Ciobăneştii Bălani - Pot constitui o nouă rasă

Oliviu Boca
Posts: 13
Joined: Sat Feb 16, 2013 11:54 pm

Tata si fiu ;-)

Image


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Preluata de pe fb.
Image

- se pare că e făcută în Covasna


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Viscri, judetul Brasov, 9 mai 2014 !

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
vladimir.paraschiv
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2016 9:36 am

Buna ziua, numele meu este Vladimir si am 65 de ani. Sunt originar dintr-o comuna la 30 de km de Sibiu, numita Stenea. La noi in sat, acum 50 de ani erau multi caini balani(albi la roba), care aparau stanele de oi. Noi avem in România rasa omologata de caini ciobanesti albi? Seamna cu maremmano abruzzese. In video-ul din urmatorul link, este cainele alb cu jujeu cu canaci rosii: .

Daca aveti poze sau astfel de caini, va rog sa imi puneti aici.

Va multumesc,
Vladimir


vladimir.paraschiv
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2016 9:36 am

Sunt din Sibiu si am copilarit in satele din apropiere. In satul bunicilor am avut un caine balan care era raspandit in acea vreme in Transilvania. Daca sunt crescatori, proprietari, va rog sa imi trimiteti poze si date despre acest tip de caine:


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Bună ziua d-le Vladimir și mă bucur că sunteți atras de acest tip de câine. Aș ruga să ne spuneți mai mult despre experiența dvs. cu acești ciobănești. Mulţi dintre noi, cei care mergem pe la stâni am văzut la ciobani câini albi, bălani care nu seamanănă cu nici una dintre rasele noastre omologate. Câinii sunt destul de robuşti, albi, cu mucoasele pigmentate în negru, botul este mai pătraţos decât la Carpatin, iar talia este între 60-70 cm.
Ce părere aveţi ? Pot constitui în timp aceşti câini o nouă rasă românească ?
Există asemănări cu alte rase europene ?
Vă invit la discuţii pe această temă.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
vladimir.paraschiv
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2016 9:36 am

Cred ca acest caine ciobanesc balan a fost folosit de ciobanii romani inainte de a veni popoarele migratoare in trecere peste teritoriul Daciei. Daca ati vazut la stanele de oi astfel de caini, va rog sa ne aratati poze si zonele de unde provin.
Attachments
Photo0201.jpg
Photo0273.jpg
Photo0387.jpg
Photo0316.jpg
Photo0322.jpg
Photo0413.jpg
Photo0441.jpg
Photo0456.jpg
Photo0487.jpg
Photo0509.jpg


vladimir.paraschiv
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2016 9:36 am

Caine ciobanesc balan din zona Avrigului - Sibiu.
Attachments
Photo0091.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Cioban român. Cca. 1933 - Romanian shepherd. Approx. 1933
Fotograf: Emil Fischer
Arhivă © Astra Film Festival
Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
vladimir.paraschiv
Posts: 5
Joined: Sat Jun 25, 2016 9:36 am

Caine balan.
Attachments
Photo0093.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Image


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Ciobăneștii Bălani prezenți din ce în ce mai rar



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Raul Petruț
Posts: 361
Joined: Mon Sep 10, 2012 4:53 pm
Location: Fildu de Jos
Contact:

