Curriculum vitae - Cezar Osiceanu

cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

cezar osiceanu scrie:
Domnule Pana ati sustinut ca sunt un aviator ratat si ca nu am realizat nimic in viata asa ca eu mi-am postat aici cv-ul profesional si chinologic ( mai pe scurt) si va invit si pe dvstra sa vi-l publicati ca apoi sa poata fi ambele comparate de catre ceilalti cititori si sa decida ei care ce si cum.
Ce ziceti aveti ceva de aratat sau doar dati din gura ca o tata roma si atat!
Curriculum Vitae
NUME: Osiceanu Dan Cezar

ADRESA: Bucuresti,str.Popa Tatu,nr.66,sector 1
Mail :cezarosiceanu@yahoo.com Telefon: 0744319130

DATA / LOCUL NASTERII : Bucuresti, 01.04.1964

POZITIA ACTUALA : Pilot Comandant ATR 42/72 - 500 TAROM si F/O pe Airbus 310 ( adica am dubla calificare pe doua tipuri de avion unul de 22 de tone si 70 de pasageri si altul de 164 tone si 270 de pasageri. In Tarom doar doi piloti au aceasta dubla calificare pe aceste tipuri de aeronave. )
Pozitia 18 din peste 200 ca vechime neintrerupta in companie dintre pilotii Companiei Tarom.

ISTORICUL CARIEREI:
2014 - F/O ARBUS 310
2006 - 2014 Pilot Comandant LH/RH ATR 42/72 - 500 TAROM
1999 - 2006 F/O ATR 42-500 TAROM
1995 - 1999 F/O BAC 1-11 TAROM
1993 - 1995 F/O AN-24 TAROM
1988 - 1993 Pilot Comandant AN-2
1985 - 1988 F/O AN-2 la Intreprinderea de Aviatie Utilitara Bucuresti
1982 - 1985 IAR 823 si AN-2 in Scoala Militara de Ofiteri de Aviatie Aurel Vlaicu
1980 – 1982 ZLIN 526, ZLIN 726, IS 28 M elev al Aeroclubului Clinceni si al Liceului de Aviatie Bucuresti ( adica zbor de la 16 ani iar anul acesta implinesc doar 34 de ani de activitate in aviatia romana )

ALTE ACTIVITATI
1999 - 2005 si 2009 – lider de sindicat in sectiunea sindicala a detasamentului ATR. Am organizat singur toata campania de presa a pilotilor in greva din 2005, am gasit si indicat in scris toate falsurile si ilegalitatile facute de conducerile sindicale in detrimentul pilotilor Tarom,etc
1999-2003 membru al Clubului Roman de Presa
2000 Vicepresedinte al Autoritatatii Canine Romane in cadrul Ministerului Agriculturii

ABILITATI: Engleza - nivel 5 international atestat de catre Autoritatea Aeronautica Cvila Romana AACR
Franceza – mediu,
Chineza - mediu ( am studiat 7 ani in scoala generala si am fost singurul elev din Romania care a dat teza la aceasta limba. Nu am fost trimis in China pentru continuarea studiilor liceale ca urmare a faptului ca in dosarul meu scria ca bunicul a fost ilegalist la Grivita Rosie in echipa lui Lucretiu Patrascanu, ca fratele lui a fost legionar de "rit vechi" in echipa profesorului Jumanca, ca strabunicul meu a fost maresalul Averescu eroul de la Marasesti, Marasti si Oituz si ca fratele tatalui meu a murit la Cotul Donului dupa ce desi ranit grav si lasat la vatra a cerut reinrolarea in armata romana ca sa perticipe la luptele date pentru eliberarea Basarabiei)

Computer – Windows, Office, mediu
EDUCATIE:

1982-1985 Scoala Militara de Ofiteri de Aviatie Aurel Vlaicu Bobocu Buzau
1978-1982 Liceul de Aviatie specialitatea mecanic motoare de avion, Bucuresti
1969-1978 Scoala Generala 128 clasa cu predare in limba chineza, Bucuresti


CURSURI

2009 Curs de instructori de zbor , Academia de Aviatie - Bucuresti
1992 Curs de politie sanitar veterinara, Inspectoratul Sanitar Veterinar de Stat - Bucuresti
1995 Curs de arbitru chinolog national UACHIR
1996 Curs de arbitru chinolog international Facultatea de Medicina Veterinara - Bucuresti

EVENIMENTE SPECIALE:

1. 2009 – Am adus cu succes a avionul la sol dupa impactul cu o barza in cursa Otopeni-Iasi. In urma acestui incident, avand aprobarea dlui Director de Zbor din acea perioada,Dobrovolschi Emil, am decis sa execut zborul cu aeronava avariata catre Otopeni pentru a putea fi reparata mai rapid si in conditii tehnice cat mai bune dorind ca interesele Companiei Tarom sa fie cat mai putin afectate de acest incident nefericit.
2. 2006 - 2010 – Am executat zboruril si aterizari in conditii de siguranta cu defectiuni tehnice la trenul de aterizare ( tren blocat in pozitia escamotat, cauciuc spart ca urmare a blocarii sistemului de franare,etc ) sau la motoare si sistemele de navigatie ( am fost lovit de un fulger si am zburat ( 30 minute) si aterizat in furtuna folosind doar standby instruments la Munchen,am avut 0,2 g in zona Otopeni in timpul apropierii initiale in conditii de furtuna severa,etc,etc.)

SPRIJINUL DIRECT ADUS COMPANIEI TAROM

1. In anul 1995 in prezenta reprezentantului juridic al Companiei, dl Mircea Stangu, am obtinut, pe baza dovezilor aduse de mine, anularea tuturor acuzatiilor aduse echipajului avionului BAC 1-11 al Companiei Tarom de catre membrii comisiei de cercetare a accidentului produs la aterizarea pe aeroportul Arlanda.Respectiva comisie dorea sa scoata ca vinovat echipajul Tarom si nu greseala controlorului de trafic local.
Cu aceasta ocazie am scris articolele de presa impreuna cu redactorii ziarelor respective pentru a putea fi corect transmisa opiniei publice situatia si cauza reala a accidentului respectiv.
2. In anul 1994 am organizat si condus o echipa a televiziunii PROTV care a realizat gratuit o emisiune dedicata in intregime Companiei Tarom in legatura cu zborul pe rutele deservite de avioanele ANTONOV AN-24. Precizez ca in acea perioada exista un competitor puternic pe piata locala in persoana Companiei DacAir si ca o serie de evenimente de zbor petrecute cu avioane ale Companiei Tarom creasera o imagine nefavorabila acesteia in mass media si in opinia publica interna.
3. In urma accidentului de la Balotesti cu aeronava Companiei Tarom au aparut in presa diverse stiri complet defavorabile si neadevarate care puneau compania, angajatii si personalul decedat in situatii nefavorabile si total false. Impreuna cu dl cdt Tanasoiu Sorel am reusit sa gasesc modalitatile optime de eliminare a acestor pseudo stiri si am gasit in afara companiei modalitati directe de ajutorare a copiilor si familiilor membrilor echipajului decedat, in anumite limite manageriate de catre conducerea de atunci a sindicatului SPNT.
4. In anul 1998 am realizat o emisiune la aceeasi televiziune PROTV in care am prezentat si activitatea mea ca pilot al Companiei Tarom facand publicitate directa si gratuita acestei companii prin imagine, text si comentarii.
5. In 23 decembrie 2007 impreuna cu echipajul condus de mine si avand acordul expres al Pilotului Sef din acea perioada, dl Rusnac Iulian, am realizat, executand in interesul Companiei Tarom, recordul de duty time al unui pilot al acesteia, zburand in aceeasi zi tronsoanele LRCL – EDDM - LRSB – EDDM – LRCL – LROP ( Cluj-Munchen-Sibiu-Munchen-Cluj-Otopeni). Cu aceasta ocazie am adus Companiei Tarom o economie greu de calculat si astazi tinand cont ca media de pasageri per tronson a fost de 44 si ca in proportie de 75% erau pasageri de tranzit transatlantic ce ar fi trebuit rerutati pe cheltuiala Companiei Tarom. (Am decolat de la Cluj la ora 09.00 LT si am aterizat la Otopeni la 01.30 LT ziua urmatoare!)
6. Am acceptat inca din anul 2004, la solicitarea expresa si scrisa din partea Companiei Tarom, depasirea timpilor de zbor reglementati, pentru a contribui in mod direct la redresarea financiara a companiei. Mai mult decat atat am identificat si aratat dlui Cdt Adj al Det. ATR Ghergan A, modalitati de evitare a depasirii acestor timpi cu respectarea prevederilor legale si interne concomitent cu sustinerea eforturilor Companiei.
7. Am sprijinit financiar direct si personal Compania Tarom prin: nesolicitarea platii retroactive a diurnelor de deplasare neacordate pentru perioada 2004 – 2007, acceptarea folosirii aceleiasi uniforme timp de sapte ani consecutivi desi compania era obligata sa acorde aceasta tinuta de protectie odata la doi ani, etc.
8. Am realizat economii de combustibil extrem de importante la fiecare zbor si se pare ca si aici detin recordul pentru o economie de 500 kg de petrol pe tronsonul LRSB – EDDM efectuat cu avionul ATR 72 – 500 si respectiv 990 de kg pe cursa LROP-LRCL-LOWW si retur cu avionul ATR 42-500. Toate aceste economii sunt specificate in mod clar pe fiecare FIC la cursele efectuate de mine si sunt in cuantum de 13 tone in 25 de curse efectuate in perioada ultimelor sase luni
9. Am identificat si propus rute de operare si mijloace de economisire si reducere a cheltuielilor Companiei Tarom direct conducerii acestei companii din acea perioada: dna Director General Brutaru Ruxandra si dnul Director de Zbor Dobrovolschi Emil.
10. Am colaborat direct in cadrul programelor diferitelor posturi de televiziune si radio nationale si a presei scrise din Romania in cadrul eforturilor de explicare a fenomenelor periculoase zborului cauzate de catre explozia vulcanica din Islanda, a accidentelor de aviatie de la Smolensk si Tuzla, a legii pensiilor pentru personalul aeronavigant din Romanie,etc ocazii cu care am facut o buna imagine Companiei Tarom

Hobby-uri:
1. ACTIVITATI CHINOLOGICE

  • 1990 – am fost ales presedinte al Clubului de ciobanesti romanesti si caucazieni din cadrul Asociatiei Chinologice a Municipiului Bucuresti – ACHMB, membra a Uniunii Asociatiilor Chinologice Independente din Romania - UACHIR
    1991 – am inregistrat oficial la UACHIR Canisa de Romania ca si canisa de caini ciobanesti romanesti mioritici. Astazi Canisa de Romania este cea mai mare canisa de lume de ciobanesti mioritici avand peste 500 de produsi sau caini apartinandu-i.

    1992 – am conceput, realizat si condus cea mai mare campanie de presa din istoria mass mediei din Romania avand un subiect necomercial si de interes national: campania de omologare internationala a ciobanestilor romanesti mioritic si carpatin. In cadrul acestei campanii am produs si realizat emisiuni radio – tv, am scris si acordat peste 1000 de interviuri in intreaga mass medie interna si internationala, am organizat conferinte de presa si spectacole si concursuri chinologice,etc

    1993 – am conceput si pus in practica un program pilot denumit Cartea de Origine Romana sectiunea ciobanesti romanesti, program cu cuprindere nationala si internationala pentru identificarea si inregistrarea detinatorilor, crescatorilor si a cainilor ciobanesti romanesti din intreaga tara. Acest program avea rolul de a introduce rasele de caini ciobanesti romanesti in circuitul chinologic organizat prin refacerea si inregistrarea genealogiilor acestor caini, eliberarea de pedigree, inregsitrarile de afixe de crescator, dirijarea montelor, inregistrarea puilor,etc. In acest moment Cartea de Origine Romana sectiunea ciobanesti romanesti are inregistrate peste opt mii de exemplare de caini ciobanesti romanesti si se pregateste sa devina prima baza de date despre caini de rasa publica din lume

    1994 – am prezentat oficial pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si internationale la Chisinau un ciobanesc romanesc mioritic la un concurs international

    1995 – am prezentat oficial pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si internationale la Charleroi in Belgia un ciobanesc romanesc mioritic in cadrul Euro Dog Show – campionatul European organizat de catre Federatia Chinologica Internationala FCI

    – am realizat si prezentat primul film documentar despre ciobanescul romanesc mioritic in cadrul televiziunii RTL la Bruxelles, film difuzat in intreaga retea interna si internationala a acestei televiziuni.
    - am participat in calitate de invitat special impreuna cu cainele meu ciobanesc romanesc URSU – imagnea si etalonul acestei rase – la Bruxelles la manifestarile dedicate Zilei Nationale a Romaniei, actiune organizata in cadrul Primariei Bruxelles impreuna cu Ministerul Afacerilor Externe al Romaniei, Ministerul Apararii,etc
    1995 – am avut primul interviu scris si publicat in toate ziarele de limba franceza din Belgia despre ciobanescul romanesc mioritic

    - am avut prima emisiune dedicata animalelor de companie realizata de mine la Radio Total in Bucuresti
    1996 - am conceput si pus in aplicare Experimentul Azuga, un program de repopulare a Vaii Prahovei cu caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin. Daca la momentul demararii programului in Azuga nu era nici un caine ciobanesc romanesc autentic si inregistrat chinologic ca atare in circa 5 ani in zona erau inregistrati si participau la expozitiile chinologice organizate in zona peste 120 de exemplare.

