Trandafir, caine de stana

Urmărirea și prezentarea evoluției și a performanțelor fiecărui exemplar
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște



User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

https://photos.app.goo.gl/eG2fYSsLn4efQuMK9
Novac a acceptat-o fără probleme. Îi face toate capriciile și o păzește.
E sacul ei de box și lupte.
Dar mănâncă separat, deoarece Novac face urat când e vorba de oase.


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

:)))
Daca era un pui mascul l ar fi acceptat la fel de usor?

Frumosi amandoi :)
Vad ca i tineti dezlegati..... sunt cuminti


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

https://photos.app.goo.gl/g8DqLsN6RhJhs56g9
Cușca lui Novac izolata, mare și scumpa. 1500lei acum 3 ani, a devenit coteț de găini. Nu a dormit niciodată în ea. Doar afara, în zăpadă, în ploaie sau în beci.
Nu va faceți griji pt cușcă. Eventual și cel mai bun e un pod de scânduri plasat acolo unde doarme el de obicei.
Eu asa le-am făcut la amândoi.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Da sunt cuminți și liberi, Novac o învață cum se face pază pe aia mica.
Dar dacă avem musafiri ii închidem în padoc uri pt ca Novac nu are încredere în străini și e riscant.


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Cum vine aia pod de scanduri?


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

5-6 scânduri cam de 130cm lungime, montate una lângă alta. Ca și o podea.
Eu am pus și polistiren dedesupt.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

https://photos.app.goo.gl/bBVEonZEwSsi1Ysg6
Cam asa ceva. Asta e pt Vidra. Îi place să doarmă în balcon pe beton. Acum doarme pe scânduri în fata ușii. Încă nu e frig, dar la iarnă ii va prinde bine.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Lui Novac îi pusesem paie în padocul lui în beci, dar se incalceste în ele și le trage după el. Mizerie mare.
Asa ca i-am făcut și lui podea de scânduri. E mult mai bine și curăț.
El oricum doarme acolo numai ziua. Noaptea e în curte la paza, oricât de frig ar fi.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Raluca123 wrote: Fri Sep 30, 2022 7:09 pm Trandafir are acum hranitoare :) a fost putin retincent la ea...si a bagat capul si a luat cateva boabe...apoi a intins o de acolo :)))
Sper s o foloseasca si sa nu iasa circ pe acolo cat nu suntem fiindca mai dau tarcoale 2 caini mari, un ciobanesc caucazian inca pui si celalalt nu stiu ce e.
Azi cand am ajuns, celalalt caine mare si alb era in fata casei, statea linistit, iar Trandafir era in spatele casei...unde avem usa de la living si curtea.
Felicitari pentru achizitia hranitoarei. Chiar sunt curios daca va este utila si daca veti fi multumita de ea pe termen lung.
O buna decizie ca nu ati luat inca un mioritic din moment ce timpul dvs este limitat.
Trandafir pare in forma cu blana, asteptam mai multe imagini cu el si chiar filmari pentru a largi videoteca forumului ---√ Forum - Opțiuni noi viewtopic.php?p=16037#p16037


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Multumesc pt ideea cu podurile de lemne, o sa i facem 2, 1 in fata casei, celalalt in spatele casei chiar vinerea viitoare.

Hranitoarea e buna, mi ar fi placut daca partea aia de jos ar fi fost putin mai lunga, mai iesita in afara putin, chiar daca depasea cadrul, fiindca el are capul mare....dar vad ca mananca din ea. In prima zi s a uitat cam reticent la ea...
O sa l prindem in perete la inaltimea aia. Initial am crezut c o sa manance intr una, fiind boabele la discretie, dar nu e asa....nu e e exagerat e mancacios el...

O sa pun un filmulet cu el mai tarziu, facut azi, daca ma prind cum se pun filmuletele :))) in care isi misca nasul in bataia vantului....


