Novac

Urmărirea și prezentarea evoluției și a performanțelor fiecărui exemplar
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

A montat o data. Au murit toți puii. Era iarna și ger. I-a strivit cățeaua.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Vidra e uriașă la sub 10 luni. A avut un ciclu primar, dar a trecut.
Pește un an, poate o sa facă pui cu Novac. Dar nu mai devreme.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Novac a plecat în sfârșit în vacanță la stâna, sus pe munte. În elementul lui.
Poate sta acolo 4-5 luni.
E hrănit și e..... Liber.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Speram să vină întreg și sănătos acasă 😄


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Da.
S-a impus ca mascul mare și nu mișcă nimic în jurul lui.
Cotarlele tac și asculta. Îi rupe pe cei care nu se subordonează.
Nu credeam ca e asa dominant la stâna.
. Dar, e mare, e foarte puternic și nu are probleme cu jigodiile de acolo.
El e șeful.!!!


Raluca123
Posts: 50
Joined: Mon Aug 15, 2022 12:07 am
Contact:

Cred ca el e seful ! :)
E o experienta pt el...


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Salutare. Cum e novac?


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Novac si vidra sunt bine. Au 3 pui masculi sanatosi. Dolar, Gruia si Ursu.
Astia traiesc. Din 5, 2 au murit.
Oricum, sunt donati amandii gratuit la stana sus pe munte. Acolo poate ca le e mai bine, mai in elementul lor.
Aici acasa la curte Vidra era de paza, dar saracu Novac, mare cat china, se speria de zgomote, tractoare, camioane, petarde, luminițe, etc, etc si fugea in beci la adapost. Puteau să-mi dea in cap toti banditii, ala nu iesea din beci in veci.
Un caine mare dar foarte fricos si cacacios. De aia i-am dat pe smandoi la stana.
Am luat un pui de Belgian Malinois la 6 saptamani. Cu pedigree. 300euro.
Are aproape 1 an. E fiarte protectiv si agresiv natural. Ma asculta cu sfintenie si ma apara dara frici si rahaturi.
Asta da caine de paza, nu povesti.
Incomparabil cu Novac.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Vidra de la Tohanul Nou, avea temperament bun, dar defecte de dantura mari(dinti strambi) i-am dat K9 la greu pt rahitism.
Deci, sarlatanul ala Ionut de la Tohanul Nou, vinde pui de cacao. Mi-a dat un pedigree pt Vidra de cacao. Doi parinti. Mama si tata. Nu tu bunici, steabunici, etc, etc. Nimic.
Cine stie din ce cosanguinizare e si biata Vidra cu defectele ei.
Macar Novac e bine, mare, in standard si cu pedigree cu parinti. Bunici, strabunici, stra-stra-strabunici etc. Si e sanatos tun si fara nici un defect.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Dar sa stii un lucru Mihai.
In orice cuib de pui de caini, sunt 1-2 mai dominanti si mai agresivi, apoi 2-3 mai bine temperati, apoi 2-3 ok si restul fricosi si cacaciiosi.
Eu l-am luat pe Ben la 5 saptamani din cuib de 12 pui, la nimereala.
Am avut noroc de un caine (in sfarsit!!!) foarte loial, agresiv si foarte protectiv si extrem de inteligent. Comenzi, etc, de pui a invatat, nefortat sau batut. A vrut el sa învețe. Si face orice ca să-mi fie in preajma la padure, la rsu, etc. Asta nu ma lasa singur sa ma manance lupii. Hahaha. Ca Novac.
Chestia e ca l-am invatat cu botnita cand iesim afară oriunde. Pt ca ataca si musca la om daca se apropie de mine sau de masina. Dar daca prinde vre-un mascul macar cat el de mare, il ucide. Se bate fara mila. E turbat la nervi.
Iar de om n-are frica. E invatat la manusa, picioare, etc, etc. Asta nu se joaca, asta ataca fara frici de pocnitori, luminițe, tractoare,etc,etc.
Asta te rupe.
Cam asa caine imi trebuia mie de paza. Caine adevarat, pe care sa ma bazez. Nu un flocos urias fricos.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Ben e el cum e. Turbat la paza, dar baiat bun.
Dar sa vezi pe fratele lui mai mic cu o generatie, deci 6-7 luni mai mic.
I-a pus numele Bite(muscatura)
Ala e mai agresiv ca Ben al meu. De aia l-a tinut crescatorul, pt temperamentul lui feroce.
El ii si dreseaza, etc, etc. Dar Bite chiar e foarte agresiv. Ceilalti frati si surori, tit din cuib de 12 sunt ok.
Oricum, Ben cu Bite nu se vor intalni, ca Ben al meu l-ar face pilaf pe frate-su mai mic într-o secunda.
Malinii astia sunt foarte zvelt și foarte rapizi.
Si au o rezistenta fizica si o stamina incredibila. Niciodata nu sunt obositi.
Lenea nu e in caracterul lor.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Cu toata dragostea pt mioritici, dar ca rasa,, nu sunt buni la o curte mica de 100mp. Au nevoue de spatiu liber. Ei nu accepta comenzi de baza. . Sezi, culcat, aici, la picior, asteapta, prinde-l ma, cuminte, atent, etc, etc.
Mioriticul face totul instinctiv. Stie sa latre si atat.
Ai auzit tu vreodată ca mioriticii de la vre-o stana au rapus ursul sau lupul???
Nici vorba. Doar latra si atat. La fel sunt si bucovinenii, carpatinii, etc.
Malinois sare pe tine si te musca fara frica. Iar la urs si lup isi risca biata sa te apere.
Asa ceva eu n-am vazut la marele Novac mioriticul.
Rusine!!!!


Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Eu va contrazic puțin. Al meu Athos e de 5 luni la mine, l-am adoptat de pe munte, are cam 1 an jumate - doi. Face pază, mi-e frică sa-l las liber prin curte dacă vine cineva. Întotdeauna îl leg când am musafiri, dacă e liber prin curte încui poarta. Pe strada mârâie la persoanele dubioase dar nu l-am lăsat niciodată sa se manifeste mai mult.
Niciodată n-am avut câine asa mare și știam ca cei mari sunt dominanți și se cred ei șefii, trebuie sa le demonstrezi ca tu ești stăpânul. Asa ca l-am dresat. Eu. Am învățat împreună, că n-am mai dresat câini în viata mea. Din anumite considerente nu l-am dat la dresaj, deși am vrut. În fine, ideea e ca dacă te ocupi de el învață comenzile de dresaj. Al meu știe de șezi, culcat, aici, așteaptă... Mai trebuie sa insist puțin pe așteaptă și pe mersul la pas, deși merge exemplar în lesă. Și nu, nu e clovn de circ, nici nu am vrut sa fac din el un măscărici, am vrut doar sa ma pot înțelege cu el și sa-l pot scoate în lume liniștită. Nu vreau sa putrezeasca-n curte. Orice câine dacă te ocupi de el se poate dresa.
Ca sunt rase care se pretează mai bine la dresaj, în sensul ca prind mai repede, e alta poveste. Dar da, mioriticii se pot dresa. Trebuie timp investit, răbdare și un minim de cunoștințe.
Cat despre câinele fricos, părerea mea e ca trebuia socializat mai mult. Un câine care sta numai în curte are șanse mai mari sa fie ori fricos ori anxios, fata de un câine socializat. Cu puțin timp investit în el se rezolva problema. Păcat ca blamați asa o rasă minunata și comparați mere cu pere, adică malinois cu mioritic.
Când am sa pot posta filmulețe pe forum am sa va postez o ședință de dresaj cu Athos. Când ieșim din curte, regula e sa aștepte în "șezi" pana deschid poartă, ies eu prima, la comanda mea iese și el. La fel când ne întoarcem. Cand mănâncă așteaptă cuminte în "șezi " comanda sa mănânce, etc, etc.
Tot ce-mi doresc e un pui de la el, când se va putea, pe care sa-l iau in primire la dresaj de mic. Sunt convinsa ca pot scoate multe dintr-un pui. Cu el îmi e greu ca e destul de mare ca sa-l pot manevra oricum.


Post Reply

Return to “Mioriticul meu”