2 x CAC, Campionat, Paradă Mioritic (Omologare FCI) ian.2015

User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Timișoara: 2 x CAC, Campionat, Paradă Mioritic (Omologare FCI) ian.2015

1.Asociația Chinologică a județului Timiș organizează în 24 și 25 ianuarie 2015 două expoziții naționale de tip C.A.C. și Turneul Campionilor.

2.Asociația ”Mioritic Club din România” (MCR) organizează în aceiași locație în ziua de 24 ianuarie Expoziție de Club și examen de Selecție (cu măsurători) !
Formularul de înscrieire online pt. Expoziția de Club îl găsiți aici:
https://mioritic-club.ro/expo.html
TAXA DE PARTICIPARE: 30 RON
Cont: RO23 CECETM 0143 RON 0145203 (deschis la CEC BANK, Sucursala Timisoara)

3. MOMENT ISTORIC: Achr în colaborare cu Mioritic Club din România organizează în aceiași locație în ziua de 24 ianuarie(99%) parada și vizionarea rasei Ciobănesc Românesc Mioritic cu ocazia vizitei delegației F.C.I.(Fédération Cynologique Internationale is the World Canine Organisation) în vederea Omologării Definitive !
      • ”...După cum bine știți, în 2015, Adunarea Generală F.C.l intrunită la Milano in iunie, va vota recunoașterea definitivă a raselor de Ciobănești Românești omologate provizoriu, respectiv Ciobănesc Românesc Mioritic, Ciobănesc Românesc Carpatin și, dacă membrii Comitetului General F.C.l. vor aproba, cea ce Consiliul Director al A.Ch.R. face tot posibilul să se întâmple, Ciobănescul Românesc de Bucovina. Pentru ca Adunarea Generală F.C,l. sa poată vota, Comitetul General al acestui organism urmează să ia în discuție și, după caz, să aprobe dosarele finale ale acestor rase. ln sensul acesta Comitetul General F.C,l. a insărcinat o delegație ce se va deplasa in România pentru a vedea la fața locului rasele ce vor fi supuse omologării. Această vizionare va avea loc la Timișoara în zilele de 24, 25 ianuarie 2015, cu ocazia manifestărilor chinologice organizate de A.Ch.R. și A.Ch.R. a Jud. Timiș. ...” (extras din CIRCULARA Nr. 22 din 11.12.2014 --- mai multe detalii aici (click)--> viewtopic.php?f=24&t=4152 )



Image

Programul Expoziției din 24 și 25 ianuarie 2015 două expoziții CAC & Turneul Campionilor.:

07:30 - 9:30 - accesul participanților și al publicului în incinta expoziției;
10:00 - arbitrajul pe rase;
16:00 - Start Turneul Campionilor(24.01);

Locație:
Hotel SENATOR
Adresa / Adress: Calea Lugojului nr. 7, Timisoara
Coordonate GPS:
GPS: N 45.7734456, E 21.2890775

ULTIMA ZI DE ÎNSCRIERE: 14.01.2015

Mai multe date pe site-ul Asociației: achr-tm.ro

Pentru Mioritic -> Arbitri invitați:
  • Dl. Cristian Vântu
    Dl. Nemanja Jovanovic (SRB)
    dl. Petru Muntean
Image

Image

Image

Formularul de înscriere online pe linkul următor: https://www.achr-tm.ro/formular.php

Tarife:
Image

Doar Ciobănescul Corb are reducere (gratuitate), celelalte rase de Ciobănești Românești nu au reducere !!!

Le doresc mult succes participanților cu Ciobănești Românești și o vreme cât mai bună !
----------------------------------------------------------------------------------------------

Concluzie !!!

Ziua de sâmbătă (24.01.2015) este cea mai importantă zi pentru Ciobăneștii Mioritici având în vedere informațiile de mai sus !

Recomand înscriere și participarea la:

1.
  • Expoziția națională de tip CAC din 24.01.2015
      • - formular de înscriere online aici: https://www.achr-tm.ro/formular.php (ATENȚIE la bifarea căsuței corespunzătoare)
        - cost/taxa înscriere: 70 lei [Cont: RO78 BTRL RONC RT02 7883 2901 - BANCA TRANSILVANIA SA – AG. IOSEFIN, TIMISOARA]
2.
  • Expoziția de Club și examenul de Selecție cu măsurători (MCR)
      • - formular de înscriere online aici: https://mioritic-club.ro/expo.html
        - cost/taxa înscriere: 30 lei [Cont: RO23 CECETM 0143 RON 0145203 (deschis la CEC BANK, Sucursala Timisoara)]
3.
  • Participarea la Parada și Vizionarea rasei Ciobănesc Românesc Mioritic cu ocazia vizitei delegației F.C.I. în vederea Omologării Definitive !
      • - NU este nevoie de formular de înscriere atâta timp cât faceți parte din Delegația Mioritic Club din România
        - cost/taxa înscriere: 0 lei
COST FINAL pt. cele 3 evenimente din 24.01.2015: 100 lei

