Animalele noastre

Lixandru Dragos-Liviu
Posts: 8
Joined: Mon Sep 10, 2012 3:05 pm

În această imagine, acelaşi câine, Ursache ;)

Image


Lixandru Dragos-Liviu
Posts: 8
Joined: Mon Sep 10, 2012 3:05 pm

Salutare, maestre :D
Revin, cu destulă întârziere pe forum, cu alte poze realizate la o prietenă de-a mamei de la Câmpina!
Attachments
DSCN1879.JPG
DSCN1884.JPG
DSCN1881.JPG


Lixandru Dragos-Liviu
Posts: 8
Joined: Mon Sep 10, 2012 3:05 pm

DSCN1871.JPG
Attachments
DSCN1872.JPG
DSCN1873.JPG
DSCN1875.JPG


Lixandru Dragos-Liviu
Posts: 8
Joined: Mon Sep 10, 2012 3:05 pm

Nero!
Nero!
Poze cu Nero, câinele unchiului!
Attachments
DSCN2718.jpg
DSCN2701.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Salut Dragoș :) femela tărcată de la Câmpina e interesantă - pare a fi un Ciobanesc de Bucovina. Dă-ne mai multe detalii despre ea.
Topic bucovineni viewtopic.php?f=80&t=29


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Lixandru Dragos-Liviu
Posts: 8
Joined: Mon Sep 10, 2012 3:05 pm

Te salut, prietene :) ! Mă voi interesa cu privire la căţeluşă, însă doar prin intermediul mamei pot afla detalii de la prietena ei, doamna din Câmpina. Să ai o seară excelentă :)


User avatar
Adina
Posts: 18
Joined: Sun Jan 27, 2013 1:56 pm

Salut tuturor ,

Nu am mai postat de ceva vreme din lipsa de timp insa anul acesta am participat pentru prima oara in 2 expozitii si am obtinut si ceva rezultate :) , desi novice in ale concursurilor, la Targoviste si la Constanta . Vi-o prezint pe Allera mea in calitate de participanta la clasa deschisa in expo de club Targoviste:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Dar si o poza mai recenta a Bellei , mioritica mea la 10 luni .

Image

Intre timp pe langa casa s-au mai strans vreo 2 pisici culese din parc, 2 iedute , ceva pasari de curte dar a aparut si cel mai recent membru al familiei mele adica Yra :) :

https://s1320.photobucket.com/user/Adina ... Mai%202013

Sper sa va placa .


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Felicitări pt. participarea şi rezultatele obţinute la primele dvs competiţii. Dacă aţi făcut faţă la ringul de CG sunt convins că vă veţi descurca foarte bine şi la ringul de Mioritic.

Bella a crescut mult ! Cum reacţionează ciobăneştii dvs. la animalele de curte pe care le deţineţi ? O comparaţie dacă vreţi între Ciobanescul German şi Mioritic (chiar daca e pui).

Un preview al calendarului expoziţional pt. anul 2014 viewtopic.php?f=12&t=3966


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Adina
Posts: 18
Joined: Sun Jan 27, 2013 1:56 pm

Oliviu Secara wrote:Felicitări pt. participarea şi rezultatele obţinute la primele dvs competiţii. Dacă aţi făcut faţă la ringul de CG sunt convins că vă veţi descurca foarte bine şi la ringul de Mioritic.

Bella a crescut mult ! Cum reacţionează ciobăneştii dvs. la animalele de curte pe care le deţineţi ? O comparaţie dacă vreţi între Ciobanescul German şi Mioritic (chiar daca e pui).

Un preview al calendarului expoziţional pt. anul 2014 viewtopic.php?f=12&t=3966
Multumesc Oliviu pentru felicitari dar si pentru calendar. Intentionez sa ajung la Craiova cu toate 3 anul acesta. Cu privire la intrebarea ta catelele mele sunt toate alpha ceea ce imi da cateodata bataie de cap insa reactioneaza complet diferit la toate celalalte animale de curte. Lupii sunt in alerta continua , patruleaza non stop si probabil nu as mai avea nici o gaina daca pasarile ar fi libere:). Mioriticei a trebuit sa i le prezint si din acel moment le-a acceptat si le pazeste . De altfel la fel reactioneaza si cu oamenii, daca ii poftesc in curte ii accepta fara nici o problema, daca insa ar intra singuri ar fi vai de ei.

Iedutele o fascineaza pur si simplu si ar dormi probabil cu ele daca as lasa-o sa stea in saivan.

Cred ca am insa, si prin comparatie cu Ursa (veterana) , cea mai indaratnica mioritica posibil . Pentru ea de fiecare data atunci cand nu vrea sa faca ceva imi trebuie multa rabdare si perseverenta si in functie de ce ii cer cateodata nu merge nici cu recompensa oricat de gustoasa ar fi aceea. Ca de ex. mersul cu masina . Caz extrem, se tranteste la pamant si gata!:) .

Ar fi multe de povestit , ca rase convietuiesc foarte bine impreuna si se completeaza reciproc. Astazi Bella o va vedea pentru prima oara pe Yra care are 2 luni 1/2 si sunt curioasa sa vad cum va reactiona .


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Superba nemtoaica!! Are un cap foarte frumos. Felicitari! :)


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Klaus, ne-ai scăpat de mouse ! Se destramă ferma !

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Diverse & Cafenea”