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Problema e ca nu sta sa l perii...ii e cam frica de apa....nu i am facut nicio baie..mai e plin de scaieti uneori sau de noroi. L au tuns la stana anul trecut prin august, cam tarziu fiindca pana i a crescut blana a durat pana prin ianuarie?! Pe urma a luat raie de la oi, a aratat jalnic :( mi a fost tare mila de el.... asa ca ma ocup numai cu mangaiatul 😄🙂


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Periatul, imbaiatul, joaca cu jucării, etc și multe altele le învață de mici. Acum e un câine adult care a avut o viata grea la stâna.
Dacă face pază e super. În rest e calit și puternic. Mioriticii sunt câini utilitari de cea mai buna speță.


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Sigur i-ar prinde bine și o deparazitarea interna și externa viewforum.php?f=19

Pentru ca membrii Forumului să poată contribui la extinderea arhivei video acestia pot să își încarce(uploadeze) materialele filmate accesând secțiunea ”Video Blog” din ”Panoul utilizatorului”.

Pasul 1: Acceseaza Panoul utilizatorului (UCP)
Panoul utilizatorului poate fi accesat cel puțin prin 2 metode așa cum rezultă din imaginile de mai jos .

Pasul 2 : Creează Galeriile tale, organizează-le după tema (subiectul ) filmărilor
Image

Pasul 3: Alege fisierul tău video (extensiile acceptate .mp4, .ogv, .ogg, webm, .mov)

Acum filmarile tale încarcate pot fi vizualizate, alături de ale altor membri, în mod public, fie accesând VGalery din stânga sus a ecranului(butonul grilă aflat pe bannerul orizontal , fie accesându-ți propriul Profil(canal/pagina) și alegând secțiunea Video Blog (VBlog) sau accesând butonul cu textul ”
GALERIE VIDEO CIOBĂNEȘTI” aflat pe bannerul vertical (scroll down).

Mult Succes !
ACCESEAZĂ VIDEO GALERIA Click

Image

Image

Image

Image

Image

ACCESEAZĂ VIDEO GALERIA Click


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

To the Video app.php/vblog/raluca123/10/11
Buna, am pus aseara filmuletul, mai trebuia cred sa pun aici linkul?
To the Video app.php/vblog/raluca123/10/11


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Tipic câinilor ciobănești.
Ziua leneveala, noaptea pază.


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Un caine calm la maturitate e mai linistit cand e pui?
Tranda e figura mare de nici eu nu mai inteleg.

Are 2 prieteni la turma, pe Rocky si pe celalalt caine alb, care nu stiu ce rasa e...si caruia i am zis eu Boboc.
Boboc "se cazeaza" mai mult la vecinii din sus, asa cum Tranda sta la noi. Cand mergem la vecini, Tranda' vine cu noi..Boboc nu l latra, nu l alunga.
Dar cand Boboc si Rocky indraznesc sa intre in curtea noastra ii latra si ii alunga :))) pai nu mai sunt prieteni?!


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Nuuuu. Nu sunt cuminți deloc când sunt mici. Ca și toți cățeii, sunt plini de energie, aleargă, ronțăie, descoperă lumea. Apoi cad lati, la somn. Abia după un an se liniștesc tot mai mult. Se maturizează încet și au preocupări mai serioase.
E normal ca Trandafir sa fie teritorial. Va apară proprietatea și hrana lui. Ceilalți doi, o fi luat-o pe coaja de la Trandafir și de aceea îl respecta. Big Boss!!


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

https://photos.app.goo.gl/5hM3YXaaFDKbBMbQ8
Cam asa cuminte e Vidra la 4 luni.
Noroc ca Novac ii accepta toate nazdravaniile.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

https://photos.app.goo.gl/hPFoLTkpBRVK71eC7
S-ar juca și cu motanii, dar ăștia sunt adulți, n-o baga în seama


Post Reply

Return to “Mioriticul meu”