P.S.: Până în data de 14.01 mai pot surveni modificări cu privire la arbitrajul comisiei FCI/Parada Ciobăneștilor Românești Mioritici.
Delegația din partea Clubului trebuie comunicată către Achr până în 10.01.2015 !
(vezi aici circulara viewtopic.php?f=24&t=4152 )


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Din pacate noi nu putem participa - nu ne permitem o asemenea deplasare anuntata intr-un timp atat de scurt si oricum, noi nu avem exemplare in trend(si nici nu ne dorim), nu sunt apreciate si nici promovate cu ajutorul cuiva. Dar uram mult succes celor care o pot face si s-au conformat circularei emise - vom urmari cu interes acest eveniment si speram ca rasa sa aiba castigat - asteptam fotografii, comentarii si rezultate finale dupa eveniment.
Mult succes tuturor!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

S-au prelungit datele de înscriere la eveniment:
    • până sâmbătă -17.01.2015 mai pot fi făcute înscrieri la C.A.C
      și
      până pe data de 20.01.2015 la Expoziția de Club !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Hotel SENATOR este amplasat pe DN6 Timişoara - Bucureşti, la doar 1km de Timişoara şi de Aeroportul Internaţional.

Panorama Google Street view(click aici) : https://www.instantstreetview.com/2kgpe9 ... z5cxzmfz2u

Adresa exactă: Calea Lugojului nr. 7, Timişoara, Jud. Timiş

Modalităţi de acces:

Automobil: 1 km de Timişoara, pe DN6 (E70)
Aeroport: Aeroportul Internaţional Timişoara - 1,5 Km

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Image

Ora 10:00 - Vizualizarea rasei la ring și arbitrajul susținut de cãtre arbitrul Jakkel Tamas, membru al comisiei F.C.I. în vederea omologãrii definitive.

Image

Image
Sursa: mioritic-club.ro


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

articol cu omologarea

Câinii Ciobănesc Mioritic şi Ciobănesc Carpatin vor fi primele rase din România care vor fi omologate la nivel internaţional. Ciobănescul de Bucovina şi Ciobănescul Corb mai au de aşteptat. După mulţi ani de luptă a crescătoriilor de Ciobănesc Mioritic şi Ciobănesc Carpatin, care au cuprins de de la studii de genetică, diplomaţie, până la participări la concursuri şi expoziţii, ţara noastră se află în faţa unei premiere. Cele două rase de câini româneşti urmează să fie omologate definitiv. Ele se află într-un provizorat, de zece ani, pe listele Federaţiei Chinologice Internaţionale (FCI). Alte două rase româneşti vor mai avea de aşteptat. Este vorba de Ciobănescul de Bucovina, care are cinci ani de provizorat pe plan internaţional, în timp ce Ciobănescul Corb este recunoscut doar la nivel naţional. “Până acum am fost recunoscuţi provizoriu de Federaţia Internaţională. Aceste provizorate se dau pe zece ani. Aşadar, anul acesta expiră provizoratul pentru Ciobănescul Mioritic şi Ciobănescul Carpatin. Vestea bună este că vor fi recunoscute definitiv de cel mai important organism pe mondial.

În ceea ce priveşte Ciobănescu de Bucovina, mai trebuie să aşteptăm încă cinci ani, apoi vom mai vedea. Ciobănescul Corb este recunoscut doar la nivel naţional, nu a intrat pe lista provizoratului internaţional. Pentru acesta se mai lucrează la documentaţie”, a declarat reputatul arbitru internaţional Petre Munteanu, care face parte din comisia de omologare a raselor naţionale. Comitetul General al FCI a aprobat şi recunoscut provizoriu cele două rase, în 2005, la Buenos Aires. Asta după ce în 2004 a fost respinsă recunoasterea Ciobăneştilor Românesti ca rase distincte de către Comitetul General. Există discuţii vaste despre dosarele Ciobănescului Balcanic, ciobăneşti asemănători putând fi găsiţi în Polonia şi Rusia. Penultimul hop de la Timişoara Omologarea oficială a celor două rase de ciobăneşti, Mioritic şi Carpatin, va avea loc în luna iunie, la Milano. Pentru a ajunge însă în Italia, în acest week-end, a avut loc la Timişoara, un ultim hop. Doi reprezentanţi ai Federaţiei Internaţionale Chinologice, din Ungaria şi Franţa, au venit la Expoziţia chinologică din capitala Banatului, să dea undă verde pentru participarea la evenimentul de la Milano.