Standard

SCURT ISTORIC: Ciobănescul romanesc balan este o rasă naturală care s-a format în arealul Carpaţilor (România). In această regiune, exemplarele acestei rase sunt utilizate cu mare succes la paza turmelor şi a propietăţilor.
ASPECT GENERAL: De talie mare, impozant, temerar şi mândru. Dimorfismul sexual este bine marcat.
PROPORŢII IMPORTANTE : Lungimea corpului este puțin mai mare față de înălțimea la greabăn. Lungimea craniului este egală cu lungimea botului.
COMPORTAMENT / CARACTER: Echilibrat, calm, foarte devotat, iubeşte copiii. Este neîncrezător faţă de străini. Excelent câine de pază pentru turme, plin de curaj şi foarte combativ contra eventualilor prădători (urs, lup, râs). Posedă un lătrat puternic. Apropierea de teritoriul său a necunoscuţilor sau a animalelor, este semnalată printr-un lătrat foarte
puternic, cu o tonalitate joasă, ce poate fi auzit de la distanţe foarte mari. Pe timpul nopţii, el patrulează în jurul proprietăţii sau a turmelor.
CAP: Masiv, portul său este uşor ridicat în raport cu linia spatelui.
REGIUNE CRANIANĂ:
Craniu: Potrivit de lat. Axele longitudinale ale craniului şi botului sunt uşor convergente. Craniul, văzut din faţă, este uşor bombat; văzut din profil, este aproape plat; lăţimea craniului: la masculi 16-18 cm, la femele 15-17 cm. Arcadele zigomatice sunt potrivit dezvoltate. Protuberanţa occipitală este puţin marcată.
Stop: Uşor marcat.
REGIUNE FACIALĂ:
Trufă: Bine dezvoltată şi lată, de culoare neagră.
Bot: Tronconic, de aceeaşi lungime cu cea a craniului; bine dezvoltat, el se îngustează progresiv către extremitate dar niciodată nu devine ascuţit.
Buze: Groase şi bine aplicate, puternic pigmentate.
Maxilare/dinţi: Maxilare puternice; dentiţie completă cu dinţi sănătoşi, bine implantaţi, de culoare albă; muşcătură în foarfecă. Muşcătura în cleşte este admisă.
Obraji: Nu sunt proeminenţi.
Ochi: Sunt mici în raport cu dimensiunile capului; migdalaţi şi oblici, de culoare castanie sau uşor mai deschisă, niciodată de culoare galbenă. Pleoapele sunt bine pigmentate.
Urechi: Prinse relativ sus, în formă de « V », cu extremitatea uşor rotunjită, căzute şi bine apropiate de obraji. Amputarea lor este interzisă.
GÂT: De lungime potrivită, gros şi puternic, lipsit de salbă.
CORP: Masiv, viguros.
Linia superioară: Orizontală.
Greabăn: Puţin marcat.
Spate: Bine susţinut şi foarte musculos.
Şale: Puternice, foarte musculoase.
Crupă: Musculoasă şi moderat înclinată către baza cozii.
Piept: Lat şi înalt, atingând nivelul coatelor; coastele sunt bine arcuite.
Linia inferioară: Uşor ridicată.
COADĂ: Prinsă destul de înalt. In repaos, este purtată jos, atingând punctul jaretului sau chiar mai jos; când câinele este atent sau în acţiune, ea este purtată ridicată, putând depăşi nivelul spatelui, în formă de seceră. Amputarea este interzisă.
MEMBRE: Cu osatură puternică.
MEMBRE ANTERIOARE:
Vedere de ansamblu: Văzute din profil şi din faţă, membrele au aplomburi bune.
Umeri: Omoplaţi lungi, puternici şi oblici, bine prinşi, foarte musculoşi. Angulaţie scapulohumerală de circa 100-110 grade.
Braţ: Potrivit de lung şi foarte musculos.
Coate: Bine apropiate la corp, se mişcă cu uşurinţă.
Antebraţ: Puternic şi nu prea lung.
Carp: Solid.
Metacarpiene: Scurte, văzute din profil sunt uşor înclinate.
Labe anterioare: De formă ovală, compacte şi puternice, cu unghii de culoare neagră sau cenuşie.
MEMBRE POSTERIOARE:
Vedere de ansamblu: Foarte musculoase şi puternice, cu aplomburi bune.
Coapsă: Potrivit de lungă, lată, foarte musculoasă.
Graset: Unghiul articulaţiei femuro-tibiale este de circa 110.
Gambă: De lungime medie, musculoasă.
Jaret: Văzut din profil, este lat şi cu o angulaţie potrivită; văzut din spate, este situat într-un plan paralel cu planul median al corpului.
Metatars: Robust şi net, cu aplomb perfect. Prezenţa pintenilor nu trebuie să fie penalizată.
Labe posterioare: De formă ovală, compacte şi puternice, cu unghii de culoare neagră sau cenuşie.
MIŞCARE: Mişcare regulată şi degajată; văzute din faţă şi din spate, membrele se mişcă în linie dreaptă. Trapul de amplitudine medie este mişcarea preferată. Mişcările încrucişate sau ridicate trebuie să fie penalizate.
PIELE: Groasă, bine aplicată, de culoare cenuşiu-închisă.
ROBĂ:
PĂR: Părul este scurt pe cap şi pe faţa anterioară a membrelor. Pe corp, părul este abundent, drept, mai gros şi mai dur, atingând o lungime de 6-9 cm. Subpărul este mai scurt şi mai des, de culoare mai deschisă. Pe gât, părul este mai lung şi formează o coamă; pe faţa posterioară a membrelor, părul formează franjuri de lungime moderată.
Coada este stufoasă, fiind acoperită de un păr mai lung si mai gros.
CULOARE: ALB


TALIE ŞI GREUTATE:
Înălţime la greabăn:

Masculi: ideal 71-75 cm-fara limita superioara
Femele: ideal 66-68 cm-fara limita superioara


Greutate: În raport cu talia.


