Primul meu ciobănesc

ÎNCEPĂTORULE, lămurește-te !
Marius Chendea

Ce parere v-ati format despre rasa dupa ce ati crescut primul câine ciobănesc românesc ?
Care este începutul aventurii dvs în aceasta lume a pasiunii pt rasele naționale?


User avatar
Popescu Dan
Posts: 35
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:50 pm

Pana acum am crescut Ciobanesti Germani , Bucium este primul meu Mioritic
Pot sa va spun ca dpdv al dresajului nu sunt mari diferente in sensul ca este un caine foarte destept si prinde foarte repede
Imi place foarte mult atasamentul lui fate de fetitele mele ( unde sunt ele e si el :) )
E adevarat ca uneori este un caine incapatanat dar asta face parte din personalitatea lui si nu cred ca are rost sa o stirbesc cu ceva
Mie imi place foarte mult cainele
Sa nu uit sa va spun ca de cand am cainele fetita mea cea mare care avea o foarte mare frica de caini , acum se joaca si cu cei de pe strada si nu pot decat sa-i multumesc lui Bucium pentru asta


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Perioada in care am fost stapana la primul mioritic a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea. Acum nu mai am niciun caine, dar cand voi avea posibilitatea (curte) cu siguranta mioritic voi avea. E prima mea dragoste, si ultima.
Nu ma vad plimband alt caine in lesa, nu ma vad cutreierand paduri cu alt caine, nu ma vad stand tolanita in iarba decat cu un mioritic.
Pentru un incepator poate fi greu, mai ales daca nu stii cu ce se mananca rasa. Iti trbuie forta sa-l strunesti, rabdare sa-l intretii mereu in forma, bani si nervi, dar satisfactia e de zece mii de ori mai mare.


Image
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

lilith wrote:Perioada in care am fost stapana la primul mioritic a fost cea mai frumoasa perioada din viata mea. Acum nu mai am niciun caine, dar cand voi avea posibilitatea (curte) cu siguranta mioritic voi avea. E prima mea dragoste, si ultima.
Nu ma vad plimband alt caine in lesa, nu ma vad cutreierand paduri cu alt caine, nu ma vad stand tolanita in iarba decat cu un mioritic.
Pentru un incepator poate fi greu, mai ales daca nu stii cu ce se mananca rasa. Iti trbuie forta sa-l strunesti, rabdare sa-l intretii mereu in forma, bani si nervi, dar satisfactia e de zece mii de ori mai mare.
Eu cred că satisfacția a fost foarte mare când Baracul a început să facă primii pași și să se poată hrăni singur și nu te-a mai trezit nopțile. :P :mrgreen:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Floarea Eduard
Posts: 14
Joined: Tue Sep 18, 2012 6:38 pm

la inceputul anului 2008 cateaua mea ciobanesc corb care se numea dona a incetat din viata la varsta de 12 ani ..in urmatoarele luni am cautat sa achizitionez un caine iar de aceasta data a fost un mioritic ,o femela de mioritic, numind-o dona in amintirea primului caine ...mi-a fost foarte greu pana m-am "perfectionat" cat de cat cu aspecte legate de aceasta rasa ,hrana ,periajul ,montele ,etc...insa cu timpul am avansat iar acum am aspiratii vizavi de exemplarele ce mi-as dori ca orice crescator la inceput


User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Primul meu mioritic nu eu l-am ales ce el pe mine. Intr-o zi m-am hotarat ca vreau neaparat un caine (2007), vroiam sa fie mascul, dar sa fie un caine de talie mica. Dupa niste discutii cu sotu meu ne-am hotarat sa cumparam un caine de talie mare ( desi mie imi era frica de caini mari). Nu ne-am hotarat asupra anumitei rase, am gasit un anunt cu ciobanesc mioritic (nu cunosteam rasa). Inainte de a ajunge sa vedem catei i-am zis sotului meu ca primul catel care vine la mine e al nostru. Au fost vreo 5 catei toti erau foarte frumosi dar nici unu nu a venit la mine :cry: dar dupa cateva minute a iesit dintr-o cusca o catelusa murdara, slaba si uratica (fata de frati ei), si a venit direct la mine si a inceput sa ma linga si sa ma provoace la joaca. Aceasta este povestea primului meu mioritic ( Dolly )