    - am demarat impreuna cu alti chinologi campania de unificare a celor doua asociatii chinologice nationale si a chinologiei in general pentru a putea accelera procesul de omologare internationala a celor doua rase.
    - am obtinut calificarea de candidat de arbitru chinolog si respectiv de arbitru chinolog pentru rasele mioritic si carpatin la UACHIR si ACHR - ulterior unificarii acestor doua asociatii

    1997 - am pus bazele primului club national canin inregistrat juridic si fiscal destinat acestor rase nationale : CLUBUL NATIONAL AL CAINILOR CIOBANESTI ROMANESTI - CNCCR si am fost ales presedinte al acestuia din 13 decembrie 1997 si pana in prezent.

    1998 – am conceput, condus si realizat primul Campionat National al Cainilor Ciobanesti Romanesti din istoria miscarii chinologice nationale a carui prima etapa s-a desfasurat in Bucuresti

    - impreuna cu o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti condusa de academicianul profesor doctor Ioan Miclaus, compusa printre altii de catre profesorul dr. Andrei Tanase - sef al Catedrei de Chirurgie, profesorul dr. Alin Bartoiu - sef al catedrei de Reproductie Animala, etc am organizat si realizat masurarea a peste 400 de exemplare de caini ciobanesti romanesti provenind din intreaga tara si prezenti la acest eveniment

    - impreuna cu aceeasi echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti am realizat a doua restandardizare a raselor de mioritic si carpatin din istoria acestor rase si am inregistrat la Ministerul Agriculturii aceste standarde. Prima standardizare a fost facuta la Iasi de catre membrii Facultatii de Medicina Veterinara din Iasi si ai Ministerului Agriculturii in anul 1985 dar desi a fost publicat in Monitorul Oficial decizia ministrului agriculturii de inregistrare a acestor standarde dintr-o eroare textul lor nu a fost depus spre inregistrare odata cu cererea aferenta pierzandu-se astfel, cu efecte catastrofale pentru aceste rase, singurul document oficial legat de standardele lor pana in anul 1998.

    - impreuna cu ziarul Ziua, Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti, si Primaria Municipiului Bucuresti l-am adus la Bucuresti la Finala primului Campionat National pe seful Comisiei de Standarde al Federatiei Chinologice Internationale FCI , dr. Jean Maurice Paschoud – cel care respinsese prima documentatie trimisa acestei comisii din motive de incompetenta, greseli nepermise si amatorism. Impreuna cu acesta am intocmit si verificat intreaga documentatie necesara omologarii acestor rase.

    - am realizat si lansat cu aceasta ocazie a finalei primului campionat national prima revista din lume dedicata ciobanestilor romanesti, revista MOLDA MAGAZIN numarul 1:Tiraj 10.000 de exemplare, format A3, full color.
    - am introdus in Romania pentru prima oara cupele profesioniste acordate castigatorilor in locul paharelor de bere, a vazelor de sticla si a panglicilor folosite pana atunci.

    - in urma acestor realizari mi-a fost incendiata casa de catre autori necunoscuti in ziua plecarii sefului Comisiei FCI, , dr. Jean Maurice Paschoud, cu scopul vadit de a se distruge documentele existente la arhiva si documentatia intocmita, ( Incendiul a fost prezentat si la televiziunile nationale, casa nu avea asigurare,eu lipseam de acasa,etc )
    1999 – am realizat impreuna cu o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti program pilot de cursuri de instruire, pregatire si autorizare a unor candidati de arbitrii si arbitrii pentru rasele mioritic si carpatin.

    - am organizat al doilea Campionat National cu 7 expozitii in tara si in Bucuresti
    2000 – am conceput si propus spre aprobare ministrului agriculturii din acea vreme planul Autoritatii Nationale Canine din Romania. Propunerea a fost aprobata de acesta dar dupa circa 4 luni a fost respinsa de Guvernul Romaniei din motive politice legate de alegerile ce urmau sa se desfasoare in acea perioada.

    - in baza calitatii de membru al acestei autoritati am organizat, condus si prezentat pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si mondiale o delegatie formata din proprietari si crescatori de ciobanesti romanesti mioritici, arbitri si jurnalisti ai TVR la Campionatul Mondial de la Milano
    - am realizat si lansat al doilea numar al revistei bilingve MOLDA MAGAZIN in acelasi format A3, tiraj de 10.000 de exemplare, full color. Acest numar a fost apreciat la WORLD DOG SHOW Milano 2000 ca fiind cel mai frumos produs de gen prezentat acolo.

    - am oferit in mod public tenorului Luciano Pavarotti prezent special la Bucuresti cu ocazia concertului prilejuit de eclipsa un pui de ciobanesc romanesc mioritic. In cadrul aceleiasi campanii de popularizare a rasei prin intermediul diverselor persoane si personalitati artistice,politice, militare,etc am oferit mioritici dnilor Emil Constantinescu Presedinte al Romaniei, Adrian Nastase prim ministru al Romaniei, Sorin Ducaru ambasador in SUA, Misu Negritoiu, Florin Calinescu, prof Virgil Magureanu, Horia Brenciu,etc Astazi exista trimisi de mine personal mioritici in SUA, Franta, Germania, Italia, Spania, Austria, Coreea de Sud, Serbia, Bulgaria, Rusia, Ungaria,etc
    - ca urmare acestor realizari la scurt timp de la intoarcerea de la Milano,cainele meu : mioriticul URSU portdrapelul rasei, a fost gasit mort in curtea casei mele iar din analiza cazului facuta de catre seful Catedrei de Anatomie si Patologie al Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti rezulta ca a fost omorat prin folosirea de socuri electrice
    - am organizat al treilea Campionat National cu 7 expozitii in tara si in Bucuresti
    2001 – am conceput si realizat primul site despre aceste rase https://www.ciobanesti.ro

    - pe baza rezultatelor obtinute cu experimentul pilot lansat in 1993 am conceput, realizat si publicat prima baza de date din lume de tip Carte de Origine pentru ciobanestii romanesti in format electronic. In aceasta Carte de Origine se gasesc astazi inregistrate peste opt mii de exemplare, cu genealogiile aferente, fotografii, palmarese si alte observatii de strict interes chinologic

    2001-2005 – am realizat cate un campionat National si International pentru cainii ciobanesti romanesti in fiecare an, cu o medie de 7 expozitii anuale in Bucuresti si restul tarii si 160 de caini prezenti per expozitie

    2006 – am realizat si introdus pentru prima oara in Romania uniforme pentru arbitrii chinologi
    - am realizat un nou campionat International cu o 8 expozitii in tara si Bucuresti
    - am realizat o emisiune saptamanala destinata cainilor la Antena 1 impreuna cu Horia Brenciu

    2007 – am realizat si trimis in numele CLUBULUI NATIONAL AL CAINILOR CIOBANESTI ROMANESTI - CNCCR dosarul complet de omologare internationala a raselor mioritic si carpatin catre asociatia internationala UCI-AVDH. Acest dosar continea: dosarul tehnic, dosarul medical intocmit de o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti, dosarul foto, dosarul media, dosarul cu liniile de sange pe trei generatii cunoscute fara consangvinizare – 67 la mioritic si 19 la carpatin. La realizarea dosarului medical am colaborat direct cu sefii catedrelor de ginecologie-obstetrica si chirurgie la elaborarea celor trei lucrari stiintifice incluse in dosar.

    - reprezentantul UCI-AVDH a inmanat CNCCR in cadrul unei conferinte de presa tinute la Brasov scrisoarea de aprobare a inregistrarii si recunoasterii internationale a acelor doua rase de caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin.
    - constatand ca termenul acordat de catre cealalta asociatie internationala,Federatia Chinologica Internationala - FCI, legat de depunerea dosarelor de omologare de catre Asociatia Chinologica Romana se apropia de expirare, ca riscul pierderii acestei omologari la respectiva asociatie era real mai ales ca: dosarul fusese deja respins odata in anul 1995, ca nu existau decat situatii haotice si total neprofesioniste in cadrul activitatilor legate de aceste rase in cadrul ACHR membra a FCI, ca toata documentatia trimisa de ACHR catre FCI pentru omologare era inscrisa pe doar patru pagini format A4 si atat, am luat masura trimiterii si catre FCI a intregii documentatii realizate de catre CNCCR. Numai asa FCI a putut incepe omologarea internationala a mioriticului in cadrul ei.

    - am realizat un nou campionat International cu 15 expozitii in tara si Bucuresti adevarat record in materie
    - am realizat primul calendar pentru promovarea ciobanestilor romanesti in format A2, tiraj 10.000 de exemplare, full color
    2008-2009 – am realizat doua campionate internationale cu o medie de 6 expozitii
    - am realizat al doilea calendar de popularizare al raselor nationale in format A2, tiraj 10.000 de exemplare, full color
    2010 pana in prezent: - am realizat anual campionatele internationale aferente fiecarui an competitional in parte
    - am avut aparitii si prezentari ale raselor nationale la diverse televiziuni
    - am creat un nou site al clubului cu peste 300 de fotografii si articole de presa https://clubulnationaldecainiciobanestir ... nphoto.ro/
    - am continuat colaborarea cu Facultatea de Medicina Veterinara la Congresul de Oftalmologie Veterinara de la Bucuresti 2013

    - am conceput, realizat si pus in circulatie noul model de pedigree
    - am colaborat direct la realizarea primelor emisiuni filatelice cu caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin ca rase omologate international de catre Romfilatelia in anul 2013

    - am inceput lucrul la "Monografia rasei ciobanesc romanesc mioritic" si respectiv la " "Monografia rasei ciobanesc romanesc carpatin" lucrari ce vor defini aceste doua rase in lumea chinologica mondiala
2. Sportul
Sunt practicant frecvent al urmatoarelor sporturi: inot,baschet,schi si hochei. Ocazional practic fotbal american, rugby, calarie, scrima, volei. Am fost legitimat ca jucator amator la baschet si scrima timp de 4 si respectiv 7 ani. Am facut parte din echipele liceului de aviatie la baschet, volei si handbal.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Pana ce ati patit v-a cazut netul pe CV de nu il postati ca sa le putem compara pe ambele? Sau va este rusine de ce aveti in al dvstra?
Am vazut ca aveti deficiente de educatie si limbaj dar poate din cauza unei frecventari a chinologiei din ACHR si nu din cauza educatiei primite de la parintii dvstra acasa in cei 7 ani de baza.


alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Domnule Osiceanu,

Conform CV-ului detaliat mai sus, pot spune ca ati fost un om foarte ocupat si pasionat :)


Cu stima,
Alin


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Dle Alinzmara, intradevar mi-a luat mult timp din viata personala dar legat de ciobanestii romanesti si aviatie nu regret nimic din acel timp acordat! Cand faci ceva cu pasiune si crezi in ceea ce faci nu mai conteaza prea mult restul! Nici ca te injura unul sau altul care au auzit despre tine din povesti precum cele spuse despre Vald Tepes de catre negustorii germani suparati ca acela ii pusese sa plateasca vama la fel ca pe toti ceilalti!


