cautare origini catelusa ciobanesc mioritic

ÎNCEPĂTORULE, lămurește-te !
Post Reply
Papadia
Posts: 4
Joined: Thu Jun 12, 2014 10:22 am

Buna ziua,

Numele meu este Diana si sunt din Lugoj. Sambata voi deveni si eu posesoarea unei cateluse ciobanesc mioritic in varsta de 2 luni. Din pacate fara pedigree.

Stiu cateva detalii despre parintii si bunicii ei, si sunt curioasa sa aflu mai multe. Poate cineva de pe acest forum ma va putea ajuta sa-i descopar mai bine originile :D

Catelusa este din Anina, iar proprietarii ii detin si pe parintii ei, care se numesc Bela si Ursu.
Bela s-a nascut in 2010 si a fost adusa tocmai de la Cluj. Parintii lui Bela sunt Lea (sau Leya) si Oscar.
Ursu s-a nascut in 2009 si este din Buzias.

Proprietarii spun ca la achizitionarea celor 2, Bela si Ursu, au primit dovezi cum ca parintii acestora au participat la diferite concursuri, castigand diverse premii/titluri. Din pacate nu au nici un act care sa ateste aceste lucruri.

Daca cineva stie ceva despre aceste exemplare, va rog sa-mi spuneti. Sunt curioasa sa aflu mai multe despre unde provine viitoarea mea catelusa.
unnamed.jpg
Multumesc!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1871
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Bine ați venit în rândul proprietarilor de Mioritic ! :P
Felicitări pt. decizia de a achiziționa un exemplar dintr-o rasa românească !
Pe forum aveți secțiuni speciale despre Mioritic, unde vă așteptăm să interactionați cu ceilalți iubitori ai rasei și să dezbateți diferite aspecte. Există și un topic special referitor la cum crestem puiul de Mioiritic.

-pt. a vedea evoluția în timp a puiului pe care îl aveţi în proprietate, dar şi pt. a prezenta perfomanţele (d.p.d.v. al temperamentului şi al rezultatelorl expo) și ”realizările”, năzbâtiile femelei, vă aștept să îi creați un topic separat(Newtopic) în secțiunea Galerie și videotecă + Discuții” ---> "Mioriticul meu" - acest loc a fost special creat pt. a avea o imagine cât mai clară a fiecărui exemplar canin în parte deţinut de membrii comunităţii Mioriticul.ro . Secţiunea are mai multe scopuri, scopurile prinicipale fiind însă luarea unor decizii cât mai bune în vederea potrivirii perechilor şi efectuării montelor, dar şi crearea "Jurnalului" fiecărui exemplar care poate fi revăzut peste ani de proprietar şi cei apropiaţi lui.

Am o rugăminte pt. dvs... încercați să folosiți varianta 1 sau varianta 2 de postare a pozelor pe forum descrisă aici viewtopic.php?f=79&t=14&p=60#p60 deoarece prin metoda 3(cea pe care o folosiți momentan) se ocupă cam mult spațiu pe server o dată cu încărcarea pozelor direct pe forum. În caz că întâmpinați dificultăți, vă rog să spuneți.

Succes și multă sănătate !


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Papadia
Posts: 4
Joined: Thu Jun 12, 2014 10:22 am

Multumesc pentru primire si sugestii! ;)


User avatar
Bia79
Posts: 158
Joined: Fri Sep 27, 2013 9:57 am
Location: Resita,Caras-Severin
Contact:

Mult succesc cu puiuta! :P Sa va bucurati de ea.


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

De obicei acesta este modul standard de operare al escrocilor: povesti despre parinti si bunici cu arbitraje si pedigree si dupa ce au dat cainele au uitat de ele si chiar spun ca nu au fost luati cainii de la ei
O alta magarie o fac chiar unii crescatori din ACHR care in loc sa declare si sa inregistreze tot cuibul fac ptr cei care doresc dintre cumparatori incarcadu-i de obicei si la pret.
Si cumparatorul este pana la urma vinovat ptr ca nu se informeaza inainte si dupa ce a cumparat abia incepe sa inteleaga ce greseala a facut!


Post Reply

Return to “Stăpân la primul Ciobănesc”