Primul meu ciobănesc

ÎNCEPĂTORULE, lămurește-te !
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Bănuiesc ca nu are pedigree... dar se poate obține în expozițiile canine ped. de tip C.
E frumoasa sa vă bucurați de ea! 🤗 Cum se comporta pana acum?
E o femela românească pe cinste, născută si de 1 Decembrie ..cred ca are ea ceva special 😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Kitty
Posts: 6
Joined: Wed Feb 02, 2022 11:13 pm

Da, da, e foarte speciala. Perfect romancuta. 🇷🇴 Multumesc mult! E foarte jucausa, iubitoare si foarte curioasa si incet, incet invatam sa mergem afara. Asculta doar cand ii spui de doua ori.😂😂🙈
Parintii ei au cod pedigree, dar mie nu mi-a dat nimic cand am luat-o si nici nu cred ca o sa ajung in romania sa ii fac ceva ca nu stiu ce, dar nu e asta asa important.
Sa fie ea sanatoasa si sa ne intelegem bine. 😂
Ma bucur ca pot arata putin ciobanestii mioritici aici in Anglia. Am observat destul de multi englezi care salveaza aceasta rasa exculsiv din Romania si au inceput sa ii inteleaga si sa ii iubeasca asa cum merita.
Am vazut ca este si o sectie foreigners pe acest forum. O sa il pun pe grupul de pe facebook al lor, poate il gasesc interesant. 🙂


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Kitty wrote: Thu Feb 10, 2022 12:57 pm Buna Mihaita,
Multumesc mult pentru raspuns si incurajare.
Catelusa am luat-o din Bos, Hunedoara. O cheama Mara si e nascuta pe 1 Decembrie. Nu stiu sa iti spun din ce canisa pentru ca nu ma pricep, i-am vazut pe parintii ei in schimb care seamana mult cu mioriticii tatalui meu.
Am pus o poza pentru referinta.


23BC369F-9974-495B-928A-597A1ED74E29.jpeg
Bine ai venit pe Forumul Raselor Canine Naționale.
👍Pt. a vedea evoluția în timp a cățelușei tale Mara, dar şi pt. a prezenta perfomanţele (d.p.d.v. al temperamentului și chiar expoziționale ) dar și ”realizările”, năzbâtiile ei, te aștept să îi creezi un topic separat(Subiect Nou-New Topic) în secțiunea ” Mioriticul & Carpatinul -Grupa I" ---> "Mioriticul meu" - acest loc a fost special creat pt. a avea o imagine cât mai clară a fiecărui exemplar canin în parte deţinut de membrii comunităţii noastre. Secţiunea are scopul de a cunoaște acești Mioritici prin crearea "JURNALULUI" fiecărui exemplar care poate fi revăzut peste ani de proprietar şi cei apropiaţi lui.
Vezi link: viewforum.php?f=100
Mi-aș dori să aflu ce te-a determinat să alegi această rasă și care sunt ambițiile tale în legătură cu ea? Probabil fiindcă tatăl tău deține mioritici te-a influențat puțin, însă având la dispoziție atâtea opțiuni, chiar aș vrea să știu care a fost factorul determinant în alegerea ta mai ales ca e un caine de talie mare, iar tu ești departe de țara ta .
Apropos hai cu imagini cu Mioriticii tatalui tău.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Kitty
Posts: 6
Joined: Wed Feb 02, 2022 11:13 pm