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm



[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

Clubul Animalelor la OTV

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]


https://antiosiceanu.forumhit.ro/federa ... la-fci-f3/

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]


https://bumbacghe.sunphoto.ro/Expo_Ilis ... _sept_2010

Stirile PROTV de duminica :
https://stirileprotv.ro/video/86-de-ciob ... a/60447555


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Stimati iubitori ai raselor nationale de caini ciobanesti,
incepand din luna august au intrat, in premiera, in circuitul filatelic national si mondial timbrele ce reprezinta cele doua rase de caini romanesti:mioritic si carpatin.
Permiteti-mi va rog, ca in numele Clubului National de Caini Ciobanesti Romanesti si al meu personal, sa va multumesc pentru sprijinul acordat cresterii si dezvoltarii acestor doua rase superbe pe tot parcursul activitatilor de omologare nationala si internationala ( anul 1998 si respectiv 2005 ) dar si dupa aceea.
Cu deosebita stima,
Cezar Osiceanu
Presedinte CNCCR
"Organism unic abilitat sa se ocupe in plan intern si international de toate problemele legate de cainii ciobanesti romanesti" din ordinul Ministrului Agriculturii inca din anul 1998
https://www.clubulnationaldecainiciobane ... unphoto.ro
www.canisaderomania.sunphoto.ro

Imaginile de pe timbre ii reprezinta pe cei doi celebrii etaloni si campioni nationali si internationali ai raselor de caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin, adica pe URSU si VADIM DE ISTRATOIU!
Cei doi caini au fost alesi ca fiind cei mai reprezentativi caini din istoria celor doua rase nationale.
Pozele se pot vedea la
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... lie_canina
si la
https://canisaderomania.sunphoto.ro/Filatelie_canina


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

1995 Ziua Nationala a Romaniei la Bruxelles
In urma primei participari la un Campionat European a unui ciobanesc romanesc mioritic si a prezentarii primului film documentar despre aceasta rasa facuta in Europe de postul RTL, am avut placerea sa fiu invitat impreuna cu Ursu sa particip la acest eveniment sarbatorit in Bruxelles de catre fiecare stat nou membru al Uniunii Europene.
De data aceasta am plecat cu avionul din Romania si dupa multe peripetii legate de cusca prea mica,etc am ajuns in fine la Bruxelles unde ne asteptau prietenii Romaniei si ai ciobanescului romanesc Dan Banica si Marc Degimbe.
Ziua in care am participat la acest eveniment a fost una neasteptat de frumoasa pentru ca in acea perioada a anului in Belgia ploua indelung.
Emotii,presa,curiosi.romani de peste tot,un alai urias au insotit delegatia noastra la Primarie si apoi in spatiul de langa statuia lui Manneken Piss simbolul orasului Bruxelles.Statuia a fost imbracata cu acest prilej in port de cioban roman si Ursu si Molda de Romania au asigurat autenticitatea tabloului,eu am adus din tara branzeturi specifice iar consulatul Romaniei a avut grija ca cele mai alese vinuri romanesti sa fie si ele prezente acolo.
La ceremonia din cadrul Primariei Ursu a fost centru atentiei si acolo mi-a fost dat sa aud cel mai frumos compliment adus lui de la o romanca plecata din tara de peste 30 de ani:"Ursule tu esti Badea Cartan al ciobanestilor romanesti!"
https://clubulnationaldecainiciobanestir ... _Bruxelles


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Cezar Osiceanu in Romanian VIP USA

Cainii ciobanesti romanesti, mandrie nationala sau afacere politica?
11 January 2007

--------------------------------------------------------------------------------


Adina Cicort

Circul omologarii raselor de ciobanesti romanesti

in ultimii ani, asistam la un spectacol inedit si anume: incercarea de omologare a trei rase romanesti de caini ciobanesti: Mioritic, Carpatin si de Bucovina. incepand cu anul 1990, cand din Asociatia Chinologica Romana, s-a desprins Uniunea Asociatiilor Chinologice Independente din Romania (revenind mai tarziu in cadrul AChR), doar prima ramanand afiliata la Federatia Chinologica Internationala, incepe un circ, (specific noua, romanilor, din pacate) al crescatorilor si iubitorilor raselor canine din Romania. Pana in prezent, schimbarile, mutarile, certurile si mai ales scandalurile publice stau la baza istoriei asociatiilor canine din Romania, care poarta care mai de care tot felul de nume, de ma intreb ce vor inventa cand combinatiile de cuvinte tematice vor lua sfarsit. Pana atunci trebuie probabil sa luam un carnetel si sa notam toate variantele posibile, fiindca pana in prezent, in afara de diverse mici asociatii si fundatii, avem:UAChIR (mentionata mai sus), AchR- Asociatia Chinologica Romana, CCR-Clubul Ciobanestilor Romanesti, CNCCR (Clubul National al Cainilor Ciobanesti Romanesti, Mioritic Club, si cine stie ce si cate mai urmeaza?! Jocuri de culise, interese din interiorul tarii, ale anumitor crescatori carora nu le ajunge plapuma, dar si din afara tarii, ale dragilor nostri vecini care nu s-au saturat de cat au castigat pe seama romanilor secole la rand, acestea fac obiectul si subiectul faptului ca nici in acest moment, Romania nu a obtinut oficial recunoasterea completa a existentei raselor sale endemice, rase ce dateaza pe aceste meleaguri inca dinaintea epocii neolitice, dupa cum dovedesc anumite izvoare istorice.

in prezent, s-a ajuns la doar doua tabere adverse, tabara celor din Asociatia Chinologica Romana in cadrul carora exista (se spune) un Club al Ciobanestilor Romanesti, si cea de a doua tabara, reprezentata de Clubul National al Cainilor Ciobanesti Romanesti. Primii, AChR, sunt cei care au introdus dosarul de omologare la FCI, dosar acceptat, si care sustin existenta celor trei rase de ciobanesti. A doua, CNCCR, are puncte de vedere diferite, sustinand existenta a doar doua rase de ciobanesc romanesc si anume a Mioriticului si a Carpatinului, insa nu si a celui de Bucovina. De fapt se pare ca singura rasa asupra careia nu exista controverse este Mioriticul.

Efortul depus de AChR, culmineaza doar cu recunoasterea provizorie- Provisional Basis Recognition- de catre Comitetul General al Federatiei Chinologice Internationale (F.C.I.), in data de 6 iulie 2005 la Buenos Aires, a doua dintre cele trei rase nationale, si anume : Ciobanescul Romanesc Carpatin si Ciobanescul Romanesc Mioritic. Cu privire la Ciobanescul Romanesc de Bucovina, s-a hotarat ca reluarea discutiilor sa aiba loc, dupa rezolvarea dosarului Ciobanescului Balcanic. Lupta este departe de a fi castigata. Din cate se pare, urmeaza inca zece ani de asteptare, timp in care va fi urmarita amanuntit evolutia acestor rase. Dar, poate ar fi fost de mult recunoscuti, daca sustinatorii si iubitorii cainilor ciobanesti, ar fi fost cu totii cinstiti si uniti in demersurile de punere in drepturi a unor rase ce apartin acestor pamanturi romanesti si acestei natiuni. in schimb, afacerile ilicite si dorinta de imbogatire peste noapte a unor asa zisi iubitori de animale au promovat acest circ. Si nu e greu de afirmat ca este un circ, ar fi suficient sa accesezi online forumurile posesorilor de caini ciobanesti din Romania, si sa urmaresti acolo, printre dezbateri intepatoare, copii de communicate mai mult sau mai putin oficiale si/sau adevarate, zvonuri si mitocanii, discutiile compatriotilor nostri care adauga sarea si piperul tragicomediei omologarii ciobanestilor romanesti.

Ramane greu de crezut ca un adevarat pasionat de ciobanestii romanesti, are viata usoara in Romania pe un asa fundal tulbure si in lipsa unor legi eficiente sau macar a respectarii celor existente. Dupa cum afirmam mai sus, colac peste pupaza, intreaga mascarada interna face probabil, deliciul audientei europene, care nu are nici un interes sa adauge rase noi in condicele international, mai ales ca rusii, ungurii, sarbii si bulgarii au si ei rasele lor de ciobanesti, de mult recunoscute oficial la nivel international. Punerea in drepturi a ciobanestilor romanesti, nu numai ca le-ar face concurenta, le-ar scadea vanzarile si renumele mondial la concursuri, dar cine stie, poate ar aduce la iveala chiar si unele nedreptati facute si pe acest plan, Romaniei, cum ar fi de exemplu, cazul copoiului ardelenesc omologat de vecinii nostrii unguri. Totusi, incercand sa trecem cu vederea aceste jocuri de culise, printre Ce Ne Ce Ce Reuri si Ce Ce Reuri, A Ce Has Reuri si Fe Ce I uri , pentru un simplu iubitor de animale, care doreste sa cumpere un caine romanesc, e mare bataie de cap! Si mai ales pentru noi, cei din strainatate, daca dorim sa achizitionam un ciobanesc romanesc, cu sau fara omologare de la Fe Ce I, ci doar de dragul rasei si mandriei nationale, e chiar mai greu! Putem foarte usor cade prada escrocilor care vand aceste suflete nevinovate sau altele presupuse ca apartinand rasei ciobanesti, pe baza unor acte si documentatii false si la preturi exagerate.

insa cum speranta moare ultima, sper ca pe viitor, noi, romanii care iubim animalele, si mai ales, cainii nostri romanesti, pentru care nu avem nevoie de nici o omologare, noi stim ca sunt adevarati si sunt ai nostri, sa putem avea mediul propice achizitionarii si cresterii acestora. Este pacat sa nu ajutam la perpetuarea acestor rase de animale, ce poarta in gene datoria si devotamentul pentru stapanii lor, caini puternici si curajosi pe care ni-i amintim din povestile bunicilor, din vacantele petrecute la tara si din serile cu foc de tabara, branza proaspata, cas, urda si mamaliguta aburinda de la stana din varful muntelui.

Sfaturi pentru cei care doresc sa cumpere un caine ciobanesc mioritic

Vorbim acum doar despre mioritic pentru ca, asa cum afirmam mai sus, este singura rasa asupra careia nu exista controverse. Despre caracteristicile fizice si comportamentale ale Mioriticului vom preciza aici doar cateva in cele ce urmeaza, pentru oricine doreste sa afle mai multe pe aceasta tema, exista numeroase surse de documentare, in special online. De aceea precizam ca Mioriticul este un caine de tip molosoid, de talie mare si cu osatura puternica. Blana, lunga, de diferite culori: alb complet, gri complet sau alb cu pete gri sau negre, are un miros specific, miroase a oaie (e adevarat, nu este doar un mit!) De inaltime variand in jurul a 70 de cm, sunt caini foarte rezistenti, care pot suporta conditii de viata extreme. Vesnic aparatori ai turmei si proprietatii, acesti caini nu trebuie dresati pentru paza si protectie, acestea fiindu-le instinctive. Extraordinar de atasati stapanului si familiei, au o slabiciune pentru copii.

Ce trebuie sa stim inainte de a cumpara un Ciobanesc Romanesc?

Pentru acest capitol, am apelat la experienta doamnei Alina Stanciu din California, care a avut norocul sa intalneasca oameni de calitate si adevarati iubitori si crescatori ai rasei Mioriticului in Romania. Astfel, familia Stanciu este posesoarea unui superb exemplar de Ciobanesc Mioritic de Casa Negritoiu. Catelul se numeste Roxi, si a ajuns in San Francisco in septembrie 2005, la varsta de 11 saptamani. Din informatiile noastre, este primul mioritic ajuns in California. Iata ce ne sfatuieste Alina :
“in primul rand, este de preferat a contacta un crescator, chiar daca in general preturile practicate de acestia sunt mai ridicate, datorita cheltuielilor mai mari. Crescatorii sunt oameni pasionati, care considera cainele ca fiind parte din familie, ii iubesc si doresc sa se asigure de conditiile benefice asigurate in viitorul camin. in general, un crescator cu caini de calitate nu are nevoie sa puna anunt in ziar si eventual are si o lista de asteptare. Pentru a importa un caine din Romania, vorbiti dinainte crescatorul insa recomand sa mergeti personal sa-l luati. Pentru a fi adus an Statele Unite, un caine are nevoie de toate vaccinarile la zi, plus un certificat medical, care sa ateste faptul ca este sanatos si ideal ar fi sa fie adus inainte de implinirea varstei de 3 luni. Daca il aduceti personal, costul transportului este in general cat al unui bagaj in plus (aproximativ $130), daca insa nu va puteti permite timpul de a face o calatorie in Romania si nu aveti pe nimeni sa il aduca, problema se agraveaza, costul transportului ajungand undeva in jurul sumei de $2400, in functie de marimea si greutatea cainelui. Pretul de vanzare a unui mioritic variaza intre $600 si $1000, in functie de cerinta pietei. in afara Romaniei sunt foarte putini crescatori de mioritici. Roxi are acum 6 luni si jumatate, masoara 68 cm si are aproximativ 40Kg. Este prietenoasa si jucausa cu orice copil si orice caine, iar in aceeasi masura, ascultatoare si gata sa-mi faca pe plac. S-a atasat de fetita noastra instantaneu, din momentul cand am adus-o acasa.”

in incheiere, recomandam oricarei familii de romani, achizitionarea unui pui de Ciobanesc Romanesc, mai mult sau mai putin din motivul sentimentului national, cat mai ales pentru sprijinirea perpetuarii si recunoasterii mondiale a acestor rase, care au fost si sunt de secole aparatorii si prietenii de nadejde ai bunicilor si strabunicilor nostri.
Daca doriti sa impartasiti experientele personale si opinii, sau daca aveti intrebari despre rasele de ciobanesti romanesti, o puteti contacta pe doamnna Alina Stanciu, la e-mail: ali-sta@earthlink.net


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Revista Lumea

Alegoria Ciobanescului romanesc

Despre Ciobanescul romanesc Carpatin se vorbeste mai putin. Standard de rasa, ca si pentru Mioritic, exista, este aprobat de Ministerul Agriculturii si supervizat de nr. 1 in chinologia mondiala. Dr. Jean Maurice Paschoud. Din pacate, neomogenitatea la nivel de exemplare, in teritoriu, face mult mai greoaie omologarea internationala a Carpatinului.


Opinia publica romaneasca, prin intermediul mass-media, a aflat si afla in continuare ce inseamna alegoria omologarii internationale a cainilor Ciobanesti romanesti. Pe cand prima cupa, castigata de un Mioritic ori un Carpatin intr-un targ international?!



