Legislație botniță

Legislație, regulamente, formulare, cereri tip, declarații - lămuriri și mod de utilizare
Post Reply
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Hello grup!
Am o mare dilemă. Pe Athos al meu îl duc cu mine peste tot pe unde pot. Inclusiv prin oraș. Mi s-a atras atenția de mai multe ori de către cunoscuți să-i pun botnita că e mare și să nu mă trezesc cu vreo reclamație la poliție. Câinele, dacă l-am măsurat bine, are 78 cm la greabăn, deci e destul de mare.
Eu am citit legislația privind purtarea botnitei și am găsit ca e obligatorie ptr câinii din rasele agresive/periculoase, (deci nu și ptr mioritic) SAU ptr câinii din orice rasă dacă sunt agresivi fără să fie provocați. Cum demonstrezi ca e sau nu e agresiv fără să fie provocat? Ați pățit să vă oprească politia pe stradă cu câinele? Dacă da, cum ați scos-o la capăt?
Precizez că Athos al meu e cuminte pe stradă, e socializat, are dresajul de bază, nu are treaba cu nimeni, merge la picior, mai mârâie în sinea lui pe câte un dubios dar fără alte reacții, iar cu alte animale, câini, pisici n-are treabă (de doua ori a sărit la caini, o data efectiv ne-a atacat unul tot de talie mare și mai o data cand ne-a apărut din senin in fata un câine foarte reactiv - in rest efectiv nu-i bagă în seama chiar dacă se apropie lătrând de noi)


User avatar
Oliviu Secara
Site Admin
Posts: 1877
Joined: Tue Sep 04, 2012 5:45 pm
Location: Bihor, Oradea
Contact:

Stăpânul Mioriticului nu are obligația de a-i pune botnița. Nu este încadrat la rasele periculoase.

Ceva interesant : Proprietarii de câini periculoşi, obligaţi să le facă asigurare "RCA". Cât costă şi ce amenzi riscă cei care nu încheie o poliţă
📺 Observator. Despre oameni. Ştirile aşa cum trebuie să fie!


„Iar când veni şi vremea să urle-n zare tunul, / Mişcatu-s-au românii cu miile, ca unul”
Ioana Corb
Posts: 44
Joined: Tue Oct 17, 2023 9:25 am

Din câte am văzut e vorba doar de vreo câteva rase (3-4 ceva de genul)


Post Reply

Return to “Legislație / Regulamente”