DEFECTE : Orice abatere faţã de cele de mai sus constituie un defect care se va penaliza în
funcţie de gravitatea abaterii respective ce afectează starea de sănătate şi bunăstarea câinelui.
 Constituţie fină sau prea greoaie.
 Caractere sexuale insuficient marcate.
 Lipsuri dentare altele decât PM1.
 Urechi cupate.
 Coadă amputată.
 Exemplare obeze sau fără vigoare.
 Păr împâslit sau scurt (mai puţin de 6 cm).
 Păr prea lung (depăşind 9 cm).
 Absenţa coamei sau a franjurilor de pe membre.
 Coadă rulată, în formă de inel.
 Labe deschise, răsucite spre exterior sau interior.
 Coate deviate spre exterior.
 Mişcare greoaie.


DEFECTE GRAVE:
 Expresie străină rasei.
 Ochi rotunzi, proeminenţi.
 Urechi drepte.
 Linie superioară înşeuată sau prea lungă.
 Păr foarte scurt.
 Păr buclat sau de altă textură decât cea prevăzută de standard.
 Ochi galbeni.
 Heterocromie oculară (ceacâr).
 Jareţi de vacă.


DEFECTE ELIMINATORII:
 Agresiv sau temător.
 Subiect atipic.
 Prognatism inferior sau superior.
 Absenţa incisivilor sau caninilor.
 Albinism.
 Alte culori decât cele descrise în standard.
 Coadă absentă sau atrofiată.
 Talie sub 65 cm la masculi.
 Talie sub 62 cm la femele.
Orice câine care prezintă în mod evident anomalii de ordin fizic sau comportamental va fi
descalificat.


N.B. :
- Masculii trebuie să aibă două testicule cu aspect normal, complet coborâte în scrot.
- La reproducţie se vor folosi doar exemplarele funcţionale şi clinic sănătoase ce
prezintă conformaţia tipică rasei

Text preluat de pe : https://www.uchr.ro/product-page/ciobanesc-balan


Nu mai sunt nici Cânii bătrâni
Iar poienile-s pline spini
Nu mai e nici Florica
Mândră mai purta clopoțica
Multe trec, multe vin...
Numai amintiri rămân..
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Foarte interesant Raul, nici nu stiam că exista această propunere de standard.
Radu Tudor, sibian, cel care a înființat UCHR desi afiliată unei alte Asociații internaționale alta decât FCI, e un tip interesant cu mult potențial. :)
Ii transmit cele bune.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

La stâna de oi BUCĂLĂI a lui Ion Hognogi din Spermezeu | 7 câini ciobănești BĂLANI



„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

2019🧐
20200229_100403.jpg
20200229_100420.jpg
20200229_100442.jpg


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Frumos exemplar, știu că era în trecere și că s-a aciuit pe la ferma ta de lângă Beiuș. Pare un câine tânăr. Ce mai știi de el Dorian ?


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Fășie Dorian
Posts: 111
Joined: Tue Jun 02, 2020 11:29 am

Într-adevăr era tânăr. Pfuuu, nu mare lucru


User avatar
Mihaita Zdrite
Posts: 514
Joined: Sat Sep 22, 2012 9:52 pm


Un bălan drăguț!💪


"caini mocani,/ caini vlajgani,/ latosi,/ si mitosi,/ tare cand latra/zare fremata/ cand se repezea/ spaima-n om baga/ trei zile si ceva.
Nelu Albiter
Posts: 152
Joined: Sun Sep 09, 2012 5:54 pm

Ibanesti, Mureș. În 1938 bălanul era bun și la vânătoare de urs. N-avea nici 80 cm, nici 80 de kile, nici moloss nu era.
P. S. Nu orice câine alb e "bălanul" de care vorbim ca rasă.
Screenshot_20210120_213726_com.google.android.apps.docs.jpg


Post Reply

Return to “Ciobănescul Românesc Bălan”