Zona Sibiu

Talia: mijlocie
Blana: par lung, lanos, pe tot corpul
Culoarea: si exemplare vinetii
Relief: mai accidentat, stancos, pasuni mai rare si mai putin intinse
Turme: cateva zeci de oi/turma
Hrana: mai putina, datorita numarului redus de animale in turma
Rapitori: mai putin numerosi
si de talie mai mica

Zona Bucovina,
Moldova de nord

Talia: mare
Blana: par lung, lanos, pe tot corpul
Culoarea: predomina albul
Relief: movile, dealuri line, pasuni intinse si padure
Turme: sute de oi/turma, foarte multe turme
Hrana: mai consistenta, mai multa
Rapitori: destul de numerosi si de talie mare



Expozitie canina

Duminica Floriilor. Sarbatoare. Prilej de bucurie. De intalnire cu prietenii, chiar si cu prietenii... patrupezi. Sugestia si invitatia au venit din partea Clubului National de caini Ciobanesti Romanesti si a AChR - Calea Mosilor. La prima expozitie canina a anului, organizata la Patinoarul Floreasca, o expozitie de frumusete, deschisa tuturor raselor si tuturor categoriilor de varsta, s-a fixat o taxa de inscriere cu mult mai mica decat cele percepute in cursul anului. Si surprize. Premii, o multime, nu doar pentru concurentii patrupezi, ci si pentru cei carora acestia le infrumuseteaza viata. Ba, inca, si premii pentru... simplii spectatori.
In Duminica Floriilor, prima expozitie canina a anului inseamna, pentru sustinatorii Ciobanescului romanesc, si o buna ocazie de a atrage atentia opiniei publice asupra necesitatii ca acest caine sa fie, in sfarsit, legitimat international.
Relatii la tel:
094.31.91.30; 092.54.55.44
Mai au cateva zile, caci pe la jumatatea lui aprilie incep sa urce turmele,
si ies din somaj. Din somajul tehnic, acela care le permite, cateva luni bune in fiecare an, sa-si adune fortele, sa-si dreaga blana si pielea, nu rareori insemnate de coltii afurisitelor de rapitoare. Caci mare, mare pohta de mioare au lupii si ursii din muntii nostri!

Apoi, sunt atat de multi, incat ar scadea simtitor deficitul bugetar daca Romania ar putea exporta parte din aceste salbaticiuni, inmultite aproape cu nemiluita in ultimele doua, trei decenii in tara romaneasca. Lupi si ursi care lipsesc sau, cel putin numeric, nu se pot incadra printre necuvantatoarele ce alcatuiesc fauna multor tari europene. Tari care au insa rase de caini ciobanesti omologate international, paradoxal, nu pentru ca au nevoie de paznici patrupezi pe langa turmele din Alpi, de exemplu, pe unde rapitori mai sunt doar prin rezervatii naturale, ci pentru ca dregatorii chinologi in cauza au stiut sa duca la bun sfarsit, simultan, munca stiintifica, lobby-ul financiar si economic. Astfel, cainii dumnealor, fara obiect de activitate specific, biologic chiar, au parte de recunoastere internationala. Adica rasele sunt omologate in circumscriptia Federatiei Chinologice Internationale.
Ciobanestii romanesti, Mioritici si Carpatini, nu pot intra, la ora actuala, in ringurile competitiilor internationale. Nu au, inca, recunoastere din partea organismului international specializat. Of! Scancim noi, bipezii! Nici UE, nici NATO, dar nici in... patru labe nu putem intra in Europa?!

Om rau!
In fapt, e vorba despre... descalecatul si incalecatul cainilor Ciobanesti romanesti. Cronologic, mai intai a fost descalecatul si anume Descalecatul Moldovei. Legenda inspirata din acele vremi spune ca, umbland neinarmat, un domn roman s-a trezit fata-n fata cu dusmanul al carui arc era incordat, iar tolba plina de sageti. Domnul insa o avea alaturi pe Molda, cateaua lui credincioasa. Nici o posibilitate de riposta, nici o sansa de scapare pentru cel de os domnesc. Nimic nu parea ca va opri sageata sa-i loveasca pieptul. Dar Molda, cainele ciobanesc, s-a pus scut intre arma si stapanul cel iubit. A scapat domnul, s-a stins Molda.
In Romania, descoperirile arheologice ale regretatului profesor Vasile Ghetie au dovedit existenta si activitatea utilitara pe langa pastori a unor caini de tip molosoid inca din prima suta de ani de dupa Iisus. In scrierile calatorilor ce au traversat tinuturile mioritice in evul mediu tarziu si chiar intr-o serie de stampe, regasim caini care pazesc turme, cainii pastorilor. Balade si doine, nu putine, dau viata lirica unor peisaje in care de paza stau, semeti, cainii de turma.
Administrativ, in cadru organizat ca sa zicem asa, ii intalnim pe eroii nostri din specia Canis familiaris metris optimae, la sfarsitul anilor 20 ai acestui secol, cand apar si primele incercari de standardizare a celor doua rase, Carpatin si Barac (astazi Mioritic - n.a.), demarate de Asociatia Canina Regala Romana. Munca stiintifica se deruleaza pe parcursul mai multor ani interbelici si abia in 1935 se nasc primele proiecte de standardizare a cainilor Ciobanesti romanesti. Din pacate, razboiul, apoi molima comunista impiedica dezvoltarea chinologiei romanesti, implicit a preocuparilor pentru studiul, standardizarea si omologarea internationala a celor doua rase, Mioritic si Carpatin.
Totusi, apare o „disidenta chinologica" in 1983, o data cu infiintarea, la Radauti, a unei canise. Si pentru a fi tolerata de un regim de bipezi dintr-o rasa ideologica indoielnica, la unul dintre capetele lesei din mana lui Nicu Ceausescu ajunge un Ciobanesc romanesc Mioritic. Dupa sute de ani, din nou, un caine de turma langa un picior de os domne..., pardon, tovarasesc. Canisa se duce de rapa, si prin grija unor „carmaci chinologi", dupa niscaiva luni de functionare. Cresterea si detinerea de caini Ciobanesti romanesti, ca de altfel de orice alt catel de rasa, raman dupa defunctul experiment de la Radauti, ca si inainte, mostre de lux decadent, astfel catalogate printr-un decret absurd.
Ultima rea ursitoare a cainilor Ciobanesti romanesti avea sa blesteme nu ditamai omologarea internationala a celor doua rase neaose, ci chiar omologarea nationala. Facem „rapel" aici la incercarile de standardizare oficiala ale Asociatiei Chinologice Romane, care depune o cerere in acest sens si doua proiecte de standardizat la Ministerul Agriculturii, la inceputul anilor 80. Standardele, in caz ca au fost aprobate - nu exista astazi documente care sa ateste acest lucru -, nu au fost publicate in Monitorul Oficial. Adio, asadar, autoritate juridica. Ne intrebam: ursitoare rea sau mai degraba incompetenta „carmacilor chinologici"?

Scurt tratat de meschinologie

Adica, ne aflam in 1990, anul nasterii „chinologiei democratice originale". Asociatia unica, AChR, sufera o divizare. Se naste Uniunea Asociatiilor chinologice Independente din Romania. Care se muta in str. Popa Tatu nr. 61, Bucuresti. AChR ramane in Calea Mosilor, Bucuresti. Ultima ramane afiliata la Federatia Chinologica Internationala. Ultima are, doar ea, dreptul sa emita pedigree-uri cu sigla FCI. UAChIR emite si ea acte, folosind fara nici un drept sigla FCI. In 1996, AChR - Calea Mosilor fuzioneaza cu UAChIR - Popa Tatu. Se naste AChR - Popa Tatu. Cu calitatea de membru asociat, nu plin, la FCI. In 1998, cineva din fosta AChR - Calea Mosilor contesta fuziunea amintita si reuseste sa obtina la Tribunalul Municipiului Bucuresti, in instanta, o hotarare care anuleaza juridic fuziunea, implicit modificarile de sediu si de statut.
Cine a avut rabdarea, inzestrat sau inzestrata fiind, indestulator, cu sinapse, sa inteleaga ceva din meleul Calea Mosilor - Popa Tatu are ocazia acum sa rezume intreaga stare de fapt intr-un singur cuvant: meschinologie. Cuvant care, din pacate, reprezinta formula lingvistica pentru proces ce afecteaza munca celor care cred si fac posibila omologarea internationala a celor doua rase de caini romanesti. Obiectiv plasat in iunie a.c., cand in Mexic va avea loc Conferinta internationala a FCI. Forul care va putea admite, sub exprimarea „in curs de omologare", destinul international al Ciobanestilor romanesti. Dr. Jean Maurice Paschoud, presedintele Comisiei de standarde a FCI, a fost in decembrie la Bucuresti, invitat de Clubul National de Caini Ciobanesti Romanesti („unicul organism neguvernamental abilitat sa se ocupe, pe plan intern si international, de toate problemele legate de cainii Ciobanesti romanesti" prin adresa nr. 17176/28.04.1998 emisa de MAA - n.a.) la „Parada Ciobanestilor Romanesti". I-a vazut, i-a placut, iar acum este cel mai puternic sustinator al Mioriticilor si Carpatinilor la FCI.

Lupta, de la egal la egal, doar cu ursul

„Pastorul" standardelor FCI a fost, asadar, de curand la Bucuresti, pentru a studia la sursa Ciobanescul romanesc. Mioriticii si Carpatinii nu vor mai fi judecati dupa albumele, cartile de specialitate editate in spatiul Schengen. Apropo, va recomandam o astfel de lucrare: Ciobanestii din Est, autori Maurie Paule si Daniels Moulin. In care Romania este „o tara unde populatia s-a apucat de oierit in 1797, o data cu aducerea in Crimeea a mioarelor Merinos din Spania" (!!!). In cartea cu pricina, cainii nostri sunt numiti, negru pe alb, „Giebanescii romanesti".
Orice discutie chinotehnica despre Ciobanestii romanesti trebuie sa demareze o data cu recunoasterea realitatii paleontologice, anume ca, din Anglia si pana la poalele Caucazilor, putem observa doua varietati mari de caini de turma cu acelasi stramos - cainele de tip molosoid. Este vorba de ciobanescul cu par lung si de cel cu par scurt. Daca initial cele doua rase au avut o structura fizica deosebit de mare si de puternica, in functie de o serie intreaga de conditii, in epoca moderna exemplarele au evoluat diferit de la nivel de conformatie musculara, osoasa, in functie de zona geografica „adoptiva". In virtutea acestei teorii, este explicabila aparitia Ciobanescului romanesc de talie mijlocie in zona Fagarasului si chiar a exemplarelor de talie mica in zonele de campie.
Cert este faptul ca, in Europa de Est, cainele ciobanesc, fie ca se numeste Mioritic (Romania), Komondor (Ungaria), Caucazian (fosta URSS) sau Sarplanina (Iugoslavia), l-a intrecut, in timp, in talie si robustete, pe omologul sau din Vest, cat si pe cel de pe alte continente, tocmai pentru ca in arealul personal de activitate numarul, ferocitatea si constitutia fizica a rapitorilor s-au dovedit net superioare. Adaptandu-se la conditiile de viata, de relief si nimic mai mult.
Mioriticii si Carpatinii sunt niste caini primitivi. Rasele au evoluat natural, sute de ani. Cand pastorii au intervenit, asa cum se intampla si astazi, pur empiric, s-a ajuns la intarirea si mai puternica a caracterului zonal la niveluri de caracteristici de rasa, cat si la degenerarea raselor, datorita montei necontrolate, aleatoare.
Factori care pun in pericol conservarea si dezvoltarea rasei sunt numerosi si nu pot fi amintiti aici, din motive ce tin strict de economia rubricii, decat in mica masura: regresul oieritului dupa 1990, faramitarea marilor turme de oi in zonele montane si submontane, neefectuarea tratamentelor de fertilizare a pasunilor si distrugerea lor ca urmare a eroziunii solului si a neinsamantarii cu iarba, procesul lent de pauperizare a ciobanilor prin importul masiv de produse lactate si din carne, ofertele din ce in ce mai reduse pentru prelucrarea lanii si pieilor prin preluarea de la producatorul particular simultan cu dezvoltarea industriei usoare pe baza de inlocuitori, marirea taxelor de pasunat. Toate acestea, coroborate cu conditiile sanitare si de hrana de care au parte ciobanestii de la turma, folosirea de catre pastori a unor caini comuni, de talie mai mica, deci mai usor de intretinut, distrugerea sentimentului de mandrie al ciobanului, care nu se mai faleste cu cainele sau, apoi, la oras, unde au ajuns multi Ciobanesti romanesti, aparitia diverselor boli ca urmare a „importului" de caini (gurile si mai rele folosesc expresia „turism canin" - n.a.) fara respectarea normelor de control sanitar-veterinar, activitatea rauvoitoare a multor asociatii locale de a percepe taxe, egale ca valoare cu cele percepute cainilor din rase omologate la FCI, pentru inscrierea si arbitrarea Ciobanestilor romanesti, toate acestea reprezinta piedici in calea campaniei de omologare internationala a singurilor caini de turma care mai lupta astazi, la sfarsitul celui de-al doilea mileniu de civilizatie, cu ursul. De la egal la egal. Pentru a apara teritoriul turmei. Dar mai ales pentru viata stapanului sau, omul.

