Dragostea se măsoară în Mioritici !

Post Reply
User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Iubesc mioriticul. Iubesc tot ceea ce il face pe mioritic sa fie mioritic. Si-l iubesc de cand ma stiu, ca si cum m-am nascut cu aceasta iubire in suflet. As putea paria ca l-am iubit si in viata anterioara si acum 2 vieti. Atat de mult il iubesc!
Nici nu stiu cati ani aveam cand l-am cunoscut pe Barac, mioriticul bunicului meu, care era cioban si mai avea ceva caini pe langa. Dar mi-aduc aminte prima mea intalnire cu el, cand bunicul m-a dus de manuta (cred ca nici in picioare nu prea stiam sa merg) sa-l cunosc. Era iarna, venise cu oile la iernat, era frig, iar Barac statea tolanit in zapada. Imi aduc aminte cum ii iesea abur pe nari iar blana de sub barba avea turturi. M-am aplecat si-am intins mana spre el si m-a lins. Atunci am simtit cum mi se topeste inima si cum ma indragostesc iremediabil. Atunci s-a creat o legatura intre mine si Barac, cum nu mi-a mai fost dat sa intalnesc. Doar cu calul Puiu mai aveam o astfel de relatie, dar despre el o sa va povestesc cu alta ocazie.
Cu Barac al bunicului meu ma intalneam extrem de rar, in vacantele de vara, insa trebuia sa ma duc pana la stana bunicului ca sa-l pot vedea. Sau, pentru ca stia cat mi-e de drag, bunicul il mai aducea cate 2-3 zile, dupa care il ducea din nou la stana. Era impozant, nu-mi pot da seama cat era de mare pentru ca eu eram mica rau, dar parea un monstru pe langa mine. Era rau, seful haitei, trebuia sa-l tina in curtea din spate, ca altfel nu mai intra chiar nimeni la noi. Era alb cu masca neagra, cateva pete negre pe corp, cu coada stufoasa, jumate alba, jumate neagra. Labele ii erau atat de groase ca nu le puteam cuprinde cu degetele de la doua maini. E drept ca eram micuta, la vreo 3-4 ani, dar pentru mine era ceva ce nu mai intalnisem.
Am crescut cu el, era prietenul meu, confidentul meu, fratele meu, complicele meu. Eram nedespartiti, in putinul timp pe care il petreceam impreuna.
Vremea trecea, bunicul imbatranea, cainii mureau de batranete. Dar amintirea mea era mereu vie. Si inca mai e. Iar dragostea fata de ei, mioriticii, crestea exponential cu trecerea timpului. Si au trecut de atunci 30 de ani. Se zice ca dragostea nu are unitate de masura, dar pentru mine are. Dragostea se masoara in mioritici!

Image

Image


Lilith


Image
alinzmara
Posts: 37
Joined: Wed Mar 12, 2014 4:11 pm

Foarte frumos!


User avatar
lilith
Posts: 612
Joined: Mon Sep 10, 2012 6:48 pm
Location: Alba Iulia
Contact:

Multumesc frumos! :oops: :)


Image
cezar osiceanu
Posts: 775
Joined: Mon Oct 08, 2012 6:55 pm

Simpla compunere! Din pacate dragostea nu s-a mai masurat la felsi cand ati avut primul mioritic real ! Dragostea declarativa narata in compunerea scolareasca de mai sus este in viata reala demolata de povestea cainelui Barac provenit din CNCCR!
Poate era mai bine sarelatati cum atitrati,pierdut, etc pe acest caine in raport cu primul despre care ati compus oda de mai sus!
Nu asa faceti un serviciu raseI


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1875
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

cezar osiceanu wrote:Simpla compunere! Din pacate dragostea nu s-a mai masurat la felsi cand ati avut primul mioritic real ! Dragostea declarativa narata in compunerea scolareasca de mai sus este in viata reala demolata de povestea cainelui Barac provenit din CNCCR!
Poate era mai bine sa relatati cum atitrati,pierdut, etc pe acest caine in raport cu primul despre care ati compus oda de mai sus!
Nu asa faceti un serviciu raseI
Nimic nu e pierdut. Obstacole de tot felul se întâlnesc mereu. Cel mai important până la urmă este că ”dragostea se măsoară în Mioritici”.


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Post Reply

Return to “Diverse & Cafenea”