Buna Oliviu,
Si multumesc pentru raspuns.
Am mult prea multe amintiri si intamplari frumoase cu mioriticii si as vrea sa ii inteleg mai mult si mai bine. Respect si iubesc loialitatea si comportamentul lor catre peroana/persoanele care ii sunt aproape. Ii vad cumva ca cel mai bun prieten si asta cumva m-a determinat sa aleg aceasta rasa, desi nu stiu multe rau despre ea. As vrea sa invat cat mai mult.
Primul mioritic de care imi amintesc, a fost la 4 ani. Mami il adusese intr-o cutie de carton cu trenul de la un coleg de munca. Il chema Ursu si era foarte jucaus si asculta doar de tata.
Intr-o zi de iarna cu zapada multa, cand veneam de la gradinita(era fix peste strada de casa mea), nu m-a asteptar nimeni si poarta era incuiata si nu ajungeam sa o deschid. Eu mica fiind, am inceput sa plang de frica. Ursu, vazandu-ma, a rupt putin din gard si a venit la mine. La un momentan dat, am auzit clopotul de la biserica si am vazut femei venind de acolo. (Nu era foarte departe).m-am gandit ca poate bunica mea se dusese la biserica asa ca am mers acolo sa o caut. Ursu a venit cu mine, iar cand am ajuns la biserica i-am spus sa stea afara sa ma astepte la poarta pana o caut pe bunica inauntru. Bunica nu era acolo asa ca m-am indreptat spre casa. Pe drum, plangand de mama focului, Ursu incerca cumva sa ma faca sa rad banuiesc, si ma tot arunca in sant in zapada si tot sarea pe mine in joaca. Am ajuns amandoi acasa si la poarta ma astepta bunica, care se luase cu filmul Celeste de pe vremea aia de pe TVR si uitase de timp, iar parintii mei erau la munca. Intamplarea este cumva relalata din povestile bunicii si a femeilor de la biserica. Eu in schimb, mi-l amitesc pe Ursu si drumul nostru “anevoios” din zapada. Mereu m-am gandit ca el a simtit frica mea si faptul ca aveam nevoi de ajutor si mi-a fost alaturi.
Si asta am simtit cu toti mioriticii tatalui meu pe care i-a avut dealungul timpului. Mereu te simt si mereu iti sunt aproape. Am multa iubire pentru ei si vreau sa ii o daruiesc Marei.

Am pus si poza cu cei tatei: Max, Maia si Tasha.
BC56DE2F-6B62-4446-B63E-C17578EFC1A2.jpeg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Mioriticii tatalui tău arată foarte bine și se vede ca sunt tare atașați de stăpân. Mulțumim că împărtășesti cu noi aventurile tale cu mioriticii. Cum se adaptează Mara în UK? Spuneai că Mara provine din părinți cu certificate de origine (pedigree )...ar fi bine sa soliciți crescătorului să-ți elibereze documentele pt ea totuși.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Zamolx
Posts: 3
Joined: Thu Mar 23, 2023 11:16 pm

Bună ziua.
Încep prin a spune că am avut un "metis" de mioritic care nu mai este printre noi de câteva luni. 😢 Absența lui face curtea casei tare pustie.
Aș vrea să aduc în familie un mioritic autentic, dar sunt destul de neinformat în legătură cu anumite aspecte legate de alimentație și necesitățile lui.
Aș vrea un răspuns de la cei care au un ciobănesc mioritic ce și cât mănâncă acest superb animal ? Și ca junior, dar mai ales la maturitate.
În plus, ce ar presupune îngrijirea lui : periajul săptămânal și plimbările zilnice îmi sunt cunoscute. Dar mai departe? Pt ce ar trebui să fiu pregătit pentru a-i asigura blănosului o viață lungă și fericită?
Mulțumesc anticipat.


Niciodată nu știi prin ochii cui te privește Dumnezeu! 🐶
User avatar
RalucaElena
Posts: 21
Joined: Sat Jan 22, 2022 10:02 pm

Bună ziua! În primul rand, îmi pare rău pentru pierderea suferita.
In al doilea rand, v-aș ruga sa alegeți cu grija canisa de unde va veți alege un puișor, acesta ar trebui sa fie cu vaccinurile și deparazitarile la zi, sa aibă certificat pedigree, bineînțeles. Acum, sa vorbim despre restul :
- mâncarea trebuie sa fie de calitate, personal, evit a recomanda mărcile comerciale (Pedigree, Chappi, etc). Puteți, în cazul în care doriți sa alimentați cățelul exclusiv industrial, sa încercați bobite de la Brit, acestea sunt super premium și la un preț bun.
- evitați conservele, conțin prea multe e-uri
-suplimentați cu ulei de somon
-suplimentați cu vitamine- personal am folosit Pet Phos Grand Chien
-referitor la alimentație, mai aveți posibilitatea de a-i da BARF, în caz ca sunteți interesat, ma anunțați și va explic mai multe. NU se administrează BARF + INDUSTRIAL.
- toaletarea, dacă este făcută din timp și suficient, este perfect. Cam de 2 ori pe săptămână îl perii pe Cezar al meu, pentru ca altfel face calti și nu e ok. Exista perii speciale pentru blana lunga.
Orice deținător de un suflet trebuie sa fie pregătit pentru orice. Se întâmplă și lucruri neprevazute și atunci trebuie sa putem sa oferim ajutor.
Nu uitați de socializare, este importanta, ca să nu riscați extremele și anume- ori sa fie sperios, ori sa fie agresiv.
Pentru alte detalii, scrieți-ne :)