Razvan PETRISOR


https://www.lumeam.ro/049940.html

Clubul National de Caini Ciobanesti Romanesti - CNCCR
Organism unic abilitat de catre Ministerul Agriculturii se se ocupe de toate problemele legate de aceste doua rase nationale in anul 1998 prin ordinul 17178/1998. Este cel care a omologat international pentru prima oara rasele de ciobanesti romanesti in anul 2004. Str. Popa Tatu,66,Bucuresti,www.ciobanesti.ro


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Cezar Osiceanu in Presa online Iasi 2007

Expozitie Chinologica de importanta nationala

Site web: https://www.presaonline.com



Datorita unor oameni inimosi cainii ciobanesti romanesti pot fi recunoscuti internationali cat de curand. Sambata 24 aprilie la ora 11.00 la Iasi pe Stadionul Progresul- de langa Dacia Service, va avea loc prima etapa a Campionatului International al Ciobanestilor romanesti. Organizator : Filiala Iasi a Clubului National de Caini Ciobanesti Romanesti CNCCR - unic organism abilitat sa se ocupe de omologarea internationala a celor doua rase de caini ciobanesti romanesti, mioritic si carpatin prin ordinul 17176/1998 al Ministerului Agriculturii, Alimentatiei, Apelor si Padurilor din Romania. Persoane de contact : dr Bertea Paul 0722.517.821 sau Cezar Osiceanu 0744.31.91.30.Arbitrajele sunt gratuite pentru membrii CNCCR. In cadrul competitiei se vor acorda atat calificative si titluri pentru frumusete cat si dreptul de reproductie. Sunt anuntati crescatori si detinatori din Germania, Italia,Ungaria, Grecia,SUA,etc care doresc sa sprijine eforturile CNCCR de omolgare internationala a celor doua rase. Concomitent se desfasoara examenele practice pentru candidatii de arbitrii inscrisi pentru cele doua rase.Din Comisia Tehnica de Examinare si Evaluare fac parte si prof. dr. Alin Bartoiu - Sef Catedra Ginecologie Obstetrica la Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti, prof. dr. Andrei Tanase- Sef Catedra Chirurgie la Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti,etc care vor lansa in premiera nationala primele culegeri de chestionare destinate formarii, evaluarii si examinarii candidatilor de arbitrii si arbitrilor pentru rasele de caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin. Aceasta actiune este parte a programului lansat inca din 1998 de Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti impreuna cu CNCCR in vederea realizarii dosarului medical de omologare a raselor de caini ciobanesti romanesti. Mai multe detalii veti gasi accesand din data de 24 aprilie pagina oficiala a CNCCR www.ciobanesti.ro pagina in engleza este momentan gata urmand ca sa fie cat de curand gata si restul. Comitetul de Conducere al CNCCR Expozitia va avea loc la ora 11 pe Stadionul Progresul din Iasi. Dr. Paul Bertea tel: 0722.517.821 www.ciobanesti.ro


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

https://www.monitorulsv.ro/Local/2010-09 ... l-Ilisesti
Ciobăneştii româneşti, în concurs la Hanul Ilişeşti
Local - Sandrinio NEAGU
(citeste alte articole de acelasi autor ť)
Stăpânii câinilor ciobăneşti şi iubitorii acestei rase îşi dau întâlnire sâmbătă, 25 septembrie, la Ilişeşti, unde este programată Etapa Campionatului Internaţional al Câinilor Ciobăneşti Româneşti, ediţia 2010.
La această acţiune sunt invitaţi proprietari din toate colţurile ţării, iar organizatorii estimează că în faţa Hanului Ilişeşti vor fi peste o sută de câini din rasele mioritic şi carpatin.
Gheorghe Bumbac, coordonatorul evenimentului, a precizat că jurizarea va fi asigurată de doi arbitri români care au participat şi la concursuri internaţionale, iar probele care vor decide câştigătorii sunt cele standard, respectiv caracteristicile generale ale patrupedelor, printre care înălţimea şi muşcătura.
„Se vor acorda şi premii pentru cele mai valoroase exemplare. Chiar dacă nu va fi vorba de recompense în bani, ocupanţii primelor trei locuri, atât la ciobănescul mioritic, cât şi la ciobănescul carpatin vor pleca acasă cu hrană pentru câini, cupe şi diplome”, a declarat Gheorghe Bumbac.
Concursul de la Ilişeşti este organizat de Clubul Naţional de Câini Ciobăneşti Româneşti şi Centrul Cultural „Petre Ţuţea” şi va începe la ora 11.00.



https://www.suceava-news.ro/stiri/la-han ... romanesti/
La hanul Ilişeşti va fi organizat Campionatul Internaţional al Câinilor Ciobăneşti Româneşti
Clubul Naţional de Câini Ciobăneşti Romaneşti (CNCCR) împreună cu Centrul Cultural „PETRE TUŢEA” organizează sâmbătă, 25 septembrie 2010, începând cu orele 10:30, Etapa Campionatului Internaţional al Câinilor Ciobăneşti Româneşti ediţia 2010. Concursul se va desfăşura la Hanul Ilişeşti. Cei care doresc să se înscrie la concurs îl pot contacta pe coordonatorul evenimentului, Gheorghe Bumbac, la telefonul 0753 - 520737


https://www.niuzer.ro/Suceava/La-hanul-I ... 02251.html
La hanul Ilisesti va fi organizat Campionatul International al Cainilor Ciobanesti Romanesti
Clubul National de Caini Ciobanesti Romanesti (CNCCR) impreuna cu Centrul Cultural "PETRE TUTEA" organizeaza sambata, 25 septembrie 2010, incepand cu orele 10:30, Etapa Campionatului International al Cainilor Ciobanesti Romanesti editia 2010. Concursul se va desfasura la Hanul Ilisesti. Cei care doresc sa se inscrie la concurs il pot contacta pe coordonatorul evenimentului, Gheorghe Bumbac, la telefonul 0753 - 520737 . [...]


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

articol Lumea Animalelor 1994

https://canisaderomania.sunphoto.ro/arti ... lelor_1994
https://achro.sunphoto.ro/Articole_de_presa
Cea mai frumoasa catelusa mioritica
Mura - Scoarta de Romania, la numai zece luni, a obtinut sambata la Cluj titlul "Best in show", adica cel mai bun exemplar din expozitia de peste 120 de caini, din rasele Ciobanesc romanesc carpatin si Ciobanesc mioritic. Bucuresteanca Mura a impresionat prin tinuta dezinvolta de scena, blana catifelata, frumos pieptanata, frizura si dragalasenie. Organizatorii au reusit cu greu s-o tina in frau la premiere, Mura avand de lucru cu spectatorii, aratand ca-i place sa fie felicitata si admirata. Proprietarul ei este omul de afaceri Lucian Cipere, care lucreaza in domeniul marmurei, unde concureaza de 12 ani cu primarul Capitalei, Adriean Videanu.



Mai mult: Cea mai frumoasa catelusa mioritica | Libertatea.ro
https://www.libertatea.ro/detalii/artico ... 09940.html

CAC - Bucuresti, 04.04.1999
Nuca, Milu si Catrinel "Pentru un ciine n-are importanta daca stapinul e bogat ori sarac, frumos ori urit. Il iubeste neconditionat. Cind intru in casa, Nuca ma face sa uit de orice altceva. Ne zbenguim pina obosim, dar trintele cele mai grele cu Milu le face. Uneori, da cite un concert de latrat, moment in care Milu inchide televizorul, chiar daca-i meciul secolului. Prima oara cind am dus-o la teatru, la o repetitie, Nuca s-a postat in mijlocul scenei si a facut un pipi, desi, la vremea aceea, era o catelusa cu educatie aleasa. Apoi, de fiecare data cind plec in turneu, Nuca se cuibareste in geanta de voiaj si nu iese de-acolo decit cu amenintari. Si intotdeauna ma trezesc in bagaje cu cite o jucarie de-a ei pe care nu stiu cind mi-o strecoara.S-a incalecat pe-o sa si v-a spus povestea cu nepretuita catelusa Nuca, nimeni altcineva decit actrita Catrinel Dumitrescu. Si am inteles ca acasa la Catrinel Dumitrescu si Emil Hossu, Nuca e sef. Si mai stim, din surse sigure, ca Nuca va veni cu intreaga ei familie la Patinoarul Floreasca, in Duminica Floriilor, la expozitia pentru toate rasele de ciini organizata de Clubul National de Ciini Ciobanesti Romanesti. CAC - Bucuresti, 04.04.1999 Locul: Patinoarul Floreasca ?ĘOrganizator: CNCCR - Bucuresti Acces ciini: 7.30 Inscriere: numai in ziua si la locul expozitiei, taxa - 50.000 lei, gratuit pentru Ciobanesti romanesti Acces public: 10.30 Tel.: 01/252.34.16 GSM 094319130, 092545544 Sponsori: "Evenimentul zilei", "Ziua", "Libertatea", "Cronica Romana", "Informatia Bucurestiului", "Monitorul", "Publi Guide Int'l, Casa Lux, "Lumea Magazin", "Radio 21", "Radio Total", "Radio Romania", Business Company, Rhone-Poulenc, A&S Int'l 2000, Innovet, Bonsai Trade, Agrovet, Sanofi, KRKA, MTIL ROM (KODAK), ZEPTER


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Un nou pas in recunoasterea unui simbol al Romaniei
Arta & Entertainment

Bucuresti- 15 Iulie 2005 - Ciobanestii Romanesti incep sa cucereasca locul pe care il merita in randul raselor canine la nivel international


Clubul National de Caini Ciobanesti Romanesti CNCCR,- organism unic abilitat de catre Ministerul Agriculturii sa se ocupe de omologarea raselor nationale,cu sediul in Bucuresti,str Popa Tatu,66,sector 1, anunta reusita INCEPERII omologarii celor doua rase de caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin si la Federatia Chinologica Internationala - FCI ca urmare a eforturilor si realizarilor sale exclusive si a documentatiei intocmite impreuna cu seful Comisiei de Standarde al FCI, dr Jean Maurice Paschoud si Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti. Incepand din acest moment timp de 10 ani de zile, cat va dura acest proces in cadrul FCI, CNCCR va informa gratuit pe toti detinatorii de pedigree false, nule si gresite eliberate de catre ACHR cu privire la aceasta situatie si le va corecta si preschimba in mod gratuit.
Legat de acest capitol al falsurilor si escrocheriilor facute de alte organizatii nemembre si nerecunoscute de catre CNCCR, reamintim si ca presedintele ACHR, Cristian Stefanescu NU a avut si nu are nici acum, dreptul si calitatea de a arbitra aceste rase conform cu regulamentele ACHR si FCI, ca sa nu mai spunem de reglementarile CNCCR. Relatii suplimentare gasiti la : https://www.ciobanesti.ro/forums/index.php?showtopic=80 https://www.animale.ro/forum/viewtopic.php?t=3513 https://www.vethelp.ro/forum/viewtopic.php?t=955
Ca urmare TOATE ARBITRAJELE efectuate de catre aceasta persoana la rasele in cauza sunt NULE DE DREPT! Pentru date si informatii legate de falsurile chinologice executate in cadrul ACHR puteti verifica:
https://www.animale.ro/forum/viewtopic.p ... hinologice https://www.vethelp.ro/forum/viewtopic.p ... hinologice https://www.ciobanesti.ro/engleza/index_en.htm
Din pacate inconstienta unor lideri ai ACHR si aranjamentele de culise din ACHR si FCI a facut ca dosarul ciobanescului romanesc carpatin intocmit de catre CNCCR impreuna cu seful Comisiei de standarde al FCI, dr Jean Maurice Paschoud si Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti, sa fie inlocuit la FCI cu unul intocmit pe baza unor falsuri grosolane. Astfel ACHR a exclus peste 80% din totalul septelului de carpatini existent in Romania si in strainatate, pentru a favoriza pe criterii gresite si cu intentii materiale evident in beneficiu personal, cativa crescatori din zona Bistrita, care sunt minoritari in raport cu restul crescatorilor din Romania, dar care sunt reprezentati de catre vicepresedintele ACHR, Dan Babutan.
In acest fel au fost eliminate complet exemplarele din zonele Bucovinei, Arad, Dambovita, Arges, Bucuresti,etc din dorinta evidenta de a distruge acest septel concurent pe piata vanzarilor de caini de rasa si de a crea un monopol exclusiv catorva crescatori din zona Bistrita cu rezultate competitionale extrem de slabe si putine, si ai caror caini au genealogii incorecte, false, nule si gresite dar realizate de catre echipa din conducerea ACHR. Reamintim ca s-a dovedit ca au fost facute monte frecvente intre exemplare ale acestor crescatori din zona Bistrita cu exemplare din tipul molosoid din Bucuresti, fapte ascunse opiniei publice si crescatorilor din Romania de catre conducerea ACHR, practic autorii acestui dezastru!
Asa dupa cum Clubul National de Caini Ciobanesti Germani din tara de origine a rasei, Germania NU este membra a FCI din dorinta de a asigura un control optim al dezvoltarii si raspandirii rasei in lume, de a asigura inexistenta oricaror falsuri, arbitraje "aranjate", etc si CNCCR se mentine pe linia aceleiasi neutralitati relative privitoare la apartenenta sa la FCI. Acest lucru se va pastra de catre CNCCR atat timp cat FCI-ul va aproba,acoperi, accepta si proteja astfel de falsuri , escrocherii,etc precum cele prezentate in link-urile de mai sus.
Trebuie sa nu uitam de exemplul negativ al unui caine ciobanesc german,membru ACHR si doar nascut in Romania dar din parinti din Germania si Ungaria, care a obtinut pe hartie o diploma de campion mondial in conditii de concurenta care fac inutile orice comentarii si fara sa fi castigat la rasa sa locul intai macar ! Doar 12 caini prezenti in total la aceasta rasa considerata ca fiind cea mai numeroasa din lume la Campionatul Mondial al FCI Milano 2000. Iar la Campionatele Nationale organizate in Germania de catre Clubul National de Caini Ciobanesti Germani din peste doua mii de participanti, acelasi caine nu a obtinut decat un loc intre cei peste doua mii de concurenti si atat , fara nici un premiu!!
In mod evident CNCCR se situeaza pe o pozitie care sa acorde maximum de atentie dezvoltarii raselor si promovarii lor in cadrul tutror formelor de organizare chinologica din intreaga lume, dar si maxima protectie impotriva escrocheriilor din acest domeniu efectuate si patronate din pacate in Romania de catre ACHR,UACHIR, ACHMB cu largul sprijin si concurs al unor partide politice aflate la guvernare de-a lungul timpului.
Deasemnea va reamintim ca se mai afla in curs de analiza si la American Kennel Club dosarele de omologare in SUA pentru rasele de ciobanesti romanesti mioritic si carpatin, inaintate exclusiv de catre CNCCR.
Va multumim ca ati sprijinit, sprijiniti si veti sprijini si in viitor aceasta campanie nationala dusa de catre CNCCR in favoarea raselor nationale si a unei chinologii mai curate in Romania.
Pentru relatii suplimentare va stam la dispozitie la tel 0744319130/fax 021.3107045/ email cnccr.ro@gamail.com sau web: https://www.ciobanesti.ro
Comitetul de Conducere al CNCCR


