Păstorii și Ciobănescul Mioritic

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Subiectul de discuție este denumit generic "Păstorii și Ciobănescul Mioritic", rolul de "pastor " putând fi luat de oricine are în proprietate un mioritic care își câștigă pâinea din greu păzind turma, proprietatea sau bunurile stăpânului.
După cum spuneam, topicul este destinat prezentării prin intermediul fotografiilor şi al filmuleţelor a Ciobănescului Românesc Mioritic nu neapărat selecţionat, dar care este prezent la stână sau în alte locuri şi face exact ce ştie el mai bine. Toţi cei care posedă materiale cu mioritici în mediul lor natural, prin munţi, pe dealuri, prin stâni, legaţi prin curţile oamenilor sunt rugaţi să posteze. Este de preferat să se dea câteva date despre ce se prezintă.

Spor la vânat ciobăneștii lățoși de pe meleagurile mioritice, evident cu aparatul de fotografiat căci ar fi păcat să dispară din peisaj acești câinin care nu sunt obișnuiți cu canapeaua și nici cu imaginea vibrantă a ecranului televizorului.

Image

Image

Image

Image

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Picture 140.jpg
69376184_DKPXHST.jpg
stana 037.jpg
stana 043.jpg
36675742_ITYHAGTVB.jpg

câteva poze cu ciobănești..


lex
Posts: 3
Joined: Thu Sep 13, 2012 10:46 pm

Vi-l prezint pe Sam baracul meu.un caine foarte simtitor care face paza foarte bine in teritoriu.ImageImageImageImage


lex
Posts: 3
Joined: Thu Sep 13, 2012 10:46 pm

Cate ceva despre temperamentul baracului.

[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=3iJlfJglc2M[/youtube]


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Fain Mioriticul tău, văd că are nerv... Cred că un exemplar ca acesta ar face faţă la trasee de 50 de km pe zi cu turmele şi pe căldură.
Văd că ai pus topicului titlul de "Baracul-originile mioriticului"... Din asta deduc că tu consideri ca Mioriticul în forma de azi s-a îndepărtat foarte mult de câinii de bază...
Din câte am observat mulţi asociază termenul de "barac" cu ceva negativ, chiar ruşinos uneori. Eu cred că e o concepţie total greşită. Dacă montezi în mod repetat "barac" cu "barac" nu are cum să-ţi iasă decât un barac (barac <=> mioritic) poate putin de talie mai mare şi uşor mai îmblănit dacă îl ingrijeşti corespunzător. E normal ca la fiecare generaţie să mai crească talia câte puţin, dar aceasta se menţine la nivelul real prin alegerea cu atenţie a partenerilor de montă.
Ce vreau să te întreb până la urmă, pe tine şi nu numai, e că de ce îi spui acestui exemplar barac si nu mioritic ? Ce te determină; talia şi blana sunt criteriile care fac diferenţa între barac şi mioritic? Sau oare lumea se referă la barac ca find câinele crescut la oi sau în gospodărie şi care nu beneficiază de atenţia de care se bucură câinii care mai apar în expoziţii?
Mi-ar place să văd câteva păreri pe tema asta, o consider de interes.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Un barac frumos de pe Rarau. Poza e facuta de un amic fotograf, Ioan Balasanu.
Image

Cainele pare a fi de la o stana din apropiere, dar are si un job part time de ghid montan :)


Image
User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

Oliviu poti fi convins ca din aceste animale pe care le denumim baraci au evoluat ca rasa mioriticii.Prin selectie si ingrijire in urma montelor dintre acesti baraci au rezultat exemplare mai mari ,mai imbracate si sa zicem mai elegante.Cu mici aporturi si de alte exeplare poate nu foarte autohtone dar de acelasi tip s-a ajuns astazi la ceea ce denumim noi ciobanesc mioritic.Din pacate din pmdv s-au pierdut unele aspecte foarte importante (nu in toate canisele) cum ar fi temperamentul aspru si curajul precum si rusticitatea lui.Oare credeti ca in ziua de astazi um mioritic modern bine intretinut si miscat va putea naparli singur cum o face baracul lui Alex ? Bineinteles inapoi nu ne mai putem intoarce,s-a muncit mult si rezultatul este unul frumos dar cate un pic de sange proaspat pt cimentarea catorva caractere ar mai fi bun pe ici pe colo.Nu considerati ca sunt partinitor si la rasa pe care o cresc (carpatinul) este aceiasi situatie,cainii au pierdut din robustete si din taria de caracter,asta datorita obsesiei obtinerii anumitor caractere morfologice in timp scurt folosindu-se prea mult exemplare poate extraordinar de frumoase dar care scartiiau la anumite aspecte.Dar ca si la mioritic timpul nu este pierdut si printr-o selectie atenta,dandu-se la o parte exemplarele care nu merita numele de ciobanesc asa cum le-am pierdut le vom recastiga.Sunt multe situatii in care uitandu-ne la o angulatie a trenului posterior sau la cat de inchisa este culoarea ochiului uitam esenta existentei acestor caini si producem exemplare care triumfa in show-uri si acasa ii pazim sa nu ii fure.Eu unul voi voi folosi ca mascul etalon in urmatorii ani un caine care este de 8 in show dar de 11 in serviciul de paza si in aspect ca si ciobanesc.