User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Asa arata Dolly la 6 saptamani
Dolly micuta
Dolly micuta


User avatar
Gadalean Daniel
Posts: 288
Joined: Sun Sep 09, 2012 1:42 pm

Burca Madalina wrote:Primul meu mioritic nu eu l-am ales ce el pe mine. Intr-o zi m-am hotarat ca vreau neaparat un caine (2007), vroiam sa fie mascul, dar sa fie un caine de talie mica. Dupa niste discutii cu sotu meu ne-am hotarat sa cumparam un caine de talie mare ( desi mie imi era frica de caini mari). Nu ne-am hotarat asupra anumitei rase, am gasit un anunt cu ciobanesc mioritic (nu cunosteam rasa). Inainte de a ajunge sa vedem catei i-am zis sotului meu ca primul catel care vine la mine e al nostru. Au fost vreo 5 catei toti erau foarte frumosi dar nici unu nu a venit la mine :cry: dar dupa cateva minute a iesit dintr-o cusca o catelusa murdara, slaba si uratica (fata de frati ei), si a venit direct la mine si a inceput sa ma linga si sa ma provoace la joaca. Aceasta este povestea primului meu mioritic ( Dolly )
foare frumasa povestea dvs dna Madalina.. ati ales cu inima felicitari 8-) inseamna ca sunteti o persoana foarte sufletista. data viitoare sa alegeti tot asa dar cu standardul in mana


User avatar
Burca Madalina
Posts: 49
Joined: Sun Nov 04, 2012 6:21 pm
Location: Oradea
Contact:

Domnule Gadalean Daniel va rog sa-mi spuneti unde gasesc un standard pentru catei de 6 saptamani. va multumesc


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Burca Madalina wrote:Domnule Gadalean Daniel va rog sa-mi spuneti unde gasesc un standard pentru catei de 6 saptamani. va multumesc
Nu exista standard pentru catei de 6 saptamani. Standardul se aplica de pe la un an incolo, cand cainele e junior. De aceea, in expozitii, puiutii primesc calificative gen Foarte Bine, Bine, Satisfacator, Nesatisfacator... ca si copilasii la clasele 1-4. :) Daniel probabil s-a referit la faptul ca alegand la intamplare un catel, primul care iti iese in cale, s-ar putea dovedi a nu fi "rasa pura"... insa nu cred ca e cazul tau :) Catelusa pare "foarte" mioritica :)


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

lilith wrote:
Burca Madalina wrote:Domnule Gadalean Daniel va rog sa-mi spuneti unde gasesc un standard pentru catei de 6 saptamani. va multumesc
Nu exista standard pentru catei de 6 saptamani. Standardul se aplica de pe la un an incolo, cand cainele e junior. De aceea, in expozitii, puiutii primesc calificative gen Foarte Bine, Bine, Satisfacator, Nesatisfacator... ca si copilasii la clasele 1-4. :) Daniel probabil s-a referit la faptul ca alegand la intamplare un catel, primul care iti iese in cale, s-ar putea dovedi a nu fi "rasa pura"... insa nu cred ca e cazul tau :) Catelusa pare "foarte" mioritica :)
Interesanta afirmatia dvstra doar ca putin pe langa subiect! :oops:
Standardul unei rase se aplica de la parinti incepand in conditiile in care se cunosc parintii unui caine de rasa!Daca ar fi sa respectam stadardele la unele rase in cazul unor parinti cunoscuti ei trebuie sa aibe pedigree, drept de reproductie obtinut,etc
Puiul conform standardului unei rase trebuie sa respecte niste criterii initiale minime care pot face ca el sa fie in unele cazuri nedorite chiar eutanasiat daca nu corespunde acelui standard,daca mergem pe linia unui arbitraj care trebuie facut in doar in baza unui standard el incepe de clasa pui si se termina la clasa veterani.Este drept ca acele calificative pompoase de genul Best Puppy de care s-au umplut cainii in ultima perioada nu au nici o valoare reala asta pentru ca se trezesc in majoaritatea cazurilor ca la varsta adulta au probleme grave la arbitraj.In general acest Best Puppy nici nu se trece in pedigree dar la vanzare ele dau bine crescatorilor ce ofera astfel de pui! :oops:
Cred ca ar fi mai utila folosirea unui limbaj corect chinologic decat a unui in care sa traduca fiecare dupa cum crede el diversele probleme explicitate chinologic deja!