Cei mai importanţi crescători de ciobăneşti au venit la Timişoara, cu cele mai reuşite animale, pentru a “lua ochii” străinilor şi a demonstra ce comoară are ţara noastră. “Este o premieră pentru România. Niciodată nu am avut o rasă de câine recunoscută definitiv la nivel mondial. Puteam să participăm la concursuri internaţionale, numai că nu puteam câştiga titluri CACIB (Certificate de Aptitudine în Campionat Internaţional de Frumuseţe). Pentru a primi titlul de Campion Internaţional de Frumuseţe, câinele trebuie să fi obţinut patru titluri CACIB în trei ţări diferite, de la trei arbitri diferiţi într-un an”, a explicat Munteanu. În România, există în jur de 3.000 de Ciobăneşti Mioritici şi cam tot atâţia Carpatini, cu pedigree (cu acte care atestă că animalul este “rasă pură” şi că are o genealogie care atestă din ce familie provine). Studii genetice pentru ciobăneştii româneşti Din peste 400 de rase recunoscute la nivel mondial doar 150 au studiul genetic făcut, iar Comisia Ştiinţifică a Federaţiei Chinologice Internaţionale a propus ca omologarea raselor să nu se mai facă fără acest studiu genetic pe viitor. Astfel, ciobăneştii româneşti au trecut şi peste aceste teste de ADN, studiul fiind în dosarul de omologare.

Ciobăneştii româneşti sunt câini puternici, cu gabarit mare, parteneri de veacuri ai ciobanilor din Munţii Carpaţi. Principala lor misiune a fost şi este de a păzi şi a proteja turmele şi avutul stăpânului de prădători, animale sălbatice sau hoţi. „În timpul migraţiei triburilor celtice, aceştia au fost însoţiţi de câini asemănători mioriticului. De asemenea, câini ce au caracteristicile mioriticilor au fost aduşi de tătari în nordul Mării negre, în jurul Mării Caspice, unde au fost hanatele tătăreşti. De acolo s-au răspândit şi spre Moldova. În acest moment al evoliţiei rasei, mioriticul este o rasă maturală. Chinologia, când se discută despre rase, nu poate fi separată de etnologie”, a spus Petru Muntean. Cealaltă rasă, Ciobănesc Carpatin, este un câine de zonă alpină selecţionat dintr-o rasă endemică existentă în spaţiul Carpato-Danubian. „Acest câine are o populaţie mai numeroasă în zona munţilor Calimani şi Rodnei precum şi în zonele adiacente: Bistriţa-Năsăud, Neamţ, Mureş, Valea Dornei, Valea Bistriţei”, a spus George Bălan, preşedintele comisie de Ciobăneşti Carpatini. Institutul Naţional Zootehnic (INZ) şi-a înscris în programul său, începând cu anul 1931, crearea câinelui naţional românesc. INZ a ajuns la concluzia că cel mai reprezentativ tip de câine ciobănesc românesc este derivat din ramura de câini preistorici denumită „Canis matris optimae” despre care se precizează că a trăit prin epoca bronzului şi este considerat strămoş al tuturor câinilor ciobăneşti actuali. Atenţie, câne rău! Ionuţ Ungheară a venit la Timişoara, de la Buşteni, judeţul Prahova, cu 11 câini. Unul dintre ei, „Elan”, în vârstă de un ani şi două luni, a fost decalarat „Cel mai frumos mascul”.

„Pentru mine e cea mai frumoasă rasă. Ce face el? Mănâncă, doarme şi păzeşte! Deşi sunt mari ei sunt foarte blânzi. Şi deşi unii ar crede că mănâcă mult, nu e deloc aşa. Nu sunt deloc sensibli, nici la frig, niic la cald. E adevărat că are nevoie de spaţiu. Au însă un simţ dezvoltat al proprietăţii. Nu e recomandat să intre cineva în curtea păzită de el. Vă pot spune din experienţă, pentru că au încercat unii la noi”, a declarat Ionuţ Ungheară, crescător de Ciobănesc Mioritic.

