Modificare Standard Mioritic - FCI 349

Controverse, discuții, clarificări
Post Reply

Considerați oportună și legitimă decizia de modificare a standardului ?

Nu
10
100%
Da
0
No votes
Nu mă privește
0
No votes
 
Total votes: 10
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1870
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Considerați oportună și legitimă decizia de modificare a standardului de rasă având în vedere circumstanțele în care s-a produs acest lucru ?

NU mă refer doar la informațiile furnizate în scrisoarea deschisă adresată de către dl. Sorin Iacob (membru al consiliul director al MCR) ci și la momentul în care s-a luat această hotărâre, adică cu un an înainte de omologarea definitivă.


        • Stimați colegi de club,

          Dragi iubitori ai Ciobănescului Românesc Mioritic,
Consider ca in acest moment Asociatia “Mioritic Club din Romania”, prin deciziile luate in cadrul ultimelor doua Adunari Generale Extraordinare de la Sibiu, se afla intr-un impas legal, statutar cat si de imagine, fapt ce ma determina sa lansez aceasta Scrisoare deschisa catre ceilalti membri ai Consiliului Director din club si totodata catre toti membrii “Mioritic Club din Romania”.
Doresc sa trag acest semnal de alarma, deoarece consider ca in acest moment starea de fapt in cadrul clubului nu este pe un fagas bun sau productiv, fapt ce va avea repercursiuni asupra functionarii corecte a clubului, a imaginii acestuia si implicit asupra rasei C.R. Mioritic.
  • - In primul rand, hotararea de modificarea a muscaturii in standardul rasei, pe langa faptul ca s-a petrecut intr-un context confuz cu vot nestatutar, ea reprezinta o greseala majora si denota o lipsa totala de cultura chinologica. Mentionez ca nu ma regasesc in aceasta decizie si voi cere presedintelui in exercitiu al Clubului sa solicite in scris catre ACHR punctul de vedere al Conducerii Achr, referitor la acesta dorita modificare.
    - O alta problema de importanta majora este predarea la timp a materialului in vederea omologarii. Din cauza faptului ca nu mi-au parvenit nici la aceasta data documentele de la Cartea de Origine a Achr, pe care Dl. Radu si Dl. Mustea
    si-au luat angajamentul la momentul alegerilor ca mi le vor furniza, ma voi afla in imposibilitatea de a finaliza materialul in timp util, adica pana.la data de 31.august.2014. Fac apel si pe acesta cale la cei ce si-au luat acesta responsabilitate sa si-o onoreze in cel mai scurt timp, pentru a nu compromite soarta acestui material. Timpul ramas este foarte scurt pana la momentul prezentarii materialului catre ACHR, iar volumul de munca nu este unul deloc mic.

    - Din punct de vedere organizatoric si al comunicarii in cadrul noului consiliu de conducere acestea lasa mult de dorit, fapt ce m-a determinat sa trag acest semnal de alarma.
    - Consider ca un lucru foarte grav faptul ca in acest moment soarta clubului mioritic este hotarata de numai doua persoane sau una, dupa caz, ( Presedintele si Vicepresedintele
    Organizatoric), eu nefiind consultat sau invitat sa iau parte la unele actiuni sau luari de decizie in cadrul consiliului clubului.

    - De asemenea, consider inaceptabil faptul ca la preluarea arhivei clubului, Domnul Presedinte Mustea nu m-a anuntat si convocat, avand in vedere faptul ca imi exprimasem deseori intentia si disponibilitatea de a fi prezent.
    - Comunicarea si luarea deciziilor intr-un cadru democratic este vitala si constat cu regret ca acest lucru nu functioneaza acum, iar actualul Presedinte in exercitiu ia decizii in numele clubului ignorand hotarari importante ale unor Adunari Generale anterioare, legal constituite !
    -Doresc sa atentionez totodata ca in acest moment Mioritic Club nu functioneaza legitim si nu respecta legile si ordonantele de guvern in vigoare, ce privesc functionarea asociatiilor. Functionarea si statutul MCR trebuie sa respecte legislatia Romaniei !
Avand in vedere faptul ca am participat la ultimele doua adunarile generale ale clubului, pot afirma faptul ca votul a fost viciat ca urmare a participarii de persoane care la data respectiva nu aveau calitatea de membru si in data de 31.05.2014 si in 21.06.2014..
De asemenea, ultima adunare generala a fost compromisa si de o serie de vicii de procedura si incalcare a statutului in vigoare. La fel de grav este faptul ca alegerile s-au produs prin nerespecatarea ordinei de zi a adunarii generale, transmise prin convocator.
Atentionez ca in acest moment nu sunt complete si sunt nefunctionale o serie de comisii mentionate de statutul in vigoare, din cauza faptului ca in ultima A.G. de la Sibiu in care s-au reorganizat alegeri s-au neglijat aceste aspecte. Ma refer in special la desemnarea organului de control al clubului, cenzorul sau comisia de cenzori.
Din cauza faptului ca Mioritic club nu are numit si validat un cenzor de catre Adunarea generala a clubului, vechiul consiliu director nu se poate descarca de gestiune, iar predarea gestiunii nu poate avea loc in mod legal !


