forum, aseara erau doar linkuri, in plus nu prea am reusit sa vad pozele de pe forum ( doar vreo 3-4 poze am reusit sa accesez si alea la o calitate de nu stiam ce vad, in rest doar ferestre albe)
poate cineva ma invata si pe mine cum e cu pozele
legat de Lady, imi pare bine ca a ramas mioritic, asa voi ramane si pe forum. am fost si pe alte forumuri cu rase de caini dar daca au zis ca nu e ce cred eu am plecat.
petrecerea o tinem mai repede sau mai tirziu, trebuie sa fie vreme frumoasa, cind ploua imi vine sa pling la cum arata catelu, sa nu mai zic sa intri si in contact cu ea atunci deja e catastrofa
poate ma invata cineva cum sa-l invat sa nu mai sara pe mine, am incercat sa ii arunc ceva de mancare dar o ia in gura dupa care o scuipa si iar vine la mine, deci trebuie sa ii arunci mancare in continuu ( dupa ce plec maninca tot ).
Bine ați venit pe forum !

Când se postează fotografiile, fiecare link direct al fiecărei poze se pune între tag-urile Image (fără punctul dintre ele)

Asa arata linkul direct https://i.imgur.com/HXDwBJV.png

Acesta duce direct către sursa pozei dvs.(adresa imaginii); pt a copia linkul direct al fiecarei poze, dati click dreapta pe fotografia postata pe site-ul de gazduire a pozelor (ex: i.imgur.com, photobucket.com etc) si alegeti optiunea ”Copiaza adresa imaginii” dupa care plasati adresa respectiva(linkul) între tag-urile Image (fără punctul dintre ele)

Mai multe informații despre cum se postează imagini filmulețe etc. vizitați secțiunea de ”TUTORIALE” a forumului situată în partea de jos a paginii principale a forumului (Home Page - Prima pagină) viewforum.php?f=79
Pași descriși în imaginea de mai jos:
Image


COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
lady2015
Posts: 12
Joined: Mon Feb 08, 2016 9:29 am
Location: Sarmasu, Mures

pt a incarca poze pe net, eu folosesc un programel Lightshot, care este foarte practic si usor de lucrat, faci captura de pe ecran ( poti opta pt tot ecranul sau selectezi ce vrei) dupa care ai buton de incarcare pe net, il pune el automat si iti da linkul la final cu optiune de copy. Mai are si alte optiuni - salvare , print, etc dar eu inafara de incarcare si salvare nu am folosit altceva.
programul e folosit de cei care se joaca online, datorita simplitatii si rapiditatii cu care se pot posta imagini pe net, in max 15-20 de sec ai postat imaginea si ai transmis linku la cei interesati
programul se poate descarca gratuit de pe https://app.prntscr.com/en/index.html


Marian Barcun1988
Posts: 3
Joined: Wed Mar 09, 2016 7:53 pm

[img]DIRECT%20LINK%20de%20pe%20site-ul%20de%20gazduire[/img]


Marian Barcun1988
Posts: 3
Joined: Wed Mar 09, 2016 7:53 pm

iubitori de copii,talie mare,buni paznici si jucausi
Attachments
marco 2.jpg


Post Reply

Return to “Tutoriale”