------Câinele Ciobănesc------

Incursiuni în universul mioritic - distanța dintre vechi și nou
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Ce ziceti de noua lege cu limitarea numarului de caini ciobanesti :?:
Parlamentarii au stabilit: la şes, ciobanii pot avea la stână doar un câine. La deal sunt permişi doi, iar turmele de la munte pot fi păzite de cel mult trei câini. Sunt prevederile unei legi recent adoptate. Cine o încalcă riscă amenzi de până la 1.500 de lei. Crescătorii de oi sunt revoltaţi şi spun că nu pot păzi 600 de ovine cu doar trei câini, aşa cum cred parlamentarii.

https://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actua ... +prin+lege


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Aproape este imposibil de crezut că modificările aduse acestei legi au trecut prin toate etapele și nimeni n-a sesizat cât de aberantă devine !

Hora din Zestrea Stânelor

Image
6 luni

Ce prevede exact Legea nr. 149/2015 privind modificarea şi completarea Legii vânătorii şi a protecţiei fondului cinegetic nr. 407/2006

La articolul 23, alineatul (1) se modifică şi va avea următorul cuprins:
(1) În scopul gestionării durabile a faunei cinegetice, se interzic:
a) popularea fondurilor cinegetice cu exemplare bolnave, degenerate sau provenind din crescătoriile de vânat destinate altor scopuri;
b) lăsarea animalelor domestice libere sau păşunatul cu acestea în fondul forestier;
c) păşunatul animalelor domestice în terenul agricol între 6 decembrie şi 24 aprilie;
d) tulburarea liniştii faunei cinegetice în perioada de înmulţire şi creştere a puilor;
e) înfiinţarea, întreţinerea sau recoltarea culturilor agricole, fără asigurarea protecţiei faunei de interes cinegetic;
f) deţinerea neautorizată în captivitate a exemplarelor de faună cinegetică;
g) distrugerea sau degradarea instalaţiilor vânătoreşti de orice fel ori a culturilor pentru vânat;
h) lăsarea liberă a câinilor de vânătoare sau a celor însoţitori de turme sau cirezi în fondurile cinegetice, altfel decât vaccinaţi sau dehelmintizaţi;
i)circulaţia persoanelor însoţite de câini fără a fi purtaţi în lesă, în afara căilor de circulaţie publice din fondurile cinegetice, cu excepţia vânătorilor, poliţiştilor, jandarmilor şi îngrijitorilor de animale;
k) permiterea însoţirii turmelor şi cirezilor de către câini însoţitori al căror număr este mai mare de 3 în zona de munte, de 2 în zona de deal şi de 1 la câmpie; în acest număr se includ şi câinii care asigură paza stânei;

l) depozitarea în teren sau utilizarea în combaterea dăunătorilor vegetali şi animali ai culturilor agricole sau silvice a substanţelor chimice toxice pentru fauna cinegetică, fără luarea măsurilor de protecţie a acesteia şi respectarea normelor tehnice de utilizare a lor;
s) abandonarea câinilor şi altor animalele domestice în fondurile cinegetice;
ş) lăsarea în libertate a animalelor domestice sau a metişilor acestora, în scopul sălbăticirii.”
sursa: agrointel.ro
Mă mir cum nu au început deja protestele !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

nu e de gluma oameni buni :roll: :roll: :roll:

A fost mare scandal duminică dimineață la ferma pe care Ionică Nechifor o deține la Răchiți. După cum v-am informat, un grup de vânători i-au împușcat un câine, iar președintele Asociației Moldoovis a ieșit să își apere ceilalți patrupezi.
Deși pare de-a dreptul incredibil, unul dintre vânători, despre care nu se știe deocamdată cărei asociații aparține, a îndreptat pur și simplu arma spre fostul director de la Stațiunea de Cercetare Popăuți, amenințându-l din ce se vede în poze că îl împușcă.
aici e linukul cu tot articolul https://www.botosaneanul.ro/stiri/foto-u ... n-vanator/

Image


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Pentru cei care sunt interesati am gasit in legea din 2003 urmatoarele:

Reglementare tehnică privind jujeul purtat de câinii pentru pază care însoţesc turmele şi cirezile de animale pe fondurile de vânătoar



Art. 1. - (1) Jujeul este piesa de formă cilindrică, din material lemnos de esenţă tare, care se poartă de către câinii care însoţesc turmele şi cirezile pe fondurile de vânătoare.