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

Bineinteles cu femele care nu au probleme de temperament si pot si corecta unele aspecte care se doresc corectate la etalon.Pote nu va iesi perfect in prima generatie dar in urmatoarele trebuie sa iasa ceva daca mergem pe linia asta si suntem exigenti in primul rand cu noi.
Am efectuat monte pt show la sugestia mai multor crescatori cu experienta ,am dat pui 80 % pt paza si restul pt show.Cei dati pt show vor fi la europene, unul a iesit(frumusete si caracter), unul eu unu l-as steriliza(doar foarte frumos si corect fizic) iar din ceilalti majoritatea nu sunt in stare sa ma multumeasca.Asta era traseul scurt spre performanta,dupa am montat cu un mascul mai slab ca si show dar rezultatele ma ung pe suflet.Sunt convins ca poate varful din cuibul anterior ca si show va fi clar mai bun ca cel al cuibului al doilea insa in al doilea cuib pote 80% sunt ciobanesti adevarati si poate din intamplare au iesit si vreo doua exemplare care pot oricand sa dea clasa in ring.Cu ceilalti mai slabi ca show mai pot lucra in viitor cu speranta dar cu cei din primul cuib care nu corespund nu mai este nici o sansa.Cam asta e selectia ca sa produci ciobanesti sau poti sa te mandresti cu zecile de expozitii castigate cand lumea rade de ciobanescul tau cu caracter de pisica.


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

Pentru mine baracul lui Alex va fi mereu un exemplu,un caine care imi va aminti in permanenta de ce au fost atat de apreciati de ciobanii si gospodarii romani ciobanestii nostrii.


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
User avatar
Ungureanu Cosmin
Posts: 122
Joined: Mon Sep 10, 2012 11:25 pm

Ca si in cazul tau Oliviu ,ai riscat si ai mers sa vezi mioritici cu mine undeva unde toata lumea iti spunea ca nu ai ce sa vezi.Ai facut o monta cu un mascul care nu il stia nimeni dar isi merita numele de ciobanesc si acum produsul lui, Tudor este laudat de toata lumea si dat exemplu de ciobanesc pe diverse forumuri .


Un caine fara caracter este un animal fara nici o utilitate...
https://www.facebook.com/pages/Canisa-De ... tos_albums
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

O femela tanara si tunsa, dupa aspect:
Image
Image
Image


Adi Curtean
Posts: 62
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:05 pm

IMG00045-20120918-1828.jpg
IMG00047-20120918-1828.jpg
Alan& Dora


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Barac de la o stana din muntii Rarau
Image
:) :mrgreen:


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ce bine se integrează mioritiracul ( :mrgreen: mioriticul/baracul) într-un astfel de peisaj... parcă ar purta tot muntele pe umerii lui.
Parcă mai ai ceva poze cu Barac, tot aşa într-o atmosferă din asta desprinsă parcă din vremea semizeilor.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Sa stii ca ai dreptate.. ia sa caut!

Asta??
Image

:mrgreen: :mrgreen:


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Asta era atmosfera:
Image

:D :D breee, mi se face frig numai cand ma gandesc


Image
cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

De pe la Bihor sunt cainii. Pozele le-am gasit mai demult nu mai ştiu pe unde. Ca să le pun aici le-am preluat de la Nelu Albiter (https://plus.google.com/109229853004415 ... banner=pwa).

Image

Image

Image

Cand privesc imagini din acestea mă întreb dacă nu trebuiau postate la topicul "Inamicii naturali ai mioriticului" pentru ca aceşti INAMICI să vadă cum arată mioriticul!!! Acolo, la un 70 - 75 maxim şi cu părul de o şchioapă. Adică un caine "fiabil" şi dacă mănancă mai subţirel şi dacă nu e urcat pe masa de toaletaj.

În legătură cu denumirile de "mioritic" / "barac" / "caine mocănesc": prin părţile pe unde am copilărit eu - Mediaş Tarnăveni, nu am auzit de niciuna în vorba oamenilor. La cei de tipul acesta li se spune lăţoşi, flocoşi sau lanoşi.


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

cristidami wrote: Cand privesc imagini din acestea mă întreb dacă nu trebuiau postate la topicul "Inamicii naturali ai mioriticului" pentru ca aceşti INAMICI să vadă cum arată mioriticul!!! Acolo, la un 70 - 75 maxim şi cu părul de o şchioapă. Adică un caine "fiabil" şi dacă mănancă mai subţirel şi dacă nu e urcat pe masa de toaletaj.
dl Cristidami nu cred că la inamicii lupi şi urşi vă refereaţi că aia au văzut ciobăneşti mioritici adevăraţi la stâni în acţiune.. alţii nu au văzut şi habar nu au şi se dau grei în ale mioriticului. cred ca la inamicii aia vă refreaţi dl cristidami...


cristidami
Posts: 111
Joined: Tue Sep 11, 2012 10:25 am

Din cauza faptului că pe la noi existau şi există lupi şi urşi, la stani există ciobăneşti adevăraţi - inclusiv mioriticii. Dacă nu erau prădătorii ăştia, ciobanii aveau pudeli sau pitbulli. Cu judecata asta, lupii şi urşii nu sunt duşmanii cainilor ciobăneşti romaneşti. Dar, cu orice judecată, duşmanii mioriticilor şi a celorlalte 3 rase naţionale sunt cei ce îi fac să degenereze în altceva.

Un foarte scurt test ar trebui făcut în concursurile de frumuseţe: prezentat unui cioban, un ciobănesc romanesc de rasă nu ar trebui să-l facă pe om să pufnească în ras... Abia după asta să-l ia la purecat arbitrii.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Un miorel frumusel dar cam micut in Alesd, Bihor; provenit de la o ferma de langa Oradea:
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=psaDDEv2RtI[/youtube]

Si frate-sau, tuns:
Image


Post Reply

Return to “Stâna la noi”