Omologarea rasei pe plan internaţional îl va face pe crescătorul ploieştean să participe la mai multe concursuri peste hotare. „La noi în ţară nu schimbă nimic această recunoaştere. Însă la concursurile internaţionale va fi altceva. Am fost o singură dată afară, la Brno, în Cehia. Însă noi nu puteam câştiga titluri de Frumuseţe, neavând rasa omologată de federaţia internaţională. Şi străinilor le place această rasă, e spectaculoasă”, a explicat Ionuţ Ungheară. Ciobănescu e la modă Ciobăneştii româneşti sunt din ce în ce mai apreciaţi şi de oamenii care trăiesc în mediul urban şi rural, fiind crescuţi pentru pază, sau chiar ca animale de companie, datorită temperamentului echilibrat şi devotamentul arătat stăpânilor.

Costi Barbu a prezentat-o la Timişoara pe „Bianca”, o femelă de Ciobănesc Mioritic de un an şi jumătate. „L-am luat pentru că mi-a plăcut acestă rasă. Nici nu am mai avut alţi câini înainte. Al doilea motiv pentru care am ale ciobănescul este paza. Sunt foarte buni câini de pază. Este şi un câine care nu este pretenţios. Deşi este mare, nu mănâncă atât de mult. Eu cheltuiesc pe lună, pentru mâncare, 200 de lei”, a declarat Costi Barbu.
Last edited by Oliviu Secara on Fri Jan 30, 2015 5:21 pm, edited 2 times in total.
Reason: D-le Cristian, vă recomad ca data viitoare să specificați și sursa de unde provine materialul. Sursa articol: https://adevarul.ro/locale/timisoara/foto-premiera-romania-ciobanescul-mioritic-ciobanescul-carpatin-recunoscuti-nivel-international-1_54c4bfcf44


User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Desi totul a fost prea inghesuit, parcarea dezastru (mica si inundata) cainii au fost exceptionali. Au fost un numar mare de Mioritici si Carpatini, unul mai frumos decat celalalt.

Domnul albitru FCI Jakkel Tamas ne-a aratat inca o data cum se noteaza/puncteaza rasele si din ce cauza au ajuns multe rase distruse ireversibil. Am observat ca despre primele 2 locuri avea obiceiul sa zica doar ca sunt foarte frumoase, si se vede ca stiu cum se defileaza, cum se prezinta, iar cand ajungea la locul trei incepea sa zica despre parul perfect, capul ideal, osatura puternica si unghirile corecte....... Cel putin eu am ramas cu idea ca locul trei era cel mai bun caine, doar ca nu a facut "cat walkul" la fel de bine ca cei doi invingatori. Oricum domnul respectiv nu este un albitru specializat sau experimentat de mioritici si a si mentionat de cateva ori ca din punctul lui de vedere si dupa cum isi imagineaza el rasa face jurizarea.

Reusind sa imi planific o intalnire cu dl. Jakkel Tamas dupa expozitie, am constatat ca este foarte incantat de Ciobanescul Mioritic, mentionand ca este o rasa unica, fara asemanare, care s-a dezvoltata mult in ultimii ani de cand s-a depus dosarul de omolagoare. Era multumit si de rezolvarea problemelor de pigmentare si omogenitatea rasei.

Totusi, a tinut sa traga atentia asupara calitatii parului si picioarelor din spate. A zis ca a vazut multi caini care aveau defecta la picioarele din spate, iar despre par a vb si mai mult. Ca un scurt rezumat, ar sfatui crescatorii sa puna mult mai mult acces pe calitatile parului. Este un caine cu un par aspru, un par care nu trebuie sa stea ridicat cand tragi de el. Parul mioriticului ar trebui sa cada la loc nu sa stea sus ca si un par tapat, moale. Fata de cainii vazuti acum cativa ani, a sesizat ca se tinde spre o selectie catre cainii cu par mai moale, mai pufosi. El personal nu este multumit de directia in care s-a mers, dar totusi are mari speranta in rezolvarea acestur lucruri deoarece a vazut destui miuoritici cu par aspru si cu o textura potrivita.

Deznodamantul a fost unul foarte clar si evident. " Nu vad nici cea mai mica indoiala ca mioriticul trebuie omologat ca si o rasa inedita, omogena si bine evidentiata. Am sa sustin din toate puterile omologarea ei, si cred cu tarie ca nimeni nu ar putea sa vina cu contra argumente impotriva omologarii oricat de mult ar purica dosarul!"