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

D-le Cezar, distincţiile de Best Baby şi Best Puppy vin să încurajeze noii proprietari să participe la expoziţii în viitor când puiul va fi crescut deja şi atunci se va face o clasificare reală a exemplarelor pe care le deţin. Nu se ţin cont de distincţiile acestea în palmaresul exemplarelor, tocmai că pe parcurs, o dată cu creşterea se pot schimba în rău sau în mai bine. Concluzia e că nu văd nimic rău în asta, iar crescătorii nu scot în expo exemplare pt. a obţine titluri pt. ca mai apoi să le vândă. Nu acesta este scopul.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Oliviu, Osiceanu a facut campioni mondiali pe la Comisani si Ilisesti, crezi ca nu stie el care e treaba cu palmaresul, valoarea reala si pretul puilor? :lol:


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Nelu Albiter wrote:Oliviu, Osiceanu a facut campioni mondiali pe la Comisani si Ilisesti, crezi ca nu stie el care e treaba cu palmaresul, valoarea reala si pretul puilor? :lol:
Aici pot posta in mod normal toti cei interesati de rasa! Cum si dvstra ca si handler puteti sa va exprimati opiniile dle Albiter acest lucru nu deranjeaza pe nimeni! Doar ca nefiind crescator sau detinator ci doar ingrijitor parea dvstra este cam goala de continut !
Cu stima,


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Mai goala decat "omologarea internationala" de la UCI?? :lol: :lol: Ce vremuri faine ai trait... Tu dadeai din gura si o gramada de prosti te credeau arbitru... :lol:


cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Nelu Albiter wrote:Mai goala decat "omologarea internationala" de la UCI?? :lol: :lol: Ce vremuri faine ai trait... Tu dadeai din gura si o gramada de prosti te credeau arbitru... :lol:
Domnule Albiter
se stie ca toti se pricep la forbal,caini si femei!
Dvstra daca sunteti atat de bun si fin cunoscator handler de caini oare de ce nu ati reusit oare sa ajungeti nici macar candidat de arbitru la ACHR?Nu de alta dar eu in cadrul ACHR si UACHIR am dat si am luat examenul de candidat de arbitru si mi-am facut si candidaturile aferente urmand ca eu si cu dnul dr Gaspar sa primim carnetul de arbitru fara alte testari suplimentare in anul 1998, conform deciziei comune a comitetului director al ACHR -format din dnii Kelemen,Nicolaev,Stavarache,Stefanescu,etc!
Dvstra faceati ceva pedigree de canisa - nerecunoscute si interzise de catre ACHR - din cate stiu, atunci cand v-am scris prima data si nici asta nu ati mai recunoscut pana in momentul in care v-am prezentat mailul cu pricina adresat dnului Petrovici Razvan care la acea data locuia in Italia!
V-am spus parerea dvstra conteaza daca este corecta si sustinuta de ceva daca bateti campii cu gratie este doar treaba dvstra!Poate ca v-ar trebui un caine sa aveti si dvstra ca proprietar si voi incerca sa va ofer unul ptr ca sa nu mai rada lumea de dvstra degeaba!
Daca doriti sa facem comparatii intre realizarile noastre personale in chinologie putem sa il rugam pe dnul Secara sa deschida un topic separat si sa ne prezentam fiecare aceste realizari lasand publicul sa judece singur!Ce ziceti aveti curaj sau va trebuie un adjuvant intaritor? :oops:


Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

"Ce ziceti aveti curaj sau va trebuie un adjuvant intaritor?"
Pentru asta ar trebui doar sa te iau in serios iar tu sti ca asta nu se mai intampla demult de tot... :lol:


User avatar
Adina
Posts: 18
Joined: Sun Jan 27, 2013 1:56 pm

Buna tuturor,


Sunt Adina si asa cum am mai mentionat mi-a placut mult site-ul dvs si mi s-au parut foarte interesante discutiile de pe acest forum dar si faptul ca se aplica regulile bunului simt:) lucru pentru care va felicit inca odata. Cred ca este unul dintre cele mai bune site-uri pe care le-am vazut pana acum. E prima comunitate in care m-am inregistrat oficial si cresc caini de o viata din dragoste pentru caini si atat. Nu am participat in concursuri niciodata. Am inceput cu un boxer in copilarie, apoi bulli din canisa sabarone, amstaf . Sunt caini extraordinari daca sunt crescuti de oameni responsabil .

La primul mioritic am ajuns din intamplare si l-am achizitionat din Azuga. Ursa mea era un ursulet alb ,pe atunci , de care m-am indragostit pe loc, merge pe 10 ani acum. Nu avea pedigree si nu m-a interesat deloc asta, ne mutasem la curte deja. Am recuperat-o la finalul lui 2012 dupa o pareza in urma unei lovituri puternice primite pe coloana. Am gasit-o paralizata in curte , tarandu-se pe labele din fata. Si nu cred ca exista rasa mai speciala decat mioriticii, caini mai curajosi, mai loiali si mai luptatori decat ei. Atunci cand trebuie. La nici 4 ore dupa ce si-a revenit , am auzit-o latrand langa scarile casei. Ea ne pazea..As putea povesti ore despre ei din pasiune si dragoste pentru aceasta rasa pasiune capatata datorita ei. Am cumparat la final de noiembrie o femela din Targoviste pentru ca acum nu concepem sa traim fara mioritici alaturi de noi si cum Ursa mea e deja batrana..Bella , e dracul gol :) ..si desi are aproape 5 luni ii mananca zilele :) femelei de ciobanesc german , cea care a adoptat-o si o protejeaza din prima zi.

Am incercat sa uploadez cateva poze insa nu mi-a reusit asa ca va trebui sa caut documentul postat cu instructiuni.


User avatar
Maria-Adela
Posts: 40
Joined: Wed Sep 05, 2012 9:01 am

Foarte interesanta si frumoasa povestea dvs. d-na Adina. Se vede ca iubiti enorm acesti caini mioritici. Am gasit pe forum ceva care vi-ar putea fi de folos cu pozele viewforum.php?f=79 de abia astept sa vad si eu puiuta :P


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Pentru a posta fotografii, citiți în doar câteva minute topicul ”Cum punem fotografii pe forum” din ”Tutoriale” click aici:
viewtopic.php?f=79&t=14
- pe scurt(click pe poza de mai jos)
Image

-pt. a prezenta evoluția și ”realizările”, năzbâtiile fiecărui exemplar de Mioritic pe care îl dețineți vă așteptăm să le creați câte un topic separat(Newtopic) în secțiunea ”Galerie și videotecă + Discuții” ---> "Mioriticul meu"

Încă o dată, bine ați venit pe forum și vă mulțumesc pentru vorbele frumoase ! :mrgreen:


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Stăpân la primul Ciobănesc”