Drogo din Zestrea Stânelor

Urmărirea și prezentarea evoluției și a performanțelor fiecărui exemplar
George Prodan
Posts: 84
Joined: Tue Oct 20, 2020 7:50 am
Location: Oradea
Contact:

Foarte frumos!


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Multumesc 🙏🤗🤗


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Este frumos, culorile sunt bine definite!


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Multumesc 🙏🤗


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Ai pus balaurul în lanț? Înseamnă că devine periculos. Să-ți trăiască. Frumos flăcău


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Mai nou da , deoarece are mare acces la gradina și merge de îmi distruge ce e pus..îl las și liber dar cu porție 😆 da e nebunatic și extrem de agil...miscari ușoare, când fuge de la o poarta la.alta se misca extrem se repede...Cat a fost mic i-a priit sa fie tot liber și se vede ca nu a stat pe padoc


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Tine-l legat până cresc plantele. După aia le ocolește, nu mai ai treaba.
Și mie mi-a ros anul trecut Novac toți zmeurii tineri. Era tânăr și el. Acum am plantat alții dar îngrăditi cu plasă de sârmă. Nu se mai atinge de nimic ce e îngrădit. Și la pomii tineri le-am pus plasă circulara. Cireș, vișin, cais, prun bistrițean, dud, toți sunt îngrăditi, au inmugurit și sunt ok.
Sunt câini, se plictisesc, își fac de lucru cu dinții, dar le trece când se maturizează.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Da ..asta mai îmi lipsește 🤦‍♂️🤣🤣
Va cred ..multumeac de sfat ..😁


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Hristos a Inviat! 🙏🇷🇴
Pozeee.... îmi cer scuze pentru moaca mea🤣
IMG-20210503-WA0003.jpg
IMG-20210503-WA0004.jpg
IMG-20210503-WA0005.jpg
IMG-20210503-WA0002.jpg
Cum vi-i se pare evoluția lui?✔


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Evoluția lui este conformă cu standardul rasei din ce pot observa. Talia lui va ajunge în jur de 70 cm la greabăn ceea ce este ok din punctul de vedere al limitelor de înălțime. Ce e de urmărit de fapt este evoluția temperamentului său . Aici doar tu ne poți da detalii mai multe... Sper să nu încurajezi prea tare tendințele lui agresive. Să nu îți facă probleme mai târziu, sau chiar victime...


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Frumos foc balaurul. Se vede ca-i îngrijit. Îmi place cum poartă coada jos. Coada rasucita pe spate e un defect mare.
Cât timp are acum?


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Va mulțumesc!
E foarte aspru la paza și foarte atent în curte ...eu zic ca pentru 11 luni e destul de agresiv cu ce e strain ...Desi eu nu l-am întarâtat cu ,,agresori" fictivi, totul decurge de la sine. Pentru varsta lui e un ,,balaur"😆 vorba domnului Ciprian mai ales la paza. Vreau sa lucrez cu el în exterior sa fie mai docil desi momentan e puțin efervescent 🤐 ...dar din păcate nu pot zi de zi și de multe ori în wekenduri poate nu reușesc sa lucrez la asta,din lipsa de timp ...
La capitolul marime masivitate, dacă ar fi mâncat cat si ce i-as fi dat ar fi fost la maxim, dar din păcate e un câine care manaca foarte puțin, 1 data sau maxim de 2 ori pe zi ..dar de obicei seara o masa ...si de pe la 4-5 luni face asa . Important e sa fie sanatos si sa facă paza bună acolo la tara ..💪


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Poze din acest wekend ..puțin mai dolofan si mai îmbracat🦁🇷🇴
Incercam sa îl pun în poziție și sa îl învăț..nu știu ce a ieșit dar a fost ok penteu prima oara 😅
20210501_174417.jpg
20210501_174930.jpg
20210501_174932.jpg
20210501_175018.jpg
20210501_175236.jpg
20210501_175339.jpg
20210501_180635.jpg
Screenshot_20210503-210135_Video Player.jpg
20210503_212403.jpg
Screenshot_20210503-210403_Video Player.jpg
Screenshot_20210504-203116_Video Player.jpg
Screenshot_20210504-203101_Video Player.jpg
Asta e cainele momentan ...in ultimele poze puteți sa ii observati si mișcarea. Vreau sa precizez ca puțin eclipsez cainele, eu având inaltimea 1,82 😜 si lângă mine pare mai mic decât în realitate, recunosc, nu e si nu va fi un câine gigant dar un câine cu miscari foarte bune și cu vână, nu pisica 😅. Cei drept nu ii caut ,,pozitia" ca si la cai ..totul e natural.


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Este de admirat ce livadă cu pomi ai acolo. Și cât spațiu pt Drogo. Sănătate curată. Bravo.
In ce privește talia, dacă e prea mare nu e agil. Se împiedică în picioare. E ca o gloaba.
Drogo va fi un câine echilibrat de masiv, iute și eficace. Dacă e din Zestrea Stanelor stai liniștit ca balaur se face. Cum zicea dl Secară, ai grija la temperament.
Dacă tu ești cu el liber în curte, pot întra străini?


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Sper și eu ..rămâne sa vedem cum se mai dezvolta ...
Sincer nu am test asta niciodată..dar din reacțiile lui daca e liber nu cred ca întra...nu am încercat și nu prea am cu cine sa testez ...🤣 Dar nu cred ca îl lasa daca e liber ...😅


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

El instinctiv își face treaba de paznic.
E încă tânăr. 11 luni.
Dar e agil. La 2 ani și mai încolo e matur și nu-i e frică de nimic.
Novac al meu are 2 ani în Iunie și abia acum e mascul matur și fără frica. Dacă-i dau drumul pe poarta.... e măcel. Om sau câine.
Sus la stâna la plimbare a fugărit 5 câini mici fără probleme. Chiar dacă erau bucovineni sau corbi nu se temea Novac. Iar de oameni nici atât.
Altfel, în lanț și stăpânit e cuminte și calm. La expoziții n-aș avea probleme cu el. Cred!!!???!!


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Credeam ca e leneș și halalau cu oase lungi. Un bleg și o tona de blană pe el. Haha... acum încă e chelut, creste blana. Într-o luna iar nu-i mai vad ochii. Hahaha. Perdele mioritice.
Dar, am rămas paffffff.... când rapid a executat un motan din vecini și cât de agil a fost la stâna cu 5 câini în jurul lui.
Deci, sa fie clar.... mioriticul este un câine foarte agil, rapid și curajos. Este foarte greu sa fie înfrânt.


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 516
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm

Asa este ..nu știu ce sa zic de expo ..si mi-e îmi e groaza de faza asta ca mârâie arbitru 🤣


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Hahaha. Eu ți-am spus ca e balaur
Știi ceva Mihai!!??
Dacă sare la atac, e bai, ca e agresiv. Dacă sta moale ca vata, e bleg și nu e ok.
Poate găseste comisia de arbitrii ceva care poate califica un ciobănesc câine de paza, așa cum trebuie să fie el natural. Nu numai flocos și pieptănat.
Caracterul și temperaturul lui ar ieși în evidență.


User avatar
Ciprian Pandrea
Posts: 698
Joined: Fri Oct 30, 2020 5:46 pm
Location: Târgoviște

Ce-ar fi dacă ar aduce în ring un urs împăiat, sau un lup etc. Sa vadă clar reacția câinilor!!!


Post Reply

Return to “Mioriticul meu”