(2) Jujeul se confecţionează prin strunjire şi are următoarele dimensiuni minime:

a) diametrul Φ = 4 cm;

b) lungimea l = 30 cm;

(3) Jujeul are fixată la jumătatea lungimii sale o brăţară metalică prinsă prin intermediul unui lanţ de zgarda de la gâtul câinelui.

Art. 2. - (1) Lungimea lanţului se stabileşte în funcţie de talia câinelui astfel încât jujeul să incomodeze deplasarea în alergare a câinelui.

(2) După montarea ansamblului, jujeul trebuie să stea în poziţie orizontală şi să fie poziţionat imediat sub nivelul articulaţiilor genunchilor membrelor anterioare ale câinelui.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Aspectul câinilor frecvent întâlniți în sate și folosiți mai mult la paza gospodăriilor.
Mai rar la Stâne.


IMG_20210310_092004.jpg
IMG_20210310_092023.jpg
IMG_20210310_092028.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Tipul asta de caine imi e cunoscut,nu trece de 70 inaltime,as zice intre 60-70 la greaban,scurti si indesati.
Sunt caini ageri.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Alt câine în alt sat din Bihor


Câine folosit la paza gospodăriilor
Câine folosit la paza gospodăriilor
Câine de curte
Câine de curte


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Dulău


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Alt câine de ocol /curte
Screenshot_20210321_045647.jpg
Screenshot_20210321_045419.jpg


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Novaconi
Posts: 206
Joined: Fri Jan 09, 2015 4:03 pm

Îi cainele perfect pentru curte,pază.
E soiul asta tărcat(floran/alb-negru) intalnit in multe zone ale tarii.


User avatar
EUROZONA MOLDOVA
Posts: 34
Joined: Wed Aug 12, 2020 6:39 pm

De curand , am abordat in mod oficial , la nivel de asociatie , acest subiect : acest tip de caine pastoral . Noi l-am numit Ciobanesc Rustic Romanesc, si s-a stabilit un standard care sa-l defineasca fenotipic , de exemplu : inaltime la greaban de 50-65 cm (f - m) . Credem ca e un posibil progenitor al raselor de caini ciobanesti romanesti recunoscute deja in mod oficial, un tip de caine asemanator cainelui pastoral mongol numit Bankhar, ambii fiind o „rasă terestră” .


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Sunt aici Raul 💪😆 si după vedem ce scoate domnul osiceanu din curtea dansului 😄


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mihaita Zdrite wrote: Fri Aug 13, 2021 8:07 pm Sunt aici Raul 💪😆 si după vedem ce scoate domnul osiceanu din curtea dansului 😄
La ce te referi?! :roll: :roll:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 517
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

La faptul ca am sa încerc sa am caini adevărați, masculi cu cu ata în fund 😆
Am sa țin cont de treaba asta maxim în selecție... dar nu știu ce face domnul osiceanu ..teorie ne tot aplica dar practic nu vad nimic în curtea lui 😄


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mihaita Zdrite wrote: Sat Aug 14, 2021 10:30 am La faptul ca am sa încerc sa am caini adevărați, masculi cu cu ata în fund 😆
Am sa țin cont de treaba asta maxim în selecție... dar nu știu ce face domnul Osiceanu ..teorie ne tot aplica dar practic nu vad nimic în curtea lui 😄
Cred ca te afli într-o confuzie, dl Osiceanu este de mult oale și ulcele dpdv chinologic. Nu are nici o legătură cu topicul la care ne aflam. Probabil te referi la proiectele Eurozona Moldova inițiate de dl prof. Drăgan din Roman care e un visător...asta nu înseamnă că încercările nu sunt bazate pe unele realități care s-ar putea concretiza, însă este nevoie de susținere la nivel național.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1880
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Un material interesant de văzut



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Stâna la noi”