Ochii animalelor au puterea de a vorbi o limbă minunată.
User avatar
Zamolx
Posts: 3
Joined: Thu Mar 23, 2023 11:16 pm

În primul rând, mulțumesc pt ajutor.
Eu aș vrea să alternez bobițele cu carnea crudă sau fiartă, de pui, oase de vită, etc.
Dar nu am idee de cantități, pt a nu îl înfometa sau îngrășa. Cam câte grame îi dați pe zi.
Primul meu prieten patruped m-a ajutat mult aici, mânca doar atât cât trebuia, își lua singur cantitatea necesară, eu doar umpleam vasul cu bobițe și nu trebuia să îl ascund până la următoarea masă.
Dar am citit despre câini care mănâncă tot ce au în "farfurie " . Și asta nu este întotdeauna ok.


Niciodată nu știi prin ochii cui te privește Dumnezeu! 🐶
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Buna ziua. Ne pare rău le teu pierderea Dvs.
Mioriticul e un câine care mănâncă normal, mai sunt excepții in care un exemplar mănâncă ca apărut dar in general ei mănâncă ca orice alt câine, uneori si mai puțin.
E recomandat ca in perioada de creștere sa îi fie administrat supliment de calciu pe lângă o hrana de calitate. Am văzut ca doriți sa alternați hrana uscata cu carne etc. E foarte buna alegerea. In rest multă iubire, periaj săptămânal. Legat de cantitățile de hrana nu știu sa se fi făcut un studiu. Depinde de la exemplar la exemplar. De obicei când e satul se oprește el. Dar dvs ii controlați greutatea cântărindu-l sau la ochi. Dacă vedeti ca se îngrășa foarte tare ii scadeți din portia de mâncare treptat. Eu personal nu pot sa va spun un anumit gramaj. Eu am câini care mănâncă si 2l de hrana uscata, alții 1l ..depinde de la exemplar la exemplar.


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Zamolx
Posts: 3
Joined: Thu Mar 23, 2023 11:16 pm

Mihaita Zdrite wrote: Wed Mar 29, 2023 5:22 pm Buna ziua. Ne pare rău le teu pierderea Dvs.
Mioriticul e un câine care mănâncă normal, mai sunt excepții in care un exemplar mănâncă ca apărut dar in general ei mănâncă ca orice alt câine, uneori si mai puțin.
E recomandat ca in perioada de creștere sa îi fie administrat supliment de calciu pe lângă o hrana de calitate. Am văzut ca doriți sa alternați hrana uscata cu carne etc. E foarte buna alegerea. In rest multă iubire, periaj săptămânal. Legat de cantitățile de hrana nu știu sa se fi făcut un studiu. Depinde de la exemplar la exemplar. De obicei când e satul se oprește el. Dar dvs ii controlați greutatea cântărindu-l sau la ochi. Dacă vedeti ca se îngrășa foarte tare ii scadeți din portia de mâncare treptat. Eu personal nu pot sa va spun un anumit gramaj. Eu am câini care mănâncă si 2l de hrana uscata, alții 1l ..depinde de la exemplar la exemplar.
Spuneți-mi, vă rog, ce înseamnă 1 l ? Un kg ? Îmi pare cam mult, dar repet, nu am mai avut un câine de talie așa mare.


Niciodată nu știi prin ochii cui te privește Dumnezeu! 🐶
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Bine ai venit Zalmox pe Forumul Raselor Canine Nationale ! Zalmox bănuiesc ca era numele Mioriticului metis care a fost alături de voi atâta timp. Spune ne mai multe despre el și despre pasiunea ta pt Mioritic .
În secțiunea Creștere și Întreținere a site ului găsești mai multe informații care ar putea fi de ajutor
viewforum.php?f=15 așteptam sa te implici in topicurile de-acolo.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Stăpân la primul Ciobănesc”