Ştiaţi că ...

Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ştiaţi că ...

1. Mângâierea unui câine îmbunătăţeşte circulaţia sangvină şi ritmul cardiac al stăpânului.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

2. Saliva cainelui are efecte cicatrizante asupra ranilor deschise?


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

3. Cainii ne pot mirosi bolile?

Daca ai cancer, diabet sau epilepsie, cainele tau este primul care afla. Studiile au aratat ca prietenii nostri pot fi dresati sa adulmece cancerul de plamani, de sani, de piele, de vezica urinara si de prostata. Cercetatorii spun ca animalele au un nas atat de fin, incat simt celulele bolnave sau schimbarile de zahar din sange si ii pot alerta pe stapanii lor din timp.

Cel mai ciudat este insa ca ei pot prezice crizele de epilepsie cu pana la 45 de minute inainte sa inceapa.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: https://www.realitatea.net/10-lucruri-pe ... z26pvrDSyP


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

4. - Conform mitologiei grecesti, in momentul in care Ulise revine acasa dupa o absenta de 20 de ani, deghizat in urs, singurul care il recunoaste este cainele lui, foarte batran, Argos, care a dat din coada de bucurie la revederea stapanului, dupa care a murit.


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

5. Câinele are…prostată.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

:shock: :shock: :shock: Pe bune?? :shock: :shock: :shock:


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

6. Anatomia câinilor este alcătuită din 321 de oase şi 42 de dinţi permanenţi.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Mai în vară eram cu fiu-meu ăla mic la stomatolog. De fapt o stomatoloagă tinerică :ugeek: . Din vorbă în vorbă mi-a spus că şi ea are caine - la ţară, la părinţi, un "caine lup". Mi-am etalat cunoştinţele de stomatologie canină şi ea a fost mirată şi neîncrezătoare cand i-am spus ca la caini sunt cate 6 incisivi pe mandibulă, nu 4 ca la om. A rămas să verifice.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cristidami wrote:Mai în vară eram cu fiu-meu ăla mic la stomatolog. De fapt o stomatoloagă tinerică :ugeek: . Din vorbă în vorbă mi-a spus că şi ea are caine - la ţară, la părinţi, un "caine lup". Mi-am etalat cunoştinţele de stomatologie canină şi ea a fost mirată şi neîncrezătoare cand i-am spus ca la caini sunt cate 6 incisivi pe mandibulă, nu 4 ca la om. A rămas să verifice.
Şi să fi avut doctoriţa dvs. norocul să găsească aşa ceva la verificare... :D Ar fi intrat şi mai rău în ceaţă apoi.
Poate definitiv ! :mrgreen:

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Câinii au fost primele animale domesticite.
Câinii mai mici trăiesc, în medie, mai mult decât cei de talie mare.
Câinii miros de aproape 1.000 de ori mai bine decât oamenii.
Câinii sunt menţionaţi de 14 ori în Biblie.
Cei 5000 de Mastifi ai lui Kubilai-Han au fost cei mai mulţi câini aflaţi în proprietatea unei singure persoane.
Pentru a se mişca, urechea unui câine are nevoie de minimum 18 muşchi.
Cel mai bătrân câine a fost un Queensland Heeler în vârstă de 29 de ani.
Marele Danez este, de fapt, originar din Germania.
Dalmaţienii sunt complet albi la naştere şi îşi dezvoltă petele pe măsură ce cresc.
Câinilor nu le place ploaia pentru că sunetul este amplificat şi le afectează auzul.


Image
Post Reply

Return to “Diverse & Cafenea”