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Cezar Osiceanu in Evenimentul Zilei 2004-omologarea internationala a ciobanestilor romanesti


Recunoastere internationala

La Brasov, intr-un cadru festiv, s-au omologat ieri cele doua rase de ciini ciobanesc - mioritic si carpatin. Presedintele Clubului National de profil, Cezar Osiceanu, a prezentat mesajul Uniunii Chinologice Internationale, prin care cele doua rase sint recunoscute oficial. Recunoasterea vine dupa ce ani intregi s-au facut eforturi in acest sens. Din 1998, cind a avut loc primul campionat national al ciinilor ciobanesti romanesti, si pina acum, s-a intocmit dosarul de omologare, a fost pusa la punct o baza de date cu peste 4.800 de exemplare, au fost realizate interviuri, emisiuni si articole in mass-media interne si internationale si s-a realizat chiar o pagina web, www.ciobanesti.ro. (S.P.)
https://www.evz.ro/social/?news_i

Clubul National de Caini Ciobanesti Romanesti - CNCCR
Organism unic abilitat de catre Ministerul Agriculturii se se ocupe de toate problemele legate de aceste doua rase nationale in anul 1998 prin ordinul 17178/1998. Este cel care a omologat international pentru prima oara rasele de ciobanesti romanesti in anul 2004. Str. Popa Tatu,66,Bucuresti,www.ciobanesti.ro


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

FALSURI CU BLANĂ

24 Octombrie 2005


Câini fără pedigree sunt "înnobilaţi" în mod fraudulos, prezentaţi la concursuri naţionale şi internaţionale, şi vânduţi pe bani grei. Practica certificatelor de origine canine false este patronată de conducerea asociaţiilor chinologice din România, sub oblăduirea Federaţiei Chinologice Internaţionale

Cei care dau bani grei pentru a intra în posesia unui câine de rasă pot primi un "campion" fabricat în acte din părinţi fictivi, născut la şase luni după moartea mamei sau din părinţi masculi

Falsificarea certificatelor de origine canine este una dintre cele mai răspândite şi bănoase practici girate de membri din conducerea asociaţiilor chinologice româneşti. Dacă se ţine cont de faptul că un pui cu pedigree se vinde, în funcţie de rasă, cu 200-500$, iar la un cuib de 6 pui se vehiculează sume între 1.200 si 3.600$, este explicabilă tentaţia "fabricanţilor" de pedigree.

Mecanismul falsurilor canine

Uniunea Asociaţiilor Chinologice Independente din România (UAChIR), cu sediul în Bucureşti, elibera certificate de pedigree false întocmite la Timişoara, sub sigla Asociaţiei Chinologice din România (AChR) şi a Federaţiei Chinologice Internaţionale (FCI), chiar dacă nu era membră a nici uneia dintre ele şi, mai mult, se afla în conflict juridic deschis cu AChR. Cele două asociaţii, aparent rivale, girau, de fapt, în comun, sistemul certificatelor de origine false şi al arbitrajelor "aranjate": UAChIR avea nevoie de sigla AChR datorită afilierii acesteia la FCI, iar AChR - neavând arhivă şi drept de a elibera acte - se folosea de capacitatea UAChIR de a emite certificate. Întreaga operaţiune se efectua la Timişoara, pentru că aici fusese mutată Cartea de Origine Română (COR), o evidenţă a tuturor câinilor de rasă din România.

Cu bună credinţă

"Noi am eliberat acte de pedigree cu sigla AchR şi FCI, deşi eram în UAChIR. Indexul era la noi. Aveam evidenţa completă, de la primul câine. Pe certificate, la mulţi câini nu este trecut COR-ul" - a declarat, pentru BĂNĂŢEANUL, Şimon Terezia, fosta secretară a Cărţii de Origine Română (COR). "Totuşi, când s-a mers cu câinele la expoziţie, ca să primească un pedigree, s-a cerut numele tatălui şi al mamei. Toate declaraţiile care se fac de către crescători trebuie luate ca fiind de bună credinţă. La un moment dat, erau 500 de cuiburi neînregistrate (un cuib are minim 4 câini - n.r.)! Nimeni nu mai elibera un pedigree, pentru că nu se ştia cine cu cine votează. Cu toate acestea, marea problemă în România sunt câinii aduşi de afară. 90% dintre pedigree-uri sunt false! Sunt multe persoane care numai cu asta se ocupă! Aduc câinii şi le cer pedigree-ul. În Ungaria este deja o industrie de câini. Noi suntem mici copii pe lângă ce fac ungurii şi nemţii!" - adaugă Terezia.

Pedigree-uri false

Întreaga arhivă a Cărţii de Origine Română (COR), pentru o bună perioadă de timp, a fost ţinută acasă de Şimon Terezia. "Toată casa era numai arhivă. Se trimiteau din toată ţara. Se plătea la Bucureşti şi aicea se eliberau actele. În perioada 1991 - 1996, aici se eliberau acte de pedigree pentru toată ţara, pentru că aici era nucleul cel mai mare de câini" - a declarat fosta secretară a COR. "Toate actele sunt false! Majoritatea câinilor îs aduşi din Ungaria cu pedigree-uri false, nereale. La ora actuală e o harababură în chinologie de nu-i adevărat!" - spune Bruno Balo, arbitru şi fost secretar COR. Cu toate acestea, Federaţia Chinologică Internaţională (FCI) a recunoscut aceste acte.

Fraude tolerate de Ministerul Agriculturii

Mecanismul falsurilor a fost tolerat de Ministerul Agriculturii, care, în pofida numeroaselor adrese formulate de Clubul Naţional de Câini Ciobăneşti Româneşti (CNCCR), prin care se sesizau ilegalităţile comise de AChR, UAChIR şi, respectiv, Asociaţia Chinologică a Municipiului Bucureşti (AChMB) - care nici măcar nu există din punct de vedere juridic, dar, paradoxal, are cod fiscal şi cont bancar! -, emite un ordin în 2004 (semnat: Ilie Sârbu) prin care Asociaţia Chinologică din România capătă drept exclusiv de omologare a ciobăneştilor româneşti, anulând decizia din 1998 care acorda acest drept CNCCR-ului.

Sub oblăduirea FCI

Federaţia Chinologică Internaţională (FCI) tolerează fraudele chinologice româneşti dintr-un motiv lesne de înţeles: un sfert din taxa de înscriere a unui câine la concursurile canine (30-40 euro per câine) se varsă în conturile Federaţiei Chinologice Internaţionale. Or, dacă la asemenea manifestări participă minim 80 de câini (dar numărul poate ajunge şi la 1.000), iar frecvenţa concursurilor internaţionale canine de frumuseţe este de 5-7 pe săptămână, bugetul FCI creşte în medie, cu câteva mii de euro la fiecare concurs!

Venituri declarate infime

Potrivit datelor furnizate de Direcţia Finanţelor Publice Timiş, membri asociaţiilor chinologice care au fost plătiţi pentru arbitrajele efectuate la concursurile naţionale ori internaţionale au declarat venituri infime în raport cu sumele reale ce pot fi câştigate din această activitate. Un arbitru primeşte în medie, pentru un concurs intern, 8-9 milioane de lei, iar pentru unul internaţional, 15-16 milioane de lei. În competiţiile interne, un arbitru jurizează 60-70 de câini, iar taxa de expoziţie per câine variază între 500.000 şi 2 milioane lei. La concursurile internaţionale, taxa per câine înscris este de 40 euro, din care cam 10 euro revin arbitrului respectiv.

Arbitraje la comandă

"În România, e o adevărată mafie a arbitrilor. Arbitrul poate favoriza sau defavoriza un anumit câine, că doară el hotărăşte" - a declarat, pentru BĂNĂŢEANUL, Bruno Balo, care a participat în calitate de arbitru la concursuri. Balo susţine că, în anul 1995, la o expoziţie, a fost sfătuit de Atilla Kelemen, şeful comisiilor de arbitraj din România, să scoată campion câinele unei deputate din Bucureşti: "Era un Dalmaţian care avea atâtea pete câte aveţi dumneavoastră acuma! Kelemen a venit la mine şi mi-a spus: <<Ai grijă, câinele ăsta trebuie să ia premiu!". Câinele avea foarte puţine pete, iar coada era ridicată în sus. "Orice câine cu defectul ăsta major ar fi trebuit exclus din start din concurs. În mod normal, nu aveam cum să-i dau titlul de învingător de rasă. Cu toate acestea, i l-am dat!", spune Balo.

DOVEZI. Mai multe probe ale falsurilor sunt prezentate pe site-ul www.ciobanesti.ro:

# părinţi fictivi, care nu au existat niciodată;

# femele care au fătat la şase ani după deces;

# pui rezultaţi din doi părinţi masculi;

# câini neînregistraţi la Cartea de Origine Română, dar cu certificate (false!) de pedigree;

# câini "de rasă" cu genealogie inexistentă în acte.

SCURT ISTORIC. Mişcarea chinologică românească a fost marcată de certuri interminabile între asociaţiile de profil rivale. Asociaţia Chinologică Română din R.S.R, înfiinţată în 1976, se divizează după 1990 în Asociaţia Chinologică din România (AChR), afiliată la Federaţia Chinologică Internaţională (FCI) şi Uniunea Asociaţiilor Chinologice Independente din România (UAChIR), ambele cu sediul în Bucureşti. În paralel, funcţionează, începând din 1998, Clubul Naţional de Câini Ciobăneşti Româneşti (CNCCR), recunoscut de Ministerul Agriculturii şi Alimentaţiei ca unic organism abilitat să reprezinte, intern şi internaţional, toate problemele legate de câinii ciobăneşti româneşti.

În ultimii cinci ani, un întreg lanţ de procese în justiţie a avut ca obiect existenţa a două asociaţii care pretind concomitent că se numesc în mod identic "AChR", cu două conduceri, sedii şi conturi bancare diferite. Starea conflictuală din punct de vedere juridic şi organizatoric perpetuată din 1990 încoace a periclitat omologarea internaţională a rasei de câini ciobăneşti româneşti.

"FCI nu e o FIFA a chinologiei"

Statutul Federaţiei Chinologice Internaţionale (FCI) nu prevede că Federaţia ar avea dreptul exclusiv de omologare internaţională a raselor canine. "Nici Clubul Naţional de Câini Ciobăneşti Germani nu este membru al FCI, tocmai pentru a putea controla răspândirea rasei în lume şi pentru a evita falsurile ori arbitrajele aranjate. Şi CNCCR se va menţine în afara Federaţiei Chinologice Internaţionale, atâta timp cât FCI-ul va aproba, acoperi, accepta şi proteja astfel de falsuri şi aranjamentele de culise", declară Cezar Osiceanu (foto), preşedintele Clubului Naţional de Câini Ciobăneşti Româneşti.

"Toate actele sunt false! Majoritatea câinilor îs aduşi din Ungaria cu pedigree-uri false, nereale. La ora actuală e o harababură în chinologie de nu-i adevărat!"

