Mioriticul in Europa

ÎNCEPĂTORULE, lămurește-te !
Post Reply
Andypanda
Posts: 9
Joined: Sun Oct 07, 2012 7:36 pm

Buna seara. Scuzati-ma ca postez cu o intrebare care nu prea este la locul ei, intrebarea: as vrea sa stiu ceva: ciobanestii mioritici sunt si in Europa sau doar in Romania ?
Multumesc pentru raspuns.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

E o rasa romaneasca, dar da, sunt si in Europa. Este o crescatoare in Austria, este un crescator in Polonia, sunt mioritici chiar si in SUA. Mai stiu proprietari de mioritici si in Finlanda.
Mioriticul a cucerit multi oameni, de pe tot globul. :)


Image
Andypanda
Posts: 9
Joined: Sun Oct 07, 2012 7:36 pm

Buna seara. As avea inca o intrebare: Nu dispun de multi bani si vreau sa stiu daca este in regula si este de rasa pura un pui de mioritic fara pedigree.
Multumesc pentru raspuns.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

E foarte posibil sa fie de rasa, la fel cum e foarte posibil sa nu fie de rasa.
Ai o poza sa vedem si sa ne dam si noi cu parerea?


Image
Andypanda
Posts: 9
Joined: Sun Oct 07, 2012 7:36 pm

Scuzari-ma pentru exprimarea gresita: Am vrut sa mentionez ca imi doresc sa achizitionez un puiut de mioritic fara pedigree si nu dispun decat de putini bani si imi doresc sa fie rasa pura.
Scuze pentru exprimare si multumesc pentru raspuns.


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

De cati bani dispui? Daca il iei din targuri sau de pe site-uri gen tocmai.ro sau mercador.ro, sunt sanse mari sa iei teapa. Am vazut acolo multi pui de "mioritic" fara pedigree care n-aveau deloc de-a face cu rasa asta.
Daca ne spui cat poti da maxim pe un catel, poate te putem ajuta :)


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Pentru a fi sigur că dețineți un pui de rasă ideal ar fi să-l achizițonați de la crescători recunoscuți de autoritatea națională. Așa ați putea evita o grămadă de probleme inclusiv de sănătate și ați putea beneficia de sprijin în creșterea corectă a puiului. Cumpărați puiul doar dacă îi puteți asigura condițiile normale de viață.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Andypanda
Posts: 9
Joined: Sun Oct 07, 2012 7:36 pm

Inca nu imi pot permite pana nu ma mut la casa cu curte caci doar atunci imi doresc sa achizitionez un pui dar iubesc aceasta rasa si vroiam sa stiu daca pot lua un pui fara pedigree cu timpul cand imi voi permite si la curte si voi avea si o suma.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Andypanda wrote:Buna seara. Scuzati-ma ca postez cu o intrebare care nu prea este la locul ei, intrebarea: as vrea sa stiu ceva: ciobanestii mioritici sunt si in Europa sau doar in Romania ?
Multumesc pentru raspuns.
Da, exista mioritici in Europa.Din canisa de Romania sau din alte canise au fost trimisi si traiesc inca caini in mai toate tarile Europei.Din canisa de Romania dar si din alte canise am trimis personal primele exemplare de mioritic in Franta, Belgia, Italia, Germania, Ungaria, Bulgaria, Olanda, Serbia, Polonia, Spania, Grecia, Austria, Rusia, Israel, SUA, Columbia, Venezuela, Coreea de Sud, Canada,etc in cadrul programului initiat de mine pentru popularizarea rasei in lume.
Unii caini au murit intre timp, altii mai traiesc, unii au facut pui acolo unde sunt altii nu au apucat!


Andypanda
Posts: 9
Joined: Sun Oct 07, 2012 7:36 pm

Buna ziua. As vrea sa ma informati cu privire la principalele boli si afectiuni ale unul catel de mioritic. Va rog pentru ca pe wikipedia nu am gasit nimic despre afectiunile si bolile lui; se precizeaza doar ca acest catel are o rezistenta naturala la boli. Imi puteti vorbi putin despre afectiunile sau bolile acestui catel, doar daca acest catel este foarte sanatos si imun la toate boli si afectiunile.
Multumesc pentru raspuns.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Otita si afectiuni ale pielii!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Andypanda wrote:Buna ziua. As vrea sa ma informati cu privire la principalele boli si afectiuni ale unul catel de mioritic. Va rog pentru ca pe wikipedia nu am gasit nimic despre afectiunile si bolile lui; se precizeaza doar ca acest catel are o rezistenta naturala la boli. Imi puteti vorbi putin despre afectiunile sau bolile acestui catel, doar daca acest catel este foarte sanatos si imun la toate boli si afectiunile.
Multumesc pentru raspuns.
Vizitati secţiune pt. chestiunile Medicale din cadrul forumului adica aici viewforum.php?f=19 sau puteti merge pe site https://mioriticul.ro/ la sectiunea Particularitati -- Sanatate.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Andypanda
Posts: 9
Joined: Sun Oct 07, 2012 7:36 pm

Buna seara. Ma scuzati pt. ca insist cu aceeasi intrebere dar am gasit informatii despre anumite afectiuni ale mioriticului pe linkul urmator: https://www.desprecaini.com/ciobanesc-mi ... tate-boli/
Imi puteti sa-mi mai dati niste pareri? Am mai vazut pe acest forum ca acest catel de mioritic poate sa aiba o singura afectiune: otita pe linkul urmator al forumului cezar osiceanu explica ca singura afectiune a acestui catel este otita:
viewforum.php?f=19
Intreb asta deoarece la primul link sunt prezentate mai multe afectiuni, iar cezar osiceanu confirma ca mioriticul are ca afectiune doar otita.
Multumesc pentru raspuns.


