Păstorii și Ciobănescul Mioritic

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Fain masculul alb cu negru. Prin ce zona ii gasesti? : Faini toti, de altfel.


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Am si eu unul fotografiat de mandrul meu pe langa firma lui. Fiind teren cu multa verdeata, ciobanul din zona mai paste oile acolo.
Image
Image

Din pacate a facut pozele cu telefonul, din masina, ca mai erau cativa care latrau pe langa el si i-a fost frica sa coboare :mrgreen:


Image
GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

lilith wrote:Fain masculul alb cu negru. Prin ce zona ii gasesti? : Faini toti, de altfel.
Cainii sunt fotografiatii toti in zona Pitestiului. Cel cu mai mult negru erea (finca eu am facut poza cu ceva timp in urma) intr-o curet in satul Titesti (drumul Pitesti - Campu Lung)


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Hotarati! care dintre voi a facut fotografia?


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Alin Pana wrote:Hotarati! care dintre voi a facut fotografia?
Care fotografii Alin?
Cele puse de mine, le am facut, nu neaparat recent, pe acolo pe unde am zarit un caine care mi a atras atentia.


Alin Pana
Posts: 67
Joined: Mon Sep 10, 2012 8:46 am
Contact:

Am citit gresit, eu am crezut ca ai zis ca ultimele poze sunt facute de tine si nu de "mandrul" lui lilith.

Imi cer scuze amandurora!


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Nu-i bai, oameni suntem :)


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Doi miorei frumosi care faceau paza la o casa inca neterminata, de langa oras.
Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Pentru ca ma tot plangeam ca dau numai peste bucovineni, iaca soarta mi-a scos doi miorei in cale, frumosi foc si cu instincte puternice de paza. Cel putin cel de la gard facea si spume la gura de nervi, dar numai el stie ce-a vazut, ca pe mine nici nu m-a mai bagat in seama! :)))


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

lilith wrote:Doi miorei frumosi care faceau paza la o casa inca neterminata, de langa oras.

Pentru ca ma tot plangeam ca dau numai peste bucovineni, iaca soarta mi-a scos doi miorei in cale, frumosi foc si cu instincte puternice de paza. Cel putin cel de la gard facea si spume la gura de nervi, dar numai el stie ce-a vazut, ca pe mine nici nu m-a mai bagat in seama! :)))
Tot mă mir când mai ai timp să fotografiezi și ciobănești în drumurile pe care le străbați ?! Adineaori te-am văzut într-un video pe net încurajându-ți un amic la Vocea României ! Transmite-i salutări și zi-i că-l susținem și noi. Mulțumim pt. poze ! Rock on !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

:lol: Aia s-a filmat in vara, ciobanestii i-am pozat sambata :P Dar chiar si asa, daca vad din masina un mioritic, mandrul opreste si ma lasa sa-mi fac de cap :))) I-am bagat si lui microbul in sange asa ca si daca merge singur undeva si vede mioritici, se opreste si intreaba oamenii detalii despre ei si mi-i pozeaza. :D Tare mandru mai vine cateodata si imi arata ce ciobanesti a mai vazut el. Canisa de Tohan imi lasase un comentariu dragut vis-a-vis de Vocea Romaniei, ca trebuia sa iau un mioritic cu mine sa-l promovam si-acolo :lol: Foarte buna ideea, de altfel.
Multumim de sustinere, asteptam sa apara si duelul, avem mari emotii pentru amicul nostru. :D


Image
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Si inca unul, descoperit sambata in aceeasi zona cu cei de mai sus. De fapt, era chiar la cateva case mai jos, nu stiu cum am trecut de 4 ori pe-acolo si nu l-am vazut pana acum :lol:
Image

Image

Si un filmulet
https://www.facebook.com/photo.php?v=10 ... tif_t=like


Image
User avatar
dan maramu
Posts: 13
Joined: Sat Dec 29, 2012 11:59 pm
Location: lapus maramures



User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Animale din gospodărie

Image
sursa fb.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Elena Udrea topeste iarna si ne scoate din gheata politica :!: :!: :!:

Image

Image

Image


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Noroc cu ea ...cu Elena ...Elena te iubim si cu tine vrem sa fim............. cat de prosti suntem!!!!!!! Clar suntem rezolvati .Bravo Elena ......inca o tura ai rezolvat ...!!!!!!!!!!!!1


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

AM ciobanesti wrote:Noroc cu ea ...cu Elena ...Elena te iubim si cu tine vrem sa fim............. cat de prosti suntem!!!!!!! Clar suntem rezolvati .Bravo Elena ......inca o tura ai rezolvat ...!!!!!!!!!!!!1
peste 15 ani o sa ajunga prima femeie presedinte a Romaniei... va spun.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Trei ciobanesti dintr-un sat din judetul Bihor. Cel fumuriu e un mascul tanar de cca 1 an, femela din tarc are cca. 4,5 ani; iar masculul alb cu gri e mai batranel de vreo 8 ani.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image


AM ciobanesti
Posts: 84
Joined: Wed Oct 02, 2013 1:50 pm

Cristian wrote:
AM ciobanesti wrote:Noroc cu ea ...cu Elena ...Elena te iubim si cu tine vrem sa fim............. cat de prosti suntem!!!!!!! Clar suntem rezolvati .Bravo Elena ......inca o tura ai rezolvat ...!!!!!!!!!!!!1
peste 15 ani o sa ajunga prima femeie presedinte a Romaniei... va spun.
Bai Cristian ,eu cred ca tu ai gura aurita ,eu cred ca mai repede ,te -ai uitat peste garla ,la tanti cu orezu ,ai trecut la ,,Anghela ,si clar mi-o scoti in fata pe E......caterina Teodoriu .Daca ridica ,cu ceva mersul lucrurilor e bine,cred eu .!1!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Hora din Zestrea Stânelor - 8.5 luni
- ciobănească vrednică

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

        • Image
          - prin lume și prin noi înșine


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Stâna la noi”