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Administrator
Posts: 69
Joined: Thu Sep 12, 2013 10:43 am
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Cristian, vă recomad ca data viitoare să specificați și sursa de unde provine materialul.
Sursa articol: https://adevarul.ro/locale/timisoara/fot ... index.html


COWARDS - never start || THE WEAK - never finish || WINNERS - never quit
simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Felicitari tuturor - pentru cei ce au FB, majoritatea fotografiilor din timpul competitiei se gasec la Mioritic Land, pentru ceilalti, postam aici ceea ce avem.
baby1.jpg
baby2.jpg
baby3.jpg
baby4.jpg
baby5.jpg
babyW.jpg
Campioni masculi.jpg
Campioni_castigator_masculi.jpg
castigator_puppy_masculi.jpg
Deschisa masculi1.jpg
Femele_baby.jpg
Femele_BabyCastigator.jpg
femele_campioni.jpg
Femele_Puppy.jpg
Femele_PuppyCastigator.jpg
Juniori_masculi1.jpg
Juniori_masculi2.jpg
Juniori_masculiCastigator.jpg
Open_castigatorFemele.jpg
open_femele.jpg


simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Partea a doua
Puppy.jpg
Puppy2.jpg
Timi2015.jpg
Timi2015grupW.jpg


simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Respect d-lui arbitru FCI - a dovedit cunoasterea standardului si corectitudine in arbitraj ceea ce se poate vedea si in grupul final, destul de omogen si cu exemplare frumoase.Au lipsit multi alti crescatori cu exemplare frumoase dar important este ca aceasta rasa va fi recunoscuta oficial definitiv. Felicitari tuturor celor care au putut participa, felicitari invingatorilor.
Am cea mai mare satisfacție, la ring au fost doua exemplare nepoții lui Codin, care au confirmat ca si Marc, tatăl lor, calitatea - sunt mandra de ce a transmis si aștept sa vad si strănepoții. Noi nu am putut participa din motive obiective si chiar daca am fi putut veni, nu ne-am fi dorit sa li se facă sau unora sau altora...destul ca ne vad in Anuarul jubiliar FCI sau in Best in Show Magazine sau in ringuri in competiții internaționale unde le- a fost apreciata valoarea si calitatea. Fiind doar o vizionare, preferam sa vedem ce se va întampla la Milano si daca modificările propuse la standard de o singura persoana aflata la masa bogatilor, vor fi agreate si apoi...vom mai vedea! Orice crescător care se respecta nu creste ce este in trend sau ce visează unii, un crescător respectabil face din pasiunea lui o pasiune responsabila si leala, in nici un caz aberanta.

Catalogul

Image

Image

Image


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Super poze, multumim, Simona! Care dintre catei sunt nepoteii lui Codin? :) Felicitari, cred si eu ca-ti creste inima!! :D


Image
simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Exemplarele al caror tata este Marc Monasim de Romania.
Multumim, Lilith si repet, felicitari tuturor. Este un poas mare pentru rasa si asta trebuie sa conteze.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Ah, fetitele lui Ionut Ungheanu, despre ele e vorba? Frumoase foc, amandoua, Cerna imi place in mod deosebit! :)


Image
simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

94. Iancu(Buzdugan&Cerna de TohanuNou - Marc Monasim de Romania&Pia de Runc - d-l Mustea ar trebui sa fie multumit chit ca nu ii plac cainii din canisa noastra)
122. Hilda de Tohanu Nou(Athos Dumi"s&Clara Bella de Tohanu Nou - Marc Monasim de Romania&Pia de Runc)
129. Freya de Tohanu Nou(Barsan de Tohanu Nou(Marc Monasim de Romanioa&Nira)&Irma de Runc)
132. Cerna de Tohanu Nou(Marc Monasim de Romania&Pia de Runc)
133. Clara bella de Tohanu Nou(Marc Monasim de Romania&Pia de Runc)

Multumesc Ionut - suntem mandri si iti uram succes pe mai departe!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Rasele Ciobănesc Românesc Mioritic și Ciobănesc Românesc Carpatin au fost omologate definitiv !
Votul FCI a avut loc în cursul zilei de azi la Milano !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

IMG_2805-Forum.jpg
IMG_2891.jpg


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

IMG_3118.jpg
IMG_2648.jpg
IMG_3125.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1879
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Poze noi, Fain !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

IMG_3552.jpg
IMG_3713 Forum.jpg
IMG_3694.jpg


Post Reply

Return to “În Timiș”