Mişcarea

Controverse, discuții, clarificări
Post Reply
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

În ultima perioadă am văzut tot mai multe exemplare de Mioritic care se mişcă foarte bine. Vă propun să discutăm pe acest topic despre agilitate, mişcare şi toate elementele care influenţează dinamica Mioriticului.

Iată ce spune Standardul rasei referitor la acest aspect foarte important pt. un ciobănesc complet:

"MIŞCARE: Mişcare armonioasă, suplă, bine coordonată, puternică şi facilă. Mişcarea preferată este trapul. Galopul este susţinut şi echilibrat."

Credeţi că exemplul de mai jos se apropie de imaginea ideală descrisă în standard ? Aşteptăm şi alte exemple de mişcare pe care le-aţi surprins fie în expoziţii fie în alte locuri.



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

frumos cainele si chiar se misca bine ..si eu am acasa un mascul de 5 luni de zile si se misca foarte bine din pct meu de vedere ..are o fuga foare rapida si tot odata puternica ..am sa postez si poze si ceva videoclip cu el ..poate in deschide la iarna ..la concursul de like-uri daca va mai fi :D


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Tudor e spectaculos atat in miscare cat si ca statura/postura/temperament. Cand il vezi live e si mai si! Intr-adevar, in ultimul timp parca se misca din ce in ce mai frumos mioreii, insa mai sunt cateva "minusuri" de reparat, parerea mea. :)


Image
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

O mișcare eleganta, plina de lejeritate a unei femele dragi mie surprinsa la plimbare.

IMG-20220405-WA0014.jpg


Post Reply

Return to “Standardul raselor”