Avand in vedere toate acestea, pentru a intra in legalitate, solicit colegilor actualului consiliu de conducere al clubului, in special domnului presedinte Petru Mustea, convocarea in regim de urgenta a unei adunari generale extraordinare, cu convocarea tuturor membrilor in drept ai clubului.



Solicit totodata Domnului Presedinte Mustea, intocmirea in cel mai scurt timp a listei tuturor membrilor clubului, (nume, adresa, date contact, data aprobarii cererii inscrierii in club, data platii cotizatiei ) si afisarea acesteia pe web site-ul oficial al Mioritic club, dupa cum s-a stabilit in adunarea generala de la Tohanul Nou, din data 21.02.2014 , decizia fiind valabila si pentru consiliul actual, care are obligatia sa o respecte. Deja s-a procedat la predarea arhivei, iar dl. Mustea are aceste date.


Ca o concluzie generala, statutul MCR contine o serie de erori, iar armonizarea cu legislatia ROMANIEI se impune in regim de urgenta, pentru ca acum functionam in ilegalitate si aceasta incepand cu modul cum s-au desfasurat ultimele alegeri !!!


Cu deosebit respect,
dr. ing. Sorin IACOB
vicepresedinte chinotehnic MCR
0758.944.314

          • Image
            Clara - daliana©


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
simonamirescu
Posts: 72
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:21 am

Cu siguranta NU! Ce nu suntem in stare sa crestem, preferam sa schimbam un standard. Rusinos este faptul ca s-a fact totul pe furis, acum un an, fara a se supune macar unei dezbateri publice, cu crescatori si proprietari de mioritic - s-a facut totul pe ascuns, cu un grup restrans de oameni frustrati si lipsiti de coloana vertebrala - scuzele mele daca se recunoaste cineva dar asta este ceea ce cred si simt - o mare bataie de joc!RUSINE!


User avatar
Cristian
Posts: 167
Joined: Mon Sep 10, 2012 9:31 am

Nu e normal e strigator la cer ce se intampla in tara asta.. chiar nici unde nu exista oameni cu cap si fara grupuri de interese :?: :?: ce aflu aici zici ca e haos total chiar niemni nu iubeste rasa asta nimeni nimeni :?: eu nu-mi permit din cauza spatiului sa ti un mioritic inca si nici nu cred ca o sa mai am ce cumpara atunci cand voi putea daca vad ca lucrurile merg asa in jos. Distrugeti tot ce se poate :!: Rusine natiune de ignoranti!

mai cititi aici sa vedeti in ce schimba standardul ca de aici nu reiese https://www.mioriticul.ro/forum/viewforum.php?f=11


GospodariaTYM
Posts: 143
Joined: Mon Jul 08, 2013 1:42 pm

Buna ziua,
Nu fac parte din aceasta organizație, teoretic nu ar trebuii sa comentez, dar cum iubesc aceasta rasa fac o excepție de la teorie.
Sa ajungi sa modifici un document (standard) doar ca sa obtii mai multe titluri (Titluri = abordare cu bun simt, abordare realista = bani) arata cat de mult iubiti dumneavoastra aceasta rasa.
De fapt iubiti "titlurile", nu conteaza in ce conditii le obtineti si mai ales cu ce caini - BANI SA IASA.
Ma tot intreb ce ii determina pe acei oameni cu Coloana Vertebrala sa fie colegi cu acesti oameni, dar nu gasesc decat doua raspunsuri:
1. Cine se aseamana se aduna
2. Capul plecat sabia nu-l taie - asa am fost invatati, ni s-a intiparit aceasta replica si nici astazi dupa atata Democratie nu avem puterea sa reactionam.
Ii felicit pe cei care au avut taria sa riposteze, sa aleaga sa nu mai fie asociati cu aceste persoane sa nu mai faca parte comuna cu ei.


Claudiu Simion
Posts: 11
Joined: Thu Feb 20, 2014 11:15 am
Location: Craiova

Din cate stiu eu modificarea standardului se face de catre clubul national al rasei respective,asa ca lipsa de la adunarea generala sau demisiile din club (neasociera cu...),in care s-a votat acest lucru, nu cred ca ar putea reprezenta o solutie.
De interesele unora ce sa mai vorbim,peste cativa ani vom avea mioritici total negri :cry: si probabil peste 50% prognati (s-a introdus foarfeca inversa -nu e un termen bine definit-oare de ce nu s-a acceptat ca e un defect de implantare si nu trebuie trecut in standard-sau prin foarfeca inversa vor legifereze prognatismul).
Asta e mergem inainte si fiecare crestem ce dorim...ca in expozitii oricum se arbitreaza capatul lesei.
Inca o situatie amuzanta la sedinta : un caine sau o canisa avea(u) si cate 2-3 membri cu drept de vot(sot,sotie,fiu,fiica),iar imputerniciri pentru reprezentarea altora care nu au putut fi prezenti nu putea fi decat cate una pentru fiecare membru pprezent la Sibiu, asa s-a spus insa in statut nu scrie asa ceva.


Post Reply

Return to “Standardul raselor”