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Mioriticul, ca orice alta rasa din lume, poate suferi de oricare din bolile cainesti, nu e scutit de nici una; insa nici nu se poate spune ca una din boli e specifica mioriticului sau ca are incidenta mai mare decat la alte rase. Doar daca nu a facut Osiceanu vre-un studiu pe aia 8000 de caini ai lui si stie mai bine :-)


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Din cauza "urechii inchise" a mioriticului multi caini crescuti la oras in special si mai ales in mod individual nu in pereche, dezvolta otite in timp ca urmare a :
- acumularilor de praf,par,grasime a pielii,etc in interiorul pavilionului urechii
- necuratirii periodice a urechilor cainelui nici de catre stapan si nici de catre veterinarul care ar trebui sa faca acest control la momentul vaccinarii cel putin
- neperiajului corespunzator al parului de pe "obrazul" pe care cade urechea cainelui
- locului unde doarme de obicei cainele - situat in astfel de cazuri in zone in care se simte curentul de aer sau racoarea de la ciment
Se constata frecvent la concursurile organizate de catre CNCCR aceasta stare de lucruri mai sus prezentata si arbitrii clubului chiar au obligatia sa verifice urechile cainilor si explice proprietarilor cum se face toaletajul corect.La ACHR nimeni nu se uita la asa ceva din pacate!
Cand otitele devin acute se trateaza foarte greu de multe ori se apeleaza si la operatii chirurgicale din cauza formei conductului auditiv care permite retinerea lichidului in zona sa.
O greseala frecventa in tratamentul otitelor la mioritici o reprezinta neexecutarea lamei microscopice ptr decelarea naturii otitei.
La stana cainii se ling unul pe altul in ureche si isi fac astfel singuri toaleta zilnica.Se stie ca cel care este murdar in urechi la stana este ultimul in scara ierarhica ptr ca cel mai mic il linge curatandu-l pe cel mai mare pe cand invers nu se intampla.
Chiar am facut impreuna cu Facultatea de Medicina Veterinara din Bucuresti - catedra de chirurugie un studiu pe aceste boli specifice ale mioriticilor si asa am ajuns la concluziile de mai sus.Cum dnul Albiter nu este crescator sau detinator ci doar handler nu poate avea opinii stiintifice ci doar simple pareri personale greu de luat in calcul!


canisadecasaoprea
Posts: 8
Joined: Thu Jan 03, 2013 9:09 pm

Andypanda wrote:Inca nu imi pot permite pana nu ma mut la casa cu curte caci doar atunci imi doresc sa achizitionez un pui dar iubesc aceasta rasa si vroiam sa stiu daca pot lua un pui fara pedigree cu timpul cand imi voi permite si la curte si voi avea si o suma.
Nu fa greseala de a lua un pui fara pedigree, sau unul cu pedigree fals ori cu pedigree in care apar consangvinizari, pantru niste bani in plus platiti la achizitionare e pacat sa stai cu stresul de a nu avea ceva pur sau sanatos. Apoi nu stii daca peste un an doi sau trei vrei sa ai pui din exemplarul tau ori vine altul la monta, acel pedigree te va ajuta foarte mult.


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

sunt caini fara pedigree care sunt asa cum trebuie, dar is de acord ca unul cu pedgree este altceva.


cornel
Posts: 1
Joined: Sun Jan 05, 2014 11:36 pm

Buna seara, poate cineva sa-mi spuna daca sunt masculi in Italia, Slovenia,Austria? Multumesc.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

In Austria exista o dna Fallent care are un nucleu de mioritici hiperconsangvinizati si care a scos pana acum un cuib displazic in proportie de cam 75%. Hiperconsangvinizarea este facuta duypa masculul A-Nuc un metis de mioritic si carpatin. Poza lui o gasiti si pe aici dar si pe siteul oficial al clubului https://www.clubulnationaldecainiciobane ... unphoto.ro ca sa eliminam orice comentarii inutile. Tot aici gasiti si dovada displaziei de sold detectate la cainii produsi de dna Fallent
In Italia exista masculi de foarte buna calitate - proveniti exclusiv de la noi de la CNCCR ( crescator Goga Titel din Ramnicul Valcea) - atestati ca nondisplazici si chiar unul este campion Italia la ENCI
In Germania exista Vain de Runc un caine displazic operat si caruia i s-a pus daca nu ma insel si o proteza ptr ca sa poata merge cate zile o mai avea.

P.S. Imi cer scuze dar aici in Thailanda unde ma flu acum cade frecvent netul din cauza furtunii in curs asa ca tastez in blind si este posibil sa nu apara intreg mesajul


Post Reply

Return to “Stăpân la primul Ciobănesc”