Bruno Balo, arbitru şi fost secretar COR

"Niciodată nu s-a pus problema arbitrajelor aranjate de mine. Resping categoric acuzaţiile şi nu am cum să reacţionez. Îmi asum răspunderea pentru deciziile mele"

Kelemen Atilla - fost preşedinte al Comisiei de Arbitri Chinologici din România

"La COR se emit pedigree pe baza unor declaraţii de montă. Noi doar prelucrăm datele şi le luăm de bune. Omul răspunde de datele pe care le dă. Acestea sunt ştampilate de către asociaţiile teritoriale care îşi dau girul pentru veridicitatea actului. Este de datoria lor să verifice. Dacă cineva are de adus acuze, să vină cu dovezile şi lucrurile se pot rezolva în justiţie"

Laura Martonosy, actuala preşedintă a COR

"A fost o mare dispută legată de atribuţiile asociaţiilor chinologice, dar nu cunosc prea bine tema. Nu-mi mai amintesc ordinul semnat în 2004... Îmi asum vina în cazul în care se va dovedi că ordinul pe care l-am semnat este ilegal. Nu neg că poate cei care mi-au prezentat documentaţia în favoarea AChR-ului să fi avut interese obscure. Nu exclud nici argumentele CNCCR-ului"

Ilie Sârbu - fost Ministru al Agriculturii

Un material de Claudia CRISTESCU şi Horaţiu ARDELEAN -BANATEANUL

Clubul National de Caini Ciobanesti Romanesti - CNCCR
Organism unic abilitat de catre Ministerul Agriculturii se se ocupe de toate problemele legate de aceste doua rase nationale in anul 1998 prin ordinul 17178/1998. Este cel care a omologat international pentru prima oara rasele de ciobanesti romanesti in anul 2004. Str. Popa Tatu,66,Bucuresti,www.ciobanesti.ro


User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Articolele în engleză au fost mutate în secțiunea ”Foreigners Area” a forumului - pot fi vizualizate dând clcik pe următorul link viewforum.php?f=87
Rog mai multă atenție, iar pe viitor să încadrați mesajele în categoriile potrivite.


COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

cezar osiceanu wrote:cezar osiceanu scrie:
Domnule Pana ati sustinut ca sunt un aviator ratat si ca nu am realizat nimic in viata asa ca eu mi-am postat aici cv-ul profesional si chinologic ( mai pe scurt) si va invit si pe dvstra sa vi-l publicati ca apoi sa poata fi ambele comparate de catre ceilalti cititori si sa decida ei care ce si cum.
Ce ziceti aveti ceva de aratat sau doar dati din gura ca o tata roma si atat!
Curriculum Vitae
NUME: Osiceanu Dan Cezar

ADRESA: Bucuresti,str.Popa Tatu,nr.66,sector 1
Mail :cezarosiceanu@yahoo.com Telefon: 0744319130

DATA / LOCUL NASTERII : Bucuresti, 01.04.1964

POZITIA ACTUALA : Pilot Comandant ATR 42/72 - 500 TAROM si F/O pe Airbus 310 ( adica am dubla calificare pe doua tipuri de avion unul de 22 de tone si 70 de pasageri si altul de 164 tone si 270 de pasageri. In Tarom doar doi piloti au aceasta dubla calificare pe aceste tipuri de aeronave. )
Pozitia 18 din peste 200 ca vechime neintrerupta in companie dintre pilotii Companiei Tarom.

ISTORICUL CARIEREI:
2014 - F/O ARBUS 310
2006 - 2014 Pilot Comandant LH/RH ATR 42/72 - 500 TAROM
1999 - 2006 F/O ATR 42-500 TAROM
1995 - 1999 F/O BAC 1-11 TAROM
1993 - 1995 F/O AN-24 TAROM
1988 - 1993 Pilot Comandant AN-2
1985 - 1988 F/O AN-2 la Intreprinderea de Aviatie Utilitara Bucuresti
1982 - 1985 IAR 823 si AN-2 in Scoala Militara de Ofiteri de Aviatie Aurel Vlaicu
1980 – 1982 ZLIN 526, ZLIN 726, IS 28 M elev al Aeroclubului Clinceni si al Liceului de Aviatie Bucuresti ( adica zbor de la 16 ani iar anul acesta implinesc doar 34 de ani de activitate in aviatia romana )

ALTE ACTIVITATI
1999 - 2005 si 2009 – lider de sindicat in sectiunea sindicala a detasamentului ATR. Am organizat singur toata campania de presa a pilotilor in greva din 2005, am gasit si indicat in scris toate falsurile si ilegalitatile facute de conducerile sindicale in detrimentul pilotilor Tarom,etc
1999-2003 membru al Clubului Roman de Presa
2000 Vicepresedinte al Autoritatatii Canine Romane in cadrul Ministerului Agriculturii

ABILITATI: Engleza - nivel 5 international atestat de catre Autoritatea Aeronautica Cvila Romana AACR
Franceza – mediu,
Chineza - mediu ( am studiat 7 ani in scoala generala si am fost singurul elev din Romania care a dat teza la aceasta limba. Nu am fost trimis in China pentru continuarea studiilor liceale ca urmare a faptului ca in dosarul meu scria ca bunicul a fost ilegalist la Grivita Rosie in echipa lui Lucretiu Patrascanu, ca fratele lui a fost legionar de "rit vechi" in echipa profesorului Jumanca, ca strabunicul meu a fost maresalul Averescu eroul de la Marasesti, Marasti si Oituz si ca fratele tatalui meu a murit la Cotul Donului dupa ce desi ranit grav si lasat la vatra a cerut reinrolarea in armata romana ca sa perticipe la luptele date pentru eliberarea Basarabiei)

Computer – Windows, Office, mediu
EDUCATIE:

1982-1985 Scoala Militara de Ofiteri de Aviatie Aurel Vlaicu Bobocu Buzau
1978-1982 Liceul de Aviatie specialitatea mecanic motoare de avion, Bucuresti
1969-1978 Scoala Generala 128 clasa cu predare in limba chineza, Bucuresti


CURSURI

2009 Curs de instructori de zbor , Academia de Aviatie - Bucuresti
1992 Curs de politie sanitar veterinara, Inspectoratul Sanitar Veterinar de Stat - Bucuresti
1995 Curs de arbitru chinolog national UACHIR
1996 Curs de arbitru chinolog international Facultatea de Medicina Veterinara - Bucuresti

EVENIMENTE SPECIALE:

1. 2009 – Am adus cu succes a avionul la sol dupa impactul cu o barza in cursa Otopeni-Iasi. In urma acestui incident, avand aprobarea dlui Director de Zbor din acea perioada,Dobrovolschi Emil, am decis sa execut zborul cu aeronava avariata catre Otopeni pentru a putea fi reparata mai rapid si in conditii tehnice cat mai bune dorind ca interesele Companiei Tarom sa fie cat mai putin afectate de acest incident nefericit.
2. 2006 - 2010 – Am executat zboruril si aterizari in conditii de siguranta cu defectiuni tehnice la trenul de aterizare ( tren blocat in pozitia escamotat, cauciuc spart ca urmare a blocarii sistemului de franare,etc ) sau la motoare si sistemele de navigatie ( am fost lovit de un fulger si am zburat ( 30 minute) si aterizat in furtuna folosind doar standby instruments la Munchen,am avut 0,2 g in zona Otopeni in timpul apropierii initiale in conditii de furtuna severa,etc,etc.)

SPRIJINUL DIRECT ADUS COMPANIEI TAROM

1. In anul 1995 in prezenta reprezentantului juridic al Companiei, dl Mircea Stangu, am obtinut, pe baza dovezilor aduse de mine, anularea tuturor acuzatiilor aduse echipajului avionului BAC 1-11 al Companiei Tarom de catre membrii comisiei de cercetare a accidentului produs la aterizarea pe aeroportul Arlanda.Respectiva comisie dorea sa scoata ca vinovat echipajul Tarom si nu greseala controlorului de trafic local.
Cu aceasta ocazie am scris articolele de presa impreuna cu redactorii ziarelor respective pentru a putea fi corect transmisa opiniei publice situatia si cauza reala a accidentului respectiv.
2. In anul 1994 am organizat si condus o echipa a televiziunii PROTV care a realizat gratuit o emisiune dedicata in intregime Companiei Tarom in legatura cu zborul pe rutele deservite de avioanele ANTONOV AN-24. Precizez ca in acea perioada exista un competitor puternic pe piata locala in persoana Companiei DacAir si ca o serie de evenimente de zbor petrecute cu avioane ale Companiei Tarom creasera o imagine nefavorabila acesteia in mass media si in opinia publica interna.
3. In urma accidentului de la Balotesti cu aeronava Companiei Tarom au aparut in presa diverse stiri complet defavorabile si neadevarate care puneau compania, angajatii si personalul decedat in situatii nefavorabile si total false. Impreuna cu dl cdt Tanasoiu Sorel am reusit sa gasesc modalitatile optime de eliminare a acestor pseudo stiri si am gasit in afara companiei modalitati directe de ajutorare a copiilor si familiilor membrilor echipajului decedat, in anumite limite manageriate de catre conducerea de atunci a sindicatului SPNT.
4. In anul 1998 am realizat o emisiune la aceeasi televiziune PROTV in care am prezentat si activitatea mea ca pilot al Companiei Tarom facand publicitate directa si gratuita acestei companii prin imagine, text si comentarii.
5. In 23 decembrie 2007 impreuna cu echipajul condus de mine si avand acordul expres al Pilotului Sef din acea perioada, dl Rusnac Iulian, am realizat, executand in interesul Companiei Tarom, recordul de duty time al unui pilot al acesteia, zburand in aceeasi zi tronsoanele LRCL – EDDM - LRSB – EDDM – LRCL – LROP ( Cluj-Munchen-Sibiu-Munchen-Cluj-Otopeni). Cu aceasta ocazie am adus Companiei Tarom o economie greu de calculat si astazi tinand cont ca media de pasageri per tronson a fost de 44 si ca in proportie de 75% erau pasageri de tranzit transatlantic ce ar fi trebuit rerutati pe cheltuiala Companiei Tarom. (Am decolat de la Cluj la ora 09.00 LT si am aterizat la Otopeni la 01.30 LT ziua urmatoare!)
6. Am acceptat inca din anul 2004, la solicitarea expresa si scrisa din partea Companiei Tarom, depasirea timpilor de zbor reglementati, pentru a contribui in mod direct la redresarea financiara a companiei. Mai mult decat atat am identificat si aratat dlui Cdt Adj al Det. ATR Ghergan A, modalitati de evitare a depasirii acestor timpi cu respectarea prevederilor legale si interne concomitent cu sustinerea eforturilor Companiei.
7. Am sprijinit financiar direct si personal Compania Tarom prin: nesolicitarea platii retroactive a diurnelor de deplasare neacordate pentru perioada 2004 – 2007, acceptarea folosirii aceleiasi uniforme timp de sapte ani consecutivi desi compania era obligata sa acorde aceasta tinuta de protectie odata la doi ani, etc.
8. Am realizat economii de combustibil extrem de importante la fiecare zbor si se pare ca si aici detin recordul pentru o economie de 500 kg de petrol pe tronsonul LRSB – EDDM efectuat cu avionul ATR 72 – 500 si respectiv 990 de kg pe cursa LROP-LRCL-LOWW si retur cu avionul ATR 42-500. Toate aceste economii sunt specificate in mod clar pe fiecare FIC la cursele efectuate de mine si sunt in cuantum de 13 tone in 25 de curse efectuate in perioada ultimelor sase luni
9. Am identificat si propus rute de operare si mijloace de economisire si reducere a cheltuielilor Companiei Tarom direct conducerii acestei companii din acea perioada: dna Director General Brutaru Ruxandra si dnul Director de Zbor Dobrovolschi Emil.
10. Am colaborat direct in cadrul programelor diferitelor posturi de televiziune si radio nationale si a presei scrise din Romania in cadrul eforturilor de explicare a fenomenelor periculoase zborului cauzate de catre explozia vulcanica din Islanda, a accidentelor de aviatie de la Smolensk si Tuzla, a legii pensiilor pentru personalul aeronavigant din Romanie,etc ocazii cu care am facut o buna imagine Companiei Tarom

Hobby-uri:
1. ACTIVITATI CHINOLOGICE

  • 1990 – am fost ales presedinte al Clubului de ciobanesti romanesti si caucazieni din cadrul Asociatiei Chinologice a Municipiului Bucuresti – ACHMB, membra a Uniunii Asociatiilor Chinologice Independente din Romania - UACHIR
    1991 – am inregistrat oficial la UACHIR Canisa de Romania ca si canisa de caini ciobanesti romanesti mioritici. Astazi Canisa de Romania este cea mai mare canisa de lume de ciobanesti mioritici avand peste 500 de produsi sau caini apartinandu-i.

    1992 – am conceput, realizat si condus cea mai mare campanie de presa din istoria mass mediei din Romania avand un subiect necomercial si de interes national: campania de omologare internationala a ciobanestilor romanesti mioritic si carpatin. In cadrul acestei campanii am produs si realizat emisiuni radio – tv, am scris si acordat peste 1000 de interviuri in intreaga mass medie interna si internationala, am organizat conferinte de presa si spectacole si concursuri chinologice,etc

    1993 – am conceput si pus in practica un program pilot denumit Cartea de Origine Romana sectiunea ciobanesti romanesti, program cu cuprindere nationala si internationala pentru identificarea si inregistrarea detinatorilor, crescatorilor si a cainilor ciobanesti romanesti din intreaga tara. Acest program avea rolul de a introduce rasele de caini ciobanesti romanesti in circuitul chinologic organizat prin refacerea si inregistrarea genealogiilor acestor caini, eliberarea de pedigree, inregsitrarile de afixe de crescator, dirijarea montelor, inregistrarea puilor,etc. In acest moment Cartea de Origine Romana sectiunea ciobanesti romanesti are inregistrate peste opt mii de exemplare de caini ciobanesti romanesti si se pregateste sa devina prima baza de date despre caini de rasa publica din lume

    1994 – am prezentat oficial pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si internationale la Chisinau un ciobanesc romanesc mioritic la un concurs international

    1995 – am prezentat oficial pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si internationale la Charleroi in Belgia un ciobanesc romanesc mioritic in cadrul Euro Dog Show – campionatul European organizat de catre Federatia Chinologica Internationala FCI

    – am realizat si prezentat primul film documentar despre ciobanescul romanesc mioritic in cadrul televiziunii RTL la Bruxelles, film difuzat in intreaga retea interna si internationala a acestei televiziuni.
    - am participat in calitate de invitat special impreuna cu cainele meu ciobanesc romanesc URSU – imagnea si etalonul acestei rase – la Bruxelles la manifestarile dedicate Zilei Nationale a Romaniei, actiune organizata in cadrul Primariei Bruxelles impreuna cu Ministerul Afacerilor Externe al Romaniei, Ministerul Apararii,etc
    1995 – am avut primul interviu scris si publicat in toate ziarele de limba franceza din Belgia despre ciobanescul romanesc mioritic

    - am avut prima emisiune dedicata animalelor de companie realizata de mine la Radio Total in Bucuresti
    1996 - am conceput si pus in aplicare Experimentul Azuga, un program de repopulare a Vaii Prahovei cu caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin. Daca la momentul demararii programului in Azuga nu era nici un caine ciobanesc romanesc autentic si inregistrat chinologic ca atare in circa 5 ani in zona erau inregistrati si participau la expozitiile chinologice organizate in zona peste 120 de exemplare.

    - am demarat impreuna cu alti chinologi campania de unificare a celor doua asociatii chinologice nationale si a chinologiei in general pentru a putea accelera procesul de omologare internationala a celor doua rase.
    - am obtinut calificarea de candidat de arbitru chinolog si respectiv de arbitru chinolog pentru rasele mioritic si carpatin la UACHIR si ACHR - ulterior unificarii acestor doua asociatii

    1997 - am pus bazele primului club national canin inregistrat juridic si fiscal destinat acestor rase nationale : CLUBUL NATIONAL AL CAINILOR CIOBANESTI ROMANESTI - CNCCR si am fost ales presedinte al acestuia din 13 decembrie 1997 si pana in prezent.

    1998 – am conceput, condus si realizat primul Campionat National al Cainilor Ciobanesti Romanesti din istoria miscarii chinologice nationale a carui prima etapa s-a desfasurat in Bucuresti

    - impreuna cu o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti condusa de academicianul profesor doctor Ioan Miclaus, compusa printre altii de catre profesorul dr. Andrei Tanase - sef al Catedrei de Chirurgie, profesorul dr. Alin Bartoiu - sef al catedrei de Reproductie Animala, etc am organizat si realizat masurarea a peste 400 de exemplare de caini ciobanesti romanesti provenind din intreaga tara si prezenti la acest eveniment

    - impreuna cu aceeasi echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti am realizat a doua restandardizare a raselor de mioritic si carpatin din istoria acestor rase si am inregistrat la Ministerul Agriculturii aceste standarde. Prima standardizare a fost facuta la Iasi de catre membrii Facultatii de Medicina Veterinara din Iasi si ai Ministerului Agriculturii in anul 1985 dar desi a fost publicat in Monitorul Oficial decizia ministrului agriculturii de inregistrare a acestor standarde dintr-o eroare textul lor nu a fost depus spre inregistrare odata cu cererea aferenta pierzandu-se astfel, cu efecte catastrofale pentru aceste rase, singurul document oficial legat de standardele lor pana in anul 1998.

    - impreuna cu ziarul Ziua, Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti, si Primaria Municipiului Bucuresti l-am adus la Bucuresti la Finala primului Campionat National pe seful Comisiei de Standarde al Federatiei Chinologice Internationale FCI , dr. Jean Maurice Paschoud – cel care respinsese prima documentatie trimisa acestei comisii din motive de incompetenta, greseli nepermise si amatorism. Impreuna cu acesta am intocmit si verificat intreaga documentatie necesara omologarii acestor rase.

    - am realizat si lansat cu aceasta ocazie a finalei primului campionat national prima revista din lume dedicata ciobanestilor romanesti, revista MOLDA MAGAZIN numarul 1:Tiraj 10.000 de exemplare, format A3, full color.
    - am introdus in Romania pentru prima oara cupele profesioniste acordate castigatorilor in locul paharelor de bere, a vazelor de sticla si a panglicilor folosite pana atunci.

    - in urma acestor realizari mi-a fost incendiata casa de catre autori necunoscuti in ziua plecarii sefului Comisiei FCI, , dr. Jean Maurice Paschoud, cu scopul vadit de a se distruge documentele existente la arhiva si documentatia intocmita, ( Incendiul a fost prezentat si la televiziunile nationale, casa nu avea asigurare,eu lipseam de acasa,etc )
    1999 – am realizat impreuna cu o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti program pilot de cursuri de instruire, pregatire si autorizare a unor candidati de arbitrii si arbitrii pentru rasele mioritic si carpatin.

    - am organizat al doilea Campionat National cu 7 expozitii in tara si in Bucuresti
    2000 – am conceput si propus spre aprobare ministrului agriculturii din acea vreme planul Autoritatii Nationale Canine din Romania. Propunerea a fost aprobata de acesta dar dupa circa 4 luni a fost respinsa de Guvernul Romaniei din motive politice legate de alegerile ce urmau sa se desfasoare in acea perioada.

    - in baza calitatii de membru al acestei autoritati am organizat, condus si prezentat pentru prima oara in istoria chinologiei nationale si mondiale o delegatie formata din proprietari si crescatori de ciobanesti romanesti mioritici, arbitri si jurnalisti ai TVR la Campionatul Mondial de la Milano
    - am realizat si lansat al doilea numar al revistei bilingve MOLDA MAGAZIN in acelasi format A3, tiraj de 10.000 de exemplare, full color. Acest numar a fost apreciat la WORLD DOG SHOW Milano 2000 ca fiind cel mai frumos produs de gen prezentat acolo.

    - am oferit in mod public tenorului Luciano Pavarotti prezent special la Bucuresti cu ocazia concertului prilejuit de eclipsa un pui de ciobanesc romanesc mioritic. In cadrul aceleiasi campanii de popularizare a rasei prin intermediul diverselor persoane si personalitati artistice,politice, militare,etc am oferit mioritici dnilor Emil Constantinescu Presedinte al Romaniei, Adrian Nastase prim ministru al Romaniei, Sorin Ducaru ambasador in SUA, Misu Negritoiu, Florin Calinescu, prof Virgil Magureanu, Horia Brenciu,etc Astazi exista trimisi de mine personal mioritici in SUA, Franta, Germania, Italia, Spania, Austria, Coreea de Sud, Serbia, Bulgaria, Rusia, Ungaria,etc
    - ca urmare acestor realizari la scurt timp de la intoarcerea de la Milano,cainele meu : mioriticul URSU portdrapelul rasei, a fost gasit mort in curtea casei mele iar din analiza cazului facuta de catre seful Catedrei de Anatomie si Patologie al Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti rezulta ca a fost omorat prin folosirea de socuri electrice
    - am organizat al treilea Campionat National cu 7 expozitii in tara si in Bucuresti
    2001 – am conceput si realizat primul site despre aceste rase https://www.ciobanesti.ro

    - pe baza rezultatelor obtinute cu experimentul pilot lansat in 1993 am conceput, realizat si publicat prima baza de date din lume de tip Carte de Origine pentru ciobanestii romanesti in format electronic. In aceasta Carte de Origine se gasesc astazi inregistrate peste opt mii de exemplare, cu genealogiile aferente, fotografii, palmarese si alte observatii de strict interes chinologic

    2001-2005 – am realizat cate un campionat National si International pentru cainii ciobanesti romanesti in fiecare an, cu o medie de 7 expozitii anuale in Bucuresti si restul tarii si 160 de caini prezenti per expozitie

    2006 – am realizat si introdus pentru prima oara in Romania uniforme pentru arbitrii chinologi
    - am realizat un nou campionat International cu o 8 expozitii in tara si Bucuresti
    - am realizat o emisiune saptamanala destinata cainilor la Antena 1 impreuna cu Horia Brenciu

    2007 – am realizat si trimis in numele CLUBULUI NATIONAL AL CAINILOR CIOBANESTI ROMANESTI - CNCCR dosarul complet de omologare internationala a raselor mioritic si carpatin catre asociatia internationala UCI-AVDH. Acest dosar continea: dosarul tehnic, dosarul medical intocmit de o echipa a Facultatii de Medicina Veterinara din Bucuresti, dosarul foto, dosarul media, dosarul cu liniile de sange pe trei generatii cunoscute fara consangvinizare – 67 la mioritic si 19 la carpatin. La realizarea dosarului medical am colaborat direct cu sefii catedrelor de ginecologie-obstetrica si chirurgie la elaborarea celor trei lucrari stiintifice incluse in dosar.

    - reprezentantul UCI-AVDH a inmanat CNCCR in cadrul unei conferinte de presa tinute la Brasov scrisoarea de aprobare a inregistrarii si recunoasterii internationale a acelor doua rase de caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin.
    - constatand ca termenul acordat de catre cealalta asociatie internationala,Federatia Chinologica Internationala - FCI, legat de depunerea dosarelor de omologare de catre Asociatia Chinologica Romana se apropia de expirare, ca riscul pierderii acestei omologari la respectiva asociatie era real mai ales ca: dosarul fusese deja respins odata in anul 1995, ca nu existau decat situatii haotice si total neprofesioniste in cadrul activitatilor legate de aceste rase in cadrul ACHR membra a FCI, ca toata documentatia trimisa de ACHR catre FCI pentru omologare era inscrisa pe doar patru pagini format A4 si atat, am luat masura trimiterii si catre FCI a intregii documentatii realizate de catre CNCCR. Numai asa FCI a putut incepe omologarea internationala a mioriticului in cadrul ei.

    - am realizat un nou campionat International cu 15 expozitii in tara si Bucuresti adevarat record in materie
    - am realizat primul calendar pentru promovarea ciobanestilor romanesti in format A2, tiraj 10.000 de exemplare, full color
    2008-2009 – am realizat doua campionate internationale cu o medie de 6 expozitii
    - am realizat al doilea calendar de popularizare al raselor nationale in format A2, tiraj 10.000 de exemplare, full color
    2010 pana in prezent: - am realizat anual campionatele internationale aferente fiecarui an competitional in parte
    - am avut aparitii si prezentari ale raselor nationale la diverse televiziuni
    - am creat un nou site al clubului cu peste 300 de fotografii si articole de presa https://clubulnationaldecainiciobanestir ... nphoto.ro/
    - am continuat colaborarea cu Facultatea de Medicina Veterinara la Congresul de Oftalmologie Veterinara de la Bucuresti 2013

    - am conceput, realizat si pus in circulatie noul model de pedigree
    - am colaborat direct la realizarea primelor emisiuni filatelice cu caini ciobanesti romanesti mioritic si carpatin ca rase omologate international de catre Romfilatelia in anul 2013

    - am inceput lucrul la "Monografia rasei ciobanesc romanesc mioritic" si respectiv la " "Monografia rasei ciobanesc romanesc carpatin" lucrari ce vor defini aceste doua rase in lumea chinologica mondiala
2. Sportul
Sunt practicant frecvent al urmatoarelor sporturi: inot,baschet,schi si hochei. Ocazional practic fotbal american, rugby, calarie, scrima, volei. Am fost legitimat ca jucator amator la baschet si scrima timp de 4 si respectiv 7 ani. Am facut parte din echipele liceului de aviatie la baschet, volei si handbal.

Domnu Osiceanu,

Impresionant, dar este mai mult o lista cu varfurile si realizarile proofesionale si personale decat un Curriculum. Poate ar trebui mutata postarea in "Prezentare Membri" ca sa incurajam pe toata lumea sa se prezinte mai detailat. Asha o sa stie fiecare cu cine vorbeste si ce nivel de pregatire are! Poate asha o sa evite lumea anumite contre/polemici cu anumiti colegi :))


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ultimele replici au fost mutate - click pe link viewtopic.php?f=89&t=4111&p=12339#p12339
Rămâneți la tema topicului.


COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

cezarica, am trecut doar ca sa-ti reamintesc ca esti un idiot si un impostor, mai jos iti subliniez si de ce:
"Zona Sibiu

Talia: mijlocie
Blana: par lung, lanos, pe tot corpul
Culoarea: si exemplare vinetii
Relief: mai accidentat, stancos, pasuni mai rare si mai putin intinse
Turme: cateva zeci de oi/turma
Hrana: mai putina, datorita numarului redus de animale in turma
Rapitori: mai putin numerosi
si de talie mai mica
"

Cezarica, ai vazut tu ciobanii aia sibieni care pasunau mii de oi pe munti, umblau cu Mercedesuri si aveau cani buni de urs si lup? Nu pentru ca esti idiot si impostor...


Post Reply

Return to “Diverse & Cafenea”